Čarodějův synovec

Čarodějův synovec https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76794/mid_carodejuv-synovec-0x1-76794.jpg 4 2149 235

Letopisy Narnie série

Podivínský strýc pošle svého synovce Digoryho a jeho kamarádku Polly objevovat jiné světy, do kterých si sám netroufá vstoupit. Oba kamarádi se musejí hodně ohánět, aby unikli nástrahám, které jim přichystá zlá čarodějnice Jadis. Jenže nebýt toho, nikdy by se nesetkali s bájným lvem Aslanem a neviděli by zrození nového světa jménem Narnie – a v Narnii je možné všechno…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Magician's Nephew , 1955

Kyta
09.10.2014 5 z 5

Tenhle díl někdo může považovat jako šestý a někdo jako první. Jde ale o to, jaké vydání čtenář drží v rukou. Já jsem četla novější vydání, kde se tenhle díl bere jako první. Myslím, že je to tak lepší, jelikož se tady čtenáři dozvědí, jak vznikla země Narnie.

Autor vytvořil nádhernou zemi, díky které si získal spousty čtenářů. Nápad s kouzelnými prsteny a jezírky vedoucí do jiných světů se mi strašně moc zamlouvá. Děj se psán lehce, nejsou tam žádné zbytečné pasáže a detaily a popisy jsou tak akorát. Kniha se čte svižně, je napínavá, i když trochu předvídatelná. Je to jednoduché čtení, které je určeno spíš dětským čtenářům, kteří chtějí objevovat a poznávat. Což samozřejmě neznamená, že dospělým se nebude líbit! Spíš myslím, že právě dospělí najdou v knize kouzlo, vzpomínky a budu ji tím víc obdivovat. Myslím, že kdyby čtenářovi bylo stejně jako dětem v knize, užíval by si to víc.
Moc ráda se začtu do dalších dílů. :)

Pro ty, kteří nevědí, jaký díl zvolit za první (protože všude se to píše jinak), bych doporučila právě tenhle.

Lablynt
24.09.2014 4 z 5

Zezačátku mi připadala čtivá, ale nějak ke konci tam toho bylo moc. Jako líbilo se mi to, ale spíš to byl jenom popis, jak to všechno začalo. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla, odkaď se vzala ta skříň, jak vlastně Narnie vznikla.

káťa29
11.09.2014 5 z 5

nejlepší kniha jakou jsem kdy četla, velmi napínavá a čtivá, nejlepší díl

1v8na
10.09.2014 4 z 5

Kniha je velmi napínavá. Líbí se mi, že už vím, kde se v dalším příběhu vzala skříň, která otevírá cestu do Narnie. Navíc už také vím, kdo byl daný vědec v příběhu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Nemohu se dočkat dalšího pokračování.

PAVEL z BRNA
09.08.2014

Další poučná fantasy ze které se dá hodně naučit jako ze všech sedm dílů. Mnohokrát jsem se k ní musel vracet.

LittleMonste
06.08.2014 2 z 5

Asi jeden z nejslabších dílů. Žádná velká zápletka... bez napětí. Díkybohu, že je kniha tak krátká :/
Hodnocení - 40%
Přečteno - 1x

Alex.Barunka
04.07.2014 3 z 5

Pro mě jeden z těch slabších dílů, i když vytvoření Narnie bylo moc pěkné :) ...

fons
27.06.2014 4 z 5

Roztomilé, nenáročné, poklidné, čtivé a ano, hodně pro dětské publikum, ale to nic nemění na tom, že si knížku jednou za čas rád vytáhnu z knihovny a při jejím čtení se vrátím do svého dětství, kdy každé zákoutí sálalo magií, kdy v každém lese žilo nespočet kouzelných tvorů a kdy všechno bylo daleko jednodušší. Krátký a milý příběh, který je ideální na volnou chvíli, třeba během deštivého odpoledne. Je to trošku stručné a literárně ne tak hodnotné, jako ostatní fantasy příběhy, ale zkrátka a dobře, jde o začátek jedné kultovní knižní ságy, která pomaloučku polehoučku roste do epických rozměrů a zastupuje v žánru nenahraditelnou roli.
Tento díl není na plný počet, ale jako nenásilný a důstojný vstup do fantasy literatury funguje skvěle. Pokud mají malé děti chuť objevovat krásu jiných světů, než je ten náš, tahle knížka (a následně celá sága) je jednoznačnou volbou!

NeznámáL
24.06.2014 5 z 5

Na Narnii jsem vyrostla. Tyto knihy mě vlastně přivedly k žánru fantasy. Ráda se k nim vždy vracím a ještě teď si je ráda přečtu. Všechny díly se mi líbily. Některé méně, některé více. Takže tato série knih je má srdcová záležitost. :-)

lucie.8
21.06.2014 4 z 5

Pěkná kniha, ale další díly se mí líbily více.

Lenny33
07.06.2014 4 z 5

Tak jsem se ve svých 19 letech poprvé začetla do Narnie a bylo to příjemné čtivo. :) Děj je psán lehce, svižnějším tempem a velmi dobře promyšlen. Být mladší, jistě to na mě velmi silně zapůsobí. :)
Taková oddychová četba. 3,5*

Lodja
02.06.2014 5 z 5

Aneb Klára začíná s Narnií. Musím říct, že poprvé mě to moc nebavilo, ale potom jak jsem stárla a moudřela, začínalo se mi to hodně líbit. (Ostatně jako všechny díly Narnie, přestože ta už teď moc nefrčí. Myslím si, že v této hektické době, kdy každý jenom kritizuje a stěžuje si, má taková "dětsky melancholická" Narnie spoustu co říct. Také se domnívám, že Bibli by aspoň povrchově měl znát každý trošku vzdělaný člověk, ať věřící nebo nevěřící a co jiného je Narnie než alegorie Bible? Ale to už trošku přesahuje komentář k jedinému dílu, tak závorku ukončím a jdu se věnovat, tomu, kvůli čemu jsem skutečně přišla :-) ).

Nápad s prstýnky a s jezírky mi přijde geniální celý vývoj knihy se mi strašlivě líbí. Není to žádné šílené tempo, řekla bych, že patří k tomu lyričtějšímu z celé ságy, ale vadí to? Jak nad tím čím dál víc přemýšlím, těch pět hvězdiček mi vůbec nepřijde přemrštěných. Každý se prostě někdy potřebuje zklidnit a poslechnout si nějakou krásnou píseň. Jak nás k tomu vybízí Čarodějův synovec.

(Mimochodem je strašně super, že Digoryho neopouštíme navždy!)

wikiniki
31.05.2014 3 z 5

Taky tento díl řadím mezi první. Děj zatím není moc chytlavý, a jsou i lepší díly, ale každý příběh musí něčím začít, tak proč né zrovna takto. Už se těším až se začtu do dalšího dílu.

Orisstan
09.04.2014 5 z 5

V mé knihovničce je to zařazené jako první díl, ač si to ale každý bere po svým.

Nádherné ilustrace, báječná kniha o vzniku Narnie a původu čerodějince v ní. Jo a taky o vzniku skříně:)

luthien
26.03.2014 5 z 5

Proletět se na Křídlínovi, to by byla nádhera! Lewis má úžasnou fantasii.

Baru007
23.03.2014 4 z 5

Kniha se mi docela líbila, ale na ostatní díly jako Lev, skříň a čarodějnice to prostě nemá :))

Baru007
23.03.2014 4 z 5

Nemesis Moriko
16.02.2014 3 z 5

Kniha je moc pěkná, ale příjde mi ještě více pohádková než další díly a taková nezáživná, ale rozhodně není špatná - ale další díly ji o tolik převyšují!

Fortuna
04.02.2014 5 z 5

Ani jsem nevěděla, že tohle je úplně první díl celých Letopisů. :D Krásný příběh, po přečtení konce mi do sebe vše zapadlo, protože jsem si jako první přečetla Lev, čarodějnice a skříň...

DaKy2003
17.01.2014 5 z 5

Skvělá kniha,rozhodně doporučuji.
Při čtení máte pocit, jako když spěcháte na vlak-"Musim to za každou cenu co nejrychleji dočíst, jinak se něco stane....
SUPER KNIHA!!!