Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříň https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282914/bmid_narnie-lev-carodejnice-a-skrin-etl-282914.jpg 4 3120 343

Letopisy Narnie série

Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte s námi do země zázraků a kouzel - do Narnie! Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí. Dokážou s pomocí moudrého a zároveň strašlivého lva Aslana zlomit její temnou nadvládu? Čtyři sourozenci projdou tajemnou skříní a ocitnou se v Narnii – v zemi, kde žijí mluvící zvířata a kterou ovládá zlá Bílá čarodějnice. Děti se snaží obyvatelům Narnie pomoci, ale když jsou všechny naděje téměř zmařeny, návrat bájného lva Aslana zvrátí běh událostí a do země konečně přijde jaro. Nenechte si ujít fantasy bestseller, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Stejně jako jeho kamarád Tolkien, C. S. Lewis přetvořil svěž fantazie, obohatil jej krásou a dal mu zcela nový a jedinečný rozměr. V současné době musí každé nové království fantazie podstoupit srovnání s Narnií. - Lloyd Alexander (oblíbený autor fantasy literatury)... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950

amalis42
13.09.2021 5 z 5

Krásná kniha. Příběh znám z filmu a dokonce i z tábora (jako hlavní téma) a číst ten příběh, který znám nejen po vizuální stránce, ale měla jsem možnost si ho i prožít, je prostě nádhera.
I přes to, že je kniha určena mladšímu publiku, jsem byla až překvapena, jaké myšlenky v sobě skrývá.

Kopretina
10.09.2021 5 z 5

Film mě uchvátil a tak jsem byla zvědavá na knihu, ta nezklamala. Tolik moudrosti schované za jednoduchými slovy, tolik skrytých obrazů Dobra a zla, jak pro děti tak pro dospělé.

Tánička11
13.08.2021 3 z 5

Až moc dětsky psané. Film mě bavil o hodně víc.

Nicolka77
12.08.2021 5 z 5

Bozi, bozi, bozi..samozřejmě jsem nejprve viděla film..(což byla chyba)..ale to už nejde vzít zpatky..ale kniha?! Hltala jsem každou stránku, užívala jsem si každou stránku.. a jako by na každé stránce a novém dobrodružství jsem si připadala, že jsem právě ja v Narnii. Rekla bych, že tenhle žánr knih..me nikdy nepřestane bavit! Už se těším na další díl! :)

verka5083
31.07.2021 5 z 5

Skvělý! Potřebovala jsem něco oddechového na jeden večer a tato kniha to splňovala.

Eeper242
26.07.2021 5 z 5

Podľa mňa by mala by byť druhá kniha.Inak je to pekná kniha aj pekné ilustrácie a Doporučujem ju :)

zirafinec
25.05.2021 4 z 5

Narnie - prostě klasika. Nemůžu jinak než doporučit. Kniha se mi moc líbila, přečteno za jeden den. Na můj vkus až moc ilustrací.

HerrPilot
24.05.2021

Po dechberoucím Solarisu jsem chtěl vyzkoušet něco z druhé strany spektra. Pratchettovo Lehké fantastično bylo po úžasné sci-fi knížce až příliš... příliš. Proto jsem se rozhodl pro tento fantasy bestseller.

A upřímně řečeno- nějak nevím, proč se to stalo bestsellerem. Chci říct- je to krátké, dynamické, výborně čtivé, místy velice milé, ale tak nějak... zapomenutelné.
Lewis si navíc (na rozdíl od kolegy Tolkiena) nedal přílišnou práci s budováním a originalitou světa- a tak tu najdeme kreatury z řecké mytologie bok po boku se Santa Clausem, a to vše s křesťanským podtextem.

Postavy se i na pohádku někdy chovají nelogicky, k naučnosti příběhu by člověk mohl mít taky spoustu připomínek (vztah k Edmundovi nebo k čarodějčiným monstrům, autorovo kormidlování do černobíla,...).

Celkově to je opravdu knížka pro děti (fakt jen pro děti, ne jako Hobit, Vítr ve vrbách, Anna ze Zeleného domu, které disponují i něčím pro dospěláky). Jaký to rozdíl oproti Tolkienovi a jeho dílům, která částečně vznikla ze stejné sázky, jako Narnie...

Objektivně tak na 3, ale jakožto nedítě nebudu snižovat skóre.

VeruMalfoy
17.05.2021 4 z 5

Teď, když všichni máme víc času, jsem se rozhodla pustit do nějaké magické série a tato vyhrála. Kdysi dávno jsem viděla film a moc se mi líbil. Knížky jsou opět mnohem lepší, i když bych brala, kdyby tato byla víc rozepsaná. Přišla mi taková hodně povrchní. Přišlo mi jako by se autor bál zajít více do hloubky při popisování událostí. Škoda. Doufám, že ostatní knihy v sérii budou v tomto směru lépe propracovány.

Lejčís
10.05.2021 4 z 5

Knihu jsem zhltla za jeden den a jednoduše ji miluju.. totálně a naprosto :) ten svět je podmanivý.. fauni, kentauři, mluvící lvi, lišky, bobři, vlci.. fantasy normálně nečtu, ani mě nebaví, ale Letopisy Narnie a Harryho Pottera miluju z celého srdce :)

Mi--LADA
06.05.2021 4 z 5

Prostě pěkné.

Nej_Emili
06.05.2021 5 z 5

Moc pěkný příběh, děj mě uchvátil. Knihu jsem přečetla za pár hodin, ponořila jsem se do ní a najednou jsem byla na konci. :) Rozhodně jsem si čtyři hlavní hrdiny oblíbila a ráda si přečtu další jejich dobrodružství. Krásné čtení!

A.books
26.04.2021 5 z 5

Všechny knihy jsem mela přečtené za dva týdny, naprosto úžasný svět

n.ezn.amy
26.04.2021 3 z 5

Za druhé světové války musí čtveřice sourozenců odjet z Londýna na venkov, aby byli v bezpečí a vyhnuli se bombardování. Ve velkém domě objeví skříň, kterou projdou do jiného světa a seznámí se zde s mnoha místními obyvateli a musí se za ně postavit v boji s Bílou čarodějnicí. Styl psaní mi přijde víc pohádkový než fantasy a to je možná důvod mého hodnocení. Příběh je pěkný a je škoda, že jsem se k němu dostal až jako dospělý, v mladším věku bych jej asi více ocenil.

pepa4081
24.04.2021 5 z 5

Asi nejznámější příběh z této série. Děj jsem si pamatoval z dávno viděného filmu. V knižní podobě mne naprosto pohltil. Přečteno za pár hodin a již mám v ruce další díl. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.
Poznámka k různým vydáním Letopisů Narnie.
Na doporučení jedné naší milé paní knihovnice jsem si sérii přečetl ve dvou různých překladech, abych je mohl porovnat.
O starší překlad se postarala paní Renata Ferstová. Zdá se mi, že použila až příliš hovorový jazyk (především v přímé řeči), který mi k tajemné a vznešené Narnii tak docela nesedl. Ale možná bude dnešním mladým čtenářům bližší?
Novějšího překladu se ujala paní Veronika Volhejnová. Její styl mi vyhovoval více. Zdálo se mi, že lépe vystihuje atmosféru příběhů.
Protože jde o knihy určené především dětem, zhodnotím ještě různé ilustrace pomocí hvězdiček.
Renata Fučíková – 1, Ondřej Laštůvka – 3, Pauline Baynesová – 5.
Vše je pouze věc osobního vkusu. Já doporučuji knihy v překladu paní Volhejnové, s ilustracemi paní Baynesové.
P.S. Bez ohledu na vydání, jde o skvělý zážitek.

jejda.majda
10.04.2021 5 z 5

Díky instagramové knižní výzvě od @bookscalling jsem se vrátila zpátky do dětství. Jedním z úkolů, které se mají splnit, je totiž i přečíst si oblíbenou knihu z dětství.

Narnii jsem milovala! Trošku jsem se bála, že se mi teď třeba už tolik líbit nebude nebo mi přijde až moc dětská, ale vůbec to tak nebylo.

Zase jsem si připomněla, jak fantastický byl první díl a nemohla jsem uvěřit tomu, že ty nádherné příběhy z Narnie jsou tak krátké, přitom se tam toho vždycky stane tolik! Tak krátké mi to jako dítěti nikdy nepřišlo... A navíc ty zápasy mezi dobrem a zlem nejsou nijak extrémně násilné a přitom si z toho člověk vždycky něco odnese. Aslana nelze nemilovat.

Vypadá to, že jen u prvního dílu nezůstanu, ale postupně bych si chtěla tenhle rok znovu přečíst všech 7 dílů celé série! :-) Tak uvidíme!

Veveruška320
24.03.2021 4 z 5

Hezké a úsměvné čtení i film se mi líbil.:o))

Nora759
17.03.2021 5 z 5

Četla jsem všechny díly tenhle je můj oblíbený????

Barabora
26.02.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Super. Stejně super, jako film. Na každém je něco.

Miliarda
24.02.2021 5 z 5

Po Čarodějově synovci jsem pokračoval touto knihou a uchvátila mě snad ještě víc. Narnie a její mytologie mě pohltila, postavy mě okouzlily a vůbec mi nepřikáží "dětský" styl psaní, kdy autor evidentně cílí na mladší čtenářské publikum. Už se těším na prince Kaspiana a pevně doufám, že si série Letopisů Narnie udrží kvalitu jakou prozatím má.