Lev, čarodějnice a skříň

Sourozenci Petr, Zuzana, Lucie a Edmund jsou hlavními postavami slavného fantasy bestselleru C. S. Lewise, bestselleru, v němž se střetne dobro a zlo ve světě obrů, trpaslíků a dalších bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2270/big_letopisy-narnie-lev-carodejnice-a-s-dQN-2270.jpg 4.32810

Letopisy Narnie 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Narnia, The Lion, the Witch and the Wardrobe, 1950

Kniha Lev, čarodějnice a skříň

maryska09

Příběh o Narnii mě zatím zcela minul, tak jsem se rozhodla doplnit si mezeru. Útlá knížečka mě příjemně překvapila jak dějem, tak příjemným jazykem a milým vyprávěním. Těším se na další pokračování.

Hanncha

Příjemné fantasy.

jordys

Narnii jsem dostal na základce, možná proto jsem pořádně začal číst až na gymplu. O několik let později se odhodlám a dávám tomu druhou šanci, abych si zkrátil jízdu autobusem. Nic jiného ke čtení nebylo. Pořád jsem si musel opakovat to marketingové spojování s Tolkienem a nevzdal jsem to. Poslední kapitoly jsem dočítal na záchodě a leták z Lidlu mě teda bavil víc (musím uznat, že leták z Lidlu je opravdu pecka, takže není divu!). Vím, že je to hlavně pro děti a mládež, ale to Harry Potter taky.
Nezajímavý příběh, otravné postavy (komplet), nudná Narnie.

Schullerka

Z prvního dílu Letopisů Narnie jsem byla překvapená. Ještě jako dítě jsem se snažila přečíst ten chronologicky první díl Čarodějův synovec a prodrala jsem se tím jen s obtížemi. Lev, čarodějnice a skříň je produktem své doby, takže chlapci se stanou moudrými a statečnými, zatímco jejich sestry se stanou krásnými a žádanými jako manželkami. I biblická alegorie byla trochu těžkopádně zapuštěna do příběhu, takže ani jako nevěřící nemáte šanci té symbolice uniknout. A i kdybyste opravdu nevěděli, která bije, tak vám to připomene opakované 'dcero Evino, synu Adamův'.

I s tím vším je to opravdu krásná pohádka, psaná jednoduše, s příjemným vypravěčem, který má občas nějakou poznámku navíc. Samotný nápad Narnie, jejího světa a jak funguje čas mezi světem lidí a Narnií se mi opravdu líbil a byla jsem taky překvapená, že moje chápání příběhu Narnie (film jsem možná viděla jednou, kdysi dávno) se narvalo do té první útlé knížky. Takže jsem dočetla s tím, že se chci pustit do dalšího dílu, což jsem nečekala.

Nevím, jestli příběh obstojí u dnešních dětí, ale dospělému se to četlo pěkně, a i když jsem na Narnii nevyrůstala, přece jen to byl svým způsobem návrat do dětství.

Thalin

Snažila jsem se na to dívat dětskýma očima, protože to je cílené na děti. Ale bohužel. I jako žačka druhé třídy jsem četla mnohem složitěji psané knihy Harry Potterem počínaje, který je rozhodně obsáhlejší, než tohle velmi stroze napsané dílko. Film se sice drží děje víceméně přesně, ale i tak toho zvládl obsáhnout víc. V knize si člověk ani nestihne udělat k postavám nějaký vztah, sympatie, nefandí jim, nemá to kdy stihnout.

Taťka Hraboš

Knížka tak pro žáky prvního stupně základní školy, což musí člověk brát při hodnocení do úvahy. Není možné od ní očekávat nějaké rafinované zápletky, hlubší ponor do psychiky postav a další prvky, které oslovují starší čtenáře. I tak je to ale vyprávění poutavé i pro dospělého čtenáře; ten si v něm možná ještě více než děti užije humoru, dávkovaného sice střídmě, ale s o to větším účinkem. Tím nejpůsobivějším v celé sérii – a důvodem, proč je tahle série klasikou světové literatury – je ovšem úžasná autorova fantazie, s níž dokázal postavit celý svět Narnie.

Abukšákul

Přečteno s klukama už dávněji, moc se nám líbila =)

Ellinek

Svým způsobem se mi filmy přeci jen líbily víc, nebyly až tolik dětské, jako mi přijdou právě knížky. Ale to je spíš dobře, to jen já raději víc toho dobrodružství a zpracované trochu víc dospělácky. :D Hodně mě překvapil náboženský přesah příběhu - potomci Adamovi, to mi jako došlo, až když padlo i označení dcery Eviny. A že je Bílá čarodějnice Lilith, no tak to už jsem se vážně plácla do čela. Vůbec bych to v takové pohádce nečekala. Ale i tak je to příjemné čtení pro děti. Rychlé, svižné, jednoduché a milé.