Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2261 513

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

Bulldog
Bulldog
04.07.2019 5 z 5

Tak tohle mě hodně bavilo to se musí nechat...jen ten film jak jinak opět slabota a protočené panenky...

Cleo De Nile
Cleo De Nile
07.06.2019 5 z 5

Pozoruhodná a výborně napsané kniha, kterou jsem zhltla za dva dlouhé zimní večery, a když jsem zrovna nečetla, neustále jsem tím příběhem žila a přemýšlela jsem nad ním. Děj se odehrává v neblaze proslulých 50. letech, a hlavním hrdinou je svérázný sympaťák Lev Děmidov. Nejde tu jen o vyšetřování a detektivní zápletku obecně, ale velký důraz je kladen rovněž na boj jednotlivce proti společnosti, proti zkaženému systému, v jehož ideály už nevěří.

Bauriska
Bauriska
27.05.2019 5 z 5

Vynikající kniha. Bála jsem se a byla jsem znechucená, ale hlavně jsem nemohla přestat číst. A když tu knihu dočtete ve tři ráno, působí to ještě stokrát víc. Nedokážu si představit, jak žít v takové bídě a strachu. Jak se lidé dokáží měnit doslova ve zvířata. A nikdy nemůžete vědět, jestli váš super soused, vzorný táta a slušný člověk není skryté monstrum.

Fidoo
Fidoo
16.05.2019 5 z 5

Dlouhou, velmi dlouhou dobu byla pro mě tato knížka to nejlepší, co jsem kdy četla! 5* bez zaváhání.

terimila
terimila
07.05.2019 5 z 5

Dobrý, hodně dobrý. Inspirováno příběhem jednoho z nejvýkonnějších a nejhnusnějších sériových vrahů historie. Závěr překvapil - tohle vyvrcholení jsem fakt nečekala. Povedlo se i realistické líčení života v SSSR a jeho chmurnosti a jakési beznaděje... o strašlivém úvodu z období hladomoru ani nemluvě. Ještě hodně dlouho jsem ale přemýšlela, jak moc jsem divná, když na mě největší emoční dopad měl popis zoufalé, hladem umírající ženy, která pustila kočku, kvůli které se ještě držela naživu a příčetná... a kočky, která o pár hodin později zoufale bojovala o život s podobně zoufalýma hladovýma dětma - a přistihla jsem se s hrůzou, že si hrozně přeju, aby přežila ta kočka. Prostě... tahle knížka je skvěle napsaná a umí vtáhnout, i když to, kam vás vtáhne, není moc hezký.

Lennji
Lennji
06.05.2019 2 z 5

Tak tahle kniha mě absolutně neoslovila, odložila jsem ji asi po 5ti kapitolách..

Morsie
Morsie
05.05.2019 5 z 5

Vážně nechápu, že jsme tenhle skvost nechávala tak dlouho bez povšimnutí. A to jsem kdysi vyhrála výtisk podepsaný autorem! No ostuda.
Každopádně, když jsem si knížku brala, moc dobře jsem věděla, že má být dobrá. No v životě bych nečekala, jak moc dobrá bude.

A jak jsem ze začátku cítila mírné zklamání, že se děj odehrává v době dávno minulé, rychle mě to opustilo. Zasazení příběhu do sovětského Ruska padesátých let je na knize to nejlepší.
Doopravdy nevím, co mě víc děsilo. Jestli realistické popisy tehdejších politických terorů, nebo zvrácený sériový vrah.

Vynikající kniha, skvěle zpracovaná, neskutečně čtivá!

DericCaster
DericCaster
27.04.2019 5 z 5

Zajimává knížka. Samotný příběh sériového vraha, inspirován skutečným vrahem Andrejem R. Čikatilem, je bezesporu zajímavý, ale myslím, že autor se v knížce snaží spíše přiblížit absurditu poválečného politického zřízení v Sovětském svazu. Kde pod heslem míru vládl strach a propaganda. Kde si nemohl být nikdo ničím jistý a za protistátní činost mohlo být považováno téměř cokoliv pokud se to někomu hodilo.

Jadavin
Jadavin
19.03.2019 5 z 5

Vynikající.

eliska2669
eliska2669
03.03.2019 4 z 5

Zábavná kniha, popisy děsivých reálií Sovětského svazu jsou zajímavé a v rámci detektivek se jedná o vlastně docela originální počin. (Protože kterému detektivovi brání v práci vlastně celý systém, že? Většinou má naopak k dispozici celý Scottland Yard/forenzní oddělení tad. atp.)
Má to ale strašně moc problémů na to, aby se to dalo označit za kvalitní literaturu.
1) Je to v Rusku, ale vůbec to není ruský. Neříkám, že jsem nějakej znalec Ruska, ale ruských knížek jsem přečetla celkem dost, od klasiky až po Metro 2033. A všechny měly společný jistý rysy, jistou atmosféru, styl komunikace mezi lidmi. Když jsem četla Piknik u cesty od Strugackých, který se má odehrávat v Americe, rozhodně to nepůsobilo jako v Americe, ale totálně jako v Rusku. No, a tohle je naopak totálně západní. Autor si možná nastudoval reálie, ale samotné Rusy už moc ne. Úplně tam chybí jakékoli filosofické rozhovory, myšlenky o životě, vyprávění, všichni stroze řeknou jen to nejnutnější. Nikdo nepoužívá jméno po otci, což mi taky přišlo zvláštní, já měla pocit, že se někdy používá pomalu častěji než příjmení.
2) I přes autorovu očividnou snahu být originální (v situacích, které obvykle končí stejně podle šablony, se jeho hrdina zachová přesně naopak), to nakonec zas tak originální není. Lev má stejně jako každý druhý hl. hrdina utajený tragický osud, který na konci vyjde najevo, všechno mu zázračně prochází, všichni mu pomáhají (až na zavilého nepřítele, který je strašně zlý) a čirou náhodou je to právě on, Lev, kdo je v celém příběhu ten nejdůležitější.
3) Nevěrohodný přerod Lva z loajálního straníka na revolucionáře. Na začátku se několikrát opakoval, jak kvůli státu všechno, a o pět minut později po zatknutí náhodného veterináře mu najednou dochází, že je to špatně. Jakoby něco takovýho nedělal předtím už stokrát. Taky mi přijde divný, že o všech těch zvěrstvech, co se děly, věděl. Je jasný, že autor je musel nějak zprostředkovat (no, spíš chtěl, nemusel), ale osobně si myslím, že jeden člověk neměl šanci vědět takové penzum věcí, co se děly, i mimo jeho obor.
Na druhou stranu, líbil se mi ještě třeba ten vývoj vztahu mezi Raisou a Lvem, ne, že by byl věrohodný, ale bylo to milé.

boxas
boxas
01.03.2019 5 z 5

Svým způsobem je to kniha otřesná. Tedy alespoň mnou otřásla určitě. Mnohokrát jsem si říkala: To jsi kapánek, chlape (autore), přehnal! Abych si hned vzápětí uvědomila, že kniha je inspirovaná skutečnými událostmi. Knihy, jako je tato, nebo jako je Bestie Dominika Dána, nemůže člověk číst často, tak maximálně jednu dvě za rok. A navíc by je měl prokládat něčím humorným, třeba Saturninem nebo tak něco, aby nepodlehl depresi.

JosefKomensky
JosefKomensky
25.02.2019 4 z 5

" Proc tu si pta se jeden vezen druhyho ale chtel sem udat soused za spionaz a rikam si do zitrka je casu dost jenomze on si ten previt privstal a udal me driv nez ja jeho." stary proti komunisticky vtip.

" Ale to je hrozny kdyz svami budu spolupracovat pride tajna sluzba a sebere moji zenu a tchyni a zastreli je ……. ale to by v podstate nebylo vubec hrozny … ano to je vyborny … Ano udelam to " fil is a mad mad world.

Presne na tyhle dva vtiky sem myslel, kdyz sem cetl knizku dite 44. Jenomze to co sem cetl nebyl vtip nybrz syrova realita vsedniho zivota stalinistickeho Ruska. Teror - vlastni zivot, ktery byl stejne jako zivot obecne podrizen potrebam statu. Nejdrsnejsi scena byla ta, kde se Leo domlouva se svymi rodici jestli udat svoji manzelku jakozto spionku a nepritele statu ci ne a kdy Leovy rodice argumentuji s tim,ze 100% udat, ze tim si pomuze a zachrani nejenom sebe ale zaroven je tri zivoty prevazuji jeden. Pritom Leo si je jasne vedom toho, ze udani znamena okamzitou smrt zastrelenim nebo pomalou roky trvajici smrt v nejakem ggulagu. A potom jeste slyest ze jeho manzelka ten jejich rozhovor slysela…….

Knizka se mi velice libyla byla strhujicim zpusobem napsana - cetl sem ji pomalu v kuse ale je nutne - nebo bylo by rozumne pred tim nez ji clovek precte si precist treba souostrovy Gulag od Solzenicina -spousta veci clovek pak vidi preci jenom jinak….

Ivka14
Ivka14
23.02.2019 1 z 5

Vůbec jsem se nemohla chytit. A musela jsem ji odložit. Asi veliké očekávání a nebo mi nesedl styl psaní. Je to veliká škoda, protože knizka má velice dobré hodnocení a s těžkým srdcem musím dát jednu hvězdičku.

Kaja01
Kaja01
07.02.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, rozhodně stojí za přečtení. Teď se chystám i na film.

Evaho73
Evaho73
01.02.2019 5 z 5

Pozoruhodná kniha, ktorá ma uchvátila nielen svojim obsahom, ale aj spracovaním.
Kniha Dieťa číslo 44 je viacrozmerné literárne dielo, ktoré je možno vnímať ako spoločenský román, psychologickú drámu alebo aj detektívku.
Rusko v 50. rokoch bolo živnou pôdou na rôznorodé udalostí -  bolo to obdobie prenasledovania, strachu, krutostí, nedôvery, zvratov, ale i nádejí a sklamaní, prekvapení alebo intríg, ale predovšetkým krutých a podlých zrád…
Autor toto všetko dômyselne využil a napísal kvalitný román na pozadí reálnych skutočností. Hlavne tento prvok dodal knihe ten najväčší punc kvality.
Román nie je iba dokumentárnym záberom zo života v období stalinizmu a po ňom, ale predovšetkým obsahuje hlavnú detektívnu líniu, pre ktorej spracovanie sa autor motivoval skutočným sériovym vrahom.
Príbeh mal napätie, nejednoznačnosť, pochybnosti, ale hlavne dokonale vyprofilovaného hlavného hrdinu, ktorý sa neustále konfrontoval či už sám so sebou, režimom alebo celým okolím.
Všetky tieto kladné stránky knihy ma nútili ponocovať a čítať.
Nakoniec musím túto knihu iba odporúčiť ako kvalitné "čítaníčko" a už sa teším, že si pozriem aj jej filmovú verziu.

Čtenář112
Čtenář112
30.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha.

ave55
ave55
17.01.2019 4 z 5

A tak nějak tam žijí dodnes...

Market48
Market48
09.01.2019 5 z 5

Vyborna kniha, vyborne popisana dobova spolocenska situacia v Rusku.

Simmminek
Simmminek
06.01.2019 4 z 5

Koupeno z jediného důvodu a to kvůli Andreje Čikatila, kterým je kniha inspirována. Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na styl psaní. Celkově jsme měla dojem, že tu knihu nedočtu. Ale jsem nyní ráda, že jsem vydržela. Asi v polovině začal být děj konečně poutavý a ke konci už jsem musela jen číst a číst, ať vím jak to dopadne. Těžké čtení a mnohdy až k neuvěření, jak to kdysi všechno bohužel fungovalo.

Mngwa
Mngwa
29.12.2018 4 z 5

Pěkné 4 hvězdy, něco by se dalo i vytknout (Neuvěřitelné náhody v poslední minutě a tak trochu neuvěřitelnost Leova "přerodu"). Ale kniha je nejen detektivním příběhem ale i dost děsivou sondou do života v totalitní společnosti, kde důležitější je honění se za špióny než reálný zločin a zajímavé nahlédnutí do toho, jak taková společnost funguje.