Ulička hanby

Ulička hanby https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165756/bmid_letopisy-kralovske-komory-ulicka-ha-kXa-165756.jpg 4 398 83

Královský písař Jiří Adam z Dobronína se v době mládí znal s ženou, která se později vypracovala na majitelku jednoho z nejluxusnějších nevěstinců na Starém Městě pražském. Kdysi mu pomohla a nyní potřebuje pomoc sama. Přímo v jejím domě kdosi zavraždil zámožného šlechtice, vlivného člena královského dvora. Jiří Adam z Dobronína spolu se svým pomocníkem bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou začnou pátrat. On mezi urozenými, jeho pomocníci v pražském podsvětí. Pomalu se začnou na světlo vynořovat nehezké skutky, které spojují pražskou spodinu a skupinu královských úředníků. O to ožehavější vyšetřování je a záhy půjde všem zúčastněným o život, protože proti nim stojí bezohledný zločinec.... celý text

hana4834
24.03.2024 5 z 5

Skvělý příběh a zajímavé postavy Sabiny a syna Martina

sloncekhk
19.12.2023 5 z 5

Další skvělý příběh Jiřího Adama z Dobronína

katka134
30.10.2023 4 z 5

Další Adamovo zajímavé vyšetřování, tentokrát zpestřené postavou Sabiny.
Příjemné poslouchání Jana Hyhlíka.

Lily101
02.10.2023 4 z 5

Jsem mile překvapena. Kniha čtena kvůli čtenářské výzvy a na to, že nejsem fanoušek historických knih, se mi vlastně líbila. Jistou charismatičností Vás nadchne a nepustí.

Jediná věc je jistá překombinovanost v podobě poměrně hodně postav, byť to tak na první dojem nepůsobí. Možná by nebylo špatné postavy vypsat a udělat z nich myšlenkovou mapu dle jejich vztahů zevnitř přebalu knihy.

Má první kniha od autora s první přečtená historická detektivka vůbec. Mohu napsat jen jediné; občas čtenářská výzva rozšíří obzory i čtenářům, kteří čtou více, než jeden žánr.

Ayla767
07.09.2023 5 z 5

Jiřího Adama jsem si oblíbila. Tento díl s paní Sabinou se vyvíjel docela napínavě :-) .

Mychaela
20.08.2023 3 z 5

Neurazila, ale ani extra nenadchla.
Půjčila jsem si ji z knihovny kvůli Čtenářské výzvě - "Kniha, která se odehrává v 16. století".
Bylo to zase něco úplně jiného, než běžně čtu, což nikdy neuškodí, zkusit něco nového.
Přesně jak píše minirock níže, tak trochu jsem se mezi všemi těmi urozenými pány, komořími a podkomořími, purkmistry, rychtáři, místokancléři a jánevímkýmještě ztrácela, takže jsem chvílemi nevěděla kdo je s kým a proti komu vlastně.
Hlavní hrdina "Adámek" je celkem slušně nabubřelý, důležitý až do stropu a čestný až za hrob. Člověk neví, jestli se smát, nebo ho litovat, když šokovaně zjišťuje, že "...vydávat zákony je totiž zjevně něco úplně jiného, než se jimi řídit. Obecně sice platí, ale je mnoho situací, na které se zřejmě uplatňovat nedají..."

hana1039
25.07.2023 5 z 5

Audiokniha:
Opět krásný příběh, opět moje spokojená dušička :-))

Anavi8912
17.07.2023 4 z 5

Pan Vondruška mě opět nezklamal. Zajímavý příběh ze staré Prahy, který se dobře četl. Autor nás nechal nahlédnout i do života vyšetrovatele, královského písaře, Jiřího Adama z Dobronína. Mrzí mě jen zavěr vztahu s paní Sabinou a jejím synem.

olívoil
22.06.2023 5 z 5

Opět jsem naprosto spokojená. Zápletka byla úžasná, rozuzlení zajímavé, jen mě mrzí, že Jiří Adam zůstává sám..........vřele doporučuji

bábuška
10.04.2023 4 z 5

Jako vždy detektivní příběh z historické Prahy s kladným hrdinou Jiřím Adamem z Dobronína, kdy tentokrát řeší spor mezi šlechtici - členy královské komory. Líbí se mi postava paní Sabiny, přítelkyně pana Jiřího Adama.

minirock
12.03.2023 4 z 5

Trochu jsem se mezi těmi urozenými pány ztrácel takže jsem chvílemi nevěděl kdo je s kým a proti komu. Ale četlo se to dobře a čtenář si nakonec uvědomí že i když jsme o několik století dál vlastně se toho zase tolik nezměnilo. Pro peníze a za ně se lidé zabíjejí dál a darebáci kteří jich mají hodně se trestu vždy nějak vyhnou a potrestaný je nakonec ten chudák. Stejně tak zákony platí jen pro někoho. Autor dokonale zná starou Prahu a umí o ní krásně psát. Jen jsem byl trošku rozpačitý z toho závěru, čekal jsem že vztah paní Sabiny a písaře Jiřího Adama dopadne jinak.

Kakho-Oto
25.07.2022 4 z 5

(SPOILER) První román ze série Letopisy královské komory, který jsem přečetl. Od série Hříšní lidé království českého se román příliš neliší, je poznat, že za oběma sériemi stojí jeden a týž autor. Akorát kulisy příběhu se nepatrně změnily – vrcholný středověk (13. století) nahrazuje v případě Letopisů královské komory období raného novověku (16. století), což však pro řadu čtenářů nepředstavuje v podstatě žádný rozdíl. Příběh Ulička hanby se dobře četl. Jiří Adam z Dobronína vyřešil případ spojený s korupcí ohledně vojenských zakázek (sic!), v čemž mu pomohla dávná láska a její syn. Upřesnění hodnocení: 3,5 hvězdičky

Dada077
14.11.2021 5 z 5

niekedy sa nasmejem už len na tých trefných názvoch
"hampejz U vyhrnuté suknice" :)))

ujira
31.05.2021 3 z 5

Svižná, čtivá historicko-detektivní próza.

jaja1989
29.03.2021 5 z 5

Kniha to byla dobrá i zápletka super, ale konec byl uspěchaný a vztah k Sabině nedořešený.
I tak se mi někdy nelíbilo,jak se k Sabině choval.

viweb
13.01.2021 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha moc pěkný, zapeklitý příběh. Autor je pro mě Pán spisovatel! Moc doporučuji

Jarka_rybář
03.01.2021

Pěkná, třebaže poněkud překombinovaná kniha se značně ponurým závěrem.

Ava365
15.12.2020 5 z 5

Další kvalitní historická detektivka z pera Vlastimila Vondrušky.

Páájinka
14.12.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Pomocník Martin byl sympatický. Příběh byl také čtivý a i uvěřitelný. Těším se na další.

Endy17
06.07.2020 4 z 5

Petr s Rozárkou odjeli z Prahy a tak je urozený pan Jiří Adam z Dobronína na vyšetřování sám - ale překvapivým vývojem dlouho sám nezůstane...