Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříň https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2270/bmid_letopisy-narnie-lev-carodejnice-a-s-dQN-2270.jpg 4 3120 343

Letopisy Narnie série

Sourozenci Petr, Zuzana, Lucie a Edmund jsou hlavními postavami slavného fantasy bestselleru C. S. Lewise, bestselleru, v němž se střetne dobro a zlo ve světě obrů, trpaslíků a dalších bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950

Selain
12.02.2021

Každý z nás bol raz dieťaťom a túžil zažiť neuveriteľné dobrodružstvá. Magické predmety, bytosti a svety...to všetko sme si pri tom predstavovali a vždy keď sme sa hrali, túžili sme byť ich súčasťou. Pomáhali nám k tomu hračky, záhadné miesta (ako ihrisko, záhrada či nevyužívaná podkrovná miestnosť) AVŠAK niekedy to nestačilo a bolo treba použiť rovno portál - bránu cez ktorú sme do takejto krajiny vstúpili.

To isté vedeli i naši hrdinovia v knihe o Narnií s podtitulom "Lev, šatník a čarodejnica" ktorí použili ako spomínaný "portál" starú šatníkovú skriňu a ocitli sa v zamrznutej magickej krajine. Skôr než si dokážu uvedomiť, čo sa vlastne deje, dostanú sa do víru udalostí, stretu zo zlou čarodejnicou a je len na nich, či naplnia dávne proroctvo a vyslobodia krajinu spod jej nadvlády alebo či ich život a životy všetkých jej obyvateľov budú navždy stratené.

Autor pri písaní zvolil spôsob rozprávania podobný ľudovým povestiam. Kniha je písaná ako rozprávka pre najmenších a preto treba k nej i tak pristupovať. Dej knihy je jednoduchý, autor sa zbytočne sa nerozpisuje a ide vždy priamo k veci, vďaka čomu má príbeh spád a čitateľ sa nenudí. Pre niekoho to môže byť výhoda, pretože to umožňuje zapojiť fantáziu, pre iného nedostatok, kvôli ktorému sa nebude môcť do čítania dostatočne ponoriť. Tak ako všetky rozprávky i táto ovplýva potrebnou naivitou (hlavne čo sa týka myslenia a konania postáv) a ak ste dospelý čitateľ, treba jej odpustiť isté nelogickosti aby ste sa bavili (napr. siahodlhý opis cestovania na miesto, kam sa neskôr dokážu dostať za "pár minút" a pod.). Pri čítaní budete odmenený nielen neopakovateľným svetom, ale i rôznymi skrytými odkazmi na kresťanstvo a myšlienkami, ktoré dej obohacujú a dodávajú mu i hlbší rozmer (ktorý môžete ale nemusíte pochopiť).

Pri čítaní treba mať i na pamäti, že dielo nevzniklo "včera" ale ešte v prvej tretine 20. storočia a aj preto sa tu objavujú isté "klišé". Ak ju chcete dať čítať deťom, uistite sa, že vaše dieťa zvláda krvavé opisy scén a smrť ktorá sa tu kde tu vyskytne (tak ako staré ľudové rozprávky, neraz je i táto rozprávka krutá a drsná).

Pre koho kniha nie je? Pre tých, ktorí očakávajú dejové zvraty a hlbokú psychológiu postáv. Pre tých, ktorí od knihy očakávajú ďalšieho "Pána prsteňov" len pre priateľstvo autora s Tolkienom. Pre tých, ktorí neznesú priamočiari príbeh a odkazy na kresťanstvo. A pre tých, ktorí neradi zapájajú predstavivosť pri čítaní.

A pre koho je teda určená? Pre deti a všetkých ostatných, ktorí neprestávate snívať, máte v sebe stále kúsok dieťaťa aj napriek vyššiemu veku a túžite stále zažívať tieto detské dobrodružstvá. Práve vy budete pri čítaní nadšení!

martina9959
25.01.2021 5 z 5

Tohle bude už navždy srdcovou záležitostí! Ze všech knih Letopisů Narnie mne tato chytá za srdce nejvíc. A je tam spousta krásných myšlenek, hlubokých poselství,... dětské radosti, veselého poskočení. Příběh plný fantazie a kouzelného světa nechá úsměv na tváři.

kuruteku
23.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Kdysi jsem viděl film a uhranut našel předlohu. A ostatní knihy. Nějak jsem z radosti, že tu je jiný svět časem zapomněl. A připomenutí je najednou zklamáním - kouzlo přestalo fungovat. Je tam všechno tak, jak bylo, ale zešedlo, vyvanulo, upadlo. Kniha je krátká, slzy nad Aslanovým osudem, možná proto, že vím, jak to bude dál, ani nepřijdou, stejně radost z jeho návratu. Až si říkám, že ten film byl lepší než kniha.

PeterBahn
16.01.2021 4 z 5

Když dospělák je ochoten sesednout ze svého piedestalu, tak mu i tahle (primárně) dětská knížka dovede mnoho nabídnout. Četl jsem ještě dřívější vydání z Orbis Pictus, začátek devadesátek již jako dospělák, kterému se povedlo „sesednout“ a proto se líbilo. A platí to i o ostatních dílech.
Tenhle díl je u mě prvním dílem, jelikož Čarodějovým synovcem (v původním řazení 6. díl) by se na začátku prozradilo mnoho….

michaella03
10.01.2021 4 z 5

Začínám trochu litovat, že mi tyto knihy v dětství utekly :D.
Trochu mě zarazilo, jak málo byla popsaná závěrečná bitva - tady to alespoň vynahrazuje film :). Přečteno za dvě odpoledne; milé a oddechové čtení.

Vydrik15
06.01.2021 5 z 5

super kniha

Selve
05.01.2021 5 z 5

Úžasné pohádkové vyprávění skvěle vymyšleného příběhu. Knihu jsem četl před X lety a i když je určena mnohem mladším čtenářům, užil jsem si celou sérii. Možná bych si knihy znovu připomněl.

Ailee
03.01.2021 4 z 5

Pohádkově vyprávěný jednoduchý příběh. Už jsem ho kdysi četla a nyní, když jsem starší, se mi možná líbí více než tehdy na základce. Starší styl vyprávění mi tehdy tolik nesedl, dnes mi již nevadí.

Maku.17
26.12.2020 5 z 5

Nejde to... přečíst pouze jednou :)

Gabriela_K
20.11.2020 4 z 5

Budu hodně srovnávat s filmem, který mám ráda, jako celou filmovou sérii.
Samozřejmě se dalo očekávat, že tam budou větší či menší rozdíly. Ve filmu je více akce, což mi vyhovuje více než v knize, kde je jí minimum. A moment na který jsem čekala a to závěrečná bitva, dopadl tak, že jsme se té bitvy vůbec nezúčástnili, což mě mrzelo.
Kniha jinak nebyla špatná, ale dávám pouze 4*.

MayaBu
14.11.2020 3 z 5

Upřímně jsem trošku zklamaná. Líbila se mi pohádkovost celého vyprávění, svět i čtveřice hrdinů (z nichž je každý jiný, ale nejvíc mě bezkonkurenčně zajímá Edmund). Hlavně druhá polovina knihy ovšem postrádala delší bojovou scénu a obecně trošku víc komplikovanosti. Chápu, je to fantasy pro děti, ale stejně, všechno bylo odbyto velmi stručně a rychle. A taky mě lehce štval Aslan, "božský" lev, čiré dobro, zachránce všech a všeho... Tak teď hurá na Koně a jeho chlapce.

tanuki
30.10.2020 3 z 5

Vyprávění pro dětského čtenáře, čemuž odpovídá struktura i jazyk. Příběhu vlastně nic nechybí. Čtyři děti se snaží zachránit podivuhodný sněhem zavátý svět. Ne že by chtěly, ale jsou do toho natlačeny vlivem okolností. Proroctvím, ze kterého se nejde vymanit. Sledujeme přátelství, statečnost, obětavost, ale i zradu a odpuštění. Ze zlých postav jejich špatnost sálá na míle daleko. Oproti tomu hrdinové jsou dokonale chrabří a čestní. Svět je rozpoznatelně rozdělený na dvě části. Aspoň že dětští hrdinové v sobě mají ždibet rozporuplnosti. Po přečtení jsem byl mírně zklamán, ale po následných diskuzích u sepisování synova čtenářského deníku hodnocení zvyšuju. Budeme pokračovat dalším dílem. :o)

animovanej medv
13.10.2020 5 z 5

Já letopisy miluju. Máma mi je četla před spaním, když mi bylo asi 7 a od té doby jsem naprosto nekritická.
Ovšem musím uznat, že konec knihy, především bitva s Bílou čarodějnicí byla nějak rychlá. Klidně bych to prodloužila o pár kapitol :)

Terezka05
13.10.2020 4 z 5

Je to zvláštní. Ve většině případů je kniha lepší a detailnější, ale v tomto případě má film více akce a vzrušení než tato kniha.
Nechci tímto knihu shazovat, je skvěla, dobře se čte a má své kouzlo. Připadá mi jako by byla psaná čistou dětskou duší s velkou představivostí.
Mohla by být klidně více rozepsaná.

Wasdy
02.09.2020 4 z 5

Když jsem jí četla prve přišla mi skvělá ted mi příde horší než jednička. :D

Johanečkaa
17.08.2020 4 z 5

Knížku jsme četli ve škole, takže jsem si ji tak úplně nevychutnala (vždy jsme čekali na ty pomalíky, kteří přečtou jednu větu za tři minuty...). Nicméně i tak se mi líbila, nejspíš si ji někdy přečtu znovu.

ElessaRiverbow
29.07.2020 4 z 5

Zfilmované Letopisy Narnie miluju, proto jsem byla nadšená, když se mi pod ruku dostala celá série. Kniha se četla rychle, jen mi vadilo až moc stručné psaní. Bylo to opravdu jako pohádka pro děti, kde je jasné, kdo je špatný a kdo hodný. Přišlo mi, že se v knize vyskytuje spousta scén, které ve filmu nejsou nebo jsou udělané jinak, což je celkem škoda. Narozdíl však ve filmu je více té akce, které knize chybí.

Knihomolka506
26.07.2020 5 z 5

Příběh - jeden z dilu super nadupané série přesně pro mě! Plný fantazie, jiných a neexistujících světů, normálních hrdinů se schopnostmi , které ani nevěděli, že je mají a hlavně kouzel, magie a nekonečných možností v jednom mega velkem světě , ve kterém je všechno dovolené a může se zde stát vše.. i to nemožné. Parta děti je zpět a zažívá další dobrodružství, ve kterém nejmladsi z nich otevře kouzelny kus nábytku a dostane se... kam? To si budete muset přečíst :-)

vmatusko
07.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Peter, Susan, Edmund a Lucy odchádzajú na vidiek, domov k jednému profesorovi. Pri hraní sa na skrývačku sa cez skriňu v jednej z jeho izieb dostávajú do Narnie, kde vládne zla čarodejnica. V celej krajine je stále zima, neslávia sa tam Vianoce. Čarodejnica žije na zámku.
Deti v Narnií spoznávajú Aslana a musia bojovať s čarodejnicou, postupne sa jej kliatba prelomí, zima ustúpi a do krajiny prichádza život. Na trón nastúpia tieto 4 deti.
Napokon sa ale vracajú opäť cez šatník domov.

Anickahor
13.06.2020 5 z 5

Tohle je prostě moje srdcovka. Asi žádná kniha není tak spjata s mým dětstvím jako tato. Miluju knihu, miluju film a mohla bych si je dávat znovu a znovu :)