Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou

Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113416/letopisy-kralovske-komory-i-113416.jpg 4 568 107

První svazek této řady nabízí tři příběhy. V prvním nazvaném Plzeňské mordy rozřeší Jiří Adam z Dobronína neobvyklý zločin, do něhož jsou zapletení nejvyšší představitelé královského města Plzně. V případu Nepohřbený rytíř musí objasnit podivnou smrt zemana, který opověděl nepřátelství svému mocnému sousedovi. Třetí Případ s alchymistou zavádí královského písaře do severních Čech, kde žije tajemný muž, který údajně objevil tajemství výroby zlata.... celý text

rafan65
24.04.2023 5 z 5

Klasická kniha pana Vlastimila Vondrušky. Jeho historické krimi jsou zajímavé čtení které čtenáře prostě baví. Kniha se skládá ze tří příběhů a všechny jsou moc pěkné čtení. Od tohoto autora jsem už přečetl pár knih a nikdy se mě nestalo že bych měl nějaké výhrady. Pokud máte rádi historické krimi určitě doporučuji.

toni-az
30.03.2023 4 z 5

Oproti Hříšným lidem mi zatím připadá zajímavější, akčnější a tak nějak pestřejší. Sice pořád má celkem rezervy, ale jako odpočinková četba celkem v pohodě.

Česneksmedem
16.03.2023 4 z 5

Díky letošní Výzvě jsem přelouskal tento první díl ze série Letopisy královské komory. Tři příběhy měly, dle mého úsudku, stoupající úroveň, takže se mi nejvíce líbil Případ s alchymistou. Srozumitelné, decentní příběhy, ze kterých rozhodně nebudete mít v hlavě élent.

efka.saf
13.03.2023 4 z 5

Vlastimil Vondruška je v české detektivce samozřejmě pojem, mně se ale doposud úspěšně vyhýbal. Nyní jsem po něm sáhla opět díky čtenářské výzvě a musím uznat, že je to velmi příjemné a oddechové čtenářské zpestření.
Jiří Adam z Dobronína je celkem fajn týpek a i ostatní postavy si získaly mé sympatie. Reálie 16. století byly uvěřitelně popsány a bavily mě. A jsem ráda, že vyšetřování pomocí práva útrpného zde nebylo nijak zvlášť do hloubky popisováno :-). Co se týče jednotlivých příběhů, nejzajímavější byl určitě zmizelý alchymista, nicméně mě bavily všechny tři.
Ačkoliv teď nemám v plánu se k panu Vondruškovi vracet, rozhodně nevylučuji, že se tak stane v budoucnu. Bezesporu se jedná o kvalitní literaturu a až nastane ta správná konstelace hvězd, ráda se k pánovi z Dobronína zase vrátím.

Adapa
26.02.2023 4 z 5

Tři příjemně oddechové historické detektivky v jednom. První mě zaujala v tom, že jsem se konečně dozvěděl, jak se písař Jiří Adam z Dobronína seznámil s bakalářem Petrem a Rozárkou. Jinak je tam spousta klišé. Petr neustále svádí šenkýřky, hampejznice a přitom zdůrazňuje jak miluje Rozárku. Rozárka se všude potkává s prostitutkami, které jí ochotně pomáhají při vyšetřování.

V prvním případě sledujeme vyšetřování zpronevěry peněz v Plzni, pachatel i jeho pomocníci jsou dost předvídatelní.

Ve druhém případě se motáme kolem dobývání / nedobývání tvrze a vraždy správce hradu. A zase je celkem brzy jasno, kdo je vrahem.

Třetí případ se motá kolem zmizení alchymisty, který uměl vyrábět zlato. Z těch tří příběhů mě bavil nejvíce. Ale to neustálé opakování svádění holek z šenku mě tady už nebavilo.

Myslel jsem si, že přečtu pár knih z této série po sobě, ale dávám si od toho chvilku oddech.

icezero
19.01.2023 3 z 5

Na jednu stranu strašně příjemné čtení u kterého jsem nemusel moc přemýšlet, asi i díky stylu autorova psaní... Ale taky mi občas přišlo, že už je toho příliš a téma historických detektivek je pořád stejný. Zvlášť v případě stejného autora a několika poměrně rozsáhlých sérii je těch podobností docela dost. Přijde mi, ze serie s Oldřichem z Chlumu je zajímavější

Riccia
12.01.2023 5 z 5

S touto řadou jsem se setkala poprvé a trefila jsem to správně přímo od začátku. Oldřicha z Chlumu už znám několik let, takže jsem se občas neubránila srovnání, například když jsem se dočetla, že i bakalář Petr "má vlasy nakadeřené podle poslední módy" :-) Určitá podobnost mi ale rozhodně nevadí, mám radost, že kromě sympaťáka Oldřicha z Chlumu můžu trávit čas ve společnosti dalšího neméně sympatického spravedlivého muže - pána z Dobronína a jeho pomocníků. První případ se četl skvěle, ve druhém jsem se malinko ztratila v logice finále, jako bakalář Petr v lese, ale nevadilo, zase jsem se našla. Třetí případ byl také příjemně čtivý. Kdo ještě nečetl - doporučuji :-)

Kanimůra2
30.12.2022 5 z 5

Musela jsem si po letech připomenout, jak se vlastně všichni seznámili. Pan Vondruška nezklame nikdy.

kamka1103
20.12.2022 4 z 5

Plzeňské mordy mám ve formě audioknihy. Jedná se v podstatě o první z Královských letopisů. Adam z Dobrodiba se tu poprvé setkává se svým pomocníkem bakalářem Petrem i se svou pozdější půvabnou hospodyně Rozárkou. Příběh se mi pěkně poslouchal při úklidu a vánočním pečení. Milá oddychovka, já osobně doporučuji

jarin58
14.12.2022 4 z 5

Tři v jednom,přičemž Nepohřbený rytíř se odehrává v okolí mého rodiště.Líbilo se.

olívoil
06.12.2022 5 z 5

Příběhy královského písaře a jeho pomocníka, s kterým se seznámili na cestě do Plzně. Opět se řeší kriminální příběhy , tentokrát v polovině 16.století..........3 příběhy v jedné knize

Ivetaa
01.10.2022 5 z 5

Opět krásná a čtivá série, těším se na pokračování. Třetí část se mi líbila i proto, že se děj odehrává v mých domovských Litoměřicích a blízkém okolí, které dobře znám. Pan Vondruška je mistrem slova a jeho popis prostředí mi vždy učaruje tak, že se ocitnu na místě samém i já...

Havrnka
29.08.2022 5 z 5

Hezké oddechové čtení.

mythos91
13.06.2022 4 z 5

Vyposlechnuto jako audiokniha. Jedná se o tři středověké detektivní příběhy, kterým nechybí šmrnc, dobovou mluvou vtáhne posluchače do děje. Nenáročné čtení (vlastně poslech), i když je samozřejmě potřeba vnímat souvislosti a všímat si tak, jak vyšetřovatel vražd postupuje a rozkrývá postupně události mordu. Mě se poslouchalo příjemně.

sarahmoon
11.06.2022 4 z 5

Audiokniha - Bohužel jen první příběh. Ale plánuji si ji co nejdříve doposlechnout.

Parádní historická pohádka pro dospělé. :o) Jo prostě ... Dobrý konec to musí mít. :o)

breughel
29.04.2022 3 z 5

Když historik píše detektivky. Bohužel to není historická práce a sama o sobě by to byla detektivka spíše průměrná. Charaktery hrdinů nejsou příliš propracované, sází se na sympatie: mladý bakalář a napravená poběhlice na jedné straně a na straně druhé jejich šéf, postarší, moudrý komoří. V konstrukci zápletky se snaží autor kombinovat motivy, fantazii osvědčuje slušnou. Spíš bych ale ubral na intenzitě a přidal na uvěřitelnosti. Prostředí a dobu popisuje Vondruška velmi dobře, zde nacházím velkou přednost jeho knih. Z trojice příběhů vyzdvihuji Případ s alchymistou, dějově nápaditý a historicky poučný. Celkově jde o nenáročné, zábavné čtení, lepší průměr.

Malarkey
04.02.2022 4 z 5

Během zimních cest vlakem do práce jsem pro tuto knihu zvolil možnost poslechu v rámci audioknihy a rozhodně to nebyla špatná volba. Pan Vondruška má jednoznačně dar vypravěče. Za ta léta mám načtené knihy ze světa Oldřicha z Chlumu a i tady jsem si okamžitě na postavy Adama Jiřího z Dobronína, bakaláře Petra a Rozárky zvyknul. Adam Jiří z Dobronína je spravedlivý písař hodně podobný Oldřichovi z Chlumu, bakalář Petr je čerstvě vystudovaný mladík, který má pod čepicí a Rozárka tvoří ten správně rozverný ženský element, který je při vyšetřování vražd vždy záhodný. Podobnosti tu s Oldřichem z Chlumu jednoznačně jsou, doba je ale o dvě století mladší, takže jsou tu nové historické postavy a prostředí lehce obměněné (existence prvních pistolí), ale ve výsledku se hned v první novele ze tří zahrabete do dění vyšetřování a nebudete chtít odtrhnout, tak jako v jakémkoliv jiném autorově příběhu. Tři příběhy v jedné knize jsou možná jediná změna oproti jiným autorovým knihám, ale sympatické je, že každý z příběhů se odehrává v jiném zákoutí české země, takže se určitě najde místo, které Vám bude více než jen známé. První v Plzni, druhý ve Východních Čechách, třetí v okolí Litoměřic. Osobně mi přišla nejzábavnější třetí povídka, především jak Rozárka hrála kroužky, nejlepší pak poměrně akční druhá. První má takový nádech úvodu, ale špatná také nebyla. Těším se na další příběhy.

lenyleny
16.01.2022 5 z 5

Tahle kniha mne tak nenadchla jako ty předchozí, ale čtla se velmi dobře, asi jsem na ni neměla tu pravou náladu. Určitě se k ní zase vrátím. Knihy pana Vondrušky jsou odpočinkové i poučné a to mně vyhovuje.

poiu
09.01.2022 4 z 5

Moje první setkání s Vondruškou a bylo to moc fajn. :-)

Bakalář Petr i královský písař Jiří Adam z Dobronína jsou oba velmi sympatičtí, trochu mi to připomíná Poirotovský styl...

PLZEŇSKÉ MORDY:
"Nikdy o Bohu příliš nepřemýšlel. Chodil do kostela jako každý jiný, ale tím jeho víra končila. Na studiích mu jeho mistři říkali, aby se při léčení spoléhal především na svůj rozum, neboť modlitba může pomoci, ale kdyby Bůh chtěl, aby se lidé léčili jen modlitbami, nebudou v křesťanském světě lékaři."

"Nehledej Boha na nebi. Není tam," řekl poustevník tiše. "Hledej ho v sobě. Jedině tam sídlí."

NEPOHŘBENÝ RYTÍŘ:
"Kdyby nějaký úředník občas umístil svůj úctyhodný a jistě veledůležitý zadek místo do pohodlného křesla v kanceláři na křeslo koně a uráčil se povolit mu otěže, věděl by nejvyšší komoří, že v zemi to často vypadá jinak, než se domnívají úředníci na pražském hradě."

"A pamatujete vy, co jsem říkal o žoldnéřích? Král nás platí, abychom nasazovali životy. Dobrý velitel to ovšem musí umět zařídit tak, aby jeho vojáci krváceli co nejméně. Krvavé bitvy mají rádi kronikáři, ale my vojáci, věřte mi, my je nenávidíme."

ErikaKej
04.01.2022 4 z 5

Moja prvá kniha od Vondrušku a po jej prečítaní/vypočutí som sa vrhla na ďalšie. Neuveriteľné kam až siaha autorova predstavivosť. Krásne