Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříň https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29484/bmid_lev-carodejnice-a-skrin-OvQ-29484.jpg 4 3121 343

Letopisy Narnie série

První díl sedmidílné fantasy Letopisy Narnie. Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte do země zázraků a kouzel. Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950

Artemis886
29.04.2023 4 z 5

Narnie bude vždycky mít v mém srdci speciální místo, proto mi trochu vadilo jak je děj rychlý. Chtěla jsem, aby měla kniha mnohem více stran a abych se tak rychle nepročetla nakonec.

martin3683
14.04.2023 2 z 5

Je to klasika a ve své době to musela být pecka a kniha inspirovala plno dalších autorů. Bohužel ale doba pokročila a v kontextu dnešní doby už to není moc čitelné. Četl jsem to dětem před spaním, aby měly rozhled dál než jen k Harry Potterovi a nedávaly to. Navíc mi vadila ta všudypřítomná křesťanská propaganda (zas odkaz své doby, autorovi to nevyčítám). Další díly vzdávám, je plno lepších děckých knih.

Kate3003
15.02.2023 4 z 5

I u tohoto příběhu se pro mě jedná o re-reading po cca 15 letech. Opět je znát, že když jsem knihu četla poprvé vnímala jsem příběh dost jinak a rozhodně méně jsem vnímala vliv náboženství v příběhu i když tady je o něco menší než v jiných dílech. I v tomto díle se jedná o pohádkový souboj dobra se zlem, kterým je bílá zlá čarodějnice. Autor má velmi příjemný styl psaní, ale na stylu vyprávění je velmi znát že kniha je psaná spíše pro mladší. Přesto jsem si návrat do Narnie užila a tuhle sérii rozhodně doporučuji.

Drakobrouk
25.01.2023 5 z 5

Nejvíc se mi líbil lev Aslan protože aslan je kurdštinovsky a i jinak lev a od toho je český slon (prostě velký zvíře z ciziny) a od slona je zase velbloud :). Maminka mi pořád dává etymologický slovník.
Určitě chci číst další díli. Trochu mně z toho mrazilo na zádech :).

IvaniceTamta
23.01.2023 5 z 5

Tohle je má první kniha, kterou jsem si jako dítě zakoupila. Na veletrhu knih v našem kulturním domě a to za krásných 10 Kč :)! Velmi ráda na ni vzpomínám, protože právě tahle kniha mě poprvé vzala do tajů fantazie. V mé knihovně zůstává na čestném místě a vždy se k ní budu ráda vracet.

Twinny
01.01.2023 3 z 5

Knihu jsem četla s tím, že je to pohádka. A docela se mi to líbilo. Jen to bylo moc rychlé. Vztahy mezi neznámými lidmi byly vybudovány téměř hned. Klidně to mohlo být o pár stran delší a propracovanější.

sgjoli
18.12.2022 3 z 5

I tento díl jsem si vyposlechla jako audioknihu v podání Miroslava Táborského a i tentokrát jsem s jeho prací moc spokojená, jako interpret mne moc baví.
Pokud jde o dějovou linii této knihy, je tu fajn dobrodružná zápletka, kterou si myslím, že by dětští čtenáři mohli ocenit. Příběh je veden dost přímočaře a pro děti podle mne celkem dobře srozumitelný. A to je asi podstatné - že tu cílovku to podle mne zaujme.
Z pohledu dospělé čtenářky jsem nicméně narazila opět na to, že tento příběh vidím poprvé právě až jako dospělá, a tak asi knihu neumím plně ocenit. Pro dospělé, ale i pro starší mládež je to příliš jednoduché a poněkud uspěchané, a to podle mne zbytečně. Kdyby autor trochu zvolnil a přidal na detailech, i starší čtenář by si to podle mne trochu víc užil. Takhle se ta magie a kouzla na mne neměla moc jak přenést a já vlastně neměl moc možnost se do toho světa nějak víc ponořit.. Než jsem se nadála, byl najednou konec.
Nicméně pokud máte ve svém okolí mladé čtenářské publikum, určitě bych neváhala jim to doporučit.

esfinge
21.11.2022 3 z 5

Filmove zpracovani Narnie mě nadchlo a tak jsem potřebovala mit i celou knižní podobu. Ale přišlo mi to celé zjednodušené. Prostě jsem udělala klasickou chybu, že nejdřív jsem viděla film...

HadleysHope
28.10.2022 1 z 5

Vlastně jsem nikdy neviděl celé filmové zpracování a tak jsem šel do skoro úplně, pro mě, nové věci. Jenže hned záhy jsem zjistil, že tohle je úplně jiné, než to filmové zpracování. Je to psáno moc dětsky a miloučce. Což, jak mám pocit, z některých zahlédnutých filmovýchh pasáží, znamené, že to není pro mě a nebavilo mě to. Sice jsem sai koupil celáý box, ale ten věnuju mladší ségře. Ta to určitě ocení víc než já.

Emily82
02.09.2022 5 z 5

Také jako Ivanka83 čtu před spaním svému dítěti. Překvapilo mě, jak moc se to synovi líbilo a četli jsme celou Narnii dokonce několikrát. Tento díl se mi líbil moc.

Ivanka83
28.08.2022 3 z 5

Čteno dceři před spaním.
Sama jsem se na knihu moc těšila, ale překvapilo mě, že mě až tak moc nebavila. Filmy jsem měla tolik ráda...
Ale dcera byla nadšená, tak je vše v pořádku a hurá na druhý díl.

punkgirl97
28.08.2022 3 z 5

Mile mě překvapilo, že je kniha psaná opravdu pro děti, i dospělé. Ale zkrátka jednoduchou formou, takže to pochopí i mladší čtenáři. Kniha je plná krásných ilustrací a nebojte čte se to skoro samo. První díl má 200 stran.

Byla to příjemná nostalgická jednohubka. Postavy dětí jsou skvělé, až na Edu, toho jsem neměla ráda ani ve filmu a tady tomu není jinak.

S ohledem na to, že je spíše psaná pro děti a v porovnání s jinými fantasy díly tak hodnotím takto. Nicméně je velmi poutavá. Akorát by se mi líbila mnohem víc číst to mladší a před filmem.

kedlis
25.08.2022 2 z 5

(SPOILER) Běžně mi filmová adaptace knihy přijde tak nějak prázdnější, ale tady je tomu naopak. Hrdinové kteří mi z filmů tolik přirostli k srdci tu téměř hráli druhé housle a veškerý děj propluje bez toho, aniž bychom měli čas k něčemu (či někomu) přilnout. Za mě bohužel zklamání.

Hakate
23.08.2022 5 z 5

1. díl serie se mi líbil nejvíce. Dobrodružné fantasy, které ihned stáhne do děje.

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Pamatuji se, když mi kamarád o této sérii povídal prvně. Vychválil ji do nebe a doporučil mi ji, abych si ji přečetl. Stávalo se mi velice často, že pokud někdo přede mnou vychválil knihy až do nebes, mně se zpravidla nelíbili. Naštěstí toto nebyl ten případ! Hned první kniha mě vtáhla s sebou do děje "tam do té skříně" plné faunů, bobrů a zlých čarodějnic.

puczmeloun
12.08.2022 4 z 5

Když se řekne Narnie, není to pro mě na první dobrou celá knižní série, ale právě Lev, čarodějnice a skříň. Jako děti jsme ji totiž hráli v divadelním souboru (byl jsem mj. Tumnus a královnin trpaslík :). Četl jsem ji tak několikrát, stejně jako jsme pak společně byli v kině na filmu, a i díky tomu ji znám skoro nazpaměť. Kouzelní tvorové, děsivé momenty, magie, cestování skříní, "epické" bitvy, obětování (spolu s předchozím ponižováním nejsilnější část knihy), hrdinství, ale i zrada, nejen lidské zlo a mnoho dalšího. Jen mě tedy znovu po letech překvapilo, kolikrát se v knize opakuje to, že nejsou žádné Vánoce (nikoli třeba jaro nebo teplo) - jako kdyby autor měl z dětství nějakou nevyřešenou událost :) A pak to, jak krátký vlastně celý příběh je - a to včetně největšího zvratu konce čarodějnice, který v knize jako by ani pořádně nebyl...
Jinak je také zajímavé se do celé série ponořit postupně podle pořadí příběhu (nikoli roků publikace), kdy se některé věci vysvětlí (kde se vzala čarodějnice, proč funguje skříň, jak se v Narnii vzala londýnská lampa...). A to i přesto, že některé věci si mírně odporují.
Kolem a kolem, je to hezký návrat do dětství, který k uším, pokud chcete, dopraví v audioverzi příjemný hlas pana Táborského...

BarcaStell
21.07.2022

Moc pěkná knížka moc se mi líbila... už se těším na další díl až přečtu :)

Luna7
10.07.2022 3 z 5

Film se mi líbil víc než kniha. Ve filmu toho bylo více než v knize, což mě nepřekvapilo, vzhledem k tomu, že kniha má pouhých 130 stran. Taky filmové postavy mi byly o dost sympatičtější než ty knižní. Další mínus pro mě bylo, že kniha je na můj vkus napsaná až příliš dětsky. Hlavně mě vytáčelo, jak moc sourozenci mluví nespisovně, především středočeským nářečím. To je ale vina překladu.
Momentálně čtu druhý díl, který mám v novějším překladu a přijde mi, že je lépe napsaný a možná taky přeložený. Myslím, že další díly mě budou bavit více.

maryska09
25.05.2022 5 z 5

Příběh o Narnii mě zatím zcela minul, tak jsem se rozhodla doplnit si mezeru. Útlá knížečka mě příjemně překvapila jak dějem, tak příjemným jazykem a milým vyprávěním. Těším se na další pokračování.

Hanncha
25.05.2022 5 z 5