Temná krása

Temná krása https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349799/bmid_temna-krasa-Yws-349799.jpg 4 1177 246

Lia sice přežila zajetí ve Vendě, ale teď se musí vypořádat s ještě větším problémem. Hrozí totiž, že dojde ke zničení jejího království. A pouze ona to může zastavit. Lia se tak musí stát tou, kterou nikdy nechtěla být – První dcerou Morrighanu –, vypořádat se se zrádci, překonat nepředstavitelné překážky a konečně přijmout to, kým je. Protože osud všech království závisí jen a jen na ní.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Beauty of Darkness , 2016

Lee7
09.06.2021 5 z 5

Pěkné zakončení, a jemný třpyt myšlenek na konci. Moc se mi líbil Kaden, už od začátku, ale Rafe se překonal. Bude mi chybět rodinka strážců, žen a dětí, písně staré historie.

Elka252
01.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Pěkné zakončení série. Líbil se mi styl autorky, příběh, milostný trojúhelník. Nebo stačilo když se někde ochomýtl Kaden. Jasně, Rafa jsem Lie přála ale Kaden byl prostě moje srdcovka a doufám že najde klid u takové milé duše jako je Pauline. Jediné co mi na knize vadilo krom té věci z darem která je podle mě celkem zbytečná ( posloužila jen k tomu aby měl v prvním dílu Kaden záminku Liu nezabít) a závěrečná bitva která byla sice velkolepá ale i tak mi připadala zvláštní v tom že skončila tím že Lia prostě promluvila k lidu. Každopádně jsem si to užila.

adelazelenkova
19.05.2021 4 z 5

Poslední díl byl pro mě menším zklamáním. A to hlavně proto, že se mi hrozně zprotivila Lia. Po dobu dvou dílů jsem si ji opravdu oblíbila, tady mě ale spíše štvala. Musela mít jen svůj názor a myslela si, že ona je ta nejdůležitější osoba která má ve všem pravdu. I ten její dar mě moc nebavil. Stejně tak to proroctví. Za mě by tam vůbec být nemuselo, spíše mě to zdržovalo od čtení. To vypovídá i o mých pocitech z konce knihy. Jen jsem kroutila hlavou. Přišlo mi to moc jednoduché zakončení války. Jenom proto, že promluvila k lidem? Nevím, tohle se mi moc nezamlouvalo. Ale jinak se mi kniha četla dobře, nějaké pasáže byly opravdu hezké, jako zakončení celého příběhu. Poslední věty mě opravdu dostaly. Dokonce jsem si i oblíbila Kadena. Pokud bych měla shrnout celou sérii, nejvíce se mi líbil první díl. Ale určitě se jedná o povedenou fantasy trilogii.

knihomolkaMist
08.05.2021 5 z 5

Já nemám slov... tohle... WOW. První díl byl fajn, druhý horší, ale tohle?! Jsem fakt ráda, že jsem čtení této série nevzdala, protože tenhle příběh, tyto postavy, ty mi ještě chvíli v srdci poleží.
Elegantní zakončení série, až jsem slzy měla na krajíčku. Vůbec se mi nechtělo svět opustit. Neskutečně jsem si to užila.
Tuto sérii mohu jen a jen doporučit :)

Akléda_
29.04.2021 3 z 5

Naprosto geniální a důstojné zakončení série. Knížce nechybí překvapivé zvraty, stále se něco děje, ke konci to nestíháte ani sledovat. Hrozně moc mě bavil vývoj postav, když se zpětně vrátím k tomu, kým byli v prvním díle a kým jsou teď, nestíhám valit bulvy. Svět je také naprosto boží, bavilo mě ho poznávat a objevovat. Z Daru jsem trochu na rozpacích, bavil mě, ale do teď jsem ho asi úplně nepochopila. Celá knížka příjemně ubíhala a dobře se četla, můj osobní problém byl bohužel to, že jsem se vůbec nezačetla. Sice mi stránky rychle ubíhaly, ale zvlášť ke konci jsem na sobě pociťovala to, že jsem četla jen kvůli tomu, abych knížku dočetla a ne kvůli tomu, že by mě poháněla touha znát pokračování příběhu. Úmrtí v knize mě také nijak nevzbuzovaly, což je u mě dost divné. Tohle je ale můj osobní problém, od kterého když odhlédnu, tak knížce vlastně nemám co vytknout! Boží!

padajicidvere
05.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak to vezneme od podlahy. Začátek se vlekl..snad celá první půlka knihy, ale! Stálo to za to, protože (aspoň pro mě) byl čas na vývoj postav. Ve druhé polovině mi osobně chyběla vysvětlení, aspoň popis, toho, jak se dostává do hradeb, aby promluvila ke svému lidu. Prostě se jen každou noc "zjevila". Tohle by mohly být pěkné scény, kdyby se využily v dramatickém duchu. Palec nahoru za "proměnu" Rafea, když se dostali do bezpečí jeho pevnosti. Co opravdu Ne, tak spárování Kadena v druhé polovině knihy. Jako dobře, chápu, chceme tady Happy End i pro něj, a tak nějak nám dochází, že ta jeho vidina může mít nakonec víc variant, ale takhle? S ní? Za mě ne. Nevěřila jsem tomu. Zničehonic. Žádný žal po neopětované lásce. Chybělo mi tam to smíření s tím, že prostě musí jít dál, protože Lia bude mít v hlavě a v srdci Rafea prostě víc a hlavně jinak než jeho. Za co ale Ano, tak autorčin styl vyprávění "za závojem". To mě moc bavilo už od prvního dílu, kdy jsme museli tápat jako Lia, kdo je kdo. Ale teď? Vážně jsem myslela, že to dopadne trošku jinak, hlavně s Kadenem. Několik desítek stránek jsem si pořád ještě nebyla jistá s kým by nakonec mohla skončit. Kaden měl výborný tah na branku, když to Rafe, s prominutím, podělal tou svou přehnanou ochranitelností. Jako dobře, v tu chvíli jsem jí už přála Kadena, přeci jen se "probral" z růžového snění o Komizarovi atd., ale on se tam ten Rafe zase objevil, a zase to bylo TAK krásné. No kdo by si ho nevybral, takovýho paličáka. Snad bych to nechala na ten milostný trojúhelník do konce, tak nějak tajný, tolerovány trojúhelník :D. Ale teď k tomu konci. Vážně jsem už věřila, že je konec, že to je ta její oběť a tím to prostě končí. Ale neee! Ten závěr byl z celé knihy nejkrásnější. Zase jako bychom se vrátili do Terravinu. Posluhovačka a farmář. Tak prosté a přitom nádherné. A ještě něco. Skvěle provedené pojetí role žen ve společnosti mezi muži. Neustálý boj nejen s nepřítelem, ale také s vlastními lidmi, aby uvěřili a hlavně respektovali a vážili si vašeho slova, bez ohledu na pohlaví. Téma, které se objevuje v naší historii neustále, a také aktuálně i v této době. Není to jen drak za hradbami, komu musíme čelit. Snad nejhorší je přesvědčit vlastní lid, aby uvěřil v naše slova a naši sílu, která nemusí být nutně stejná jako ta jejich.

Sss708
16.03.2021 5 z 5

Všechny díly se mi líbily a zhltla jsem je za pár dní. Jen ta bitva a konec hlavního záporáka mi přišli trochu odbyté. A ten konec. Chtělo by to ještě pár stránek.

Evikju
17.02.2021 4 z 5

Celá trilogie se poměrně dobře četla.
Bohužel v tomto díle mi trvalo zhruba třetinu knihy než jsem se začetla. A když už jsem se začetla tak najednou přišel konec, který jsem čekala podstatně delší.
I tak se mi, ale celý příběh líbil.

PetraBery
14.02.2021 4 z 5

Zakončení série se nese ve stejném duchu jako předchozí díly. I mě přišla závěrečná bitva nepříliš rozsáhlá, ale celkově hodnotím kladně, bavily mne všechny tři díly.

marie2577
11.02.2021 4 z 5

Bylo to někdy zdlouhavé a unavené ale i tak jsem spokojena a moc se mi to líbilo . Škoda že konec..????

Fortuna7
30.01.2021 5 z 5

Přečteno za 3 dny. Myslím že to hovoří za vše. Autorka velice poctivě napsal finální bitvu.

PerfectionistKa
17.01.2021 5 z 5

“Je jedno, jestli jsem posluhovačka z hospody, nebo princezna. Tvoji omluvu přijmu, až uvidím, že se k ostatním chováš s respektem bez ohledu na jejich postavení - nebo pohlaví.”

Jak mně se nechtělo rozloučit se světem Kronik pozůstalých, s vývojem Jezelie a hlavně, HLAVNĚ s Kadenem.

Největším (a čistě subjektivním) minusem Kronik jsou pro mě všechny romantické vztahy. Já jsem ten typ člověka, co romantiku v knihách vyhledává, ba přímo miluje. Skvělá romantická linka, a je jedno, jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší dějovou zápletku, je pro mě něco jako must-have k tomu, abych si knihu/sérii oblíbila. Nebo jsem se to aspoň doteď myslela. Z toho, že to jde i jinak, jsem fakt v šoku :D Příběh několika království (Venda ❤️) mě naplno pohltily, aniž bych si užívala milostnou linku. A to jakoukoliv. Lia s Rafem mě za celé 3 knihy nepřesvědčili (naprosto bez chemie), stejně jako vztahová linka/vztahové linky okolo. Jedna třeba taková, která se vyvinula až tady, ale kterou jsem už od minulého dílu vytušila a přitom doufala, že se mýlím. Nebo ta o vztahu Kadena s Liou. Po tom, jak si nezasloužil její zacházení ve Zrádném srdci, jsem ráda, že tady jejich vztah už neřešil jakoukoliv romantickou úroveň (kromě konspiračních teorií v hlavě Rafeho :D), za to jejich přátelství mě v tomhle díle fakt těšilo.

Vlastně nejvíc boží byly scény Lia x Rafe x Kaden. Fakticky hodně odstavců v kapitolách z Liina pohledu začínalo “Rafe, Kaden a já”, a to bylo jako pohlazení po duši. Takové hezké nostalgické vzpomínky na Falešný polibek - přijde mi to jako neskutečná doba od těch událostí, přitom to není tak dlouho ani ve vesmíru Kronik, ani od mého čtení. Celkově ta přátelství, ať už Kaden s Liou a Rafem nebo všelijaká ostatní propojená mezi postavami, ta tomu nasadila laťku. Přesto jsem na konci (tím myslím tu final battle, ne úplně úplný závěr) čekala... ani nevím co, ale prostě... něco víc. Mnohem víc mě bavila část s převratem, to bylo něco.

Ve finále je to tak 4.5*. Zajímalo mě, jak všechno dopadne, ale poprvé v životě bych ocenila, kdyby se do hlavního příběhu nemíchaly milostné zápletky (i když jsem je čekala). Falešný polibek byl za mě stejně nejlepším dílem, ale každý byl úplně jiný, něčím výjimečný a neméně zajímavý. Svět jako takový mě bavil nadmíru, mapa v knihách skvělá, vedlejší postavy taky super (za mě byli nej “chrabří vojáci” z Dalbrecku a Gwyneth) no a Kaden... už jen kvůli němu je tahle trilogie srdcovka, která stála za to. Nejlepší charakter.

Jo a ženské hrdinky v čele s Liou byly koneckonců náramně emancipované. Taky boží.
“Myslíš, že jim máme pomoct?” ozval se Kaden.
Rafe zavrtěl hlavou. “Ne, děvčata to mají pod kontrolou.”

Anett525
12.11.2020 5 z 5

Všechny tři díly jsem si užila. :)
Příjemné, napínavé čtení. Líbí se mi styl psaní,jakým autorka píše.
Jen škoda té závěrečné bitvy, bylo to takové odfláklé, určitě by si zasloužila ještě pár stránek navíc. Ale celkově se mi série moc líbila. :)

Alnima
06.11.2020 4 z 5

No, co říct. Sice mám ráda originalitu, ale tento konec mi prostě nějak nedá spát :D. Každopádně se s tím budu muset poprat. Zase musím uznat, že je to díky tomu zapamatovatelné ;)

Fortuna7
25.10.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla za 3 dny. Myslím že to mluví za vše...

rajcatko
21.10.2020 4 z 5

SPOILER!!!
S celou sérií jsem celkem spokojená a jsem moc ráda, že jsem se nakonec dokopala k přečtení. Jednu hvězdu ale ubírám, protože závěrečná bitva mi přišla ke všem těm přípravám celkem odfláknutá. Na druhou stranu, jinak to dopadnout ani nemohlo. Ale přesto bych uvítala propracovanější konec.

Luccinda
19.10.2020 5 z 5

Kroniky pozůstalých jsou pro mě jedna velká záhada. První díl se mi napoprvé hodně líbil, napodruhé už to taková pecka nebyla, no a druhý díl se mi sice dobře četl a hezky odsýpal, ale z té dějové části jsem byla dost zklamaná... Zato Temná krása mě překvapila na všech frontách a dokonce bych jí zařadila k jednomu z nejlepších závěrečných dílů vůbec!

Do příběhu jsem se začetla hned na první straně a přestože se v knížce dobrých 200 stran nic moc nedělo, já jsem si čtení vážně užívala. Když pak přišla druhá polovina a přípravy na epickou závěrečnou bitvu, prakticky jsem nedokázala knížku odložit. Samotná bitva možná mohla trvat trošku déle, ale jinak jsem spoko.

V recenzi na Zrádné srdce jsem psala, že tahle trilogie stojí a padá na milostném trojúhelníku. Po přečtení Temné krásy už si to ale nemyslím. Ano, romantická linka stále zabírá velkou část příběhu, ale minimálně v tom třetím díle nám autorka ukázala, že má perfektně zvladnutou i tu fantasy část. Další věc, kterou bych chtěla vyzdvihnout, jsou postavy, které za ty tři díly prošly obrovským vývojem. Fantasticky propracované charaktery nemá jen ústřední trio Lia - Kaden - Rafe, ale i vedlejší postavy, což se v knížkách zas tak často nevidí... Velký palec nahoru dávám i za rozuzlení milostného trojúhelníku, Lia sice nakonec neskončila s tím, komu jsem od začátku fandila, ale myslím, že to autorka vyřešila skvěle!

Verunka4444
09.10.2020 5 z 5

Lia nám sice přežila zajetí ve Vendě, ale teď se musí vypořádat s ještě větším problémem. Hrozí totiž, že dojde ke zničení jejího království. A pouze ona to může zastavit. Lia se tak musí stát tou, kterou nikdy nechtěla být – První dcerou Morrighanu –, vypořádat se se zrádci, překonat nepředstavitelné překážky a konečně přijmout to, kým je. Protože osud všech království závisí jen a jen na ní. Přesněji bych to ani nepopsala.Závěrečný díl trilogie stál opravdu za to a nelituji koupě těhto knih,aniž bych si předem přečetla alespoň jednu jedinou recenzi.

roso.mak
06.10.2020 3 z 5

Po druhém dílu, kdy to vypadalo docela zajímavě, tenhle díl sice ujde, ale zas tolik nepotěší.

Z komisara je obratem ten nejtemnější zloun a všichni tam mají podezřele tuhý kořínek na dobu bez antibiotik .

Čekání na závěrečnou bitvu mě vyloženě nudilo a trochu moc Deus ex machina na konci zklamalo. Doufala jsem v stejně povedený závěr knihy, jako to autorka uměla u předchozích dvou dílů.

Patricie235
03.10.2020 5 z 5

Neuvěřitejné!❤️ Ani nejde popsat slovy, jak moc tuhle knihu miluji!!❤️❤️ WOW
Paviamma❤️