Trpké víno / Klášterní kostnice

Trpké víno / Klášterní kostnice https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/196369/bmid_letopisy-kralovske-komory-iii-196369.jpg 4 359 53

Pokračování příběhů královského písaře Jiřího Adama z Dobronína. I tentokrát mu jeho představený nejvyšší komoří svěří vyšetřování záhadných případů, s jejichž řešením si nikdo neví rady. V případu nazvaném Trpké víno musí v Praze královský písař se svými pomocníky rozplétat složité klubko rodinných vztahů, které vedou až ke zločinu. Další příběh se odehrává v ženském klášteře v Doksanech. A aby bylo vůbec možné vyšetřovat podivná úmrtí jeptišek, musí Rozárka naoko vstoupit do řádu.... celý text

elizabeth_ba
19.02.2016 4 z 5

Při druhém čtení knihy (po přečtení poslední knihy, kde byl odkaz na první setkání všech našich průvodců - pana z Dobronína, Rozárky i bakaláře Petra totiž celou sérii čtu znovu) jsem nakonec zvedla na čtyři hvězdičky, zvlášť ta povídka o vraždách v doksanském klášteře byla dobrá, pokud pominu to, jak málo premonstrátů a premonstrátek tam po skončení příběhu zůstalo. A i první povídka o rodině pražského purkrabího (přiznám se, že se mi nechce hledat jestli jméno je správné nebo jen vypůjčené od přítele Jindřicha z Lipé), malostranských konšelích, špercích a víně se celkem povedla.

Vojslava
06.09.2015 5 z 5

Pěkná víkendová četba - kdo by řekl, co se všechno může stát v Doksanech... :-D Ale nechci prozrazovat, početla jsem si a popídím se po dalším dílu.

aktijnov
22.05.2015 4 z 5

Příjemné čtení....

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

takze i jeptisky muzou vrazdit?
njn bez chlapa se asi kazda zblazni.:)))

Selinute
25.02.2015 5 z 5

Takové hezké odpočinkové počteníčko.

Shardlake
25.02.2015 4 z 5

Pozor možný SPOILER:

Tentokrát v prvním příběhu "Trpké víno" rozplétá královský písař Jiří Adam z Dobronína se svým pomocníkem, bakalářem Petrem rodinné vztahy mezi nevlastními sourozenci a následné vraždy kvůli ukradeným šperkům. V rozplétání záhad jim pomáhá i Rozárka, která je nucena vydávat se za prostitutku. Důležitou roli v příběhu hraje i tajná podzemní chodba vedoucí z paláce nejvyššího purkrabího, která dříve sloužila jako vinný sklep, proto se děj příběhu jmenuje "Trpké víno".

Druhý příběh "Klášterní kostnice" se odehrává v Doksanech a jeho klášteře, kde jsou postupně nacházeny některé sestry premonstrátky probodené úzkou dýkou a nikdo nezná souvislost. Nakonec se zjistí, že důvodem je rivalita mezi starou knihovnicí Hedvikou a současnou abatyší Marií, neboť obě měly v minulosti za milence stejného řeholníka, bratra Viléma a každá s ním měla syna. Když se o tom dozví, chtějí se sobě navzájem pomstít, teď jde jen o to, kdo z nich bude rychlejší.

Ravic
08.02.2015 5 z 5

Je fascinnující, jak autor dokáže doslova chrlit stále originální zápletky svých detektivek.

cori
19.04.2014 3 z 5

Další dva detektivní příběhy s trojicí oblíbených hrdinů - Jiřím Adamem, Petrem a Rozárkou. První příběh Trpké víno mi přišel akčnější. Rozárka se zapojuje do pátrání po zmizelém šlechtickém synkovi též, tentokrát v přestrojení za prostitutku. V druhém příběhu Klášterní kostnice, kde někdo postupně zavraždí 7 jeptišek, mi motiv hlavního vrahouna přišel málo pravděpodobný. Rozárka tentokrát vyšetřuje v přestrojení za novicku. Rozuzlení vycházející z "rodinných pout" mě poněkud zklamalo. Klášter v Doksanech byl podle autora největším semeništěm hříchů v království.

tenax
17.08.2013 5 z 5

Zase výborné čtení, napínavé a přitom zasvěceně popisující renesanční reálie v českých zemích. Škoda, že jen dva příběhy, ale další díly jsou na cestě.

dulinka
02.06.2012 5 z 5

skvělé, jako vždy...

Dandulka
21.05.2012 5 z 5

Skvělé jako všechbo, co napíše pan Vondruška. Jsem jeho velká fanynka!!!!!!

vitavita
14.03.2012 5 z 5

Povídky jsou excelentní ...

McGrinder
22.01.2012 4 z 5

Tak trojka letopisů je trochu slabší jak předchozí dvě knihy, ale pořád je to ten čtivý Vondruška. Hodnocení 80%