Temná krása

Temná krása https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349799/bmid_temna-krasa-Yws-349799.jpg 4 1169 246

Lia sice přežila zajetí ve Vendě, ale teď se musí vypořádat s ještě větším problémem. Hrozí totiž, že dojde ke zničení jejího království. A pouze ona to může zastavit. Lia se tak musí stát tou, kterou nikdy nechtěla být – První dcerou Morrighanu –, vypořádat se se zrádci, překonat nepředstavitelné překážky a konečně přijmout to, kým je. Protože osud všech království závisí jen a jen na ní.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Beauty of Darkness , 2016

EmiClare
EmiClare
09.02.2020 3 z 5

Některé knížky tohoto žánru jsou naivní, tahle je ještě ale naivnější. Což mě mrzí o to víc, že obsahuje některé moc hezké pasáže a postřehy.

cori
cori
31.01.2020 3 z 5

Pohádka o vyvolené princezně dospěla ke svému šťastnému konci. Teenagerka dokázala nastolit mír mezi královstvími a zachránit svět. Postavy rodičů, generálů, rádců vystupují jako neschopný nebo nepřátelský kompars. Protože se jedná o young adult, chybí zde milostné scény (vyjma polibků). Lia i Rafe se stále zmítají mezi nenaplněnou touhou a povinnostmi vůči svým královstvím a lidu. Jako oddechovka dobré.

lenka7767
lenka7767
30.01.2020 2 z 5

Nechci byt moc kriticka, napad a pribeh se mi libil, ale autorce se nejak nepovedlo mi ho prodat. Dojata jsem byla jen kdyz nekdo umrel. Lasku Rafemu a Lii jsem nejak nemohla uverit, v milostnych scenach zadna vasen. Po precteni teto serie uz chapu, co znamena literatura pro mladez. Ale i tak by mohla byt lepsi.

katee21
katee21
29.01.2020 5 z 5

Musím uznat, že tato trilogie bude navždy v mém srdci. Všechny tři díly jsem hltala slovo od slova. Nevím jak své pocity popsat, ale je to přesně ta situace kdy toužíte strašně moc příběh dočíst, aby jste věděli jak vše dopadne, ale vlastně se ho nechcete vzdát. To tuto trilogii vystihuje dokonale.
Teď tady bude asi trochu SPOILERŮ, tak pokud se teprve chystáte číst tak opatrně, ale jděte do toho!
Poslední kapitola byla nádherná. Je dobře že se Lia vrátila do Vendy, patřila tam a s jiným koncem by to asi nebylo ono. Stále si stojím za svým, když řeknu, že mi Kaden byl daleko více sympatický než Rafe, asi proto se také stal mou oblíbenou postavou. Jsem za něj a Pauline opravdu ráda. Už nějakou dobu jsem si myslela, že to takto dopadne. Potřeboval k sobě někoho tak hodného a láskyplného jako byl on sám.
Miluju tento příběh od začátku do konce a nemohu mu nic vytknou a neříkejte že jsem jediná, kdo by chtěl vidět film, protože to by bylo opravdu něco...
Pokud se tuto kniho chystáte číst tak neváhejte, stojí to za to.
A všem kteří Kroniky pozůstalých a Liu samotnou milují tak jako já stačí jen PAVIAMMA.

Mininka
Mininka
15.01.2020 5 z 5

Skvělé zakončení série! Kniha se četla sama. :)

hellena1523
hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Zpočátku jsem se moc nemohla začíst a i teď, s odstupem času, si myslím, že bylo v knize spoustu hluchých míst, nepodstatných informací, zkrátka vaty.
Pak bylo ale v knize taky hromady skvělých momentů, kdy jsem se nemohla odlepit od stránek.
Rozčilovala jsem se, bála, brečela...
Strašně se mi líbí, jaký vývoj dala autorka postavám.
Ukončení dějové linky s komizarem (nechci vyzradit, co přesně se stalo, kvůli těm, kteří ještě nečetli) jsem čekala daleko epičtější...
Konec jsem čekala, ale stejně jsem měla radost.
Když zhodnotím sérii jako celek, tak je to jedna z těch povedených.

Kacennnka
Kacennnka
30.12.2019 4 z 5

Viděla jsem to spíš tak za tři hvězdičky, ale co už. Jako jooo, ale bylo to dost předvídatelný, velký zrádce jsem odhalila hned a romantickou linku jsem taky dost odhadla. Jenom škoda některých postav.

Nifredil
Nifredil
29.12.2019 4 z 5

Měla jsem strach, jak celá série skončí a zda autorka udrží vysoko nasazenou laťku, a dopadlo to dobře. Série má stejnou úroveň, zakončení není křečovité, ani nějak urychlené. Jednotlivá království dál a dál ukazují své zvyky, vše do sebe logicky zapadá. Za mě ta série drží standard, rozhodně patří k těm lepším v žánru a můžu ji doporučit. Kéž by všechny fantasy série byly tak stejnoměrně kvalitativně napsané jako tohle. Dovolím si totiž tvrdit, že zrovna milostná linka v těchhle knížkách je svojí kvalitou a vývojem postav lepší než u masově oblíbeného Skleněného trůnu. Proti jiným fantasy sériím je tohle spíše to lepší z daného žánru. Opravdu to můžu jen doporučit.

linda_pauer
linda_pauer
23.12.2019 4 z 5

Tohle se fakt četlo samo. Určitě nejlepší díl ze série. Nevím, čím konkrétně to bylo, ale hltala jsem to!

Nicoletta1681
Nicoletta1681
30.11.2019 5 z 5

Tak tohle bylo jízda. No tyjooo...Je fakt, že tady jsem se přiklonila na stranu Kadena a Rafeho za jeho chovají jsem chtěla někdy fakt pořádně praštit pánví. Pauline a její změna mě překvapila a měla jsem ji ráda k to víc. Liu jsem obdivovala, jak vše bere s klidem a její rodiče,to mě dost překvapilo. S tímto dílem jsem chodila všude a když jsem zrovna nečetla, stejně jsem přemýšlela o osudech, pocitech a názorech postav. Tohle bylo fakt výborné. Stejně jako ostatní knihy od autorky. Jak děj tak i popisy okolí a hlavně vysvětlení tradic, to mě uvedlo do tohoto světa úplně nejvíc.

Petra-1
Petra-1
27.11.2019 5 z 5

WOOOOOW, to byla emocionální turbulence. Naprosto skvělé. Tuhle sérii miluji a nikdy nezapomenu. Povídejme si příběhy, čas se točí jako vítr ve smyčce a drak se opět jednou probudí. V tomhle příběhu se každý najde, neskutečně jsem celý příběh prožívala. Neskutečně se mě dotýkal, vdechovala jsme ho a vydechovala. Jak již někdo psal, ano, Lia je v podstatě obyčejná, proč? Protože dar máme všichni, kdo si ho nehyčká, tak u toho dar slábne . "Pomoz nám pochopit dar". "Je to jako když ucítíte zamrazeni nebo pocit v břiše, je to něco, co je očím neviditelné, uším neslysitelne, dotekem nenahmatatelné."Je to spojení s přírodou, které je potřeba pro přežití. Myslím, že mi tomu říkáme instinkt.

Ivka14
Ivka14
27.11.2019 5 z 5

Skvělé zakončení série! Rafe a Lia mají před sebou několik těžkých rozhodnutí, které určí osudy jejich království. Moc se mi to líbilo. Někteří co znám a knížku četli shipovali Liu a Kadena, ale to nebyl můj případ. Od prvních stránek jsem chtěla Rafa a Liu spolu. I když tam měli mnoho překážek dokážou to. Určitě doporučuji celou tuhle sérii přečíst! :)

Damonka18
Damonka18
18.11.2019 4 z 5

Jednu hvězdičku dávám méně, protože celkem odfláknutý konec. Smrt toho mizery mohla být více velkolepá. Jinak čtivá a také vtipná knížka. Někde jsem brečela smíchy. Taky nebylo vysvětleno z prvního dílu proč ji to zvíře nechalo v tom lese, když byla tak snadná kořist. Tipovala jsem, že by mohla nějak ovládat zvířata. Ale to bylo asi jen mé přání XD Poslední kapitola mě neskutečně potěšila. Ty dva jsem shipovala hned od začátku (a neřeknu koho ;) Ale bylo mi jasné s kým skončí Lia. A ta píseň Jezelie? Miluju ji! Děkuji, paviamma.

Kačka_h
Kačka_h
16.11.2019 4 z 5

Jednu hvězdičku strhávám za docela odfláknutý závěrečný boj, ke kterému se schylovalo už od první knihy. Tohle je ovšem jediná věc k vytknutí, protože jinak celá kniha byla naprosto dokonalá a pečlivě promyšlená❤

Calla2002
Calla2002
14.11.2019 5 z 5

Zbožňuju Liu, a popravdě, první díl jsem fandila Rafovi, druhý Kadenovi a dokonce jsem chvíli shipovala Liu s Káčkem :D třetí díl se to střídalo xd Nakonec jsem ráda jak to skončilo, kdo s kým skončil a podobně. Je to úžasně sepsané a líbí se mi, jak se to všechno odehrává a vyvíjí, myslím, že si zaslouženě zaslouží 5 hvězdiček :3

shey
shey
12.11.2019 5 z 5

Páni, pořád jsem hledala něco co mě zaujme stejně jako Cealena nebo Feyre protože S. J. Maas nasadila laťku vysoko, že jo. A tady se to povedlo, opravdu. Od prvního dílu to bylo lepší a lepší. Skvělé, tleskám a doporučuji ❤️

Killlerka3031
Killlerka3031
11.11.2019 5 z 5

Moc krásná knižka, sice konec hodně uspořený ale jinak se mi moc kniha líbila.

rycccy
rycccy
06.11.2019 5 z 5

Spoiler...
Tak dopadlo s Liou jak jsem předpokládal, jen po jejím boku jsem viděl někoho jiného... Kaden A Pauline ??? Jako vážně? Ani se nad tím nikdo nepozastavil - Lia, Rafe nikdo ... asi jako chápu, že to autorka musela nějak ukončit, ale tohle jsem nečekal. Zajímalo by mě a doufám, že to bude v pokračování knihy Zlodějský tanec kdo je po boku královny Vendy... protože Rafe to zřejmě nebude, podle toho jak to dopadlo na konci.
Ještě bych chtěl napsat, že jsem čekal větší zásah daru zkrs Liu, vždyť ta holka byla defacto skoro Obyčejná, to že měla předzvěsti nebylo nic až tak výjimečného...

Kudík
Kudík
05.11.2019 5 z 5

První dcera Morrighanu, alias Lia byla neuvěřitelná. Sice mě trošku drtila její tvrdohlavost, ale obdivovala jsem její sílu a víru. To čím si od začátku třetího dílu musela projít a vytrpět, přes postupné odhalování zrádců a nepřátel v řadách nejbližších, mě utvrzovalo v přesvědčení, že jí to jen před finální bitvou posílí. Dále jsem doufala, že se trošku více bude rozvíjet její Dar.
Rafe byl v tomhle díle zachránce v mnoha ohledech. Kaden se zase asi nejvíc změnil a jeho otec, kterého jsem relativně rychle odhalila, mě nijak nepřekvapil. Z královny a krále Morrighanu jsem byla vyloženě nadšená, o zbývající bratry se bála a ženy a dívky z okolí Lii jsem doslova zbožňovala.
V tomto díle jsem se děsila po zkušenosti z minulých dvou jediného, a to kolik postav autorka „obětuje“. Nejvíc mě dostal milovník košil z cruvaského plátna alias sběratel koňský koblížků. :( Partička 4 z Dalbrecku se mi totiž moc líbila, jako i dvojice z Vendy, a to Griz a Eben. Nakonec oceňuji, že to mohlo dopadnout mnohem hůř.
Doporučuji a doslova zhltnuto za 1,5 dne.

Elen telemna
Elen telemna
25.10.2019 3 z 5

Láska, nenávist, pomsta. Vyhnanství, bolest, smrt. Boj tří různých království, intriky a zrada. Nešťastný osud, krutá minulost, zlomené srdce. Naděje, odvaha, ztráta, oběť a hlavní hrdinka s podivným darem, která jako jediná může tuto bouři utišit.
Jistě mi musíte dát za pravdu, že takových knih jsou na světě tisíce a tisíce.

Příběh se velice dobře četl, párkrát jsem se přistihla, že na hlavní postavy myslím, přestože k tomu nebyla zrovna vhodná chvíle, a autorka si s knihou jistě pohrála, jak nejlépe dovedla. Přesto jsem trochu zklamaná. Kam se vytratila ta originalita, ten potenciál prvního dílu? Kniha je jistě dobře napsaná, ale neobsahuje nic, nad čím by se čtenář alespoň na chvíli pozastavil. Neskrývá v sobě žádnou pořádnou myšlenku, něco, co člověka nějakým způsobem nadchne nebo zarazí, něco, co ve vás zůstane, přestože jste už dočetli poslední stránky a zaklapli desky.
V tomto pocitu neoriginality a tuctovosti děje mě však naprosto utvrdil až samotný konec, kdy autorka podlehla tomu tak známému dívčímu nutkání a spárovala každého, komu se v prvních dílech v lásce příliš nedařilo.
Celkově však nemůžu knihu hodnotit nijak špatně, protože paní Pearson umí psát tak, že se vám během čtení krátí dech a neumíte se od jejích knih ani na chvíli odpoutat. Škoda jen, že knihu kvůli již tak často používanému námětu, celkovému ději a atmosféře musím zařadit mezi řadu dalších desítek téměř stejných a snadno zaměnitelných děl.
3,5*