Otrávený pohár, Smrt mučednice

Otrávený pohár, Smrt mučednice https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93315/bmid_letopisy-kralovske-komory-vi-bOj-93315.jpg 4 292 44

Dva příběhy písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína se odehrávají v polovině 16. století. V příběhu Otrávený pohár pozve královského písaře dávný přítel rakovnický hejtman na svatbu na hrad Krakovec. Jenže dříve, než vypukne svatební veselí, kdosi otráví ženicha. A záhy dojde k další vraždě. Motiv je zdánlivě jasný, stejně jako vrah. Přesto Jiřímu Adamovi cosi nesouhlasí, a proto se dá do usilovného pátrání. Druhý příběh Smrt mučednice se odehrává v prostředí divadelní společnosti, kterou pozve nejvyšší hofmistr do Posázaví na svůj hrad Šternberk, aby sehrála představení o umučení svaté Doroty. Jenže herečka, která představuje mučednici, zemře doopravdy. Hofmistr se však domnívá, že zemřít měla jeho dcera. Proto požádá Jiřího Adama z Dobronína o diskrétní vyšetření případu, neboť na Šternberk má přijet česká královna.... celý text

hana4834
hana4834
13.03.2024 4 z 5

Opět dobrá oddychovka

sloncekhk
sloncekhk
07.12.2023 5 z 5

Další příběhy Jiřího Adama z Dobronína opět nezklamaly, jen je tam asi chronologická chybička, v jednom z předešlých příběhů měla Rozárka s Petrem už dítě a tady najednou nic, tak nevím jestli mi něco neuniklo

Ruxandra
Ruxandra
02.10.2023 3 z 5

První část hodnotím velmi kladně. Druhý příběh mě bohužel už tolik nebavil. Asi si od pana Vondrušky budu muset dát na chvíli pauzu :)

Jiruka Kareru
Jiruka Kareru
30.05.2023 4 z 5

Již šestý díl této úžasné série mám za sebou. Musím souhlasit z většinou ostatních hodnotících, že první povídka byla famózní. Bohužel ta druhá byla opravdu slabá a až nudná. Těším se na další díl.

Malarkey
Malarkey
09.03.2023 4 z 5

Pokračování příběhů družiny Jiřího Adama z Dobronína se veze víceméně v klasickém duchu. Zatímco ale Otrávený pohár byl zatím jeden z nejlepších dílů série, tak Smrt mučednice, byť se odehrává na krásném místě, byl zatím asi nejslabší a nejnudnější příběh ze série. Tato kniha je tak zajímavá především v tom kvalitářském rozkolu dvou příběhů.

olívoil
olívoil
15.12.2022 5 z 5

Opět dva skvělé detektivní příběhy ze středověku......a myšlenka? Za vším hledej ženu (u obou případů).

drakamena
drakamena
04.12.2022 4 z 5

První povídka, Otrávený pohár, se mi líbila víc než ta druhá, Smrt mučednice. Asi proto, že v té první nevystupovali Petr a Rozárka, trochu mě totiž nudí jejich neustále dohadování. Podobná pošťuchování ráda, musí ale být duchaplná, kdežto tady Rozárka působí tak trochu jako ufňukaná harpyje. Otrávený pohár, kde Jiří Adam z Dobronína vyšetřuje se svým starým přítelem ze studií, mi tudíž připadal zábavnější.

ErikaKej
ErikaKej
13.02.2022 4 z 5

Celu sériu počuvam ako audioknihy v podaní úžasného pana Hyhlíka. Toto bola znova podarena séria, Pačili sa mi oba i ked Otráveny pohár o trošku viac, Smet mučednice sa mi zdala urovňou o stupen nižšie. Kým Smrt mučednice vyšetruje Pan z Dobronína s Petrom a Rozárkou (ktorá mi však v tejto knihe išla dosť na nervy) , Otraveny pohár sa zda byt pribehom z minulosti pána z Dobronína. Odporúčam ako audiohnihu.

zdenaR
zdenaR
23.12.2021 3 z 5

Další audiokniha - příjemný poslech, oba příběhy zajímavé, přesto Smrt mučednice se mi zdála lepší.

24.11.2021 5 z 5

Smrt mučednice - audiokniha s tradiční jistotou zážitku z pozoruhodného příběhu.
Hrátky na královském dvoře musí mít punc zábavy hodné majestátu. A tak královna pro svoji divadelní hru, svým požadavkem obsadit v ní zrozenou šlechtu, zinscenuje nevědomky drama vraždící divadelní aktéry. Minulost je klíčem.
Jako vždy - super, další * v mém seznamu -Vondruškiáda.

Jarka_rybář
Jarka_rybář
03.01.2021 3 z 5

Otrávený pohár se mi moc líbil, dokonce se mi podařilo případ částečně rozluštit. Smrt mučednice má zajímavou zápletku, ale přála bych si, aby pro jednoho z hrdinů skončila jinak...

Ava365
Ava365
28.12.2020 5 z 5

Pěkné dva detektivní příběhy.

broskev28
broskev28
23.08.2020 4 z 5

Moje první audiokniha - Smrt mučednice.
Výrazně mi zpříjemnila cestu na letošní dovolenou, to uznávám. Ale na druhou stranu jsem si potvrdila, že není nad klasické listování papírovou knihou, kdy se můžu k určitým situacím vracet a znovu si je oživit stylem "bylo to někde kolem strany 100, odstavec vpravo dole".
Příběh byl zajímavý, ženská jména inspirativní (Eudoxie, Polykarpa), logika královského písaře nevyvratitelná, na rozdíl od té ženské. A připomínka hradu Šternberka vypínajícího se pyšně nad řekou Sázavou mě přenesla o desetiletí zpět, do vodáckých let. Paráda!

Páájinka
Páájinka
18.06.2020 5 z 5

Vondruška umí. Sice občas trochu překombinované, ale vyprávění rychle utíká a je to vtipné a čtivé.

Endy17
Endy17
23.02.2020 4 z 5

Chronologie nám trošku pokulhává, v prvním příběhu je pán z Dobronína zcela osamělý, ve druhém už sice vystupují Petr s Rozárkou, ale několik málo měsíců po svém seznámení. Rozárka se navíc trápí tím, že jí dosud Petr neobtežkal.

12.11.2019 5 z 5

Otrávený pohár - příběh - zatracené lásky, k jejíž zatracení došlo díky všemu hříšnému, přetvářky, závisti, zloby, zášti, podvodu, zlovůle, mamonu a vražd.
Vyšetřování dá zabrat i čtenáři..
Hotový kadeřnický gordický uzel z pletenců pletich.
Audiokniha opět pěkně, bravurně zašmodrchaná.

Vojslava
Vojslava
11.11.2019 4 z 5

Průměrně zapletené povídky mé oblíbenější řady, nicméně závěr druhé už mi připadal až moc a moc rychlý... Jinak obvykle příjemné počtení, kde pachatele rozhodně nehledám, protože někdy zkrátka některá informace chybí... Nezanevřu, časem budu číst dál...

katka134
katka134
05.11.2019 4 z 5

Dva dobré detektivní příběhy. První byl o trochu zajímavější. Důmyslné vraždy, které Adam opět vyřešil.

Pavelpi
Pavelpi
03.11.2019 4 z 5

Řekl bych,že druhá povídka byla o něco horší,alespoň mi to tak připadlo.Nakonec se to ale zase vylepšilo,takže lepší než průměr to bylo.

Carmen13
Carmen13
12.05.2019 4 z 5

Povídka Otrávený pohár mi přišla standardně dobrá. Už od necelé poloviny se dalo tušit, že to všechno je a hlavně bylo trochu jinak. Přišlo i docela líto pana Albrechta z Krakovce, který na konci příběhu zůstal vlastně sám....
Smrt mučednice mi přišla poněkud slabší. Opět je použit motiv se záměnou dětí. ( Záhada zlaté štoly). To by samo o sobě až tak nevadilo, spíše mi neseděla příliš velká role náhody v celém příběhu.