Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2264 513

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

kikidok
16.03.2022 4 z 5

Kniha má dvě rozdílné linky - jedna thrillerová, druhá sociologicko-politická. Musím říct, že právě propracovanost a prozkoumanost a následný popis politického dění z pohledu jednoho z 'monster' dělá tuto knížkou skvělou. Doporučila bych z čistě praktických důvodů poznání režimu, jeho praktik a hloupých ideologií následovaných hloupími rozhodnutími. Thrillerová složka za mě zbytečná, srazila jednu hvězdu. Předvídatelné, nesmyslný konec. Ispirováno skutečností, která je ovšem velmi přikreslená. Za mě tato dějová linka vůbec nemusela být.

Fenrir
26.01.2022 2 z 5

Velice uspěchaný konec a neuspokojivá gradace jinak dobře rozjetého děje.

BloodyO
22.01.2022 5 z 5

Vražda. V dokonalém světě něco takového přeci neexistuje. Jen samotné pomyšlení, že by k něčemu takovému mohlo dojít je trestuhodné. Lidé celý život přesvědčovaní, že modrá je červená, že chudoba je bohatství a že život ve strachu je svoboda se přeci spokojí s jakýmkoliv vysvětlením. A nebo snad soudruzi někde udělali chybu?

Celá kniha na mě působí jako varování před světem kde je pravda, vlastní přesvědčení a svobodná vůle nežádoucí. Kde za každou z těchto cností zaplatíte cenu největší. Samotný příběh mezi vyšetřovatelem a vrahem už je trochu moc neuvěřitelný a zakončení mě moc nenadchlo. Ale cesta k poznání je to o co tu běží a tak cíl není důležitý.

kuba1991
29.12.2021 5 z 5

Najít bratra po víc než 20.letech,v té době a při rozloze Sovětského Svazu a je víc sci-fi než pomyslná jehla v kupce sena,ale to je tak odbočuju.Kniha mne hlavně zaujala,že vycházela ze skutečných událostí a myslím,že tam bylo vše podstatné i pěkné popsáno.

jan0504
09.12.2021 5 z 5

Klobúk dole pred spisovateľom! Vynikajúci nápad opísať vyšetrovanie sériových vrážd na pozadí povojnového Sovietskeho zväzu. A Tom Rob Smith sa toho zhostil bravúrne. Perfektné opísané myšlienkové a citové pochody hlavných postáv. Dokonale vykreslená atmosféra všeobecnej paranoje a každodenného strachu o svoj život. Prišlo mi to niekedy ešte horšie ako vojna samotná, aj keď sa to porovnať nedá. Normálne som bol až šokovaný tým násilím, zvrhlosťou a neľudskosťou, ktorá panovala v tomto období. Film si radšej ani nepozriem :-)
Kniha bola uveriteľná, až na ten útek z vlaku - to mi prišlo už trochu prehnané. Začiatok bol trochu vláčnejší, zoznamovanie sa s postavami a spoločnosťou, kde sa dej odohráva, ale keď bol Lev poslaný do vyhnanstva tak to už bol "uháňajúci vlak", z ktorého sa nedalo vyskočiť! 5*

veronika_m
21.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Do knihy jsem se začetla od první stránky. Za čtivost bych tedy dala 100%.
Pak 70% knihy se mi velmi líbilo, byť některé scény byly pritažené za vlasy, ale nevadilo mi to. Ta brutalita této doby mi připadala uvěřitelná a rozhodně bych tam nechtěla žít.
A pak najednou cvak a děj začal být za mě úplně neuvěřitelně vykonstruovaný a pro mě neuvěřitelný. A to, že pachatel své zlo páchal od počátku proto, aby tak přivedl zpět svého ztraceného bratra, v zemi, která je tak rozlehlá a v podmínkách, kde individualita nehraje roli, tak to bylo už přes čáru. Prostě kdyby zůstalo jen u vyšetřování, bylo by lépe. Pro mě autor tou kombinací knihu hrozně shodil.

BariEli
07.11.2021 4 z 5

Úžasné. Všudypřítomná paranoia sovětského režimu, s překvapivým závěrem, čtivé podání příběhu, vývoj postav a jejich vztahů. Tohle všechno mě drželo u knihy jako přilepenou. Za mě rozhodně doporučuji.

Charley
12.10.2021

Knihu jsem pořídila a měla v plánu číst hrozně dlouho, ale k přečtení mě přiměla až letošní výzva. Měla jsem obavu z depresivnosti knihy, protože tohle není žánr, který bych četla často, ale musím přiznat, že jsem byla mile překvapená. Je to období, ve kterém bych rozhodne nechtěla žít a vážím si těch, kteří to vše prožili.
Kniha byla psána velmi čtivě a skutečně mě zajímalo, jak to vše dopadne a musím přiznat, že se závěrem jsem byla spokojená - ano, nemám ráda smutné konce a takové zakončení mi vyhovovalo.

BaPe895
02.08.2021 3 z 5

Tento druh literatury není pro mě. Nevím, proč jsem se nakonec do čtení pustil. Nebavilo mě to,ale věřím, že své čtenáře si román najde

Obelix15
26.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Dlouho jsem se chystal tuto knihu přečíst, ale vždy jsem nakonec sáhl po jiné. Konečně jsem se k ní dostal a začetl se. Zpočátku jsem měl problém se do příběhu začíst a vzít jak mám ve zvyku. Děj byl nemastný - neslaný a na můj vkus moc politicky zaměřený. Postupem času začal děj nabírat na obrátkách a nešlo se od knihy odtrhnout. Příběh vyšetřování, intrik a útěků mě nakonec mile překvapil a vše podtrhovala ponurá atmosféra poválečného sovětského svazu. Jednu výtku bych nakokec měl, a sice, že jsem čekal delší souboj a pronásledování Andreje vlastním bratrem. Ale to je malý detail. Za mě 4/5

VeruMalfoy
17.05.2021 3 z 5

Nechce se mi věřit, že jde o bestseller. Knížka mě doslova zklamala. Hlavní postava byla suprově napsaná, ale děj kolem ní byl naprosto na hlavu postavený, proto tuto sérii nebudu asi ani dočítat.

Erutan
09.05.2021 5 z 5

Tak tohle mi sedlo, 1984(Orwell) s krimi. Viděl jsem film ale naštěstí jsem si nic nepamatoval, kniha mě pohltila, četla se sama, je celkem krátká ale stane se toho opravdu hodně. Napětí, akce, vztahy, psychologické profily, vývoj vztahu Lva a Raisy. Můžu doporučit, další díl asi číst nebudu. Popsat knihu jednim slovem, zvolil bych beznaděj. Popsat Lva jedním slovem, zvolil bych cílevědomst.

Tirisa
26.04.2021 5 z 5

Shrnu to jen pár slovy: skvělý čtenářský zážitek, doporučuji a chci ještě, takže rovnou jdu na druhý díl.

Svamburger
13.04.2021 4 z 5

Měl jsem štěstí, že jsem na film z roku 2015 naprosto zapomněl. Já jsem snad tu děsnou nudu musel prospat od začátku do konce. Absolutně se mi to vykouřilo z hlavy. Takže jsem sáhl po knize... A zažil jsem něco nečekaného. Jen velmi zřídka čtu knihy, které již byly zfilmovány. Přijde mi to jako ztráta času, neboť znám příběh, závěr jakbysmet a postavám z knihy jsou přiděleny (většinou) známé tváře.
Tady jsem nic takového neprožíval. Rozhodně super čtení, které nenudí. Jsou propracované, tragické a nelze s nimi necítit. Krom toho je to taková detektivka/ ne-detektivka. Vyobrazení stalinistického Ruska je prostě mrazivě dobré. Ta tíseň, bezmoc a udavačství na Vás ze stránek zkrátka dýchá; mrazí z toho až v zádech. Na pohodlném a vyhřátém gauči v blízkosti kamen, se takové příběhy čtou sami.
Pokud čekáte nervy drásající skutečný příběh o dnes již neblaze proslulém sériovém vrahovi, tak Vás čeká zklamání. Tady se mohla propagace, nakladatelství, či snad dokonce autor, trochu krotit.
Jinak jako příběh funguje dobře – snad jen na prapodivný, těžce uvěřitelný závěr. Lev Děmidov a jeho partnerka nemají chybu. Uvidíme, zda se mi do ruky dostane nějaké to pokračování. Nebránil bych se tomu.

vikaa
08.04.2021 5 z 5

Viděla jsem film, který mě zdaleka tak nezaujal. Knihy s tematikou gulagů a totality čtu ráda, ať už se jedná o beletrii nebo skutečné příběhy. Dítě č. 44 jsem hltala od začátku až do konce, kdy do sebe všechny části příběhu začaly zapadat jako puzzle. V tomto prostředí a době bych se rozhodně nechtěla nikdy ocitnout. Je smutné, že spousta lidí v poměrně nedávné době podobným způsobem žila po dlouhou dobu a nemohli se nijak bránit.

jajasv
28.03.2021 3 z 5

Očekávala jsem víc. Lev skočí pro tonoucího (je 30 pod nulou), plave po proudu, pak proti proudu s tonoucím, cesta ostatních bez kabátů atd. - tomu nemohu věřit, zrovna tak útěk z vlaku atd. Jednání a život místních lidí je popsán velmi povrchně, není cítit mentalita ruského národa, která je a byla odlišná od západu. Autor měl na nějakou dobu navštívit popsaná místa a hovořit s lidmi kteří si pamatují tu hroznou dobu . Zápletka napínavá.

jasnyj
22.02.2021 4 z 5

Dobře napsaný příběh na pozadí doznívající stalinské éry strachu, rychlých soudů, věznění a poprav. Kniha má spád, spisovatel toho nastudoval dost. Některé akce jsou však těžko uvěřitelné (třeba útěk Lva s manželkou z vlaku mířícího do gulagu). Proto jen 4 hvězdy.

oliviekes
26.01.2021 5 z 5

Mě tahle kniha chytla hned od začátku a už nepustila. Jakkoliv tohle období nemusím, tak tady ten příběh mě dokázal vtáhnout do děje a přímo hltat každou stránku. Napínavé a skvěle napsáno! Tomu říkám napsat skvělý debut, fakt paráda. Knihu řadím do svým TOP čtecích zážitku.

IvBu
15.01.2021 5 z 5

Nejsem příznivcem tohoto žánru, ale tahle kniha mě dostala.

santa1212
10.01.2021 5 z 5

Pecka, skvělá kniha, silný příběh, věrohodné reálie.