Levočská Bílá paní

Levočská Bílá paní https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187088/bmid_levocska-bila-pani-d4W-187088.jpg 4 41 8

Děj historického románu klasika maďarské literatury (1825-1904), představitele pozdního romantismu, se odvíjí na Slovensku. Ústřední postavou je krásná levočská žena Juliana Korponayová-Ghéczyová, která o silvestrovské noci r. 1710 zradila obléhané město, vydala je císařským vojskům a skončila za to na popravišti.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Odeon

A lőcsei fehér asszony , 1885

Kabuky
28.03.2024 5 z 5

Perfektní čtení, velmi dobrý překlad.

Prazub
17.11.2022 5 z 5

Pohozeno a mnou nalezeno v knihobudce. Slovenské vydání... Zprvu jsem nevěřil, že tak obsáhlý román přečtu a dočtu do konce. Některým výrazům ve slovenštině jsem moc nerozuměl. Přesto mne to nutilo číst dál a dále, tak mne ten děj strhl. A mohu říct, jde o kvalitní napínavý historický román! Bavilo mne to jako už dlouho nic jiného. Mohu jen a jen vřele doporučit.

jarmuk
27.08.2019 4 z 5

Super nadhled, příběhově to není marné.

Ranuncul
06.02.2017 2 z 5

Na tuto knížku jsem narazila v jedné staré knihovničce a i když je příběh velice zajímavý a já má ráda historické romány,nedokázala jsem se do ní začíst.
Byla jsem ráda,že jsem knihu přečetla do konce a vracet se k ní asi už nikdy nebudu
Kromě knížete Andrassyho ani jedna zajímavá a sympatická postava.

haki34
17.11.2016 5 z 5

Milujem tuto knizku !!! Laska, zrada, nenavist a popisy dobove , ako to na spisi ( Levoca je hlavnym mistom deja ) vyzeralo.. Vynikajuci historicky roman...

Martin1974
12.06.2016 5 z 5

Skutočne vydarený historický román. Čítal som vydanie z roku 1956, ktoré je navyše obohatené krásnymi ilustráciami Jána Hálu a dosť podrobným doslovom o autorovi a o pozadí písania tohto diela. Okrem samotného deja sú na ňom zaujímavé aj opisy krajiny v 18 storočí, opisy Levoče, Košíc alebo takej Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktoré čitateľovi pomôžu lepšie sa preniesť do tej doby. Plynulosť čítania trochu sťažovalo množstvo latinských výrazov, ale v konečnom dôsledku si myslím, že bez nich by príbeh nemal tú správnu atmosféru. Fanúšikom historických románov môžem len doporučiť.

adelinka
26.06.2013 5 z 5

kniha ma veľmi zaujala, je to kus histórie so zaujímavým dejom. Hlavnou hrdinkou je Korponayová, ktorá ide za svojím cieľom (aby získala postavenie pre syna) cez intrigy, podrazy......dej ma veľmi zaujal.....

ezo5
15.03.2012 5 z 5

Prvy krat som tu knihu zhltol, na druhy krat takisto, hoci je Jokai romantickym spisovatelom, ma obrovsky rozpravacsky talent a tato kniha to dokazuje, nadherna kniha.