Lesk a bída kurtizán

Čtyřdílný román zobrazující spojení finančního světa (v podání bankéře Nucingena) s pařížským podsvětím. Lucien (hrdina z předchozích Balzacových Ztracených iluzí) se již naučil „umění žít“. Zůstal slabochem, který se žene pouze za milostným uspokojením nebo společenským úspěchem. Na jeho povahu doplácí i milenka Ester – kurtizána, kterou společenské podmínky vehnaly do role ženy obšťastňující mužskou společnost, jíž však hluboce pohrdá......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3204/lesk-a-bida-kurtizan-3204.JPG 4.2253

Vydáno: , Odeon

Splendeurs et misères des courtisanes, 1847

Kniha Lesk a bída kurtizán

adelinka
30.11.2021

No ja priznávam, že pre mňa dosť náročný rozbeh. Mám dojem, že som čítala denne len pár strán. Ale potom sa to už pekne rozbehlo. Po Otcovi Goriotovi, ktorého som si preplakala (aj v divadle na predstavení) musím povedať, že ma to veľmi bavilo....

666Jitka
03.09.2021

Poslední díl Balzacovy Lidská tragikomedie, kterou tvoří knihy Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída Kurtizán, mě opět nadchl a četla jsem ho jedním dechem. Ostrá kritika pařížské pokrytecké a požitkářské společnosti pokračuje v plném proudu - to jde autorovy opravdu bravurně. Do děje se čtenář úplně ponoří, jako by v tu dobu v Paříži sám byl a zpovzdálí osudy hrdinů sám sledoval.

jitka5135
25.07.2021

Nebylo to snadne..neni to jen tak kniha rychla, jasne podana, jednoducha, primocara. Dlouhe a detailni popisy okoli, postav, predmetu,...ale to uz k hlubokemu zazitku patri. Ctenar musi myslet

lampernaqui
07.07.2021

Pokračuji v Knihovně klasiků dalším z Balzacových spisů a tentokrát jedním z nejslavnějších. Pokud bych měl říct nějaké zápory, tak jen že v poslední třetině nastupují na scénu velmi detailní ekonomické a bankovní popisy a v tom já se neorientuji. U Balzaca s tím ale počítat musím, protože podobné popisy najdeme téměř u všech jeho děl. Jinak je román čtivý a nalezneme v něm hromadu postav, které se prolínají i jinými díly. Některé však svůj osud zakončí právě tady.

Sidonka3
29.01.2021

Jeden můj známej mi v dobách mého ranného, nezkušeného mládí s trochou nadsázky říkával: "Četla už jsi román Lesk a bída kurtizán? Ještě pořád ne? Kruci, tak co víš vo životě!"
Doporučená četba pro mladé lidi. Vzkazuje P. z daleké minulosti. :-)

Hanka_Bohmova
08.12.2020

V téhle knize se Balzac rozjel až příliš. Akční prvky poněkud rozředily to, čím mi bývá nejmilejší.

IVANA143
07.11.2020

Na Balzaca som, žiaľ, asi hlúpa. Mám pár historických románov za sebou, ale toto bolo miestami až utrpenie. Veľmi ťažké čítanie, málo dialógov, veľa postáv, náročnejší jazyk. Prvých 330 strán ma bavilo, aj keď sa čítali pomalšie, bola som zvedavá ako sa bude dej ďalej vyvíjať. Avšak, po určitej zásadnej udalosti, sme sa dostali v knihe niekam, kde ma to absolutne nebavilo, vôbec ma nezaujímalo čo sa s postavami deje a ako to dopadne. Čítala som to len preto, aby som to už mala za sebou. Áno, posledných 15 strán je zase fajn, čo už celkový dojem z tohto diela nevylepší.

Štýl autorovho písania tak trošku prispieva k tomu, že si neviete obľúbiť žiadnu postavu v knihe, a tým pádom je vám tak trošku fuk čo sa s nimi stane, a nie je to tak napínavé.

Mojou chybou samozrejme je, že vôbec neovládam Balzacove diela ani jeho charakteristiku ako autora, a tým pádom som bola sklamaná. Knihu som si vybrala kvôli tomu, že ma zaujal názov, a vôbec som si neprečítala anotáciu. Čo je chyba, pretože ten názov naozaj nezodpovedá tomu, čo sa v knihe deje. Kurtizána je tam jedna (druhá len tak náhmatkovo), a ani sme s ňou dlhú dobu nestrávili.

laura
20.10.2020

Četla jsem v sedmnácti a tehdy mě to dostalo na kolena. Příběh lásky, zrady a pokory. Příběh ženy, která chce překročit svůj stín, ale nepodaří se jí to. Příběh muže, který ten svůj překročil a stejně mu to nepomohlo.

Příběh, který už si do detailů po těch letech nepamatuju, ale přesto jsem nezapomněla. Na tu zkaženost, na tu čistotu. Na bolest, touhu a vášeň. Na chvíli, kdy všechno vsadíte a prohrajete. Na okamžik, kdy toho litujete. Na chvíle, kdy věříte a kdy věřit přestáváte.

Příběh plný kruté reality života, která nemá s nikým slitování, a zároveň plný naděje, že jednou... možná... to všechno bude jinak...

...a nebo taky ne ;)