Lidé, roky, život

Lidé, roky, život https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55545/lide-roky-zivot-55545.jpg 4 8 3

Výběr nejpoutavějších kapitol I. Erenburga o umělcích, s kterými se setkal na svých cestách po Evropě i Rusku.

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Odeon

Ljudi, gody, žizn

PetrCepek
02.03.2023 3 z 5

Autor mně připomíná postavu z filmu Světáci, krásně zahranou Jiřinou Jiráskovou, která všechny slavné osobnosti znala osobně. Stejně je na tom - alespoň podle jeho vzpomínkové knihy - Ilja Erenburg. Lenin, Modigliani, Léger, Tolstoj, Picasso, Curie, Rivera, Einstein, Matisse a mnoho dalších lidí, světově proslulých z nejrůznějích oblastí lidské činnosti, ti všichni jsou prezentováni jako autorovi blízcí přátelé. Jenomže se o nich ze zkratkovitého textu povětšinou dovídáte buď nezajímavé drby či obecně známé informace. Upřímně se přiznávám, že dalších cca 80% v knize zmiňovaných person vůbec neznám, natož osobně :-)

hario
28.11.2015 4 z 5

Kniha vzpomínek na významné osobnosti evropské levicové kultury první poloviny 20 století. např. Picasso, Matisse , Babel atd. Knihu doporučuji všem kdo chce nakouknout do světa umělců první poloviny 20 století v Evropě. Četl jsem vydání z roku 1986,kde byly vybrány z původního 3 svazkového vydání nejpoutavější kapitoly o umělcích.

Koka
11.05.2013 4 z 5

I přes všechen ideologický nános, kterým byl Erenburgův pohled ovlivněn, je tato kniha důležitým svědectvím o uměleckém životě Ruska, Paříže, vlastně celé Evropy, v letech, kdy se v umění děly věci, o nichž se dnes učíme ve škole. Některé epizody mají trochu charakter bulvárních klepů, ale i to patří k věci.
Doporučuji .

Ilja Erenburg
ruská, 1891 - 1967
2001  80%Tvé šedé oči se mnou všady jdou
1954  63%Bouře
1966  81%Trust D.E.
1986  75%Lidé, roky, život
1960  84%Dýmky

Kniha Lidé, roky, život je v