Čarodějův synovec

Čarodějův synovec https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76794/mid_carodejuv-synovec-0x1-76794.jpg 4 2150 235

Letopisy Narnie série

Podivínský strýc pošle svého synovce Digoryho a jeho kamarádku Polly objevovat jiné světy, do kterých si sám netroufá vstoupit. Oba kamarádi se musejí hodně ohánět, aby unikli nástrahám, které jim přichystá zlá čarodějnice Jadis. Jenže nebýt toho, nikdy by se nesetkali s bájným lvem Aslanem a neviděli by zrození nového světa jménem Narnie – a v Narnii je možné všechno…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Magician's Nephew , 1955

Hakate
23.08.2022 2 z 5

Serie si drží linku postupného sestupu, bohužel výborné byly pouze 1-2. díly. Tento díl byl nejslabší

Obelix15
23.08.2022 2 z 5

Dle mě vůbec nejslabší díl celé série, škoda

puczmeloun
12.08.2022 4 z 5

Vybuchující morčata? Genocidní čarodějná královna zesměšňovaná londýnským davem? Zpochybňování práv žen (dětí...) nebo hledání otroků? Vznik světa písní či sázení dospělého člověka do země? Nejen to nabízí Čarodějův synovec...

Je to celé nadmíru zábavné. Jasně, je to pro děti a sem tam se až příliš projeví nějaká křesťansko-moralizující část. Tím, že ale od napsání knihy už uběhl nějaký čas, to má celé velmi zajímavou a specifickou atmosféru. Někdy asi ani ona zábavnost nebyla cílená, ale právě roky od napsání docela změnily kontext. A samotnému mi připadá, že když to srovnám se zbytkem Narnie, je to nějaké drsnější a méně pohádkové (spíše fantasy). Za mě překvapivě dobré, proč ne :)

leleia
19.04.2022 3 z 5

Sérii jsem se rozhodla číst podle vnitřní chronologie příběhu, začínala jsem tedy tímto dílem. Do čtení jsem šla s matnou vzpomínkou na film; vědomím, že se jedná o velmi významnou knihu pro děti a mládež; ale také s tím, že nejsem cílová skupina. Musím přiznat, že jsem byla lehce zklamaná. Příběh nebyl špatný, ale postavy mi přišly vyloženě černobílé a u křesťanský podtext mi drásal nervy. Doufám, že další díly budou v tomto ohledu trochu mírnější.

Abukšákul
06.04.2022 5 z 5

Přečteno s klukama už dávněji, moc se nám líbila =)

Ellinek
30.03.2022 4 z 5

Překvapil mě styl, jakým je celá série psaná. Je opravdu jednoduchý a vhodný právě pro ty nejmenší, srozumitelný a všechno jasně a pěkně vysvětleno. Navíc se mi líbí, jak vypravěč komunikuje se čtenářem a sem tam něco sám okomentuje a poznamená. Pro děti jako dělané a vznik Narnie byl opravdu půvabný. :) Konečně to chápu, protože filmy toho zas tolik neřeknou. :D

jajsemenyk
09.03.2022 4 z 5

Milé čtení nejen pro nejmensí děti. Upřímně musím říct, že jsem se knížce dlouho vyhýbala, protože jsem si z nějakého důvodu myslela, že se jedná o horor (jak hluboce jsem se mýlila) :)

SimonDobes
08.01.2022 4 z 5

Milé a ľahko čitateľné. Príbeh som predtým vôbec nepoznal. Bolo zaujímavé vidieť vznik Narnie a taktiež sa konečne dozvedieť, ako sa pouličná lampa dostala do tohto sveta! Čo ma však ruší, je to, že autor si pravidlá vymýšľa za pochodu - nie sú predom stanovené. Knihu dopĺňajú podarené ilustrácie.

18LenkA12
07.01.2022 5 z 5

Krásný dětský příběh, kterým nepohrdne ani dospělý člověk. Vznik nového světa Narnie je okouzlující.

Vendy1993
04.01.2022 4 z 5

Celou sérii jsem přečetla někdy ve třetí třídě (cca před 20 lety) a jelikož jsem nevěděla, jak knížky jdou za sebou tak Čarodějův synovec byla první knížka ze série, kterou jsem četla. Možná je to dobře, protože to tak u mě mělo vzrůstající hodnocení, kdežto když bych to měla brát opravdu podle toho jak to jde za sebou tak je to spíš trochu klesající....samotná knížka se mi celkem líbila a připravila tzv. půdu pro další díly

anonymní.Ilja
31.12.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem četl jako poslední ze všech (které jsem přečetl: ke Stříbrné židli jsem se nikdy nedostal a Poslední bitvu jsem rozečetl asi třikrát, ale nedokázal dočíst) a přestože nebyla příběhově nikterak silná, její hodnota pro čtenáře, který již zná svět Letopisů Narnie, je nedozírná, neboť je to kniha, která vysvětluje původ celého světa a mnoha věcí, které se v onom světě přihodily.

Verunka289
28.12.2021 3 z 5

Knihu jsem četla až jako třetí v pořadí (nejdříve jsem četla Lev, čarodějnice a skříň a pak Princ Kaspian) a pokud bych měla porovnávat, byla pro mě slabší a méně napínavá než dva již přečtené díly. Na druhou stranu jsem se ale dozvěděla o vzniku Narnie, o čarodějnici i původu skříně, takže za to jsem ráda.

ŠTĚPÍNO
28.12.2021 5 z 5

Jedno velké fantasy dobrodružství které mě hodně bavilo a též je to skvele napsané. Doporučuji

ondra295
10.12.2021 3 z 5

Narnii mám jako celek strašně rád a obecně ji vnímám jako velice kvalitní sérii, hlavně tedy pro mladší věkové skupiny, ale Čarodějův Synovec se mi tolik nelíbil. Objektivně je to asi nejslabší knížka z celé série a takový "mišmaš" bájí, Bible, fantasy a ještě čehosi dalšího mi úplně nesednul. Je to takové dost prvoplánové. Na druhou stranu se aspoň dozvídáme více o postavách, které budou důležité v dalších (a lepších) dílech. Jediné, co mohu výrazněji pochválit, je cesta Diggoryho na Pegasovi - tam se mi ten popis skutečně líbil.

Petkona
04.12.2021 3 z 5

Já asi nebudu úplně fanoušek Narnie, mně to přišlo jako docela dost průměrná fantasy, možná že se to v dalších dílech trochu rozjede, ale musím si ještě rozmyslet, jestli budu v sérii pokračovat. Taky si myslím, že to je možná pro mladší věkovou kategorii, ale mně to nesedlo.

odel
13.11.2021 3 z 5

Spíše pro mladší čtenáře. :)

Nicolka77
03.11.2021 5 z 5

(SPOILER) To bylo zase bozi, hltala jsem zase každé slovo, od začátku do konce..popravdě od přečtení prvního dílu, me zajímalo, kde se vzala Bílá Čarodějnice a v této knize jsem dostala konečně odpověď:)

jediné co bych vytkla, tento díl měl být asi první! :)

alabra
03.11.2021 4 z 5

Fantasy pohádka spojuje prvky pohádky, báje, bible i fantasy, od každého trochu. Laskavé čtení upozorňuje čtenáře na realitu skutečnosti - uprostřed každého ráje s dobrem současně a nekontrolovatelně vzniká zlo, které je tu stále s námi a nedá se zničit.

Emily82
02.11.2021 5 z 5

Čteme každý večer před spaním, syn Narnii miluje.

brunettlibrary
21.09.2021 3 z 5

Narnie je klasika, kterou bude mít rád každý. Filmy jsou nádherné a knížka taky není špatná. Bohužel úplně se mi nedařilo do ní naplno začíst, i přes dějově zajímavé zvraty. To mi přijde škoda, ale asi mi na 100% nesedí autorům styl vyprávění. Jsem moc ráda, že jsem se dozvěděla doplňující informace k tomto velkolepém příběhu a další díly si ráda v budoucnu přečtu.