Letní sázka

Letní sázka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471067/bmid_letni-sazka-JaE-471067.jpg 4 292 82

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo deziluzí všech hrdinů. Pro January byla rodina vždycky oporou, Gusovo dětství nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Jsou jako noc a den (nebo jako leden a srpen). Jenže jsou skutečně všechny věci v životě tak, jak se jeví na první pohled? January přijíždí do nově zděděného domu na břehu Michiganského jezera v ne úplně dobrém rozpoložení: tíží ji otcova smrt a tajemství, které se po jeho smrti dozvěděla. Navíc se jejím novým sousedem stane právě Gus, bývalý spolužák z vysoké školy, s nímž celé roky studia soupeřila. Rychle ale zjistí, že toho mají společného mnohem víc než jen zážitek z dávného kolejního večírku. Například to, že oba shodně trpí neschopností dopsat svou knihu. A tak spolu tihle dva jednoho pošmourného večera trochu nečekaně uzavřou sázku, která je má vyvést z autorské krize: Augustus stráví celé léto psaním o něčem se šťastným koncem a January se pokusí napsat velký americký román. Ona ho pro inspiraci bere na výlety do míst, k nimž patří pořádná dávka romantiky, zatímco on s ní objíždí přeživší pamětníky sebevražedného kultu (co jiného by se od něj taky dalo čekat?). Plán je, že oba svou knihu dokončí a nikdo se do nikoho nezamiluje. Vážně.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

Beach Read , 2020

Lovana
01.09.2022 3 z 5

U této knihy velmi klame "tělem" jak obálka, ta i název knihy, těšila jsem se na nenáročné letní čtení a dostala něco dost jiného, což by mi samo o sobě nevadilo, naopak, mám romantické knihy, kdy nejde jen o romantiku, ale je tam i těžší téma ráda, ale u této knihy mi to úplně nesedlo a asi to bohužel bude kniha, u které velmi brzo zapomenu, o co v ní vlastně šlo... Navíc mi chvílemi přišlo, že se v knize nic moc neděje a byť jsem se chvílemi dobře bavila, tak jindy jsem se docela nudila- Dost často jsem během čtení byla i smutná, těch náročných témat tam bylo poměrně hodně… Asi bych knihu hodnotila jinak, kdybych ji četla v jiném období, ale v tu dobu, kdy jsem ji četla mi poměrně výrazně nečetla. Přitom kniha byla poměrně čtivě napsaná, hlavní postavy byly fajn, i když jsem očekávala spíše hate-to-love linku, ale na tu to knize vypadalo zhruba 5-10 stran a pak už z hlavních postavy byli kamarádi…
Celkově nemůžu říct, že bych z knihy byla vyloženě zklamaná, ale úplně mi nesedla a asi i očekávání udělalo svoje…

Hodnocení 3,25*/5*

Ivka14
09.04.2022 3 z 5

Příjemná oddechová knížka. Měla jsem úsměv na tváři většinu času. Zbytek mi bylo spíše smutno. Je to romantická kniha, ale rozebírá serióznější témata, jako je žal a smutek.

Postavy mi sedly a líbilo se mi jejich škádlení, ale něco mi v té knize chybělo a neužila jsem si ji tak moc, jak jsem si představovala, což je škoda, protože jsem četla hodně pozitivních recenzí.

kris.docekalova
14.03.2022 2 z 5

Upřímně asi jsem čekala víc. Zápletka, no vlastně mi přišlo, že tam celkem chyběla. Při několika scénách jsem kroutila hlavou, moc jsem nechápala proč se děje to co děje. A ne z důvodu, že bych nerozuměla co tím autorka myslí, ale prostě mi nedávalo smysl, že se to vůbec děje. Obě dvě postavy reagovali celkem neadekvátně / nepřiměřeně na to, jak poměrně krátce se znali a častokrát se vlastně ani nic moc nestalo nebo stačilo jedno krátký vysvětlení a bylo by. Nevím no, já romantiku mám ráda a i takový klišéčka mi občas nevaděj, ale tohle pro mě prostě moc zajímavý nebylo. (P.S. čteno v originále v aj)

SBH
23.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Marně přemýšlím, co bylo hlavní myšlenkou díla. Vynechám takové to obligátní: Když usilovně pracuješ bez ohledu na to, jak se cítíš, výsledek se dostaví. O tom nemá smysl psát knihu. Jelikož se jedná o romantický příběh, předpokládám, že hlavní myšlenka by se měla týkat vztahu. Takže: Ačkoli propadneš beznaději a ztratíš víru v dobré konce, láska si tě vyhledá a překoná tvoje bariéry? (Což je mimochodem totální blbost.)
Ale pěkně od začátku. Čtivý text byl překvapivě dobře přeložen, a dokonce ani nakladatelství práci neodfláklo a nenarazila jsem na žádnou chybu (možná jednu). Palec nahoru. Pak mě zaujala hlavní hrdinka, chytrá, úžasně vtipná, realistická a přiměřeně chybující. Bad boy Gus už byl trochu oříšek, takové rozervané a věčně tragické typy moc nemusím, ačkoli chápu, měl své důvody. Ale víte, není jediný, jehož život připomíná stoku, a není důvod se v tom takhle ráchat. Dobrá, pro holky je takový muž atraktivní, beru, jedeme dál.
Dvě věci se mi líbily úplně maximálně – samozřejmě ústřední sázka, a pak upřímné postřehy o práci spisovatele. Nesmím vynechat prostředí, léto na břehu jezera se všemi romantickými západy slunce i nepříznivými zvraty počasí.
Takže se mi kniha líbila, líbila, líbila, až přišel nepříjemný pocit v závěru. January (nejsou ti Američani fakt pošahaní? dali byste dceři jméno Leden?), která tři čtvrtiny knihy táhne vztah i své potíže sice s funěním, ale přesto se zdravou mírou nadhledu a humoru, najednou propadne čirému zoufalství. Všechno je špatně, Gusovu komplikovanou povahu přestane akceptovat a promítne si do něj jednoduché odmítání a nepřízeň. A hlavně přestane bojovat.
To mi k ní ale nesedí. Ano, může se zhroutit, může být unavená, ale že by se vzdala? S touhle povahou? Takže nakonec zabojuje Gus, ačkoli v lásku, vztahy a dobré konce programově nevěří?
Kvůli tomu nelogickému úletu na konci dávám o hvězdu méně, jinak by to byl plný počet. Škoda.

bookcase
30.01.2022 4 z 5

Netuctové letní čtení, které můžete samozřejmě číst po celý rok. Není to žádná limonáda, i když romantika nechybí, ale řeší se tam i vážnější problémy.

Verii_chan
23.01.2022 4 z 5

Velice se mi líbil styl autorčina psaní, bylo zde mnoho vtipných scének a mezi postavami byla úžasná chemie. Oba jsem si je ihned zamilovala a mrzelo mě, že knížka tak rychle utekla.
Prostředí Michiganského jezera, kde se kniha odehrává, je ideální pro romantickou knihu a během čtení si připadáte jako byste místo osobně znali!
Obálka mě také potěšila - designem, její nápaditostí a barevností se hodí k příběhu
Za mě ideální oddechová kniha pro dlouhé večery

Magdyla.8
19.01.2022 4 z 5

Páni. Tak tenhle příběh mě velmi mile překvapil. Zjistila jsem, že autorka napsala i "Milionkrát June" a to byl bohužel u mě propadák. Proto jsem byla dost překvapená touhle letní peckou. Oblíbila jsem si oba hlavní hrdiny a zajímali mě jejich životy a strasti. Příběh nebyl pouze povrchní, ale šel i do hloubky a do vážných témat, které někteří musí řešit. Škoda, že se více nerozebíral příběh Guse ráda bych se dozvěděla více. Plusové body dávám za ukázku, jak spisovatelé píši své knihy a jak se k celému příběhu musí probojovat a vymyslet ho. Bylo to velmi poučné.

veriszv
09.01.2022 4 z 5

Letní sázka je přesně ta romantika, kterou v létě chcete číst!
Moc se mi líbilo, že to nebylo jen o romantice, ale že tam autorka zakomponovala i rodinné problémy, čímž kniha dostala nový rozměr a nebyla tak plochá, jak tyhle romanťárny bývají.
Navíc zákulisí psaní knih, špičkování mezi hlavními postavami a celková atmosféra byla skvělá.
Hlavní romantická linka je celkem předvídatelná, ale to už u těchto knih bývá, nicméně i tak jsem si to užila a téměř 400 stránek přečetla jedním dechem.

Barbara182
21.11.2021 3 z 5

Přestože je to de facto román pro ženy, rozhodně to nebylo tak pohodové a odpočinkové čtení, jak se může podle obálky (či anotace) jevit. Hlavní hrdinka si prochází docela těžkým obdobím a na knize je to prostě znát, ale líbilo se mi, že byly postavy tak propracované a každý z hrdinů měl svoji uvěřitelnou minulost, nechybělo i pár vtipných momentů a tak, ale kvůli celkové náladě knihy se přiznám, že mi asi stačilo jedno přečtení, na návrat to úplně nevidím, proto ty 3 hvězdičky :-)

JessieEx
15.11.2021 4 z 5

Asi jsem od knihy čekala víc a hlavně něco jiného. Místy jsem měla pocit, že to nedočtu, bylo to opravdu zdlouhavé, i přesto jsem se u čtení bavila, smála se někdy i nahlas a jindy zase dojala, protože tu byla i vážnější témata. No a ta romantika byla mooc pěkná, sexy a žhavá, byť pomalá.
Vice v recenzi v záložkách :)

Always a reader
06.10.2021 4 z 5

Rychle jsem se začetla a knížka mě moc bavila, ke konci už trochu méně, ale opět, jako oddechové čtení to sedlo.

ZoeChaya
24.09.2021 1 z 5

Snad kdyby kniha měla čtvrtinu stran, dalo by se to číst. Se sebezapřením jsem ji dočetla, ale postavy obou hrdinů (dokonce jsem za pár hodin zapomněla jejich jména!) byly tak ploché a málo uvěřitelné a nesympatické a vůbec ne odpočinkové (v což jsem doufala a nechtěla jsem ani náročné čtení), že jsem ráda, že to už skončilo a rozhodně knížku nemůžu doporučit. Pro mě to byl velký omyl a opět nerozumím tomu, že toto najde svého vydavatele a kvalitnější texty (ano i v románech pro ženy) svou šanci nedostanou.

bookbug_cz
20.09.2021 4 z 5

Já vím, že to venku na léto moc nevypadá, a že zrovna tato kniha svým názvem
a obálkou přímo vybízí k tomu, abyste si ji sbalili někam na lehátko k vodě. Já si to taky myslela – ale upřímně? Zase až tak důležité to léto k tomu není. Naopak – já ji četla v pochmurném deštivém počasí zavřená doma v malém bytě a vzhledem k příběhu, kterým jsem čtením zažívala, jsem našla naprosto vhodné prostředí.

Příběh se točí kolem dvou mladých spisovatelů, kteří se sejdou v jeden čas na jednom místě a uzavřou mezi sebou sázku. Gus a January jsou jako dvě odlišné strany mince. On píše romány se špatnými konci, ona naopak s těmi šťastnými. Dohodnou se tedy, že si své role vymění a zkusí napsat knihu, která jde naprosto mimo jejich žánr. Vystoupení z komfortní zóny ale není zase až tak výjimečné. Postupem času s plynoucím příběhem rozkrýváme tajemství v životě obou hlavních hrdinů. U Gusova vyprávění jeho dětství nám poběží mráz po zádech, u January a proměny jejího povrchově sluníčkového života bychom zase chtěli někoho praštit, nebo zadupat do země všechny manžele a otce na planetě.

Na první pohled tedy kniha vyvolává pocit jednoduchého a příjemného čtení za přítomnosti slunečných paprsků, ale zdání klame. Styl vyprávění je sice nenáročný, ale podtext celého příběhu a osudy hlavních hrdinů už je něco těžšího jak na čtení, tak na poslech. Budete ale svědky vyprávění sympatických postav plného škádlení a vtipného sarkastického popichování mezi nimi.

NannyOgg24
19.09.2021 5 z 5

Na první pohled prvoplánovaná romantika, ale je svižně napsaná. Jsou zde hezky popsané vztahy a postavy. Určitě si od autorky ještě něco přečtu.

sarka2260
17.09.2021 3 z 5

Není to ani humorné a ani letní čtení, jak tvrdí obálka. Nikdy jsem se nenechala tolik ošálit, jako právě tímto přebalem. Většinu času mi bylo při čtení spíš smutno.

veruptackova
06.09.2021 3 z 5

Zaujala mě specifičnost, kterou autorka používá. Například, že jedna z hlavních postav byla předchozím povoláním hrobníkem mi přišla zvláštní, ne úplně reálná, ale rozhodně je to detail, který si budu dlouho pamatovat.

Přiznám se, že jsem opravdu očekávala oddechovku a úplně ji nedostala. Není to taková ta klasická jednoduchá romantika, ale naopak se snaží jít i lehce pod povrch. Stejně jako knihy, které píše January a Augustus, je i Letní sázka trochu kombinací obojího.

Pokud máte rádi romantické příběhy, které se snaží čtenáři i něco předat a ukazují i lidskost, komplikovanost některých vztahů a řešení problémů, bude pro vás tahle kniha ideální.

VasnivaCtenarka
02.09.2021 3 z 5

Letní sázka od Emily Henryové je takové jemné pohlazení po duši. Je to velice milý a nenáročný příběh protkaný příjemným humorem, který vám vykouzlí při čtení úsměv na rtech.

January je velmi milá mladá žena, která i přes všechny své starosti a bolístky nepřichází o smysl pro humor. Dialogy mezi ní a Gusem jsou velmi pohotové, rychlé a bystré. To, jak se oba vzájemně popichují je tak laskavé, až je to zkrátka hřejivé a vy při čtení cítíte příjemný pocit. Díky tomu je Letní sázka takové příjemné oddechové a odlehčené čtení, ryze odpočinkové. Guse i přes jeho nedořešenou minulost January velmi přitahuje.

Emily Henryová oběma hlavním hrdinům vdechla krásné charaktery, které si zamilujete. A stejně tak si zamilujete jejich smysl pro humor. Myslím, že je to právě ten smysl pro humor, který je čtenářům tak přibližuje a který z nich dělá uvěřitelné postavy.

Celý příběh je takový…. jednodušší, ale hezký. Nečekejte žádné promyšlené zapeklitosti a silné zvraty – to opravdu v knize nenajdete. Ale i ten jednoduchý děj byl hezky promyšlený. Řekla bych, že vše bylo krásně dotaženo do zdárného konce a žádné otazníky po dočtení vás nebudou trápit. Velké plus je, že v knize jsem nenašla žádná hluchá místa. I to svědčí o skvělé promyšlenosti.

Z celého příběhu jsem měla lehce táhlý pocit. Ale nebylo to na škodu, spíše z toho příběhu a z toho pomalejšího tempa sálala pohoda a klid. A tohle táhlejší tempo bylo příjemně doplněné o velmi rychlé a trefné dialogy. Ty příběh skutečně příjemně oživovaly.

Kniha je to velmi příjemná, veselá, lehká, milá – prostě akorát na léto. Nebo jen tak, když si chcete přečíst něco, u čeho si opravdu odpočinete a nebudete chtít nic moc řešit.

Určitě mohu knihu doporučit všem. Bylo to takové…. hřejivé.

Čenichnaknihy
31.08.2021 4 z 5

Ke knížce jsme ale přistupovali s rezervou. Čekali jsme klasickou letní romantickou oddychovku. Velký lákadlem pak byla anotace, která slibuje příběh dvou spisovatelů January a Guse, kteří mají blok, nedokážou napsat ani stránku, uzávěrka se blíží, oba hledají inspiraci v domcích u Michiganského jezera.
Zatímco Janaury píše romantické příběhy se sladkými happyendy, Gus si potrpí na klasické romány, které nekončívají dvakrát dobře. Když zjistí, že jsou sousedé a začnou se víc bavit, uzavřou sázku, kdo první dokončí a prodá román v žánru toho druhého, vyhrál.
Obálka ani anotace ale zdaleka nevystihují, co má čtenář od Letní sázky vlastně čekat. Příběh se sice odehrává v létě, ale prosluněnou idylu na pláži nečekejte. Příběh je mnohem složitější. January ztrácí víru v romantiku kvůli odhalené nevěře jejího zesnulého otce, Gus zase hledá odpovědi na otázky, které pramení z jeho těžkého dětství.
Vedle toho se dozvíte, jak takový spisovatel funguje, jak si dělá rešerše, kde hledá inspiraci, kde bere postavy do příběhů. Jasně, souběžně s tím se v knížce odehrává předvídatelná romantická linka, ale její čtení si užijete, i když třeba nepatříte mezi milovníky téhle literatury.
Mimochodem sama autorka před stvořením tohoto díla také prožívala tvůrčí krizi, a tak ji nenapadlo nic jiného, než story o dvou autorech se spisovatelským blokem. A vyplatilo se!

anet.myblog
31.08.2021 3 z 5

Knížka Letní sázka je originální romantický příběh o dvou spisovatelích, kteří se vsadí, že musí napsat knihu ze žánru toho druhého.
Samotný nápad knížky se mi líbil, a i styl psaní byl vtipný a bavil mě.
Jen mi přišlo, že v knížce bylo pár nudných a výplňkových pasáží, které mi přišly zdlouhavé a nebavily mě, takže jsem v závěru měla problém knížku dočíst. Za mě by určitě neuškodilo, kdyby byla knížka trochu kratší.
Ale pokud hledáte fajn romantickou oddechovku, kterou budete číst třeba někde v létě u vody, je to ideální.

book_loverka_
29.08.2021 3 z 5

Letní sázka mě bohužel neohromila tolik, co ostatní. Přišlo mi to spíš jako lepší průměr. Musí se ale nechat, že má zajímavý námět - 2 spisovatelé se vsadí, že do konce léta napíší knihu žánru toho druhého. Letní atmosféra je také plus, knížka je ideální s sebou na dovolenou. Jenže přichází zádrhel - prostředek knížky se celkem táhl a dle mého by se dal v klidu zkrátit. Do čtení jsem se musela lehce nutit. Závěr to však vylepšil, dopisy od otce January byly krásné a konec jako z pohádky.

spisovatelé romantika pláže o knihách

Emily Henry
americká