Princ Kaspian

Princ Kaspian https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2272/bmid_letopisy-narnie-princ-kaspian-xEe-2272.jpg 4 2089 148

Letopisy Narnie série

Magická síla navrátila sourozence Petra, Zuzanu, Edmunda a Lucii do Narnie, kterou ničí občanská válka. Zachránit ji může jen mladý princ Kaspian, ale potřebuje pomoc. Podaří se mu s podporou dětí a lva Aslana zachránit Narnii a vrátit jí dávno ztracené časy svobody a štěstí?

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Prince Caspian , 1951

Miliarda
13.03.2022 5 z 5

Prozatím nejlepší kniha z Letopisů Narnie. Barvité postavy, zajímavý příběh a celkově povedené zakončení. Určitě mě navnadila na další příběh z této série a na další dobrodružství prince Kaspiana, lva Aslana a dalších.

18LenkA12
10.01.2022 5 z 5

Autor opětovně nezklamal. Příběh byl velice čtivý a dobrodružný. Je krásně vidět a uvědomit si že příroda se mění každý den a to co bylo dřív už dávno tak není, vše se může změnit a my pak naše známá místa nemusíme poznat. Knihu můžu jen doporučit.

anonymní.Ilja
31.12.2021 4 z 5

Druhý díl (nebo třetí, pokud za první počítáte Čarodějova synovce) knižní série o Narnii je v něčem mnohem dobrodružnější než první, kde mám pocit, že jsou postavy mírně vláčeny osudem. Děti se vracejí do světa, který znaly, ale nalézají jen trosky a ztracený lesk starého dobrého světa. Je na nich, aby svrhly zlého vládce a opět zavládl v Narnii klid.

ondra295
10.12.2021 4 z 5

Už to není tak šablonovité, jako předchozí dva díly a postavy mají větší hloubku (hlavně tedy motivaci k tomu, aby se chovaly tak, jak se chovají). Hlavní postava je sympatická, děj má relativně velký spád a hlavně dialogy mezi postavami už nejsou tak jednoduché, jako v minulých dílech. Celkově má tato kniha vyšší literární hodnotu, než její dva předchůdci a obecně potvrzuje trend, že Narnie se postupem času zlepšovala.

Verunka289
19.11.2021 4 z 5

Tento díl byl o něco napínavější než Lev, čarodějnice a skříň, připadalo mi to takové trošku dospělejší.

alabra
15.11.2021 4 z 5

Noví hrdinové a velký posun v čase, vše osvětlí až závěr, hezké počtení.

Kopretina
05.11.2021 5 z 5

Kniha perfektní i pro dospělé. Nese v sobě totiž poselství. Jedna z nejhezčích letošního roku.

Terezka05
18.09.2021 4 z 5

Kniha s filmem nejde porovnat. Film sám o sobě dá najevo větší akci a více vzrušení, ale kniha se mi i tak líbila.
Měla své kouzlo, dobře se četla a vrací všechny do dětských let.

Eeper242
20.08.2021 5 z 5

tento diel je fakt dobrý a dost ma zaujal :)

Nicolka77
15.08.2021 5 z 5

musím říct, že tento díl me bavil snad ještě víc než Lev, Čarodějnice a skříň. Nevím, čím to bylo, ale četlo se to úplně samo, utíkal u toho čas úplně tryskem. Autorovo styl psaní se mi opravdu velice líbí a baví mě to čím dál víc :)
v této knize jsem si oblíbila postavu malého myšáčka a Kaspiana, doufám, že další díl bude stejně tak dobry jako tyto předchozí! :)

JulianaH.
18.06.2021 5 z 5

Zdá se mi to, nebo se „Letopisy“ díl po dílu zlepšují? Dialogy mi každopádně připadaly věrohodnější, charaktery vrstevnatější (Edmund a Zuzka určitě) a popisy krajiny nabyly na živosti. Upřímně mě bavily, a to obecně nejsem fanouškem popisů.

„Princ Kaspian“ přivádí na scénu nové postavy, a ačkoli o titulním hrdinovi se toho moc nedozvíme, jeho společníci jsou půvabné figurky: maličký učený doktor Kornelius; laskavý jezevec Lanýžník, tak věrný Aslanovi; rudovousý trpaslík Dýnil s nevyčerpatelným rejstříkem aliteračních kleteb (bulvy brouci, červi čolci, zjevy zříceniny — ta je moje nejoblíbenější); a konečně černovousý trpaslík Nikabrik, jedna z těch nemnoha Lewisových postav, která není hrdina bez bázně a hany ani beznadějný záporák, sláva.

Nejzajímavější pro mě byla scéna, kde se Aslan setkává s „ateistou“ Dýnilem. Božstvo si v ní dobromyslně pohrává s trpaslíkem, který na něj doteď nevěřil, ovšem vyděšeným k smrti; vyhazuje ho do vzduchu a opět chytá... Vsadím boty, že tohle je metafora Lewisovy vlastní konverze, která byla — soudě podle jeho vlastních vzpomínek — pořádná jízda.

zirafinec
28.05.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila... Narnie je prostě Narnie - vtáhne vás do děje a nepustí, dokud ji nepřečtete, místo, kde zvířata mluví, skvělá zábava, napětí... Doporučuji.

SPOILER!!!
Proč proč, proč a ještě jednou proč už se Petr a Zuzana nikdy nevrátí do Narnie??? Vždyť to je Nejvyšší vládce Petr a jeho královská sestra - bájné postavy, které jsou opěvovány skoro tak jako samotný Aslan! Navíc, když vládli ve Lvu, čarodějnici a skříni, také byli dospělí a nikomu to nevadilo.

VeruMalfoy
17.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Asi takhle, několikrát jsem přemýšlela kolik hvězdiček vlastně dám. Líbilo se mi, že se všechny 4 děti vrátily zpátky do Narnie a pomohly zemi postavit se znovu na nohy. Co se mi ale nelíbilo, byl fakt, že se víc jak polovinu knihy točíme okolo života prince Kaspiana. A pak putujeme lesem s původními dětmi Narnie jen proto, abychom vybojovali bitvu, a pak je všemu konec. Přijde mi to takové celkově nedodělané a odfláknuté. Vždyť se tyto slavné děti vrátily po více jak 100 nebo 1000 letech. A oni je nechají jen vybojovat bitvu. Čekala jsem víc.

michaella03
10.05.2021 4 z 5

Asi už jsem na to moc stará :D
V knížce jsem nenašla úplné napětí - že bych tajila dech a trnula, co se stane dál. Je to milé, krátké i čtivé, ale Letopisy Narnie vidím jako díla pro mladší generaci, na které si ale určitě přijdou i leckteří dospělí.
A přiznávám se, že se mi víc líbí filmové zpracování - charaktery, bitvy, děj.

jejda.majda
08.05.2021 5 z 5

Díky knižní výzvě od @bookscalling jsem se vrátila ke svým nejoblíbenějším knížkám z dětství. Tehdy jsem milovala Letopisy Narnie. :-) Úkolem sice bylo přečíst si pouze jednu knihu, jenže když jsem hledala ve své knihovně, co si přečtu, a padla mi do oka Narnie, bylo jasné, že jen u jednoho dílu nezůstanu...

Úplně živě si pamatuji, jak jsem Letopisy Narnie objevila v knihkupectví, které jsem měla za rohem. Za ušetřené kapesné jsem si v 11 letech koupila první díl a potom jsem škudlila každou korunku, abych si mohla koupit další a další...

Jestli jste Letopisy Narnie ještě nečetli a budete si chtít někdy přečíst něco pěkného a milého, co vás odnese pryč od všedních problémů, udělejte si hezký večer s Narnií. A nebo ji alespoň doporučuje svým dětem.

U nás četl Narnii každý z nás všech čtyř sourozenců a vsichni jsme ji moc milovali. Vrátit se takhle po desítkách let zpátky v čase je krásným pohlazením na duši.

pepa4081
24.04.2021 5 z 5

Další díl série. Děj se odehrává v jiném časovém období, takže zde chybí některé postavy, které jsem si v minulé knize zamiloval. Noví hrdinové a jejich dobrodružství mi to však vynahradili. Ti hlavní zde samozřejmě nechybí. Nádherný svět fantazie. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.
Poznámka k různým vydáním Letopisů Narnie.
Na doporučení jedné naší milé paní knihovnice jsem si sérii přečetl ve dvou různých překladech, abych je mohl porovnat.
O starší překlad se postarala paní Renata Ferstová. Zdá se mi, že použila až příliš hovorový jazyk (především v přímé řeči), který mi k tajemné a vznešené Narnii tak docela nesedl. Ale možná bude dnešním mladým čtenářům bližší?
Novějšího překladu se ujala paní Veronika Volhejnová. Její styl mi vyhovoval více. Zdálo se mi, že lépe vystihuje atmosféru příběhů.
Protože jde o knihy určené především dětem, zhodnotím ještě různé ilustrace pomocí hvězdiček.
Renata Fučíková – 1, Ondřej Laštůvka – 3, Pauline Baynesová – 5.
Vše je pouze věc osobního vkusu. Já doporučuji knihy v překladu paní Volhejnové, s ilustracemi paní Baynesové.
P.S. Bez ohledu na vydání, jde o skvělý zážitek.

PeterBahn
16.01.2021 4 z 5

Druhý a snad ještě dobrodružnější díl. Jaké bylo zklamání na konci knihy, když bylo nejstarším Petrovi a Zuzaně řečeno, že už do Narnie nevstoupí. Jenže posloupnost dílů série neodpovídá úplně časové ose, a to je dobře, takže se ještě v jednom díle Petr a Zuzana objeví. I když ne až tak zásadně. Opět nutno číst oproštěn dospěláckého pragmatismu.

Gabriela_K
11.01.2021 5 z 5

Přiznám se, že je to, zatím, nejlepší kniha z této série, kterou jsem zatím četla. Nevím jestli je to tím, že jsem si dala od čtení pauzu nebo jsem při čtení byla v nějakém lepším rozpoložení :-) Každopádně, když porovnám knihu a film, za mě tam bylo, zatím, nejvíce rozdílů.
Věc, kterou v knize postrádám a to opakovaně jsou bitvy konkrétně jejich popis, který se v knihách objevuje jen letmo, což byl případ i této knihy. Skóre ale zlepšilo to, že jsme se v knize dočkali aspoň souboje Miráze s Petrem.

Selve
05.01.2021 5 z 5

Kniha nezklamala, tehdy jako kluk jsem hltal stránku po stránce. Celkem by mě zajímalo, jaké by to bylo číst sérii znovu ;)

Ailee
03.01.2021 4 z 5