Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříň https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282914/bmid_narnie-lev-carodejnice-a-skrin-etl-282914.jpg 4 3120 343

Letopisy Narnie série

Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte s námi do země zázraků a kouzel - do Narnie! Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí. Dokážou s pomocí moudrého a zároveň strašlivého lva Aslana zlomit její temnou nadvládu? Čtyři sourozenci projdou tajemnou skříní a ocitnou se v Narnii – v zemi, kde žijí mluvící zvířata a kterou ovládá zlá Bílá čarodějnice. Děti se snaží obyvatelům Narnie pomoci, ale když jsou všechny naděje téměř zmařeny, návrat bájného lva Aslana zvrátí běh událostí a do země konečně přijde jaro. Nenechte si ujít fantasy bestseller, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Stejně jako jeho kamarád Tolkien, C. S. Lewis přetvořil svěž fantazie, obohatil jej krásou a dal mu zcela nový a jedinečný rozměr. V současné době musí každé nové království fantazie podstoupit srovnání s Narnií. - Lloyd Alexander (oblíbený autor fantasy literatury)... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950

ComicGuy899
08.06.2020 5 z 5

Ďalší husársky kúsok z pera C. S. Lewisa.

Krásna kresťanská alegória vo forme detskej rozprávky, ktorú si obľúbia všetky vekové kategórie bez rozdielu viery.

Jediná kniha, vďaka ktorej sa znova na chvíľu stanete malým dieťaťom a ponoríte sa do bohatého, i keď nie moc bezpečného rozprávkového sveta.

Kto sa ako malý nesnažil vo svojom šatníku nájsť Aslana s celou jeho Narniou toho ľutujem...

kikizubik
26.05.2020 3 z 5

Četlo se to dobře, ale nerada to říkám...film byl o dost lepší. Bylo tam více akce a s hrdiny se dalo více ztotožnit. Kniha na mě byla moc stručná... Aspoň už můžu říct, že Každé srdce je branou je opravdu podobné Narnii! Kromě stejnému tématu a to dveřím do jiného světa... to bylo také stručné a čtivé, ale nebyla jsem z toho, tak moc nadšená jako lidi, co sleduji.
Myslím si, že bych si čtení daleko více užívala a dokonce bych to i milovala, kdybych se k této sérii dostala na základce.

Luigi1
17.05.2020 5 z 5

Opět výborně napsané a oddechové čtení.Doporučuji.

JarekPrchal
14.05.2020 5 z 5

Každý čtenář si příjde na své. Krásný příběh, pěkné zpracování a navodí odpovídající náladu. Vyzývám čtenáře, aby si knihu opatřili, nezklame :)

Ninjer
25.04.2020 4 z 5

První (napsané) Letopisy Narnie. Oproti chronologicky prvnímu Čarodějovu synovci je tohle už klasičtější pohádka s pořádným začátkem, středem a závěrem. Čtyři děti jedou na prázdniny ke svému excentrickému strýčkovi a v jeho obřím sídle narazí na skříň, skrz kterou se dá občas dostat do čarovné říše Narnie.

Narnii momentálně vládne zlá Bílá čarodějnice (ta stejná z Čarodějova synovce), která do pohádkové země přináší nekončící zimu a terorizuje ty magické bytosti, které se k ní nepřidají. Hranice mezi Dobrem a Zlem je tu jasně vytyčená. Některé bytosti jsou prostě zlé, některé hodné (výjimka je zrádný prcek Edmund, ale to je "lidské dítě", ty mají v Narnii výsadní postavení). Moc se o magických stvoření nedozvíme, mnohé poznáme jenom z popisu davových scén. Stejně tak ani není kdovíjak popisná závěrečná bitva, v níž mimochodem umře hodně Zlých, protože Dobří neberou zajatce. Holt když lev Aslan kácí les v Narnii, tak lítají třísky.

Lev, Čarodějnice a skříň je fajnová pohádka, vhodná především pro mladé čtenáře. Často totiž nejde moc do hloubky, spíš jde jen o to nadchnout tím světem a zanechat dost prostoru fantazii. Na druhou stranu kromě bezstarostného zabíjení je tu poměrně drsná scéna s Aslanem, kterou nechci vyzrazovat dopředu, pokud ji náhodou neznáte, ale samozřejmě si C. S. Lewis u svého Lvího Ježíše neodpustil další biblickou paralelu.

Pohodové dětské fantasy.

Sedm mrtvých magických stvoření z deseti.

Cress
25.04.2020 5 z 5

Tahle kniha byla stejně dobrá jako předchozí díl (v chronologickém seřazení). Styl psaní je trochu moc jednoduchý, ale mě to nevadí. Mrzí mě, že jsem se do celé série nepustila tak pět let zpátky, ale i tak ji miluju.

postrach
19.04.2020 4 z 5

Hezky pribeh,ktery dokaze okouzlit i starsi ctenare.

jednorozka
16.04.2020 5 z 5

Cetla jsem to uz hodne davno, ale vim, ze me to tehdy uchvatilo.

kamila5406
07.04.2020 5 z 5

Hezky příběh fantasy doporučuji, tenhle díl se mi líbí nejvíc

SpeeDeeX
18.03.2020 4 z 5

Kniha je určená hlavně pro děti, takže je napsaná dost jednoduše. Chybělo nějaké napětí a asi by se mi líbila víc, kdybych byla mladší, ale i tak je to hezký a zajímavý příběh. Určitě si někdy přečtu další díly.

Malýmedvěd
24.02.2020 4 z 5

Kvalitní dětská knížka, která se dětem dobře čte. Doporučoval bych tak věk okolo 10 let. Knížka zároveň nutí děti se zamyslet nad tím, co je dobře a co špatně a přitom, to co je dobře, je jasně naznačeno.

halfbloodgirl
19.01.2020 5 z 5

Ano, ano, ano! Zbožňuju styl psaní, zbožňuju autora, zbožňuju zápletku. Láska toto.

los
08.12.2019 2 z 5

bohužel pozdě, z tohoto příběhu jsem už vyrostl, měl ke mně přijít tak před 30 lety...

smardice
14.11.2019 5 z 5

Opravdu pěkný začátek celé této skvělé série. Kniha neztrácí nic ze své poutavosti ani po skoro 70 letech. A jelikož jsem kdysi viděla film, při čtení mi postavy samy vyskakovaly před očima. Nádherný pohádkový příběh nejen pro malé čtenáře.

Miškla
12.11.2019 5 z 5

Kniha mého dětství! Ráda a často se vracím do světa Narnie. Moje nejoblíbenější!
Vždycky jsem jí četla jako první v sérii stejně tak, jako to autor napsal a myslím, že to tak dává větší smysl.

smazenaryba
09.11.2019 4 z 5

Bol som zvedavý, ako príbeh nadviaže na prvý diel, resp. prequel a ako autor pospájal rôzne čriepky pozadia a udalostí. Nuž, nie všetko bolo vysvetlené a nie všetko dáva perfektný zmysel, ale predsa len, zostáva ešte 5 dielov a vyzerá to tak, že autor sa viac zameral na dobrodružný aspekt príbehu, než na prepracovanú mytológiu.

V príbehu mi chýbala postava dospelého človeka, ktorá by ponúkla podobne ako v prvom dieli kontrast k tej detskej milosti a nevinnosti. Ale inak, detské-nedetské, dobre som sa bavil.

LEGACY
03.09.2019 5 z 5

"Bless me. What do they teach them at these schools"
Do Narnie jsem se vrátil po dlouhých letech, kdy jsem v mládí viděl film (který v porovnáním s touto knihou je žalostně bídný) no a nestačil jsem se divit, co všechno se dalo v zemi za skříní nalézt. Prvotním impulzem byla jednoznačně zvědavost na styl pana Lewise, kterého chovám spolu s dalšími spisovatelskými anglickými esy tipu Tolkien, Rowlling, nebo Caroll v posvátné úctě. Rozhodně mě nezklamal. Přiznám se, že momentálně se mi čtou kratičké knihy daleko lépe, a tohle se dá slupnout jako malinu. To, co film nezachytil vám kniha poodkryje na výbornou. Ke každé postavě má člověk osobní vztah a přebírá si spolu s ní všechna rozhodnutí. Původně jsem o čtení nějakého pokračování neuvažoval, ale možná by to nestálo za hřích. Že je kniha určena pro děti, je hloupost.

TheBookReaderM
27.08.2019 4 z 5

Přiznám se, že nejprve jsem viděla film až pak četla knihu. Přestože se mi film líbil, tak kniha se mi líbila ještě více. Byla skvěle napsaná a poutavá.
Za nejlepší postavu považuji pana Tumnuse, který mi byl velmi sympatický. Ostatní hlavní hrdinové mi byli také poměrně sympatičtí.

LuiCJ
22.08.2019 4 z 5

Druhý diel Kroník Narnie sa jednoznačne môže rovnať jeho "predchodcovi", aj keď bola táto kniha napísaná ako prvá série. Príbeh je opäť výborný, veľmi sa mi páči ako C. S. Lewis zakomponoval do deja rôzne mýtické postavy a hlavne viacero kresťanských tém. Pôsobí to veľmi pútavo a dobre sa to číta. Svetová literatúra ako žáner bola týmto fantasy románom skutočne obohatená. Prišlo niečo nové, čo pred tým nebolo vo zvyku písať. Práve preto obdivujem túto sériu. Aj v dnešnej dobe sa tam nájde stále niečo nové. Či už v príbehu, vlastnosti postáv, alebo v samotnom posolstve, ktoré je stále aktuálne.

Margaretta
21.08.2019 5 z 5

Ještě nikdy se mi žádná kniha nečetla tak dobře a snadno. Toto je pro mne vzor dobře napsaného příběhu, dobře zkomponované knihy. Perfektní...!