Lišky pouště

kniha od:

Lišky pouště obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Velmi podrobná kronika událostí, jež se odehrály v průběhu invaze německé armády generála Rommela v oblasti severní Afriky. Ráno 31. března 1941 vyrazily německé tanky proti britským pozicím u Marsa el Brega. Začalo nacistické tažení v severní Africe. Lišky pouště, jak byly jednotky generála Erwina Rommela nazvány, se probojovaly postupně až k Tobruku, El Alameinu a k deltě Nilu. Tam úder končil. Po 773 dnech krvavých bojů kapitulovali Němci 12. května 1943 na poloostrově Bon.Paul Carrel napsal dramatickou kroniku o významné kapitole druhé světové války. Spojil v ní přesný popis válečných dnů s autentickými zážitky. Exaktní historie a živé lidské osudy. Každá postava je pravdivá, žádná epizoda není smyšlená. Kniha Lišky pouště odhalila věci, které do té doby nikdo nezveřejnil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231687/lisky-pouste-PBj-231687.jpg 4.221
Žánr
Literatura faktu, Historie, Vojenství
Vydáno, Erika
Orig. název

Wüstenfüchse mit Rommel in Afrika, 1964

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Lišky pouště

Přidat komentář
ondra2
09. ledna

Velice živě podaný popis bojů v severní Africe. Je pravdou, že autor se opírá především o prameny německé a jak již předešlí komentátoři uváděli, je z knihy patrné, na čí straně stojí, to ale kvalitě knihy neubírá. Nedá se rovněž říci, že by z knihy byla nějak patrná snaha autora vyzvednout ideologii Třetí říše či jakkoli projevit sympatie s ní, všímá si pouze schopností vojáků plnit jim zadané nebo jimi si předsevzaté úkoly a plány. Nepochybně se najde pro změnu americký nebo britský autor upřednostňující především pohled z jiné strany.
Knize by asi skutečně více slušelo určité množství mapek, které by přidaly na přehlednosti, na druhou stranu se nejedná o nic, co by si zájemce o uvedenou oblast bojů nemohl najít v jiné knize.

Kocourek
21.01.2019

Bojím se tyto knihy "faktu" o bojích v Africe číst. Můj otec se zúčastnil jak bitvy u El Alameinu tak u Tobruku pod vlajkou De Gaullových Francouzů a bohužel pravdivá zatím nebyla ani jedna kniha.....ať od německých či jiných autorů......


Tomas@S
22.06.2018

Koupeno v levnych knihach. Po precteni jsem tuhle knizku pak dal do knihobudky, at si ji uzije i nekdo jiny. Co k tomu napsat, kdyz se jedna o tak rozporuplneho autora, nacistu a adorovatele valky? O drsnych bojich v Africe, kde umirali tisice vojaku pise jako by se jednalo o pionyrsky tabor na kterem je spousta legrace. Nemce a fasisty lici jako cestne vyborne hrdiny. Jejich protivniky Anglicany a Americany jako zakerne mrchy, kteri slavnou nemeckou armadu porazili zcela hloupe jenom diky obrovske materialni prevaze a na ukor obrovskych ztrat. Trochu se divim, ze tak vyrazne pronacisticke dilo u nas vubec vyslo. Davam aspon symbolicky 2 hvezdicky za to, ze se jedna o netradicni pohled na africky konflikt z nepratelske, tedy z te nemecke strany. A za to, ze se to docela dobre cte. Ale ctenar si musi fakt davat pozor a neco o bojich v Africe za druhe svetove valky vedet, aby neveril vsemu co tenhle nacisticky propagandista ve sve knize pise.

KAREL6725
15.05.2018

Autorovy knihy patří k těm nejlepším , co se týká líčení války z německého pohledu. Proto tomu nemůže být jinak i u této knihy . Přichází polní maršál Ervin Rommel a jeho Afrikakorps. Plný počet hvězd , tohle se čte samo . Co napsat rozhodně stojí za přečtení, doporučuji .

Stufa
20.03.2018

Kniha se velice dobře čte. Zkušený autor popisuje skutečné události očima jednotlivých vojáků, což je vždy atraktivnější než suchá data.
Vadilo mi jediné - autor je němec, takže všichni němečtí vojáci byli hrdinové (včetně kuchařů, písařů), jejich akce byli nejlepší a byli všude a na všechno připravení - a samozřejmě, všichni němečtí vojáci by byli radši doma v míru a s nikým neválčili - jak jinak, že. Autor tomu dal přímo i mýtické rozměry, rota německých ženistů odrazila útok britské tankové divize, rota německých průzkumníků prorážela všude kde zaútočila - zřejmě by porazila i horu...., vrchol byl na konci knihy, když už byl Afrikakorps v koncích a nebylo koho nasadit a nebyly zbraně, tak nějaký důstojník sebral písaře a jiné štábisty a zastavili tankový útok tím, že valily na tanky kameny......
Jinak autor se docela snažil a když si odmyslíte ty občasné proněmecké pasáže, tak je kniha uřčitě přínosem - realisticky popisuje problémy na obou stranách - nezkušenost britů s pohyblivou válkou a problémy němců s přísunem posil a zásob. Kniha je opravdu velmi dobře napsána - úplně jsem se vžil do jedné bitvy a tím jsem pochopil, co byla pohyblivá válka v Africe - jeden velký chaos, jednotky se navzájem mísily....
Jinak autor v knize několikrát zdůrazňuje, že válka je svinstvo, kterým se nikdy nic nevyřeší - škoda, že to němci nepochopili dříve....

Langosh
12.08.2016

Dlouho jsem tuto knihu hledal. Válka v Africe je jedna z oblastí 2. světové, která mě zajímá. Škoda jen, že tato kniha je popisovaná hlavně z pohledu Němců. Chtělo by to knihu popisující tyto bitvy z pohledu všech. Četl jsem ještě Armádu na úsvitu popisující válku v Africe od operace Torch do konce. To je parádní dílo, detailně popisující posledních 7 měsíců bojů.

I tak ale Lišky pouště jsou čtivé a je zde spousta informací, popisy bojů jsou dobré a zajímavé. Zajímají mě ty zrady, jestli opravdu k nějakým zradám ve velení došlo nebo jsou za tím jen náhody, německé chyby a schopnosti spojeneckých důstojníků.

Je tam jedna hlavní mapa bojiště a ta myslím že stačí na zorientování, i když detailnější mapy k jednotlivým bitvám by neuškodily.

Další výtka, že bitvě v Kasrínském průsmyku jsou v Armádě na úsvitu věnovány celé kapitoly a zde jsou popsány stručně na jedné dvou stránkách. Ale tak nevadí. Proto je dobré mít na jednu válečnou oblast více zdrojů, více knih.

petr7416
12.03.2016

Bez map pro mě absolutně chaotické, ztrácel jsem se. Vadil mi ten pohled " z pozice Německa", protože až pár poznámek o nesmyslnosti války, není zřejmé, že vojáci bojovali sice statečně, ale na nesprávné straně. V důsledku jsem si spíše uvědomil, že válka je o zdrojích, a záměna soli za cukr může být fatální.

Harold
02.12.2014

Mám doma starší verzi.
Text je chvílemi nepřehledný, trochu se v ději ztrácím. Ovšem autoru se myslím podařilo velmi dobře zachytit pomocí výpovědí účastníků průběhy bojů Afrikakorpsu v severní Africe. Není moc knih, které se detailně věnují africkým bojům druhé světové války a rozhodně málo z pozice Německa. Opravdu zajímavá knížka