Poslední bitva

Poslední bitva https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76798/mid_posledni-bitva-x3e-76798.jpg 4 1486 138

Letopisy Narnie série

< 7. díl

Narnie… kde lež plodí strach… kde oddanost prochází těžkou zkouškou… kde se všechny naděje zdají ztracené… V posledních dne své existence Narnie prožívá nejtěžší boj – nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Last Battle , 1956

PeterBahn
PeterBahn
17.01.2021 5 z 5

Sedmý díl a tohle je naštěstí stejné u všech vydání…:-). Jak mnozí psali, asi nejdospělejší díl. Začíná alegorii na falešné proroky, pokračuje bitvou, a nakonec zánikem a přechodem do nového světa. Pro dětského čtenáře zdánlivě bez happy endu, pro dospěláka nakopnutí k přemýšlení…
P.S. Zuzajda mne taky mrzí, zde autor nebyl vůbec dětinský…

Syn_Jundrova
Syn_Jundrova
06.01.2021 5 z 5

První Narnie jsem ve starší recenzi označil za poněkud infantilní a jednoduché náboženské alegorie. O to více mě poslední dvě knihy - Stříbrná židle a Poslední bitva překvapily. Hlavně druhá zmíněná se od předchozích dílů liší tísnivou atmosférou i daleko uvěřitelnějšími postavami. Valící se hrůze i hordám nepřátel tentokrát nečelí charakterově bezchybná původní čtyřka s všemocným lvem za zády, ale mladý a nejistý král Tirian. Tomu sice na pomoc přichází Eustace a Jill, ale Narnie se stále rychleji řítí do záhuby. Poslední bitva přichází a nakonec v ní nejde ani tak o to, kdo vyhraje, ale kdo vytrvá až do konce...slovy jedné z postav: "ať Vaše Veličenstvo nikdy nezapomene, že každý svět jednou skončí a že vznešená smrt je přepych, který si mohou dovolit i nejchudší."

vmatusko
vmatusko
31.12.2020 5 z 5

Geniálne!
Tak ako raz Narnia vznikla, tak musel prísť aj koniec a o tom je táto kniha. Je to úžasný opis večnosti. Ide z toho nekonečná nádej, že sa oplatí hľadať pravdu a byť verný v každom čase. Opis Aslanovho sveta ako Neba bol úžasný, stretnutie všetkých kráľov, dobro, krása a láska ma núti ešte viac sa zamýšľať nad večnosťou. Možno toto je jej hrubý náčrt, uvidíme...

gabi2008
gabi2008
11.12.2020 5 z 5

Celá série knih Narnie je Super, ale tahle poslední je nejlepší. Autor se hlavně v této knize inspiruje Biblí. Budu si jí číst znovu a znovu. Nikdy na ní nezapomenu! Hodnocení 5/5 Všem doporučuji!

Knihomolka506
Knihomolka506
30.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Dnes.. Dočtená Narnie!! Žila jsem každou větu , každou stránku všech 7 dílů, 6 dní v úplně jiném světě.
Narnie.. tam, kde vládnou a mluví zvířata, kde se objevují draci, fauni a kentauři, kde se bojuje proti zlu a kde je úplně jedno kdo jste a jak se chováte.. protože tam nikdo není obyčejný!
HODNOCENÍ - 5/5

!!!Pozor!!! SPOILERY!!

Kdo je Aslan a existuje vůbec? Můžu říct, že jsem to sice celé brala jako nějaký skvělý fantasy příběh, ale že to skončí úplně jinak jsem vůbec nečekala... ale příjemně mě to překvapilo a s celou sérii mi utikaly deštivé dny rychleji než normálně.

Didi15
Didi15
10.08.2020 3 z 5

Tak tohle mě vůbec nebavilo a konec se mi vůbec nelíbíl, představovala jsem si ho trochu jiný , no škoda.

Cress
Cress
08.08.2020 5 z 5

Páni, tohle byl Konec s velkým K. Trochu jsem se knihy bála, protože jsem moc netušila, jak autor celou sérii zakončí a zároveň jsem ji nechtěla dočíst. Ale z této knihy se budu vzpamatovávat ještě hodně dlouho. Zanechala ve mně spoustu pocitů, které vám nemůžu říct, protože bych vám vyspoilerovala konec knihy. Za mě rozhodně nejlepší díl z celé série. Sice v něm nebyla téměř žádná magie, ale i tak jsem si ho neskutečně užila. Opět jsme se setkaly se (skoro) všemi postavami z předchozích dílů. Obzvlášť v tomhle díle bylo vidět, že autor se v mnoha ohledech inspiroval Biblí. Závěr knihy mi vyrazil dech, i když jsem něco podobného čekala, překvapil mě. Autor sérii zakončil skvěle, chápu, že některým to nebude vyhovovat, ale podle mě by žádný jiný konec nemohl fungovat, tak dobře jako ten, který kniha má. Dokonce jsem si i pobrečela, ale asi až 30 min po dočtení, kdy už jsem vše, co se stalo zvládla zpracovat. Určitě se k Narnii někdy v budoucnu vrátím, protože si vysloužila místo v mém srdci. A musím říct, že poslech soundtracku z filmového zpracování Narnie čtení všech dílů vyšvihl na další úroveň.

helusa2
helusa2
04.08.2020 5 z 5

Poprvé se mi nelíbila. Asi už jsem měla Narnie dost.
Podruhé jsem byla mnohem spokojenější - krásný závěr série. S nezanedbatelným křesťanským podtextem ;-)

Luigi1
Luigi1
17.05.2020 5 z 5

Je tu konec,nebo to není konec boje DOBRA...opičák a oslík se v určitých pasáží podobají lidem.

kamila5406
kamila5406
07.04.2020 5 z 5

tak je konec celá série byla super

ZuzziŠ
ZuzziŠ
06.03.2020 5 z 5

Doplňování základního vzdělání: Narnie padla.

A zrovna teď nejvíc oceňuji teologický/filosofický přesah boje dobra a zla. Kdo slouží dobru, slouží dobru, i kdyby mu říkal zlo...

smazenaryba
smazenaryba
18.01.2020 3 z 5

Nuž tak. Poslední bitva je adekvátne zakončenie Lewisovho rozprávania o Narnii. Myslím tým, že či už sa vám predchádzajúce diely páčili, alebo nie, posledný diel váš názor nezmení. V rámci série, napriek už veľa krát opakovaným motívom, patrí medzi lepšie diely, no únava z Lewisovho štýlu, a priehľadné biblické paralely mi bránili, aby som si ho viac užil. Za čo si však Lewisa veľmi vážim je fakt, že popri Tolkienovi bol jedným z najdôležitejších spisovateľov, ktorí sa zaslúžili o veľmi plodnú a bohatú tradíciu anglickej, ale aj svetovej fantasy. Príkladom za všetky nech je Neil Gaiman, ktorého práve Narnia priviedla ďalším dielam žánru a eventuálne aj k písaniu.

LuiCJ
LuiCJ
27.12.2019 5 z 5

Ukončenie, aké sa patrí. Tak by som štyroma slovami zhrnul toto nadčasové dielo.

C. S. Lewis napísal knihu, ktorá je úžasná po mnohých stránkach.

Svetová literatúra bola o Kroniky Narnie obohatená neskutočne. Fantasy romány s množstvom odkazov, symboliky a nádherných myšlienok, ktoré sa dostávajú do rúk čitateľom aj po viac ako 50 rokoch. Kresťanstvo/Islam a celkovo náboženstvo v Kronikách Narnie sa mi páči na celej sérii asi najviac. Nádherné, no veľakrát tajomné či temné témy preberané v podobe konaní postáv a odvíjajúceho sa príbehu ma fascinujú už od prvej knihy. Tu to úplne vyvrcholilo. Či už ide opičiaka Fintora a jeho reprezentáciu "Falošného proroka" (spomínaného niekoľkokrát v Biblii)/temného Antikrista alebo Aslan ako Boh, skrátka, táto symbolika má niečo do seba a robí z knihy oveľa vážnejšie a dôstojnejšie dielo. Je tu napríklad aj somár Metko, ktorý predstavuje biblickú Šelmu a zároveň ide o narážku na známu Ezopovu bájku o Somárovi v levej koži. Podobných javov by sa v knižke dalo nájsť oveľa viacej.

Posledný boj vo mne utvrdil, že Kroniky Narnie nie sú len nejaké fantasy knižky pre deti s peknými zvieratkami a hrdinskými bojmi.

Nie sú LEN.

Samozrejme, ide o fantasy pre deti, no taký 8-ročný čitateľ tam podľa mňa tých hlbších myšlienok až nejako veľa nenájde. Určite by som si rád vypočul aj rozhlasové spracovanie či nejakú dramatizáciu tohto diela. Posledný boj si filmové spracovanie určite zaslúži. Dobrodružstvo, ktoré hrdinovia zažívajú si viem dokonale predstaviť na plátne.

Posledný boj a Kroniky Narnie vôbec sa po prečítaní posledného dielu stali pre mňa niečím oveľa väčším ako len hovoriace zvieratká popreplietané mágiou. Isteže, hovoriace zvieratká a mágia sú neodlučiteľnou súčasťou tejto série. No sama o sebe ukrýva omnoho viac.

Prečítajte si týchto sedem knižiek a uvidíte, že aj napriek všetkému ste sa z tejto jazdy vrátili neskutočne obohatení.

Po druhom prečítaní:
V olympiáde z anglického jazyka na základnej škole sa mi podarilo vyhrať 6. a 7. časť Kroník Narnie. Najprv som si prečítal celú sériu v slovenčine a neskôr dodatočne aj tieto dva diely po anglicky. Musím povedať, že nakoľko mi druhé prečítanie Striebornej stoličky zmenilo na knihu názor aspoň trochu, tu to bolo iné. Po prvom prečítaní sa mi Posledný boj sám o sebe veľmi páčil a tak toto bolo len zopakovanie si celého dobrodružstva v angličtine. Určite ma to viac posunulo v jazyku ale možno aj v chápaní diela. Mal som možnosť si to prečítať presne tak ako ako aj samotný autor C. S. Lewis. To, že som si na nemocničnom lôžku začal čítať po druhýkrát Posledný boj ma veľmi obohatilo, ukázalo mi aj mnoho zo zastaranej angličtiny či len pripomenulo, akú má kniha veľkú symboliku.

Netopyr07
Netopyr07
26.09.2019 5 z 5

(SPOILER) Tak to je konec.. Tedy, to BYL konec. Že mě hned nenapadlo, že to skončí "nebem" :-)) Omlouvám se za prokecnutí. Samotný příběh je dobrý. Četl se zvláště svižně. Opičákovi nakopat a oslíkovi vytahat ušiska. Je legrační, jak podobně jako v příběhu se občas lidé chovají.

Lessana
Lessana
11.09.2019 5 z 5

Hruď rozochvievajúci záver Letopisov Narnie, kde autor opäť ukázal svoj majstrovstvo - zakomponovať do napínavého (zdanlivo detského) príbehu fakty o svete/svetoch a jeho/ich fungovaní. Hoci sa štýl týchto textov (mám na mysli všetky letopisy) môže javiť (prvoplánovo) ako prispôsobený cieľovej skupine, v obsažnosti a dopade, ak človek vníma medzi riadkami, ide o dielo ďaleko prekonávajúce mnohé a mnohé knihy z kategórie "fantasy pre deti a mládež".
Poslední bitva vo mne bude rezonovať ešte dlho. Nielen ako analógia so súčasným dianím (krivák opičák radí hlúpemu a naivnému oslíkovi, ten sa v nevedomosti vydáva za boha, nakoniec sa spoja s bytosťami bažiacimi po moci a otrokárstve, sľubujú akože lepší zajtrajšok a napokon privolajú skutočnú pohromu na svet...), či pripomenutie faktu, že keď sa človek nevzdá a poprosí úprimne a z hĺbky srdca o pomoc, tak príde, ale najmä ako radosť z vedomia, že tento svet je prelud a skutočná "Narnia" bude vo vhodný čas otvorená pre všetkých čistého srdca, pre všetkých, ktorí chcú ísť a napredujú "ještě výš a ještě dál".

Gweny
Gweny
29.08.2019 5 z 5

Konec už si každý z nás dokáže domyslet. Měla jsem částečně strach, že Narnie zanikne úplně, všichni zemřou a moje iluze o kouzelném světě se rozplynou, ale dopadlo to úplně jinak a vlastně mě ten konec dá se říci potěšil. I když všichni zemřeli, vlastně žili věčně.
Celá pohádková sága mě upoutala i v dospělém věku. Byl to příjemný útěk od všech těch knih o holocaustu, románů, cestopisů apod. Není zlé se jednou za čas vrátit do dětských let.

Jarmila97
Jarmila97
27.08.2019 5 z 5

Zajímá ale zakončení knihy bylo takové hezke ale drastické hodně nečekaně každopádně celá serie knih Narnie byla skvělá

JaNuBe
JaNuBe
28.05.2019 4 z 5

Poslední díl letopisů Narnie ve mně zanechal více otázek než odpovědí. Ještě ho budu chvíli vstřebávat a třeba se k němu někdy vrátím...

PhoebePollard
PhoebePollard
19.05.2019 3 z 5

Myslím, že tenhle mám ze všech nejméně ráda. A to hlavně proto, že svět, který jsem si za těch sedm knih zamilovala skončí, ale vadí mi i absence Petra, Zuzky, Eda a Lucinky. A to, že Zuzka je najednou ta zvlá, protože hned po Lucince byla mou nejoblíbenější postavou z celé série. Také jsem se dlouho smiřovala s představou, že Narnie není na celém tom světě samotná, i když vím, že je to hloupá představa. Ale stejně mám tuhle sérii ráda a tento díl bych si nenechala ani za nic ujít.

ReniHan
ReniHan
09.05.2019 5 z 5

Je to tady. Poslední díl. Kniha na mě zapůsobila o to víc, když jsem poznávala všechny ty "citace" z Bible. Lewis napsal krásnou sérii. Přijde mi neslušné hodnotit takovou knihu za kterou je více než je nějaký příběh. Na knihu budu vzpomínat dlouho. Dlouho.