Čarodějův synovec

Čarodějův synovec https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2269/bmid_carodejuv-synovec-P90-2269.png 4 2139 235

Letopisy Narnie série

V předposledním díle Letopisů se vracíme proti proudu času, abychom se spolu s dětmi Divišem a Gábinou podívali na smotný počátek země Narnie, která vznikla zpěvem Lva Aslana. Seznámíme se s tím, jak do čisté, zlem neposkvrněné Narnie pronikla první zášť a jakou nápravu předpověděl Aslan.

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Magician's Nephew , 1955

freejazz
freejazz
10.03.2024 5 z 5

pekné čítanie. ako pohladenie pôsobí zistenie, že okrem toho, čo nás obklopuje a je viditeľné, existuje aj veľa vecí a dejov, ktoré sú nám neviditeľné. ako odkaz od malého princa - pozeraj sa srdcom.

tu niekde musela byť inšpirácia Terryho Pratchetta, ale aj J. K. Rowlingovej. alebo jedna z inšpirácií.

jejda.majda
jejda.majda
03.02.2024 5 z 5

Pamatuji si, že když jsem Letopisy Narnie četla jako malá, byl podle mě tohle ten nejkrásnější díl. Díl ve kterém jsem se dozvěděla, jak vlastně vznikla Narnie. I teď, když jsem se k Letopisům Narnie vrátila asi po 20 letech, se mi tento díl pořád líbí úplně nejvíc.

ivka7708
ivka7708
19.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Príbehy o Narnii milujem a tento prequel nie je výnimkou. Je celkovo dosť pohádkový a nie je v ňom žiadna veľká bitka ani nie je inak veľmi akčná. Môžete ju čítať ako prvú zo série ale aj kedykoľvek neskôr. Ide o príbeh zrodenia Narnie a vysvetľuje aj pôvod čarodejnice. Veľmi sa mi páčil vývoj priateľstva medzi Digorym a Polly. Popisy ako Aslan stvoril Narniu mi vyvolávajú zimomriavky. Príbeh je krásny a ku koncu je z neho cítiť silné napojenie na kresťanstvo.

ArkAngel
ArkAngel
11.12.2023 3 z 5

Pohádkový příběh prequelové Narnie si pohrává s myšlenkou mýtu stvoření světa. Narnie, kterou všichni dobře známe, totiž nevznikla zničehonic a Čarodějův synovec to v jednoduché podobě ukáže... třeba zrod karamelkovníku, který jsem si i po x letech od prvního čtení pamatoval. Paralel s Biblí je tu několik, kdy například Aslan svolává zvířata v párech. Máme tu i mocné jablko a ďábelskou čarodějnici jako svůdkyni. Jako knížka pro děti je to fajn, ale na poli fantasy to pochopitelně zaostává.

lindaaa
lindaaa
04.12.2023 5 z 5

Knižka sa mi páčila, v podstate ide o prvú knihu, ktorá nám viac ozrejmí svet Narnie, ja ju však čítam ako šiestu, chronologicky...krásny príbeh

Nathally
Nathally
06.11.2023 4 z 5

Tento díl jsem četla jako první, ale no... Popravdě příběh mě úplně neoslovil. Knížka je spíše pro dětské čtenáře.

dana_vrana
dana_vrana
07.10.2023 5 z 5

Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.

Tohle je jakýsi prequel celé série. Dozvídáme se, jak Narnie se všemi svými krásami, mluvícími zvířaty a kouzelnými bytostmi vznikla. Kdo je to Jadis, odkud přišla a jak se do Narnie dostala. Kdo byli první král a královna. Zjistíme také, proč se dalo do Narnie projít kouzelnou skříní nebo odkud se vzala na planině lucerna.

Marekh
Marekh
27.07.2023 5 z 5

O autorovi jsem slyšel už v minulosti, ale až nyní jsem se poprvé začetl do této knihy. Jedná se o dětskou fantasy, první díl ze série Letopisy Narnie.

Kniha se mi líbila a určitě časem budu pokračovat v dalších dílech.

Kniha má v sobě humor a text doprovázejí černobílé ilustrace.

HelVall
HelVall
21.07.2023 3 z 5

Je to krásná kniha pro děti, ale i dospělé. Je o naději, poslušnosti, lásce k druhým a lidech, kteří si myslí že svétu vládnou. Je zde mnohé. Kniha je napsána jazykem jednoduchým pro děti, a to tomu dodává to narnijské kouzlo.
Moc se mi kniha líbila. Doporučuji.

LuciaSangster
LuciaSangster
06.06.2023 4 z 5

Proč začínám tímto dílem? Protože autor začal psát začátek celého světa, když už měl půlku za sebou.

Narnie má své kouzlo. Už jako malou mě zajímalo, jak vlastně vznikla a co se dělo dál. Roky mě zajímalo, jako malou mě lákaly jen ty zfilmované knihy.
Zbytek ne, ale teď jsem ráda, že jsem se do toho pustila.

Proto ve svém dospěláckém věku jsem si řekla, že se vrátím zpátky do tohoto světa.

Překvapilo mě spousta věcí. Třeba kde, se vzala Jadis a jak se dostala do Narnie. Spousta zajímavých věcí se zde děla. Mnohokrát mě děj překvapil.

Narnie je srdcovka jako Zlatý kompas.
Knížky odhalují mnohem více než filmy. Někdy jsem si říkala, že je tam toho příliš, ale časem jsem si říkala, že v Narnii je všechno možné. Objevíte spoustu věcí, které nečekáte. Knížka vás udrží ve střehu, a hlavně chcete další a další kapitolu.

Tohle je knížka, kterou bych si mohla opět znovu přečíst, protože se ráda do tohohle světa vracím.

Vjeerus
Vjeerus
14.04.2023 3 z 5

K této knize se vracím zhruba po deseti letech a rozhodla jsem se dát rereading formou audioknihy. A musím přiznat, že začátek byl šok. Nějak mi úplně vypadlo z hlavy, jak moc je to pro děti. A jak moc je příběh náboženská masírka.
Teď mě neberte špatně, ke každému náboženství přistupuji s respektem a když vynechám radikálně smýšlející věřící, občas těm lidem tu víru ve vyšší moc i závidím, protože nikdy na nic vlastně nejsou sami. Překvapení spíš pramenilo z toho, že jsem si ten důraz nepamatovala.
Rozhodně má dílo i v dnešní době co říct a určitě může dětem ledasco předat. Kdo by si nepřál být u zrodu magického světa? Já rozhodně ano a nepotřebuju být ani dítě.
Líbí se mi, jak autor krásně vystihl dětské charaktery. Úplně mě to vrátilo v čase, kdy všechno bylo vlastně jednoduché, třeba přestat se zlobit na kamarády, objevovat tajná zákoutí a vrhnout se do každého dobrodružství.
Kniha byla příjemná jednohubka a návrat ke sterému dobrému fantasy, kdy děti jsou děti a žádní super nadaní vrazi už v patnácti. A navíc jsme dostali krásné otevření série s jeho tajným světem, který známe jako místo za skříní.

anezka1711
anezka1711
13.04.2023 1 z 5

Opravdu zbytečná kniha. Do série mi vůbec nezapadá.

Terezka05
Terezka05
12.04.2023 4 z 5

Narnie má své kouzlo, a odhaluje mnohem víc než filmové zpracování, jelikož rozšířené knížní verze odhalují spoustu dalších informací. Najdou se takový co tvrdí, že je to už příliš, ale v Narnii je všechno, možné. I když určité věci by nikdo nečekal, a to aspoň čtenáře nenechá v klidu a nemůže děj předvídat dopředu, což má také své kouzlo.

Kate3003
Kate3003
15.02.2023 3 z 5

Toto čtení pro mě byl re-reading po cca 15 letech a dost mě překvapilo jak moc jinak na knihu najednou koukám. Tak jako tehdy, jsem tímto dílem začínala, protože u Narnie je to trochu jako u Star wars a autor začal od půlky namísto od začátku :D. Přesto, že tento díl je trošku slabší než ty ostatní i tak jsem si ho svým způsobem užila. Narnie a celý příběh o dětech a zázračném lvu Aslanovi je velmi hezky vystavěn a přestože má velmi silný náboženský podtext, kterého jsem si kdysi až tolik nevšímala je to krásný příběh. A vznik celé Narnie je velmi hezky popsán. Za mě tato série rozhodně stojí za přečtení.

sgjoli
sgjoli
18.12.2022 3 z 5

Do Letopisů Narnie jsem se chtěla pustit už hodně dávno. Domnívám se, že se v současné době jedná již o klasiku literatury pro děti/mládež. Nakonec jsem skončila u audioknih, které namluvil Miroslav Táborský.
Když začnu u audioknihy, pan Táborský má velmi příjemný hlas a jeho interpretace se mi líbí, takže v tomto ohledu za mne určitě panuje spokojenost.
Co se obsahu týká, tak musím říct, že už tu je znát fakt, že jsem se do Letopisů pustila poprvé až jako dospělá a neumím si to asi tolik užít, jako bych si to možná užila jako dítě. To určitě ale neznamená, že se jedná o špatnou knihu, potažmo sérii. To určitě ne. Určitě si cením námětu, kdy vele našeho známého světa existují i světy další, do kterých lze za určitých podmínek cestovat. To je moje oblíbené
téma, ke kterému se ráda vracím jak u knih, tak u filmů či seriálů. To mne také na této sérii lákalo.
Asi mi úplně nesedí zpracování, asi to moc neumělo podnítit moji vnitřní touhu po dobrodružství, kterou bych u tohoto druhu literatury čekala. Ten jazyk je na mne asi až moc dětský a jednoduchý, hodně věcí je vyřešeno příliš jednoduše a rychle bez nějakých větších detailů. Mladší čtenáři to možná ocení, že se s tím autor tak "necrcal", ale já bych to možná ocenila detailnější. Ale uvědomuju si, že to je spíš problém u mne, když nejsem věkově úplně cílovka.
Celkově tak dávám průměrné hodnocení. Námět skvělý, to mne dost bavilo, zápletka taky moc fajn, ale asi jsem možná až moc dospělá. Další díly ale určitě zkusím taky. Chci se s nimi seznámit už jen proto, abych měla trochu víc rozhled.
Jinak byť je tady na Databázi kniha označená jako 6. díl, touto knihou jsem přesto začala - jinde na netu jsem našla, že by to snad měl být něco jako prequel k sérii vzhledem k ději. A vlastně jsem ráda... :-)

LenaWirus
LenaWirus
27.11.2022 3 z 5

Je vidět, že se jedná o starý text, i tak se mi to líbilo, četla jsem jako první díl a jsem ráda, že hned na začátku vím, jak Narnie vznikla a mám podklad pro další díly.

mazlak
mazlak
12.10.2022 4 z 5

Pohádek není nikdy dost, ale asi by neměli vznikat za každou cenu. Některé ty případy byli docela i přitažený za vlasy a až příliš násilné. Třeba zrovna ty vybuchující morčata.
Ale jinak krásný příběh o zemi Narnie.

Kopretina
Kopretina
09.10.2022 5 z 5

Za mě: naprostá spokojenost. Četli jsme jako šestý díl, a hodně se nám ozřejmil děj. Perfektní, škoda, že to není filmově zpracováno.

Luna7
Luna7
09.10.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako šestou v pořadí tak, jak to autor napsal, takže až po pěti dílech jsem se dozvěděla, jak Narnie vznikla.
Nejdříve jsem čekala, že procestujeme více světů, ale bohužel jsme se dostali jenom do dvou. Nečekala jsem, že bílá čarodějnice je z jiného světa nebo že profesor Diggory Kirke byl u vzniku Narnie.
Kniha se mi líbila stejně jako předchozí díly a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí o Narnii.

Artemis886
Artemis886
29.09.2022 5 z 5

Skvělá kniha, jak pro děti tak pro více dospělé. Tahle série bude mít u mě vždy místo v srdci.