Lidé na Hemsö

Lidé na Hemsö https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112185/lide-na-hemso-112185.jpg 4 14 2

Jeden z nejznámějších románů švédského spisovatele, dramatika a žurnalisty (1849-1912) o životě rybářů a zemědělců na malém ostrově. Stárnoucí vdova se provdá za čeledína na svém statku. Mezi tímto mužem a vdoviným synem dochází k sporu a majetek. Nový hospodář pak zahyne v moři při převážení vdoviny mrtvoly na farní hřbitov. Děj románu, líčení manželské nevěry, která je příčinou ženiny smrti a citlivá kresba episodních postav mají pochmurný ráz většiny severských románů. V Strindbergově díle však nacházíme též prvky zdravého humoru a optimismu.... celý text

Pawlisman
23.12.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka. Tak opravdová, skutečná. Ten pravý život tam jen stříká a pravdivost celého a každé věty vs vtáhne na ostrůvek a k daným lidem. Nechci přehnaně říkat, že jde o strhující, ale velice silný, milý, opravdový, poctivý a přitom zábavný. Ano.

Palivo
23.08.2018 4 z 5

Bom dzorno!

Tentokrat jsem vzal do ruky penis a otevrel jsem intern...jezis, to je jina story. Tentokrat jsem vzal do ruky svedskou knihu, protoze me samozrejme zajimalo, jak umi psat v zemi masovych kulicek.

Stejne jako vsechny ostatni knihy ze severu, je i tato o lidech, kteri neznali pizzu nebo Dame Jidlo, takze museli lovit candaty, plest site a stavet boudy. Neni divu, ze tam vymysleli IKEA, jen v teto knize se postavi asi tri stodoly. Tuto idylku narusi prijezd pomocnika Carlssona, ktery je ctizadostivy jako Ornella Stikova - zanedlouho ostrov vzkveta a tak dale pana krale. Jenze pak jej odmitne buchticka, protoze s nim nechce delat #metoo a pote co Carlsson zjisti, ze nejblizsi tinder schuzka je 400 mil daleko a musel by veslovat trinact let, se z vypocitavosti ozeni se starou a tlustou panimamou. Statek mu spadne do klina a konecne se i muze ucesat - protoze mu naroste hrebinek! Hihihi. Jenze neni vsechno zlato co se trpyti a neni vsechno pizza co je kulaty - nasleduje tedy severska posledni tretina, ve ktere dojde na par umrti. Trochu me zamrzelo, ze v knize nebylo nic o masovych kulickach nebo hokeji, takze ve finale 7/10