Čarodějův synovec

Čarodějův synovec https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2269/bmid_carodejuv-synovec-P90-2269.png 4 2150 235

Letopisy Narnie série

V předposledním díle Letopisů se vracíme proti proudu času, abychom se spolu s dětmi Divišem a Gábinou podívali na smotný počátek země Narnie, která vznikla zpěvem Lva Aslana. Seznámíme se s tím, jak do čisté, zlem neposkvrněné Narnie pronikla první zášť a jakou nápravu předpověděl Aslan.

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Magician's Nephew , 1955

JulianaH.
10.08.2021 4 z 5

Pořadím vzniku šestý (z hlediska narnijské chronologie první) díl má být dílem vysvětlujícím. A myslím, že mi toho objasnil ještě víc, než jen odkud se na Planině vzala lucerna, proč starý profesor dokázal uvěřit vypravování dětí Pevensieových a v čem spočívá kouzelná moc jeho skříně.

Dlouho jsem přemýšlela, v jakých situacích se děti do Narnie dostávají — a jestli ty situace mají něco společného. Teprve u VI. dílu mě napadlo, že válka (Lev, čarodějnice a skříň), cesta do školy (Princ Kaspian), šikana (Stříbrná židle) a umírání maminky (Čarodějův synovec) jsou přece nejtěžší okamžiky Lewisova vlastního života; okamžiky, kdy asi sám toužil uniknout do jiného světa. V Digoryho matce z VI. dílu vidím Floru Lewisovou, kterou by její syn tak rád uzdravil, třeba i kouzlem. A nebo mě jenom zmátla moje vášeň pro (auto)biografické prvky?

Kdo chce brát Letopisy filosoficky, objeví v „Synovci“ odsudek imoralismu (v osobě Digoryho strýce), theodiceu (Lewis vysvětluje, jak proniklo zlo do světa stvořeného dobrým bohem), a hlavně alternativní příběh o prvotním hříchu. Báječné na tom je, že tentokrát to není Eva, kdo v rajské zahradě čelí pokušení.
Přitom nečteme pouhou parafrázi biblické knihy Genesis. Narnie se sice rodí z písně („Na počátku bylo slovo...“) a Aslan volí po páru z každého druhu zvířat, jenže příběh je originální, lewisovský, křesťansko-řecký. A Digoryho úkol, jejž plní na hřbetě Peruti, se velice podobá jednomu z úkolů Héraklových. [Pozor, SPOILER] Co se týče jablečného ohryzku, který Digory zasadil, silně mi to připomíná apokryfní příběh o tom, jak byl Kristův kříž zhotoven ze dřeva rajského Stromu poznání... Vám ne?

Myšlenkově rozhodně podnětný díl. Zato literárně, zdá se mi, bohužel trochu drhne. Děj ustupuje popisným pasážím, což by mi nevadilo, kdyby Lewis zvolil alespoň vytříbenější styl. Jenže... „Synovec“ mi připadá napsaný dětštějším jazykem než předchozí knihy (i názvy kapitol — „Nečekané setkání“ atd. — působí dost naivně). Celkový dojem v mých očích zlepšují postavy strýce Andrewa na jedné straně a drožkáře na druhé. I Andrewův další osud se mi moc líbí: ano, takhle by měly končit všechny morálně problematické postavy. I tak ale pokládám „Synovce“ za nejslabší díl. Pardon, pane Lewisi.

Eeper242
03.08.2021 5 z 5

Na to že je označená ako 6 kniha by mala byť fakt označená ako prvá kniha.Je fajn vedieť ako zvnikla narnia.Je to fakt pekná kniha a doporučujem ju :)

VeruMalfoy
17.05.2021 4 z 5

První díl série, i když byl napsaný jako 6., je opravdu zajímavý. Je hezké vědět, jak vlastně Narnie vznikla, a jak vznikají další světy v tomto magickém universu. Škoda, že není nikde na knihách napsáno, jak by se vlastně měly číst, protože nemít kamarády, kteří mi to řekli, tak si příběh neužiji tolik, jako si ho užívám, když ho čtu ve správném pořadí.

Akjort
08.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Škoda, že jsem ji tak rychle přečetla. Moc ráda bych se také někdy podívala do Narnie. Vždycky, když jsem byla smutná, tak stačilo otevřít knihu a začít číst, vnořit se do příběhu.

zirafinec
30.04.2021 4 z 5

Moc pěkná kniha, patří mezi mé oblíbené. Kniha se čte až moc rychle - přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Doporučuji.
MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Kniha je krásně napsaná, autor měl úžasný nápad. Chybí mi popisy postav - lidi si musím představovat spíše po dle ilustrací, než podle textu.

Zajímalo by mě, jak může lev zpívat, ale to je asi kouzlo knihy :-).

Co se vlastně stalo s královnou Jadis? Je to ledová královna z následujícího dílu? Královna Jadis je celkově dost zvláštní postava. Nerozumím, co se jí děje v "mezistanici" kouzelném lese.

pepa4081
22.04.2021 5 z 5

Vůbec nevím, proč se mi do téhle série nechtělo. Viděl jsem pár filmů, ale ke čtení jsem se odhodlal až nyní. Právě díky Databázi, jsem objevil další kouzelný svět. Jazyk vyprávění mi občas připomněl skvělou Astrid Lindgrenovou. Také ilustrace jsou perfektní. Tento díl, který pojednává o tom, jak všechno začalo, jsem doslova proletěl za jeden večer a hned jsem si v knihovně objednal celý zbytek série. Pro mladší čtenáře vřele doporučuji. Těm, kterým nevadí styl dětských knih, doporučuji v každém věku. Mám nového oblíbeného autora a sérii, ke které se budu vracet.
Nanejvýš uspokojivé.
Poznámka k různým vydáním Letopisů Narnie.
Na doporučení jedné naší milé paní knihovnice jsem si sérii přečetl ve dvou různých překladech, abych je mohl porovnat.
O starší překlad se postarala paní Renata Ferstová. Zdá se mi, že použila až příliš hovorový jazyk (především v přímé řeči), který mi k tajemné a vznešené Narnii tak docela nesedl. Ale možná bude dnešním mladým čtenářům bližší?
Novějšího překladu se ujala paní Veronika Volhejnová. Její styl mi vyhovoval více. Zdálo se mi, že lépe vystihuje atmosféru příběhů.
Protože jde o knihy určené především dětem, zhodnotím ještě různé ilustrace pomocí hvězdiček.
Renata Fučíková – 1, Ondřej Laštůvka – 3, Pauline Baynesová – 5.
Vše je pouze věc osobního vkusu. Já doporučuji knihy v překladu paní Volhejnové, s ilustracemi paní Baynesové.
P.S. Bez ohledu na vydání, jde o skvělý zážitek.

Sony9
02.04.2021 5 z 5

Znovu jsem se zamilovala do vzniku Narnie. V této době je to čtení, které mi zvedlo náladu.

AnselmaAlois
20.03.2021 5 z 5

Narnie je úžasný svět do kterého se ráda vracím aspoň skrze knihy, když už jsem neměla to štěstí objevit jedny z tajných dveří...
Čarodějův synovec se mi líbil z celé série nejvíc, byl ohromně tajemný, atmosférický a napínavý (ten nápad se světy v podobě studánek byl naprosto bezchybný!). A také dějově velmi důležitý! Vždyť právě tady se dočtete, jak vlastně Narnie vznikla. Rozhodně doporučuji, kniha nemá žádná hluchá místa a dokazuje bezbřehou fantazii C. S. Lewise.

Dija
13.03.2021 4 z 5

Těším se na další díly, že budou více akční, fantastičtější. Nicméně zde bylo kouzelné se dozvědět, jak vlastně Narnie vznikla. Poslouchala jsem to jako audioknihu namluvenou panem Táborským a moc doporučuji!

Ailee
22.02.2021 2 z 5

Uf...tohle bylo... nudné. Nějak to ztratilo děj. Ano, byly tam zajímavé věci, například jak se dostala čarodějnice do Narnie, na druhou stranu mi přišlo, že si autor s předchozími díly protiřečí. Narnii mám ráda, ale tenhle díl je taková nemastná, nedlaná výplň

gabi2008
12.02.2021 5 z 5

Je to nádherný příběh. Od začátku to bylo sice trochu nudné, ale později jsem se od ní nemohla odtrhnout. Opravdu bylo moc krásné, číst o tom, jak vlastně Narnie vzniknla.

Miliarda
01.02.2021 5 z 5

Velice kvalitně napsané fantasy přibližující zrození Narnie a seznamující čtenáře se základy fiktivního světa C. S. Lewise. Stylem vyprávění mi kniha připomínala Hobita, ale mě osobně více oslovil právě Čarodějův synovec, neboť nemá hluchých míst, přičemž celý příběh je natolik ojedinělý, že čtenáře buď chytí za srdce nebo zcela odradí. Mě osobně Narnie uchvátila a už se těším na další díly.

Veručte
26.01.2021 5 z 5

Předčítala mi moje jedenáctiletá dcera, takže vlastně taková audio verze. Velmi pěkně se příběh poslouchal. Má v sobě, to co od těchto příběhů očekávám. Dobro - zlo, pokoru - pýchu, zázraky a dobrodružství. O čem příběh je, zjistíme z anotace. To co nezjistíme je, že vám knížka nachystá momenty k hlasitému smíchu (např. zvířata z Narnie zkoušejí strýčka zasadit a zalévat, aby pak zjistili, že je to snad živý tvor, i když z červů ani vosího hnízda valnou radost nemá) a k závěru i chvilku lesklých očí.
Knížku doporučuji pro děti od 10 let.
Pozor, v této knížce se dozvíte, z čeho je vlastně vyrobena ona tajemná skříň z prvního dílu filmového zpracování.

Jiř2000
17.01.2021 3 z 5

Rychlé čtení, hezky podané náboženské motivy. Kdybych četla jako malá dala bych plný počet hvězd. Bohužel v dospělosti mi to přijde hodně předvídatelné.

PeterBahn
17.01.2021 4 z 5

Šestý díl, podle pozdějších vydání první. Za mě více sedí co-by šestý díl, mnohé věci pak zapadnou do sebe a potěší! Pamatuji si, jak jsem téměř nedýchal při scéně, zdali bude udeřeno do zvonečku, neb tomuto pokušení bude odoláno. Povedená alegorie na Adama, Evu a jablko… …vlastně taky alegorii…:-)

michaella03
10.01.2021 3 z 5

No, knihy jsem si pořídila ve velmi pěkném boxu, který je ovšem řazen podle vnitřní chronologie světa, a ne podle let, jak knihy postupně vycházely. Teď mě trochu mrzí, že jsem sérii začala tímto dílem - vyzradila jsem si děj, který mohl ještě chvíli spát :).
Kniha je psaná jednoduše a lehce; jde poznat, že je určena primárně dětem. Akce sice málo, ale zážitek to nijak nekazí. Jelikož se děj odehrává ještě předtím, než se sem dostali sourozenci Pevensiovi, byo příjemné vidět, jak tento svět vůbec vznikal. Jde se na další díly :).

barbb8k
04.01.2021 2 z 5

Krásný příběh plný opravdového přátelství, lásky k rodině a bolesti ze ztráty milované osoby. Takto bych knihu popsala před pár lety.

Tento díl je podle mne moc jednoduchý.
Děj se začal rozjíždět už na začátku knihu, ale i přesto se mi to moc nelíbilo. Tím, že se příběh odehrává před a při zrození Narnie, tak tu nebylo tolik akce, kterou jsem od toho očekávala.

Gabriela_K
08.11.2020 4 z 5

Kniha mě bavila. Pokud si chcete přečíst jak to všechno začalo. Jak se zrodila samotná Narnie, tak do toho jděte. Pokud ne, myslím si, že knihu můžete klidně přeskočit. Nemyslím si, že by tam bylo něco až tak podstatného pro další knihy. Ale uvidíme...

MayaBu
25.10.2020 3 z 5

Rozhodla jsem se, že se po mnoha letech znovu pokusím začíst do Letopisů Narnie (jako asi 11 letá jsem se neprokousala Lvem, č. a skříní, načež jsem tuto sérii vzdala). Takže tentokrát to zkouším hezky opravdu od začátku. Čarodějův synovec byl fajn, takový pohádkový, občas i vtipný a možná i alegorický (své domněnky si jdu potvrdit troškou hledání), tak jsem zvědavá, co další díly. (posloucháno jako audiokniha, nelze nedoporučit)

Simikik
08.10.2020 3 z 5

Poprvé čtu tento příběh zrození Narnie a jsem ráda, že jsem vlastně přeskočila posloupnost příběhů. Prožívám teď takové ty "aha" momenty. Je to velmi jednoduché, dětské až předškolní čtení. Pro pracující matku zcela ideální!