Lidské jednání: Pojednání o ekonomii

Lidské jednání: Pojednání o ekonomii https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402902/bmid_lidske-jednani-pojednani-o-ekonomii-NhW-402902.jpg 5 26 3

Lidské jednání shrnuje zásadní poznatky autorovy skvostné ekonomické kariéry. Kniha daleko přesahuje hranice ekonomie, je vrcholným dílem společenských věd 20. století. Autor lidské jednání v ekonomickém systému uvažuje ve vztahu k celospolečenským souvislostem zahrnujícím otázky filosofie, práva a politiky. Misesova práce je vedle ekonomické teorie i významným přispěním k filosofii klasického liberalismu díky teoretickému vysvětlení důvodů, pro které socialismus nedokáže dosahovat cílů, které si sám stanoví. Konec 20. století a pád socialistických režimů ukázal, že kdybychom Misese četli v roce 1920, mohli jsme světu ušetřit mnoho utrpení. Nejen proto bychom knize Lidské jednání měli věnovat zásadní pozornost i dnes.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: , Grada , Liberální institut

Human Action , 1949

lungaj
22.09.2021 5 z 5

Kniha ekonomických knih. To nejlepší, co může člověk udělat až ji dočte, je začít ji číst znovu. Bohužel, svět (ani tzv. vyspělý) se jí příliš neřídí. Doufejme, že se to v budoucnu změní...

TomOshibana1991
25.07.2021 5 z 5

Opus magnum Ludwiga von Misese.

Těžko bych hledal vlastní slova hodnocení, proto využiji slov povolanějších. Toto vyslovil H. H. Hoppe, jeden z Misesových nejvýznamnějších následovníků:

"I jeho práce v oblasti samotné ekonomie vždy ukazují na význam, který Mises přisuzoval analýze epistomologických otázek. Nejlépe to vystihuje jeho mistrovské dílo Human Action, kde se na prvních zhruba 100 stranách věnuje výhradně těmto otázkám. I zbývajících téměř 800 stran je protkáno epistemologickými úvahami.
.......Nabízí poznání, které nám umožňuje pochopit definitivní základy epistemologie. Samotný název této kapitoly (tj. O praxeologii a praxeologické podstatě epistemologie) naznačuje, že chci ukázat, že právě praxeologie musí být považována za skutečný základ epistemologie. Mises tak kromě svých velkých činů v oblasti ekonomie významným způsobem přispěl k obhajobě celé racionalistické filozofie."

Metroušek
30.08.2019 4 z 5

Autor by si jistě zasloužil pět hvězdiček, ale to by nesměl být čtenář tak pozadu za autorovým intelektem. Věřím, že si nadanější lidé se zájmem o ekonomii najdou v rakouské ekonomické škole spoustu zrna.