Bystvor: Minulosť voľného kozáctva, Kniha 4

Bystvor: Minulosť voľného kozáctva, Kniha 4 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469074/bmid_bystvor-minulost-volneho-kozactva-k-5uX-469074.jpg 1 3 1

Kto je to kozák a kedy sa kozáci objavili? Ako to v skutočnosti bolo s kozákmi a kozáctvom sa pokúsime zistiť v tejto výnimočnej knihe, ktorá sa venuje voľnému kozáctvu. Pátrať začneme od samotného pojmu „kozák“. Kozák (po rusky kazak) podľa staroslovanského jazyka znamená nasledovné: „KA“ – „ten, ktorý do seba nasal, vsal“, „Z“ – „zhora“, „As“ (A) - Boh, stvoriteľ Zeme, „K“ – „jednota, zjednotenie“. Takže, keď to všetko spojíme, KOZÁK je človek, ktorý nasal do seba Božskú múdrosť, zjednocuje všetko na Zemi. Čím sa v minulosti zaoberali kozáci a kde žili? V starodávnych časoch sa nachádzali na hraniciach slovanskej Dŕžavy Rassenie, neskôr Tartarie, a ešte neskôr – Ruského impéria, chránili ich jednotu a teritoriálnu celistvosť. Pojem KOZÁK mal absolútne presné chápanie, ponímanie, ktoré bolo uvedené vyššie. Kedy vznikol a rozšíril sa pojem „kozák“? Nahliadneme do minulosti, ktorá odpovie všetkým, ktorí chcú poznať pravdu a nie sú zaťažení rôznymi chýrmi a dogmami najnovšieho obdobia. O kozáctve písali viacerí autori. Mnohí z nich oddane ospevovali slúženie kozákov samoderžaviu, cárovi. A aj preto mnohí falzifikovali minulosť kozáctva. Avšak mali iba mizernú zdrojovú základňu, nemohli vytvoriť jasný a neprotirečivý obraz minulosti kozáctva. Napriek tomu intuitívne vycítili slovanské korene kozáctva a dokázali vytvoriť fundament pre nasledujúce – oveľa pravdivejšie vyobrazenie minulosti kozáctva.... celý text

Mytologie , Historie , Záhady

Vydáno: , Nitrava

Ivan53
12.09.2022 odpad!

Kniha má hodnotu asi ako prvý diel tohto knižného radu Bystvor. Je naozaj smutné, že na toto sa na Slovensku míňa papier.

1. Výklad názvu „kozák“ podľa tzv. písma bukvica. V Rusku, Česku i u nás vyšlo niekoľko kníh o tomto akožestarobylom písme, a keď si pozriete význam písmen a slabík, majú ich aj tucet každá, takže z K AZ AS viete vyskladať aspoň dvadsať rôznych viet, nie iba tú „Človek, ktorý nasal do seba božskú múdrosť, zjednocuje všetko na Zemi“. V skutočnosti (mimo sveta tohto spisovateľa) nie je dodnes jasné, ako slovo „kozák“ vzniklo, skadiaľ pochádzali predkovia kozákov. Známejších je 14 rôznych vysvetlení https://youtu.be/aJaaBWBdZcA.

2. Pôvodcom knihy je príslušník súčasnej ruskej národnosti, preto si prekrúca dejiny tak, aby čitateľ pochopil, že Ruská ríša bola vlastne následníčkou akýchsi útvarov ako Rasénia a Tartária, a že všade tam pôsobili Kozáci (nie, ani archeologických, ani písomných prameňov sa nedočkáte = všetko stojí iba na tvrdení spisovateľa a iných jemu podobných spisovateľov z divokých 90. rokov v Rusku). V tejto spojitosti vrelo odporúčam článok uverejnený v 52. čísle časopisu Reconquista (na rozdiel od Svetozára sa pôvodca článku odvoláva na písomné a archeologické pramene, nie novodobú spisbu).

3. Spisovateľ sa úplne vyhýba opisu Záporožských kozákov, pretože by sa musel vyjadriť k tomu, ako Ruská ríša zničila kozácke zriadenie na Siči (súčasná Ukrajina) a z voľných kozákov spravila husárov a zvyšok vykynožila. Тинченко, Ярослав: Від козаків до гусарів та карабінерів. Як було зламано козацькі звичаї у XVIII столітті. Kiev: Темпора, 2018.

4. Samostatne o záporožských kozákoch sa u nás nedočítate, pretože ako celok zanikli už v 18. storočí (v menšom meradle prežilo kozáctvo v niektorých oblastiach), zatiaľ čo ostatní kozáci ako celok (stav) prežili až do 20. storočia:

- Kozáci (Stanislav Auský)
- Kozáctvo (Stanislav Auský)
- Letopisy kozáctva. Kozáci v Centrální Evropě (Josef Dolejší)

5. V roku 1926 sa k ukrajinskej národnosti hlásilo 915 450 kubáňskych kozákov, v roku 2010 84 000... V roku 1917 vznikla Autonómna republika Kubáňsky kraj. Vo februári 1918 z toho vznikla Kubáňska národná republika a zákonodarná kubáňska rada prijala rezolúciu o spojení s Ukrajinou na federatívnou základe. Skoropadský (vodca Ukrajiny) chcel vojensky pomôcť Kubáni, no napokon k tomu nedošlo a boľševici obsadili tak Kubáň, ako i UNR (Skoropadský začlenil Ukrajinu do federatívneho zväzku s Ruskom – následne bol porazený Petľurom a Ukrajina mala na istý čas opäť samostatnosť). Do roku 1925 pôsobila na Kubáni KPA (Kubáňska povstalecká armáda – podobne ako neskôr UPA). Koniec 20. – začiatok 30. rokov: poukrajinšťovanie. Tú vidia ruskí nacionalisti ako kameň úrazu, vznik ukrajinstva. No šlo o opätovné poukrajišťovanie, nie o pomyselný bod 0. Na Kubáň putovali ukrajinskí učitelia a umelci, vedenie Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky žiadalo pripojenie ukrajinsky hovoriacich krajov k Ukrajine. Ale prišila kolektivizácia, rozkulačovanie, hladomor... Počas hladomoru zomrelo cez 5 miliónov Kubáňcov, predovšetkým dedinčanov, medzi ktorými bolo skoro 70 % Ukrajincov. Následne bola Kubáň osídľovaná obyvateľmi z Ruska. Počas druhej svetovej pod vedením UPA pôsobila na Kubáni KOPA, kozácka povstalecká armáda. Heslo: Slava Kubani! Herojam Slava! Prísaha vojakov KOPA bola Ukrajine. KOPA bojovala do roku 1950.