Lila: Zkoumání morálních zásad

Lila: Zkoumání morálních zásad https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29096/bmid_lila-zkoumani-moralnich-zasad-bRQ-29096.jpg 4 21 6

Pirsigův filosofický román představuje myšlenkově velmi smělý text, který předkládá čerstvý pohled na závažné společenské a filosofické problémy současnosti. Autor rozvíjí své paradigma, v jehož středu stojí nedefinovaná a nedefinovatelná Kvalita, a pečlivě kolem ní buduje obsáhlý systém zvaný Metafyzika Kvality, který v důsledku znamená převratný pohled na vývoj (nejen) lidské společnosti. Autor se např. zabývá fašismem, hnutím hippie či povahou americké kultury. Nově přistupuje k problematice šílenství a polemizuje s dnešním přístupem k duševně chorým. Svérázně analyzuje kult uctívání celebrit a vyrovnává se s otázkami rituálů, idolů a božství. Na všechna výše zmíněná témata se dívá neotřele a nově a nabízí mnoho nečekaných paralel a překvapivých interpretací. Autor své myšlenky předkládá tak, aby je mohl vstřebat každý čtenář. Nedílnou součástí knihy je také samotný děj, do něhož jsou myšlenky a úvahy zasazeny: Faidros se plaví po řece Hudson a jako pasažéra vezme na palubu své lodi labilní Lilu, která se posléze psychicky zhroutí a poskytne tak Faidrovi příležitost, aby mohl pochopit její nemoc a v neposlední řadě o ni také pečovat. V takových chvílích kniha překračuje hranice pouhého filosofického románu, který vyzývá k nápravě morálních zásad, a stává se silným a citlivým textem, který podává ruku všem podobně strádajícím.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Volvox Globator

Lila: An Inquiry Into Morals , 1991

witiko
witiko
22.04.2023 5 z 5

První Pirsigův román jsem četl před takovou dobou, že si pamatuju jen to, jak jsem z něj byl nadšený, ale to je tak všechno. Takže můžu k Lile přistupovat bez očekávání a nemusím moc srovnávat. Kdybych to měl vystihnout jedním slovem - prostě podmanivé! Moc se mi líbila psychologie postav, skvělé, napínavé dialogy, vynikající popis prostředí, ať už krajiny, města nebo popisy běžných činností na lodi. Ten motiv cesty na lodi mě moc bavil, možná i víc než cesta na motorkách v prvním románu. Obsahová stránka tohoto filosofického románu se s poměrně akčním dějem pěkně prolíná, je to sympaticky přemýšlivá a přitom napínavá kniha. Autorova metafyzika Kvality se na první pohled může jevit docela ujetá, ale ve skutečnosti na jejím základě autor dochází ke spoustě dílčích, nesmírně zajímavých a trefných komentářů z nejrůznějších etap lidských dějin i oborů. Jeho rozhled a erudice jsou obdivuhodné, aniž by to vyznívalo jakkoli snobsky nebo školometsky. Zatímco v prvním románu byla důležitým tématem řecká filosofie, tady se ke slovu hodně dostává tradice původních obyvatel Ameriky a konstruktivně kritický vhled do metodologie kulturní antropologie. To mi přišlo nesmírně zajímavé, stejně jako pohled na dějiny amerického snu od viktoriánů až po generaci hippies. Pirsig zkrátka uměl přemýšlet v širokých souvislostech a současně napsat vynikající příběh - přemýšlet příběhem a vyprávět myšlenkami. Doporučuji číst pomalu, ať už souhlasit nebo nesouhlasit, a nechat se zvolna houpat na vlnách pomalu se otevírajícího oceánu souvislostí.

vlkcz
vlkcz
13.12.2018 5 z 5

Tady jiné hodnocení ani přijít nemůže. Inspirativní, i dnes bych řekl revoluční, napínavé.

1871
1871
11.01.2015 3 z 5

Trochu těžké, trochu zdlouhavé, ale našel jsem v tom několik nových myšlenek. Příběh spisovatele a Lily je zajímavým oživením a pozadím jeho úvah. Bez onoho příběhu by to nebylo ono.

Flipper
Flipper
13.08.2014 5 z 5

Metafyzika kvality by sa kľudne dala analyzovať a hodnotiť, no ale je tu ten príbeh, ktorý veľa vody nenamúti a skôr by som bral filozofický obsah knihy (rozdelené na časti o metafyzike, antropológie, či americkej histórie) ako ťažkopádny románový dej, respektíve plavby. Niekedy to zbytočne zničí rozumové pochody a človek sa do toho musí dostávať od začiatku.

LenysekC
LenysekC
03.05.2014 5 z 5

Po literární stránce už jsem četla i lépe napsané knihy, ale tady jde hlavně o obsah. Často jsem měla pocit, že čtu své vlastní myšlenky, které jsem ale neuměla vyjádřit slovy - ale teď jsem si je mohla krásně utřídit a vydumat si další :)

"Myšlení není cestou k realitě. Myšlení vám staví do cesty překážky - když se snažíte použít myšlení, abyste se přiblížili něčemu, co myšlení předchází, vaše myšlenky vás k tomu nepřibližují, ale naopak vás vzdalují. Něco definovat znamená podřídit to propletenci intelektuálních vztahů. Opravdové pochopení je přitom zničeno."

"Jakmile jednou něco dostatečně pochopíte, už před tím nemusíte prchat."

" Z vnitřního hlediska není šílenství problém - šílenství je řešení."

Xamedeus
Xamedeus
06.06.2012 5 z 5

Prvotně mě asi zaujalo, jak Lila je nedefinovatelná. V jednu chvíli Vám připadá jak husa, jindy bych jí sám vrazil pusu. Její chování naprosto perfektně koresponduje s etickýma otázkám které vás uchvátí jak může být etika jednoduše definovaná. Přesně kniha mě natolik uchvátila, že si jí velice rád přečtu znova.

americká literatura

Robert Maynard Pirsig