Lesk a bída kurtizán

Lesk a bída kurtizán https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3204/bmid_lesk-a-bida-kurtizan-6601c6d1e332b.jpg 4 303 41

Čtyřdílný román zobrazující spojení finančního světa (v podání bankéře Nucingena) s pařížským podsvětím. Lucien (hrdina z předchozích Balzacových Ztracených iluzí) se již naučil „umění žít“. Zůstal slabochem, který se žene pouze za milostným uspokojením nebo společenským úspěchem. Na jeho povahu doplácí i milenka Ester – kurtizána, kterou společenské podmínky vehnaly do role ženy obšťastňující mužskou společnost, jíž však hluboce pohrdá... 01-007-85... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Splendeurs et misères des courtisanes , 1847

Turmee
18.03.2019 3 z 5

Konečně!
Prokousat se tímto dílem mi dalo spustu práce. Napínavý a občas i odsýpající děj se na můj vkus mísil až příliš často s odbočkami popisujícími architekturu, oblečení a hlavně společensko-politické poměry a příběhy jednotlivých rodin.
Časté přestrojování se, změna jmen a využívání cizích titulů mě mátlo a mírnilo požitek ze čtení.

tomasblazek
21.02.2018 3 z 5

Bože, tento Balzac je k neučtení. Ovšem, k literárním idolům se nečmuchá.

PMR
02.01.2018 5 z 5

Kdyby nebylo všude tolik padouchů, tak by se padouchům padoušilo mnohem snadněji.
To by pak byl teprve Padouchov !-)

HannyC
02.11.2017 5 z 5

Tato knížka mi přinesla zcela zásadní informaci: Muž vás nepřestane milovat pokud se vdáte za/zvolíte si někoho jiného. Láska nezná hranic a vše je pouze otázkou času :) Snad i vám časem dojde, kdo že je ten pravý :)

Lessana
25.10.2017 3 z 5

Zvláštny pocit ostane po Lesku a biede kurtizán. Čitateľ sa neubráni otázkam v hlave víriacim: Aké poučenie z toho plynie? Že človek sa nakoniec spojí s tým, proti čomu celý život tak urputne bojuje? Že kriváka nemožno napraviť? Že prehnitosť nie je len "výsadou" bahna spoločnosti, ale že je temer všadeprítomná, od rodiny až po súdnictvo? Že aj rozhodnutia veľkých mužov ovplyvňujú ženy?
Príhodne nazval Balzac svoje 90 kusové dielo. Je to vskutku Ľudská komédia.
Akosi mi to však pripadalo ťažkopádne, nemôžem si pomôcť. Nehovoriac o rozvetvených zápletkách a občas prekombinovaniach, v ktorých sa akoby aj autor strácal. Zrejme si v tom rochnilo jeho spisovateľsko-grafomanské ego, no, žiaľ, na úkor pozornosti čitateľa. Vyzdvihujem však bravúrny preklad, ktorého virtuozita je najviac badateľná v reči baróna de Nucingen a v jednotlivých argotoch. Zručne je tiež učinená deľba knihy na 4 časti s priliehavými názvami, 4 časti, ktoré na seba krásne nadväzujú, majú spád a pekne gradujú. Pričom dejová linka medzi Lucienom a Ester (ktorá sa na môj vkus dosť pomaly rozbiehala) akoby bola iba kulisou pre kritiku spoločnosti, ktorej najväčšou hodnotou sú peniaze, majetok a kde vládne lož a pokrytectvo. Zmenilo sa odvtedy niečo? Na to nech si každý odpovie sám...

Adilajla
24.01.2017 5 z 5

Knihu plánuji přečíst znovu :) Velice se mi líbila

barynka15
09.12.2016 5 z 5

Rozhodně se k této knize vrátím. Patří ke klasice, ale pořád aktuální téma.

vlkcz
15.11.2016 4 z 5

Ve srovnání se Ztracenými iluzemi mnohem akčnější, snad kromě třetí části bez "hluchých míst" v podobě rozvláčných popisů, závěr je však trochu uspěchaný, zbytek Vautrinova příběhu je zřejmě jinde.

vivalamuff
24.07.2016 5 z 5

Literární skvost. Tuhle knihu je radost číst. Všimněte si, jaký jazyk spisovatel užívá. Málokdo to takhle umí. Snad jenom ruští spisovatelé jako Dostojevskij a spol. Děj je poutavý, některé postavy jsou strašidelné už jenom ve své podstatě - Evropa, Asie nebo pan abbé Herrera. Ester jsem si nemohla oblíbit, nechápala jsem ji. Stala se z ní pouze taková figurka na šachovnici, stejně jako Lucien. Jeho charakter byl svým způsobem ještě horší než u našeho falešného kněze, protože se skrýval za maskou hezoučkou mladíka, vlezdoprdelky. Zakončení knihy bylo tím pádem vcelku pochopitelné...

wery87
10.07.2016 4 z 5

Kniha je čtivá a ačkoliv hlavní postava (ze ztracených iluzí) z knihy cca ve 3/4 knihy mizí, i tak je děj poutavý až do konce. Jen úplný závěr mi přišel takový nijaký.

Zahonek
24.09.2015 4 z 5

Lesk a bída, aneb jak si dobře nahrabat, stát se z galejníka policajtem a dostat svého kamarádíčka z lochu.. Nebylo to tak špatné, zprvu jsem si ale musel zvyknout na styl, kterým je kniha napsaná. Přece jenom po přečtení desetidílné série s Harrym Há v jednom kuse je čtenář naladěn na jinou vlnu. Samotná zápletka je velmi dobrá, pro mě překvapivě dost mrtvých, nudilo mě popisování architektury a Conciergerie.

zbt81
21.07.2015 5 z 5

Jeden z mojich najobľúbenejších románov spolu so stratenými ilúziami, na ktoré nadväzuje. Bol to pre mňa zážitok čítať, ale človek by mal mať už niečo odžité a prejsť viacerými sklamaniami, aby ocenil tento príbeh. Balzac vedel fenomenálne vykresliť ľudské charaktery a to hlavne jej temné stránky a slabosti ako máloktorý iný spisovateľ.

bimmerworks
22.01.2015 5 z 5

Nejlepší Balzacův román.

Aaron Lewis
14.08.2014 3 z 5

Největší chyba tohoto románu je, že jsem neměla ráda ani jednu postavu. Buď byli moc slabošské (asi všechny postavy tam, ty vévodkyně bych nejraději profackovala, aby se z nich každý nepoto…:P) a ta jediná silná, abbé Herrera byl moc chladný, sice geniální, takže jsem byla nakonec ráda, jak to s ním dopadlo a jak to všechno zařídil, ale že měl slabost pro toho blbečka Luciena mu neodpustím. Už jenom to jméno, Lucien! Slaboch největší a jen kvůli jeho tvářičce (no mě by se nelíbil – neduživý blonďák, ještě mladý) bez Collina by si ani neuprdl a ještě spáchá sebevraždu, protože neumí čelit následkům. Jedna z mých nejméně oblíbených postav ever. Z Ester něco mohlo být, ale pro tu její lásku k němu, se úplně znemožnila, dobře jí tak, taky poslouchá na slovo. A jako kurva se mi nelíbila už vůbec, ty jejich mluvy, fuj:P. Za to hrabě Nucigen:D, škoda, že se na ni nevyprdl a nevypekl je, njn, prý se tomu říká láska:P.

Kapis
31.07.2014 5 z 5

Jako těsně odrostlý puberťák, intelektuálně vyprahlý, vědom si kolik toho nevím a co všechno mě minulo, jsem našel v domácí knihovničce tuto knihu a vrhl jsem se na ni. Až později jsem zjistil, že je to třetí díl trilogie (kterou jsem si briskně v antikvariátu dokoupil). A četba tohoto Balzaca mě zase dostala zpátky ke čtení, na které jsem se při tom lítání po hospodách a "užívání života" díval zpatra a hlavně na něj neměl čas. První "klasik", jehož knihu jsem skutečně dočetl a byla to hlavně dobrá trefa. Balzacova vyčerpávající popisnost, krásná čeština a strhující příběh. Dokonalé.

Guepp
06.03.2014 5 z 5

Úžasná kniha! Doporučuji starší vydání - ať si pořádně užijete tu nádheru květnaté češtiny. :-)

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Knihu som prvý krát čítala v takom veku, že som ju ani z ďaleka nedokázala pochopiť a dokonca som ani nevedela, čo slovo kurtizána znamená. Neskoršie som sa k nej vrátila a čo to už pochopila. Rozsiahli, ale v celku zaujímavý román s pútavým dejom, v ktorom vystupuje mnoho postáv.

Neobee
23.04.2013 5 z 5

Výborná kniha... doporučuji...

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Klasika,kterou mám ráda :-)

immortal-party
15.06.2011 5 z 5

kamufláže quibuscumque viis.

19. století Francie francouzská literatura realismus (literatura)

Honoré de Balzac
francouzská, 1799 - 1850
2006  72%Otec Goriot
1985  84%Lesk a bída kurtizán
1953  74%Evženie Grandetová
1955  87%Ztracené iluse
1974  85%Sestřenice Běta

Kniha Lesk a bída kurtizán je v