Lexikon ohrožených druhů strašidel 1

Člověk počátku třetího tisíciletí se jaksi stydí přiznat k víře ve víly, skřítky a čarodějnice a připadal by si jako blázen, kdyby ho oslovil třeba strom, přestože naši předkové po tisíce let běžně komunikovali s rostlinami, zvířaty a všemožnými viditelnými i ne viditelnými bytostmi. Ještě naši dědové věděli o skřítcích a vílách své. Minulé století naučilo lidi věřit jen tomu, co se dá vypočítat, na co si člověk může sáhnout a pokud možno to i zužitkovat. Vědeckotechnická revoluce z nás zkrátka udělala exaktní lidi. Ovšem ne všechno v našem životě je možno exaktně poznat a vědecky uchopit. Tato racionalita je jen zdánlivá a je člověku zrovna tak škodlivá, jako znečištěná voda, nedýchatelný vzduch či zamořená příroda. Jestliže dopustíme, abychom na této planetě zůstali osamoceni, bez skřítků, víl a vodníků, jestliže se o ně nepostaráme a ponecháme je jejich osudu, zavládne na Zemi definitivně období pustého rozumu. Aniž člověk tuší proč, stále více se pídí po starých a krásných věcech, vytvořených řemeslníky a umělci v dobách našich dědečků a pradědečků. Na první pohled by se zdálo, že tak činí (ve snaze investovat do nich kapitál) jen pro jejich cenu. Zčásti je to jistě pravda, ale skutečná příčina spočívá v tom, že se každý snaží získat s věcí i její minulost, esenci života jejího tvůrce i životů jejích bývalých majitelů, jejich ducha, smích, slzy, příběh, a tak obohatit svůj vlastní život. V neposlední řadě může člověk získat i své vlastní strašidlo (např. Dopisníčka tichého při koupi starého foliantu, nebo Skřítka hospodáříčka, jestliže se podaří koupit starý dům, ve kterém hnízdí). Takže, aniž to reflektujeme rozumem, podvědomě toužíme po útěšné společnosti strašidel a třeba i po drobných rošťárnách a zlomyslnostech, které nám provádějí. A tato kniha nabízí jejich úsměvná vyobrazení i popis jejich aktivit. (méně textu)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/97_/97561/lexikon-ohrozenych-druhu-strasidel-1-97561.jpg 4.579
Literatura naučná, Pro děti a mládež, Encyklopedie
Vydáno, ETC

Kniha Lexikon ohrožených druhů strašidel 1

Taralcielle

Moc pěkná kniha pro děti.

Lady.Lucrezia

Jedna z oblíbených knih mého dětství, krásnými ilustracemi počínaje, vtipnými texty konče. Kdybych měla možnost dám i bonusovou 6*, neboť tato kniha si ji bezpochyby zaslouží.

Chalupice
07.12.2018

Já na těch kouzelných stránkách paní Klimtove vyrostla a představovala si všechny ty pomocnicky a bytustky.
O hvězdu navíc uzasnym ilustracím

Tesinka_Laufey
15.07.2018

Moc pěkná knížka. Popisy byly skvělé, ilustrace krásné...Určitě je to jedna z knih, která dokáže dítě zaujmout a vyvolat v něm pocit, že něco jako skřítkové, víly a další strašidla opravdu existují.

ElfkaEleanor
09.05.2018

Originální krásně zpracovaná kniha, která snad nikdy nezestárne!

Nikola131
16.03.2018

Tahle kniha mi krásně obohatila dětství, troufnu si tvrdit, že bez ní ( spolu s jinými knihami) bych byla dnes trochu jiný člověk v rámci mé kreativity a fantazie. Paní Klimtová rozhodně nebyla na hlavu, jak tady někdo dole píše, ona si kolem sebe utvořila auru tajemna pro děti, pro které pořádala aktivity a prostě měla takové své alter-ego, hrála. Velmi kreativní a tvořivá paní, pro mě i inspirativní člověk. Když jsem se dozvěděla, že zemřela, slza ukápla.

Morgaine07
15.02.2018

Úžasné

medlovice
18.04.2017

Přenádherné ilustrace , výborně napsané , spoustu strašidel vůbec neznám !