Bývali jsme bratři

Bývali jsme bratři https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415278/bmid_byvali-jsme-bratri-Imk-415278.png 5 431 130

Ben Solomon, obyčejný důchodce žijící v Chicagu, na veřejnosti napadne jednoho z nejvýznamnějších chicagských občanů, patrona umění, filantropa a přeživšího z koncentračního tábora Elliota Rosenzweiga. Stařík Elliota obviní z toho, že je ve skutečnosti někdo jiný – nacista jménem Otto Piatek, kterého se krátce před druhou světovou válkou ujali Benovi rodiče a vychovávali ho jako vlastního syna. Benova skandální obvinění nikdo nebere vážně, ani právnička Catherine Lockhartová, která přesto slíbí, že si Bena vyslechne. Postupně se před ní začne rozplétat fascinující příběh o hrůzách válečného Polska, příběh přátelství, lásky, zrady a hlavně obrovské vůle k životu. Působivý román čtenáře nejen vtáhne do děje, ale také ho donutí zamyslet se nad tím, zda je dnešní svět před tak nespoutaným řáděním přívrženců zla imunní, nebo se stále musíme mít na pozoru a při sebemenším náznaku podobného fanatismu zakročit.... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , Kontrast

Once We Were Brothers , 2010

TheSarcasm
05.12.2021 5 z 5

Příběh sice neuvěřitelný, ale hezký, dojemný a pěkně napsaný.

Jirinamac
04.12.2021 5 z 5

Mně se knížka moc líbila a dobře se četla. Škoda, že k odhalení nedošlo dříve a tak bych mu přála, aby měl Elliot dlouhý život, aby si to taky ,,užil,, Čtení mi nepřišlo zdlouhavé, ale byla jsem netrpělivá na pokračování příběhu.

tittanie
22.11.2021

Myslím si, že knížky o válce by člověka měly dojmout.
Tahle má zajímavou zápletku a čte se docela dobře. Ale Benovo vyprávění je někdy až moc zdlouhavé a některé situace neuvěřitelné. Třeba zachraňování rodiny z táborů nebo bordelu. Líbil se mi ale proces. A překvapil mě konec.
Uvažuji, že si přečtu i další díl, ale asi za delší dobu.

SumýšIrena
18.10.2021 4 z 5

Námět knihy je skvělý a neotřepaný. Jen v tom zpracování mi něco chybělo.

Luque17
02.10.2021 4 z 5

Nikoli skvělé, ale velmi slušné, psané podle šablony. Benovy vzpomínky na dobu války v Zamośći dech beroucí.

Lenka0007
24.09.2021 3 z 5

Vděčné téma, z mého pohledu však nevyužitý potenciál. Ačkoli se kniha jmenuje Bývali jsme bratři a obálka láká čtenáře na příběh dvou chlapců, kteří věřili, že jejich přátelství je silné a věčné, jejich dětský příběh v zásadě nic nenabízí. Nyní, týden po přečtení knihy, se mi vybavuje pouze jedna jejich cesta ze školy a jinak nic….. Souhlasím s komentáři níže, podle kterých je vyprávění Bena zbytečně rozvláčné, i já byla netrpělivá jako chuděra Cat, která musela poslouchat desítky hodin trvající příběh (nepopírám, že zajímavý), než dostala odpověď na svoji otázku. Kromě tématu holocaustu, které je v kombinaci se soudním procesem zajímavé, tu na všestranné čtenáře čeká ještě love story. Dočetla jsem, poháněla mě jen zvědavost, jak to dopadne, nikoli ten skvělý pocit, že čtu knihu, která je nezapomenutelnou peckou.

Mudry
22.09.2021 3 z 5

Musím se přiznat, že celkově velmi vysoké hodnocení této knihy mě překvapuje. Dlouho jsem přemýšlela co napsat, ale po přečtení komentářů mi došlo, že bych jen opakovala již vyřčené. Komentáře uživatelů " Ondrula a Kačudovič " jakoby mi myšlenky četly. Možná trochu jako obhajobu mé kritiky doporučuji knihu pana Kariky Na smrt , která je v komentářích už také zmíněna. Neubránila jsem se srovnání a vyšly mi z toho jen tři hvězdičky. Nicméně bezpochyby skvělý námět a rozhodně hodně čtivé.

Francois17
28.08.2021 5 z 5

Bylo to úžasně napínavé a čtivé. Výborná kniha. A velice zajímavá.

hanavka
21.08.2021 3 z 5

V konkurenci knih na toto téma a přesycenosti trhu nemůžu hodnotit jinak, než průměrem. Příběh je poutavý, jde zase o trochu jiný pohled, holokaust zde není vykreslen jako tvrdší junácký letní tábor, jde se do detailů a na dřeň, přiučila jsem se zase o dalším kousku světa... A přesto mi něco brání hodnotit vyšším počtem. Asi jsem měla příliš vysoká očekávání.

KláraH.
03.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Souhlasím snad se všemi komentáři, které píšou "Dobrý, ALE..."
Je nesmírně důležité, aby se o tématu psalo, čtivě, s emocemi, neotřele, ideálně s novými poznatky a podle doložitelných historických zdrojů. To vše kniha splňuje a je dobře, že je/byla bestsellerem - na holocaust se nesmí zapomínat, naopak je třeba jej neustále připomínat.
A teď ta "ale": lehce naivní (jak Ben k právničce přišel a mnoho dalšího), lehce překombinované (jak manželka po 60 letech práskne muže), lehce a za mě zcela zbytečně rádoby-mysteriózní (Ben mluví s duchy), červená knihovna ze současnosti je tam jaksi navíc, rychle a jakoby omylem.
Ale pozitivní dojmy převažují, louskla jsem ji za 2 dny, takže špatné to rozhodně nebylo, klidně si přečtu i další autorovy knihy. Jen kdybych si měla vybrat, asi bych našla jiné favority.

Mruskulka
24.07.2021 5 z 5

Vyprávění Bena mě velmi chytlo. Kniha je napsána velmi čtivě a velmi jsem mu fandila. Nemohla jsem se odtrhnout. Určitě doporučuji!

Melaanie
20.07.2021 3 z 5

Další příběh o hrůzách a útrapách za druhé světové války. Tady se prolíná přítomnost a minulost. Bylo zajímavé číst a dozvídat se o postupu pomalého zapadání mezi "své" lidi.

Eduarda
09.07.2021 3 z 5

Na zdejší doporučení... a víceméně zklamání. Těžko se to popisuje (a v kontextu tematiky ještě hůř, protože každý pokus tímhle směrem je vlastně dobrý pokus), ale něco tomu chybí. Příběh ze současnosti překročil míru klišé a naivity, kterou jsem schopná snést, postavy mají nekonzistentní charaktery, právní zápletka je polovičatá a i ta historická story, jakkoliv je otřesná, vlastně něco postrádá (nemluvě o nepřesných reáliích). Jako úvod do problematiky holocaustu asi fajn, kdo se umíte odpoutat od reality a číst čistě román, budete nadšení... ale kdo máte tohle téma načtené, zvažte to...

petrarka72
29.06.2021 5 z 5

Silný a při vší předvídatelnosti vlastně i napínavý příběh; víc než o výsledek jde o to, jak se k němu autor (a s ním většina postav) dobere. Přístupné pro mladší generaci a vyslovené informace, u nichž si člověk není jist, zdali je někdy pořádně zavnímal (např. jak fungovala Judenrat, proč židovské rodiny neprchaly, jakmile měly příležitost, že se tetovalo pouze v Osvětimi - a že existoval přesný tetovací systém atd.). Navíc k dechberoucímu příběhu z polské Zamośće atmosféra téměř současného Chicaga a advokátních společností plus nepopiratelná úloha žen v životě dobrých i zlých, pronásledovatelů i pronásledovaných, vítězů i poražených.

gossipavlina
06.06.2021 5 z 5

Knihám o 2.sv.válce, především těm, co popisují koncentráky a ,,život" v nich, se podvědomě vyhýbám. Jsou neradostné a nemám z nich po dočtení dobrý pocit. Jsem z nich znechucená a smutná.
Tady jsem udělala výjimku. A udělala jsem dobře. Po přečtení ve mně zůstává dobrá nálada. I když se jedná o beletrii, tak nějak sama sobě vsugerovávám, že se třeba něco podobného i mohlo stát.
Za každého odsouzeného ,,ďábla" děkuji.
A děkuji i autorovi za příjemně strávený čas s Benem, Cat a Liamem.
To, že některé pasáže, především ty vztahové mezi Cat a Liamem, byly mírně řečeno klišé, jsem přivřela oči.
Doporučuji k přečtení.

bigben
12.05.2021 4 z 5

Poutavý příběh, který se může stát a určitě stal...Jen od začátku knihu je jasné, jak dopadne.

suiteki
26.04.2021 4 z 5

Prvních 100 stran jsem se nemohla začíst, ale pak mě kniha pohltila a četla se sama. Nejsem filmový fanoušek, ale myslím, že tato kniha by byla skvělá na zfilmování.

marcela3562
20.04.2021 5 z 5

Vše bylo napsáno....super kniha️

JarunkaP
18.02.2021 5 z 5

Moc pěkná knížka, četla jsem jedním dechem, určitě doporučuji a věřím, že by to byl super náměť na scénář k filmu.

martinaandulka
16.02.2021 5 z 5

Starý muž obviní vlivného muže ,že byl nacista a zabil jeho rodinu a okradl je o šperky a peníze.Kde je pravda?Plno nacistů po válce uteklo do ciziny a žili pod jiným jménem a dožili se stáří,přitom páchali velké zločiny na lidech.