Letní bouřka

Letní bouřka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25742/mid_letni-bourka-DyU-25742.jpg 4 170 39

Zámek Blandings série

„Jistý kritik -- neboť takoví lidé, říkám to s lítostí, existují – utrousil ohavnou poznámku o mém posledním románu, že obsahuje všechny staré wodehousovské postavy pod jinými jmény. Teď už ho pravděpodobně sežrali medvědi, jako děti, které se vysmívaly proroku Eliášovi. Ale jestli je stále ještě naživu, nebude moci vznést podobné obvinění proti Letní bouřce. Svou nadměrnou inteligencí převezl jsem tentokrát tohoto pána tím, že jsem uvedl všechny staré wodehousovské postavy pod stejnými jmény. Dovedu si představit, jak teď bude připadat sám sobě dokonale pošetilý.“ Těmito slovy uvádí autor svůj další román s krásným názvem Letní bouřka. Setkáme se zde s mnoha známými a oblíbenými postavami z dalších románů, dokonce i s Císařovnou z Blandingasu. Ale to čtenářům, kteří si oblíbili jemný wodehousovský humor vůbec nevadí, naopak je to pro ně zárukou kvality.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Vyšehrad

Summer Lightning , 1929

Bakana
02.05.2023 5 z 5

Jedna z těch nejlepších Wodehousových knih! Milovníci britského humoru prostě nesmějí minout.
Úplně ji vidím zpracovanou jako svénář k bláznivé situační komedii.

Johncze
23.04.2023 5 z 5

Zatím nejlepší Wodehouse (ze 2 :)). Skvělé postavy, neuvěřitelné hrátky s jazykem a opět milý humor od začátku do konce. Nemůžu si pomoci, ale úplně to vidím jako divadelní hru.

Johana
12.04.2023

Tak jsem myslela, že dostanu něco jako je Jirotkův Saturnin. Ale vůbec a ve výsledku nedočteno. Moje chyba. Pana Wodehouse prozatím odkládám na neurčito - jeho styl humoru mi úplně nesedí.

mi-380
14.12.2022 4 z 5

Starý dobrý anglický humor, mírný, občas potměšilý, a také laskavý a přátelský k lidem, co se mají dobře i bez toho, aby museli pracovat. Skoro století stará šaráda se točí kolem uneseného prasete jednoho lorda, skandálních pamětí jeho bratra a utajených zasnoubení jejich mladých příbuzných. Na absolutní spokojenost mi to nestačilo, v labyrintech vztahů a záměn na zámku Blandings jsem se občas ztrácel, i když Rudolf Pellar při četbě audioknihy z roku 1979 podává mistrovský výkon.
70 % (zatím 155 hodnocení s průměrem 85 %).

P.S.
I já považuji předmluvu za geniální (jak napsala „aginecka“)

jprst
28.09.2022 5 z 5

Tak jsem si tuto lahůdku po letech zase zopakoval a připadala mi snad ještě lepší než při dřívějších četbách (asi zafungoval věk). Příjemná odpočinková četba plná suchého britského humoru většinou těžícího z neuvěřitelných situací, jazykově parádní a podaná s patřičnou noblesou.

janina66
07.08.2022 5 z 5

Milé, pohodové čtení s takovým příjemným anglickým humorem. Vyslechla jsem ji audio s krásnou vtipnou četbou. Často jsem se musela usmívat při těch nejlepších vtipných příhodách a hláškách.

DraculasLady
30.07.2022 4 z 5

Vtipná a správně zamotaná zápletka kolem prasátka. Od začátku bylo jasné, že se do toho Wodehouse zase opře se vší parádou. Ale přeci jen mám trošku víc raději Jeevese. Trochu mi tam chyběl, jelikož tady se celý případ vyřešil tak nějak... sám. Díky nespoutanému chování některých postav. :)

betička
19.07.2022 5 z 5

Krásné pohodové letní čtení pro relax a pousmání.
Moc se mi líbí jemný anglický humor - " ... usmíval se tak široce a s takovou láskou k lidstvu, jak by stěží dokázal naprostý abstinent ..."

Ivan F
12.07.2022 4 z 5

Ach, Wodehouse, Wodehouse, istými kritikmi spisovateľ podceňovaný a pritom medzi ľuďmi spisovateľ obľúbený. Aj ja som nad tvojím dielom kedysi ohŕňal nos, no presvedčil som sa, že v dobe pomýlených hodnôt mi tvoje dielo poskytuje úľavu a zdvíha kútiku úst, čím nanáša balzam na dušu a vyčarováva úsmev. Príbeh je síce jednoduchý a priamočiary, avšak prináša oddych, ktorý si veľmi cením. K tomu pohár s nápojom podľa momentálnej chuti, hojdacie kreslo alebo sieť a ak aj sem tam zažmúrim oči, nie je to preto, že by som sa nudil, ale preto, lebo oddychujem. A s príbehom zo zámku Blandings sa oddychuje skutočne super.

Romcajs
09.12.2021 4 z 5

Hezké humorné čtení pro chvíle volna a pohody. Osobně mám raději příběhy se sluhou Jeevesem. Ale i tuto knížku zařadím do své knihovny.

Ulala
16.09.2021 4 z 5

Rovněž i já jsem se setkala s tímto autorem poprvé a také musím říct, že určitě ne naposledy. Humor a laskavost jsou podstatou celého příběhu a to je to, co člověk občas potřebuje.

Gibis
06.04.2021 4 z 5

Mé první setkání s panem Wodehousem a určitě ne poslední. Takové laskavé, lehce vtipné čtení, které si živě dokážu představit jako představení na divadelních prknech.

Alto98
27.03.2021 4 z 5

Dobře napsaná groteska, výborný bláznivý závěr.

101evca
10.01.2021 4 z 5

Po složitých existenciálních povídkách jsem měla chuť na něco zábavného a milého a tato kniha zcela splnila všechna moje očekávání. Je přímo prosáklá anglickým humorem. Moc mě bavil autorův způsob psaní a užívala jsem si jeho hravou komunikaci se čtenářem.

Jediné co mi na knize trošku vadilo, bylo až příliš velké množství náhod. Prostě je to sem tam dost ujeté. :) Ale co, nasmála jsem se dostatečně.

"Je snad proto dobře, že jsme neztráceli drahocenný čas pozorováním Huga, který stravoval zprávu Percyho Pilbeama, jelikož by to bylo, jako bychom se dívali na sochu. Jelikož se laskavý čtenář pokusí představit si Rodinova Myslitele ve smokingu a v kalhotách s lemováním po stranách, získá všeobecnou představu."

Greenfingers
27.11.2020 5 z 5

P G.Wodehouse mě opět nezklamal. Příběh v mnohém podobný jeho románům z prostředí britské aristokracie se vyznačuje skvěle propracovanou zápletkou, situačním humorem a dialogy, které nemají chybu. Zámek Blandings a jeho osazenstvo včetně prasnice Císařovny mi prostě přirostly k srdci.

NienorNíniel
13.07.2020 5 z 5

Dvě dvojice milenců, kterým rodina nepřeje... Pomůže jim prasečí miláček lehce přiblblé hlavy rodiny k dosažení jejich cíle - svatby?

Knížka je velice vtipná a zamotaná. Vepřů milovník, věrný komorník a spisovatel mi byli z postav asi nejsympatičtější.
Ráda se ke knížce zas vrátím.

m_martina
20.05.2020 5 z 5

Před drahnými lety byla tohle moje úplně první kniha od Wodehouse. Pobavila jsem se výborně a výraz čunčík-munčík jsem potom pravidelně používala, protože moji prarodiče každoročně krmívali prase na zabíjačku.

HerrPilot
06.02.2020 4 z 5

Můj první Wodehouse. Patrně ne poslední.

Kniha je něco jako kříženec mezi Panstvím Downton a Saturninem. Odehrává se na velkém venkovském sídle, řeší se tu kniha klepů, která může všem anglickým šlechticům zlomit vaz (nebo aspoň nohu), vystupují zde smíšené charaktery (od mírně zretardovatělého aristokrata se zálibou v prasatech, přes jeho ženitby-a-peněz-chtivého synovce, sekretáře, který děla vše kromě své práce, velmi konzervativní sestru až po bratra, který v mládí vyexoval zásoby všech anglických barů na jeden nádech), dále se řeší spousta svateb, apod.

Po dočtení se mi začalo po těchto postavách stýskat, nicméně i tak 5* nedám, a to z jednoho prostého důvodu. Celé mi to přišlo až neuvěřitelně praštěné. Jakkoliv je to anglický humor, který je často založen na neuvěřitelných situacích, které jsou ale podány velmi uvěřitelně, tady se mi uvěřitelnost často trochu ztrácela.
Paradoxně tak na mne působí lepším dojmem náš Saturnin, který vychází z Wodehouse, ale je střídmější.

Přesto milé, čtivé, vtipné. A zámek Blandings musím nutně mít.

pepa4081
06.09.2019 5 z 5

Zpočátku jsem měl pocit, že jsem knihu nedávno četl. Ovšem spletl jsem si ji s knihou Až naprší a uschne, která se odehrává na stejném místě a vystupuje zde mnoho stejných osob, včetně prasnice Císařovny. Opět jsem se velice bavil a přiznávám, že představa lidí, kteří nemusí pracovat má pro mne jisté pohádkové kouzlo, a pomáhá mi přežít dřinu v továrně. Pan Wodehouse mne opět nezklamal. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

mataj
30.12.2018 4 z 5

Moc hezká humorní knížka ze staré Anglie. Četla jsem do čtenářské výzvy a byla jsem víc než spokojena.