Otec Goriot

Otec Goriot https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69255/bmid_otec-goriot-Tvh-69255.jpg 4 1097 115

Otec Goriot pracuje jako dělník v továrně na výrobu těstovin, později se z něho stane obchodník. Daří se mu a finančně je velmi dobře zajištěný. Má dvě dcery (Anastázii a Delfínu), které jsou již vdané. Jedna si vzala bankéře, druhá šlechtice a od otce dostaly velmi tučná věna. Po čase se na věno zapomnělo a manželé zakázali dcerám, aby je chodil otec navštěvovat. Otec Goriot svůj majetek prodá a odstěhuje se do penzionu, kde je levné ubytování. Manželka, kterou měl velmi rád, mu zemřela velmi brzy a veškerou svou lásku věnoval svým dcerám. Dcery jsou rozmazlené, sobecké a za otce se stydí. I přesto chodí navštěvovat otce, ale ne pro lásku, ale pro peníze. Ve stejném penzionu bydlí druhá hlavní postava románu, student Evžen Rastignac. Evžen přichází do Paříže studovat práva. Pochází z chudé rodiny. Peníze, které dostává od rodičů, stačí pouze na bydlení. Postupem času Evžen poznává, že se ve společnosti bez peněz neobejde. Peníze si půjčuje u svého kamaráda Vautrina. Na jednom plese se seznamuje s Delfínou a zamiluje se do ní. Kvůli ní se Evžen stane hazardním hráčem, Goriot již nemá mnoho peněz a dcery ho proto přestanou navštěvovat...... celý text

Lenny.cz
06.08.2014 4 z 5

Napoprvé jsem knihu nedočetla (dostala jsem se cca do půlky) .. tehdy mi bylo 15 a nějak mě kniha nevzala .. přesto jsem ji zařadila do svého maturitního seznamu a přečetla znovu - tentokrát jsem více vnímala souvislosti a kniha mne dostala - lidi jsou svině a to v každé době .. ! ;-)

1v8na
02.08.2014 2 z 5

přiznám se, povinná četba mě nikdy moc nebrala

Kapis
31.07.2014 4 z 5

Neskutečně popisné, nevěřím, že existuje věc či situace, kterou by Balzac nedokázal popsat. A zároveň kruté, realistické, smutné.

adorjas
18.03.2014 3 z 5

Otca Goriota radím k ťažšiemu čítaniu, ktoré pravdepodobne mnohí nepochopia. Mne robili problémy siahodlhé opisy, až koniec sa deja sa ako tak rozhýbal.
Ps. Proste nie každý klasik vás chytí za srdce.

Guepp
09.03.2014 2 z 5

Balzaca zbožňuji, ale do Otce Goriota jsem se nezačetla - popravdě nechápu proč, příběh i zápletka nadčasová. Konec mě velmi chytil za srdce, cožpak je to normální?!! :(

adelinka
24.01.2014 5 z 5

záver knihy som preplakala,...pre mňa veľmi dobré....a zasa sa len potvrdilo - "za dobrotu na žebrotu".....

||Chantal
19.12.2013 5 z 5

Vztahy fungují podobně dodnes...

Tess.96
16.12.2013 4 z 5

Na začátku jsem se trochu ztrácela v tom, kdo je kdo a tak. Asi po čtvrté stránce mě to začalo bavit a začetla jsem se do toho. Musím říct, že mi bylo otce Goriota vážně moc líto. Jeho dcery ho tak strašně moc využívaly a to jen pro peníze a on jim dával tolik lásky a tak moc je miloval. Student práv mi příšel dobrosrdečný, hlavně tím, jak zůstal u otce Goriota když umíral. Jediná věc, co mě na téhle knize vážně nudilo byli dlouhé a nekonečné řeči postavy Vautrina. Kniha je to zajímavá a myslím si, že za předčtení stojí.

Natique
07.12.2013 5 z 5

Nádherná kniha. Smutný leč pravdivý příběh o člověku, který s láskou vychovával své děti, snažil se, aby měly co nejlepší život a na stará kolena zůstal sám.

ladyfromskye
25.11.2013 4 z 5

Krásný, byť smutný a bolestně pravdivý, příběh s myšlenkami, které jsou aktuální i dnes. Knížka se mi moc líbila.

Thanyss
17.09.2013 5 z 5

Přestože se nejedná o nijak obsáhlou knihu, co se týče počtu stran, má toho Otec Goriot mnoho co říci. O lidské lhostejnosti a nevděku, o absolutním sebeobětování i klamu ve společnosti, kde záleží hlavně na tom, v čí společnosti se pohybujete, jak jste oblečeni a lidské osudy jako takové vás zajímají pouze jako zpestření konverzace.
Krásné realistické dílo, kterým si mě Balzac získal.

Atuin
30.06.2013 5 z 5

Velice živé a velice srdceryvné dílo- samozřejmě podložené manýry pana autora myslím v dobrém slova smyslu, takže čtenář se stává v okamžiku otevření knihy jakousi houbou :) - nemohu říct že bych podlehla plně a zcela veškerému dílu autora, ale některé jeho knihy přeci jen otevírám ráda znovu, přeci jen si to zaslouží, zvlášť nedáli vám spát až do samého konce..

Lady Dracula
19.06.2013 3 z 5

No, upřímně, očekávala jsem od toho trochu víc. Je pravdou, že toto realistické dílo je skutečně dobré, ale spousta těch odboček a metafor a různých názorových vsuvek docela komplikovala hlavní dějovou linii. Tedy vlastně obě. Ale pokud mám hodnotit pestrost jazyka, tak neskutečné. Jelikož je to dílo povinné četby, přečetla jsem si,ale víc bych asi nemusela.

JeKa
13.06.2013 5 z 5

Balzac je Balzac...člověk se musí prokousat prvními 30 stranami popisů a pak jej to vtáhne tak, že ho ta knížka vyplivne až na samém konci...nutno jen vytrvat těch prvních 30 stran...

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Pri spomienke na otca Goriota ma doslova bolí srdce. Kruté, realistické a tak pravidivé aj v dnešnej dobe. Goriot ako naivný starý chudák a jeho beštiálne dcéry ma privádzali do šialenstva nad tak ohavnou chamtivosťou a bezcitnosťou. Kde sa podeli všetky ľudské vlastnosti, čo robia ľudí ľuďmi???? Toľko neľudskosti som v jednej knihe ešte nezažila.

AnneEyre
02.05.2013 4 z 5

Skvěle popsaná doba, kniha se "nezadrhávala", děj pokračoval plynule. Kniha umožňuje skvěle nahlédnout do života tehdejší společnosti.

Neobee
23.04.2013 5 z 5

Skvěle popsaná doba, ale na můj vkus příliš mnoho podrobných popisů. Doporučuji přečíst...

Klaudiana
02.01.2013 3 z 5

Tohle jsem nezvládla. Četla jsem ho v prvním ročníku na střední. A dlouho, dlouho po tom nic od něj nezvládnu přečíst. Počáteční popis byl pro mě naprosto neúnosný, přestože se mi pak odkrylo jedno velké drama docela malého člověka, které zajímavé už bylo. Fakt je ten, že do škatulky realismus opravdu zapadá.

Blackhouse
02.01.2013 4 z 5

Skvělé popsání doby. Myslím, že toto dílo hodně ukazuje na životní postoj samotného H. de Balzaca.

Dep8
14.12.2012 4 z 5

Balzac uměl sice výborně vylíčit charaktery postav a tehdejší pařížskou společnost, jeho styl psaní není tak komplexní a filozofický, dá se číst bez potíží, ale že by mě něčím výrazně uhranul, vyrazil dech či překvapil, říci se nedá.