Lesk a bída kurtizán

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtyřdílný román zobrazující spojení finančního světa (v podání bankéře Nucingena) s pařížským podsvětím. Lucien (hrdina z předchozích Balzacových Ztracených iluzí) se již naučil „umění žít“. Zůstal slabochem, který se žene pouze za milostným uspokojením nebo společenským úspěchem. Na jeho povahu doplácí i milenka Ester – kurtizána, kterou společenské podmínky vehnaly do role ženy obšťastňující mužskou společnost, jíž však hluboce pohrdá......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3204/lesk-a-bida-kurtizan-3204.JPG 4.2221
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
Orig. název:

Splendeurs et misères des courtisanes (1847)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Kniha Lesk a bída kurtizán

Přidat komentář
RichardvonT.
17. května

Tohle bude negativní hodnocení:-) Snažím se teď ve 42 letech dohánět resty z tzv. Povinných četeb (četb?:-) a slavný Lesk a bídu po necelých 20 stránkách odkládám na neurčito. Tahle dáma z papíru a tvrdých deskách mou milou nebude... škoda. Snad později.

Turmee
18. března

Konečně!
Prokousat se tímto dílem mi dalo spustu práce. Napínavý a občas i odsýpající děj se na můj vkus mísil až příliš často s odbočkami popisujícími architekturu, oblečení a hlavně společensko-politické poměry a příběhy jednotlivých rodin.
Časté přestrojování se, změna jmen a využívání cizích titulů mě mátlo a mírnilo požitek ze čtení.

tomasblazek
21.02.2018

Bože, tento Balzac je k neučtení. Ovšem, k literárním idolům se nečmuchá.

PMR
02.01.2018

Kdyby nebylo všude tolik padouchů, tak by se padouchům padoušilo mnohem snadněji.
To by pak byl teprve Padouchov !-)

HannyC
02.11.2017

Tato knížka mi přinesla zcela zásadní informaci: Muž vás nepřestane milovat pokud se vdáte za/zvolíte si někoho jiného. Láska nezná hranic a vše je pouze otázkou času :) Snad i vám časem dojde, kdo že je ten pravý :)

Lessana
25.10.2017

Zvláštny pocit ostane po Lesku a biede kurtizán. Čitateľ sa neubráni otázkam v hlave víriacim: Aké poučenie z toho plynie? Že človek sa nakoniec spojí s tým, proti čomu celý život tak urputne bojuje? Že kriváka nemožno napraviť? Že prehnitosť nie je len "výsadou" bahna spoločnosti, ale že je temer všadeprítomná, od rodiny až po súdnictvo? Že aj rozhodnutia veľkých mužov ovplyvňujú ženy?
Príhodne nazval Balzac svoje 90 kusové dielo. Je to vskutku Ľudská komédia.
Akosi mi to však pripadalo ťažkopádne, nemôžem si pomôcť. Nehovoriac o rozvetvených zápletkách a občas prekombinovaniach, v ktorých sa akoby aj autor strácal. Zrejme si v tom rochnilo jeho spisovateľsko-grafomanské ego, no, žiaľ, na úkor pozornosti čitateľa. Vyzdvihujem však bravúrny preklad, ktorého virtuozita je najviac badateľná v reči baróna de Nucingen a v jednotlivých argotoch. Zručne je tiež učinená deľba knihy na 4 časti s priliehavými názvami, 4 časti, ktoré na seba krásne nadväzujú, majú spád a pekne gradujú. Pričom dejová linka medzi Lucienom a Ester (ktorá sa na môj vkus dosť pomaly rozbiehala) akoby bola iba kulisou pre kritiku spoločnosti, ktorej najväčšou hodnotou sú peniaze, majetok a kde vládne lož a pokrytectvo. Zmenilo sa odvtedy niečo? Na to nech si každý odpovie sám...

Adilajla
24.01.2017

Knihu plánuji přečíst znovu :) Velice se mi líbila

barynka15
09.12.2016

Rozhodně se k této knize vrátím. Patří ke klasice, ale pořád aktuální téma.