Velhartické pastorále, Vražda v lázních

Velhartické pastorále, Vražda v lázních https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8901/bmid_letopisy-kralovske-komory-iv-JDu-8901.jpg 4 322 39

První příběh (Velhartické pastorále) zavede pána z Dobronína do Velhartic, kde byly v dobách krále Jiřího z Poděbrad na čas uloženy české korunovační klenoty. Tehdy se však stalo něco, co ještě po desetiletích vede zasvěcené k tomu, aby vraždili. V druhém příběhu (Vražda v lázních) odjíždí královský písař z Prahy odpočinout si do lázní Teplice. Záhy je v luxusním lázeňském domě nalezeno tělo bavorské princezny, které vrah vyloupl oči. Jiří Adam z Dobronína musí nejen hledat kruté vrahy, ale také bojovat proti složitým politickým intrikám.... celý text

hana4834
20.02.2024 4 z 5

Konečně posun v postavách

martineknatasa
09.09.2023 5 z 5

Kniha se mi líbí, stejně jako zatím celá tato série. Hezky se čte a nic nechybí (odpočinková četba)

olívoil
23.07.2023 5 z 5

I tato série se mi líbí čím dál víc........oba příběhy byly velice zajímavé, a proto doporučuji

Senza Jenka
13.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Velhartické pastorále se mi celkem líbily.
Vražda v lázních by nebyla špatná, jen použité postavy a jejich motivy jsou nevěrohodné. Už vidím, jak někdo posílá princeznu seznámit se s budoucím manželem, aby řekla, jestli ho chce. A to v doprovodu jediné (!) dvorní dámy. To, že ženichovi rovnou vlezla do postele radši nebudu komentovat.
Františka dělá ne zrovna počestné řemeslo, ale její otec, vážený rychtář, je s tím zcela srozuměn a ani trochu mu to nevadí. Nevěřím! Alespoň, že není úplně pitomá.
Fridrich se vydává za sice cizího, ale poměrně vysoce postaveného šlechtice - že by třeba mohl dorazit někdo, kdo ho zná a odhalí převlek, moc neřeší.
Tyhle detektivky bych označila spíše za historizující, než historické.

SSTknihy
07.10.2022 4 z 5

Jiří Adam s Dobronína v roli zachránce Českého království! V první novele na to jde materialisticky, v té druhé si musí poradit s politickými intrikami v nejvyšších kruzích. Trochu víc se mi líbilo Velhartické pastorále, je to taková klasická vondruškovina s postupným odkrýváním stop, naháněním pachatele, trochou napětí a věrohodným rozluštěním. Vyšetřování v lázních bylo jak vystřižené z Agathy Christie a přiznám se, že jsem v duchu při závěrečném odhalení viděla místo královského písaře Hercula Poirota :-)

drakamena
06.10.2022 4 z 5

Velhartické pastorále: 3* Zatím se mi vždy zapojení Rozárky do vyšetřování líbilo, v této knize jsem ji ale nemohla vystát. Chovala se jako hormony poblázněná čůza. A i Petr měl v tomto případě průvan mezi ušima. Kvůli osudu, který potkal ritmistra Silvestra v důsledku Rozářčina hloupého, zkratkovitého jednání, mi její postava možná navždy ztrpkla. Jako žena nesnáším ženské hrdinky, které se chovají takovým způsobem.

Vražda v lázních: 5* Tak tato povídka mi po té předchozí spravila chuť. Hlavně proto, že v ní Rozárka ani Petr nevystupovali. Kateřina Dolanská je však víc než vynahradila. Byla to vskutku detektivka ve stylu Agathy Christie, a to včetně způsobu konečného odhalení pachatele.

Malarkey
21.04.2022 4 z 5

Ničím zvláštní dvě novely ze série Letopisů královské komory, ale kvalitně opět na totožné úrovni, jako předchozí příběhy. Život Petra a Rozárky se hezky rozvine do rodinného prostředí, čímž se upozadí jejich vyšetřovací praktiky. První příběh Velhartické pastorále s jejich životem opravdu docela dobře hne. Hezký příběh z prostředí Velhartic, kde jsem se při pohledu na krásný hrad trošičku zasnil a zamyslel nad dalším výletem. Druhý příběh se pak odehrává v lázeňských Teplicích, které evidentně už tenkrát byly multi kulti. Překvapivě trošku odpočinková záležitost pro Jiřího Adama z Dobronína.

ErikaKej
04.01.2022 5 z 5

Letopisy královské komory 4 sú rovnako dobre ako Trojka. Počula som oba ako audioknihu v prednese pána Hyhlíka. Oba boli fajn,Vražda v láznich sa síce pomalšie rozbiehala, ale potom mala kniha rýchly spád a napätie. Tento krát sa pán Z Dobronina zahral na Poirota, nová postava je príjemná zmena. Velhalticke pastorale boli zaujimave najmä v kontexte vzťahu Petra a Rozárky.

zdenaR
02.11.2021 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu při práci v domácnosti.
Splnilo to svou úlohu, ale četba mi připadá jako ztráta času. Pan Vondruška chrlí jeden příběh za druhým, jeho historické krimi je sice čtivé a odpočinkové, ale čeho je moc, toho je příliš.

Mateo67
10.09.2021 2 z 5

Kdykoli můžu, poslouchám audioknihy. Dobře se mi u nich pracuje a ještě lépe usíná. Naše městská knihovna však nemá až tak bohatý výběr ( i když se to postupně zlepšuje), takže vybírám z toho, co je k mání. Většinou jsou to knihy, které bych si ke čtení nepůjčila. Někdy mě mile překvapí, jindy méně. Tato patří k těm “méně”. Poslouchala jsem Vraždu v lázních a nenadchlo mě v podstatě nic. Příběh začal, pak pokračoval a nakonec skončil. Nic víc. Vondruška chrlí jednu knihu za druhou, přesto ty ostatní dosahují většinou vyšší kvality než tato.

ujira
12.05.2021 3 z 5

Pan Vondruška si udržuje jistou úroveň coby autor historické krimi, jeho knihy jsou čtivé, a opravdu jen odpočinkové.

Vesmich
29.12.2020 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, takže pouze část Vražda v lázních. Takhle při vaření jako četba na pokračování dobré. Teplice za dob své velké slávy a náhled do počátků lázeňství.

Ava365
15.12.2020 5 z 5

Tentokrát na scéně Jiří Adam z Dobronína. Dvě povídky, přičemž ta první se mi líbila moc, už jen kvůli popisům Velhartic a okolí.

Jarka_rybář
07.12.2020 4 z 5

Pěkná kniha. Velhartické pastorále jsou asi nejlepším příběhem z celé série, avšak Vražda v lázních poněkud zaostává. Druhý příběh dlouhou dobu budí dojem, jakoby z něj byl rozmrzelý nejen hrdina, ale i autor, přesto je také pěkný, třebaže na první nemá. U VP je dobrý námět, tajemství i vyústění.

Páájinka
27.08.2020 5 z 5

Každá kniha se mi líbí. Příběhy byly pěkně vymyšlené.

Standa24
21.05.2020 4 z 5

První příběh měl trochu pomalejší začátek, ale celkově se mi oba příběhy líbily. Příjemné oddychové čtení.

Pavelpi
18.10.2019 5 z 5

Další dva případy Adama.Začínám mu přicházet na chuť.Jinak případy mají standartní průběh spisovatele Vondrušky.Začátek pomalý a místy i nezáživný.Pak se to rozjede a udrží to v napětí až do logického konce s řešením,které málo kdo čeká.

Jaruš7
23.04.2019 5 z 5

Další audiokniha po Velhartických pastorálech (v povídkách), teď Vražda v lázních, a opět bravurní.
Pěkně nastavené prostředí, lázně, šlechtická smetánka na lovu senzací, léčivé praktiky, anonymní ples v maskách, politické a milostné zájmy, vraždí se z důvodů všelikých, neboť strůjců zločinu je zde na výběr, ze všech vrstev této pestré společnosti.
Pověry jsou buď k zabití, či častěji ke zb.ití, přesto síla léčitele, nenahradí stvořitele.
Vondruškiáda - z Letopisů královské komory, přes ten děs, hezky zašmodrchaný.

jaroiva
13.05.2018 5 z 5

Velhartické pastorále patří k nejlepším příběhům, které jsem zatím od Vondrušky četla. Ze série s Jiřím Adamem z Dobronína rozhodně zatím nejlepší příběh. Nebyl tu ani kousek nutného nudného rozjezdu, jak obvykle bývá, všechny postavy byly pro příběh nějak podstatné.
Vražda v lázních - Vondruškovský Standard, jen škoda, že zločin řešil tentokrát Jiří Adam sám bez Petra nebo Rozárky.

lapagerie
05.03.2018 4 z 5

Velhartické pastorále se mi líbily více než Vražda v lázních, ale oba příběhy jsou napínavé a čtivé. A Jiří Adam je prostě sympaťák