Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2264 513

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

klarence
12.09.2015 4 z 5

Tuto knihu jsem zahlédla někde v upoutávce s tím, že jde o strhující příběh. Měla jsem obavy, že bude drsnějšího rázu. A i přes počáteční obavy jsem se nenechala odradit ani začátkem knihy a nechala se strhnout příběhem s drsného Ruska. Musím přiznat, že se mi kniha líbila a dobře se mi četla.

Salchicha
10.09.2015 3 z 5

Najprv som si pozrela film a ten ma velmi neoslovil, ale hovorim si ,ze dam sancu aj knihe, mozno ze to bude lepsie. Sice ma kniha zaujala o nieco viac ako film, ale stale to nebolo ono. Nejak ma to neuchvatilo ani nevtiahlo do deja. Dej ako taky je dobry, ale nie velmi dobre spracovany, ako vo filme tak aj v knihe.

marlowe
07.09.2015 4 z 5

Napínavé ano, uvěřitelné už méně (mám na mysli celou tu "útěkovou" anabázi)…
A zvláštní, těžkopádný styl, na který jsem si jen těžko zvykal…
Nicméně velká pochvala autorovi za to, že prostřednictvím "dobrodružného" příběhu (který si mnozí přečtou PRÁVĚ pro tuto jeho "dobrodružnost") tak barvitě a věrohodně vylíčil nepředstavitelnou zrůdnost (ne)fungování totalitního státu…

ondrash77
05.09.2015

Tom Rob Smith si nevystačil jenom s popisem událostí, ale věnuje se i Lvovým úvahám a pochybnostem o jeho manželství. Stále více si uvědomuje, že s Raisou žijí spíš vedle sebe než spolu. Nemají nic společného, navíc ji podezírá z nevěry a nechává ji sledovat. Cestu k sobě paradoxně začnou nacházet ve chvíli, kdy kromě holých životů nemají nic.

Clara del Valle
27.08.2015 4 z 5

Po pár stránkách jsem knihu chtěla odložit, zásadně se vyhýbám detektivkám, ve kterých jsou zabíjeny děti nebo jim je nějak ubližováno, takže mne první dvě kapitoly hodně zaskočily a bylo mi opravdu těžko.Množství kladných hodnocení však dávalo tušit zajímavý čtenářský zážitek, takže jsem udělala vyjímku. Kniha mne opravdu hodně zasáhla, zvlášť pokud člověk uváží, že vychází ze skutečných reálií, to zobrazení krutostí nelidského režimu bylo tak děsivé, že to budu dlouho vydýchávat. Škoda, že některé zajímavé momenty byly jen rychle odbyty /konkrétně myslím učitele Ivana a jeho roli v celém tom šíleném nelidském soukolí/. Zároveň mne trochu zklamalo rozuzlení, přišlo mi nelogické a nevěrohodné /klidně bych se spokojila s prostým odhalením šíleného zločince, toto bylo opravdu překomplikované, nicméně pro někoho určitě velmi efektní/, stejně tak jako závěrečné zůčtování ve sklepě bylo pro mne zbytečně patetické. Přesto však knihu hodnotím jako jednu z nejzajímavějších detektivek, jaké jsem v poslední době četla. Hned začínám s pokračováními, jsem zvědavá, jestli do osudů Lva a jeho rodiny nějak zasáhne Naďa.

acupoflucy
24.08.2015 5 z 5

Škoda, že nemohu dát šest hvězdiček. Opravdu skvělá kniha, kterou by si každý člověk měl přečíst. Určitě doporučuji.

kejss044
19.08.2015 3 z 5

Bohužel mi nesedl styl autora.
Pořád jsem se do knihy nemohla začíst a užít si ji.Pořád jsem čekala,ale jednoho dne jsem to vzdala.
Co musím uznat,že příběh je skvělý,ale k čemu mi je geniální příběh,který mě nevtáhne.

kyslikova
19.08.2015 4 z 5

Neotřelý příběh a k tomu moc dobře napsaný:-)

Lucie Luu
18.08.2015

Ruské válečné historické knížky mě nezajímají. Předem jsem se děsila toho, jak budu přeskakovat nudné pasáže. Ve skutečnosti jsem se nemohla dočkat, až otočím stránku a knihu přečetla za 2 dny. Děj v poválečném Rusku je mi známý obecně z dějepisu, ale díky knížce se na to dívám úplně jinak, Dnes si člověk skutečně neuvědomuje a hlavně neváží svobody slova a myšlení. Určitě si přečtu více knih podobného tématu a i další díly od autora DÍTĚ ČÍSLO 44.. Knížku skutečně všem doporučuji. A PS: absolutně mě ta souvislost nedošla :) Konec byl proto fakt překvapující.

kleria
17.08.2015 5 z 5

Tak nakonec se mi to hodně líbilo :). Především konec byl vážně skvělý a překvapující a proto jsem knize i musela dát nakonec 5 hvězdiček. VŠEM KNIHU MŮŽU JENOM DOPORUČIT!! :)

Evelin13
17.08.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Nejdříve jsem četla 3 díl (Agent 6) a děj mě zaujal, proto jsem si musela přečíst i předchozí 2 díly. Ve srovnání má Dítě č. 44 rozhodně na začátku poutavější děj. Místy mi přijdou některé pasáže málo věrohodné, ale celkový obraz příběhu je výborný. Napínavé od začátku do konce, pokud nedočtete nikdy nezjistíte závěr :).

Jordyz
17.08.2015 5 z 5

Neskutečná kniha - přečtená jedním dechem! Neskutečně napínavá, děj zasazen do doby a místa o kterém jsem dosud až tolik nevěděla.....člověk má trochu představu o obojím,ale hodně věcí mě teda šokovalo....Doporučuju!

Denninka
12.08.2015 5 z 5

Přidávám další pozitivní ohlas na tuto knížku. Dlouho se mi nestalo, že bych při čtení nenašla pasáž, která by mě nebavila. Vše bylo tak napínavé a tak realisticky popsané, že se při čtení nešlo nudit. Závěr byl pro mě hodně překvapivý a to jen podtrhlo tu dokonalost. Hned se plánuji podívat na film, ale jsem si jistá, že knížku to jistě nepřekoná.

kofina
11.08.2015 5 z 5

Absolutní top, po dlouhé době nemám, co bych vytkla! :-)

BlaFre
11.08.2015 5 z 5

Ta knížka má všechno! Přečetla jsem ji za jeden den, prostě jsem se od ní nemohla odtrhnout.

Mia77
11.08.2015 5 z 5

Mám ráda, když mě každá knížka trošku o něco obohatí a tenhle styl mi vážně sednul. Prostředí vycházející ze Stalinovské éry mě děsil a připomenul krutosti komunistického režimu. Nevím jak úplně moc je to nadsazené, ale ikdyby byl popis tohoto režimu jen z 50 % pravdivý, je to děsivé. Zajímavě napsaná "detektivka", která mne donutila si přečíst hned další díl ....

Kee
10.08.2015 5 z 5

Dítě číslo 44 je mistrně vybudované především na děsivé atmosféře stalinského režimu, syrových charakterech, které jsou ve své upřímnosti nesmírně věrohodné, a spádu, neboť jakmile se do této knížky pustíte, a osloví Vás, musíte neustále obracet stránky, jelikož Vás autor prostě nenechá ji odložit.

Líbilo se mi popisování transformace Lva Děmidova, z oddaného vykonavatele "spravedlnosti" s bezmeznou naivní vírou v chod společnosti na vyvrhele a rebela, který vidí všechny pochmurné, temné strany děsivého života ve stalinském Rusku, a hodlá s nimi něco udělat.

Ze stránek na mě doslova vál mrazivý vítr zmrzlých pustin, padal na mě sníh z větví jehličnatých stromů, když jsem utíkala společně s hrdiny, cítila jsem bezmoc v stísněných místnostech a především jsem stejně jako Lev s Raisou toužila dopadnout vraha.

Za mě pět hvězdiček, jde o opravdu inteligentní thriller s brilantním popisem prostředí, do něhož je zasazen. A motivace knižního vraha - nad tou mi zůstává rozum stát.

Paja85
08.08.2015 5 z 5

Knížka se mi líbila moc. Měla spád a nechyběla ani šokující odhalení...:-) dobrá práce!

Lady S.
05.08.2015 5 z 5

Období knihy šlo úplně mimo mě, proto jsem byla zpočátku skeptická ohledně tohoto výběru, ale kniha mě natolik dostala, že jsem musela všeho nechat a knihu dočíst. Doslova jsem hltala větu po větě. Rozhodně si přečtu i další knihy ze série, jen se bojím, že už nebudou tak skvělé.

andrea5516
03.08.2015 5 z 5

Knihu jsem nečekaně dostala a upřímně jsem byla ze začátku skeptická, jestli se mi bude vůbec líbit. Což bylo úplně zbytečné. Chytlavý děj, čtivě napsané a jedno šokující odhalení za druhým. Vřele doporučuji, nebudete se chtít odtrhnout! Na film jsem se strašně těšila, ale ani skvěle obsazený Tom Hardy ho nezachránil.