Lišák Pseudolus

Lišák Pseudolus https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 43 6

Pán odešel a ty tu stojíš sám. A co teď budeš dělat, Pseudole, když synu pánovu jsi nahnal laskominy? Vždyť nemáš za mák představy, co teď; a prachy taky nemáš. To je krásné. Kde zachytil bys útek osnovy - jak ji však potom soukat dál? Nu, vezmu jako básník destičku, je pěkně hlaďoučká, a začnu vymýšlet. Co nikde není, nikdy nebylo - a bude! Vdechnu výmyslu tak život skutečný, nu, jako básník! A těch dvacet min tu do večera bude, i když nejsou! (Syn pánův na ně čeká, a pán sám - tak trochu jsem si na něho už políčil, i když se zdá, že starý něco tuší, co tetelí se právě ve vzduchu.) Teď ztichni, Pseudole, a přestřihni si řeč! Simo, tvůj pán, a soused Kallifo, jak z udělání vycházejí z domu! Že nevyhrabu z toho rachoty těch našich dvacet min a nedám synovi? Tak, kousek za roh, a teď napnout uši!... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Dilia

Pseudolus , -192

ZaOndra
15.06.2021 3 z 5

7 bodů z 10
Opět je děj velmi podobný jako u těchto starších známých děl. Někdo nebo něco brání mladému zamilovanému páru v jejich lásce. Kniha byla ale vcelku vtipná a jednoduchá. Autor knihu ani moc neprodlužoval zbytečnými odbočkami, takže se četla rychle a příjemně.
Upřímně se mi kniha dokonce líbila víc než Romeo a Julie nebo jiné podobné knihy klasické literatury. Možná je to pouze překladem, ale dílo neobsahovalo mnoho archaických výrazů, a tak se četla o poznání lépe než ostatní starší knihy.
Doporučuji ji všem čtenářům, kteří si oblíbili klasickou literaturu a chtějí se pobavit a zasmát.

s1ombrehimawari
30.04.2021 4 z 5

Bylo to vtipné, co víc si přát?

lady.k
07.03.2021

Knihu mám v listinné podobě. Začala jsem jí číst dříve a nenadchlo mě. Náhodou jsem na Lišáka narazila na uloz.to tak jsem Lišáka stáhla v Mp3. Vřele jí všem doporučuji. Smíchy jsem v některých pasážích brečela :D :D :D

radusak9806-1
03.12.2019 3 z 5

Úplně mě to nezaujalo. Po přečtení si též nemyslím, že bych něco takového potřebovala vidět v divadle.

pepa4081
27.10.2018 4 z 5

Překlad a úprava knihy mi přišly až příliš moderní. Jinak jsem se však u téhle tenoučké knížky královsky bavil. Nedoporučuji pouze zapšklým škarohlídům.
Nanejvýš uspokojivé.

scareface
24.06.2013 4 z 5

Vtipná klasická antická komédia o sluhovi, ktorý dopomohol ku šťastiu svojmu pánovi. Existuje aj rozhlasová úprava z roku 1970.

Řím divadlo římská literatura

Titus Maccius Plautus