Letiště

Letiště https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40465/letiste-40465.jpg 5 388 60

Jako ve všech Haileyho románech pronikne čtenář v průběhu napínavého děje do zákulisí prostředí mezinárodního letiště, ochromeného sněhovou bouří, ohrožovaného protesty obyvatel městečka, bouřících se proti nadměrnému hluku. Seznámí se se svérázným kapitánem letu Vernonem, krásnou letuškou Gwen i s podnikavou stařenkou paní Quonsettovou, která dokáže cestovat mezi světadíly jako černý pasažér...... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Mladá fronta

Airport , 1968

Filomena1961
18.02.2024 4 z 5

Nostalgická vzpomínka na mládí, kdy jsem na knihy Arthura Haileyho čekala ve frontě v tak zvaných známých / pro nás dříve narozených/ knižních čtvrtcích. Kdo chtěl knihu získat, musel si hodně přivstat. Cítím dodnes tu atmosféru napětí, zda knihu seženu nebo ne. Jeho všechny knihy jsou čtivé a musím dodat, že spisovatel vždy psal o prostředí, které velice důkladně do všech detailů poznal, tak tomu je i s knihou Letiště. Jeho důkladný výzkum poskytoval jeho knihám realismus. A tak se pohybujeme ve světě pilotů, krásných letušek, pasažérů. Seznamuje se i se zákulisím letiště, prostě autor je známý tím, že do nejmenších podrobností popisuje profesní prostředí a patří mezi zakladatele profesního románu. Takže, kdo má zájem se seznámit s chodem letiště, je to jedna z knih, kterou můžu doporučit.

Jack Bauer
17.01.2024 4 z 5

Na knize se mě líbil v tehdejší době nejen napínavý příběh, ale i zákulisí letiště. Hailey se nejdříve dokonale seznámil s daným prostředím a pak z něho napsal poutavý román, proto byly jeho knihy tak čtivé. Opět jsem zapomněl ohodnotit jeho asi nejslavněší román, který byl rovněž na tehdejší dobu i velký filmový hit. Bohužel, dnes je kniha i film už daleko překonána, přesto si všechny jeho romány rád znovu přečtu.

Bedřich63
09.10.2023 4 z 5

Po mnoha letech jsem se k této knize vrátil a udělal další záznam mezi "Knihy mého mládí". Je to výborná sonda do letištního prostředí. Autor s perfektní znalostí problematiky popisuje fungování velkého letiště a jeho mnoha složek za velké bouře, nesnadný život obyvatel malého městečka v bezprostřední blízkosti letiště, cestujících a také pilotů a letušek.
Při četbě jsem si nostalgicky zavzpomínal na dobu bez mobilních telefonů a mnoha "vymožeností", které přinesla poslední dvě desetiletí.
Před takovými 40 lety to byla opravdu kniha, kterou si přečetl skoro každý, kdo četl knihy.

vaclav3708
29.09.2023 5 z 5

První půlka poměrně rozvleklá, popisná, ale to je dáno především tím, že se celá kniha odehrává v dosti úzkém časovém rozpětí. Tím pádem ten děj je poměrně sevřený na úkor popisnosti. Takže mi chvíli trvalo než jsem se začetl, ale i přesto je to nesmírně zajímavé, jak člověk náhle proniká do zcela nového prostředí, seznamuje se s celým tím organismem, jak to všechno funguje atd. Pro mě jako naprostého burana, který v životě neletěl letadlem to bylo mimořádně poučné. Opět jako v "Konečné diagnóze" si i zde po přečtení knihy jenom uvědomuji ten nesmírný respekt a úctu ke všem lidem, kteří se podílí na chodu něčeho tak významného a náročného, co tolik ovlivňuje naše životy. Klobouk dolů před jejich psychickou odolností a profesionalitou!...to je podle mě také jedna z důležitých věcí, že díky Haileyho knihám si pokaždé uvědomuji co všechno za tím stojí, když si jdeme někam zaletět na dovolenou nebo nechat se ošetřit v nemocnici...lidstvo na sebe v některých ohledech opravdu může být hrdé na to, co se mu podařilo vytvořit za složitý a fungující systém a pokrok, který civilizaci někam posouvá...
Ale zpátky ke knize. Druhá část je totiž pravý opak, od chvíle, kdy Guerrero vstoupí na palubu Zlatého korábu, tak se z toho stane takové nehorázné drama, že se mi kniha doslova přilepila k rukám až do úplného konce.
Takže ještě jednou, všechna čest před Haileym, ale i všemi zaměstnanci, kteří se podílí na chodu letišť.

Lady.Lucrezia
03.09.2023 5 z 5

Mamka kdysi na tento bestseller stála frontu v knihkupectví, po dočtení jí musím dát za pravdu, stálo zo za to!
Jestli máte rádi letiště, letectví, letecké katastrofy a zajímáte se o tato témata je četba Haileyho Letiště v podstatě povinností. Nenechte se ovšem zmást, nuda, šeď či hluchá místa v podstatě nejsou. Klobouk dolů!

Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Letiště byla vynikající chuťovka. Četla jsem ji tedy na můj vkus zatraceně dlouho, trvalo mi to 13 dní, což je vážně hodně. Bylo to dáno tím, že v knize je obrovské množství neuvěřitelně podrobných popisů každého jednoho oddělení, úkolů pracovníků, radarové kontroly letů a spousty dalších věcí. Musela jsem číst pomalu a pořádně, abych se neztratila. Chvílemi to bylo až vyčerpávající a lezlo mi to na nervy. Ale samotný děj byl napínavý, poutavý a nemohla jsem se odlepit. Podívám se nejspíš i na další Haileyho romány, čmuchám slibnou zábavu.

Lele61
17.04.2023 5 z 5

Je to asi nejznámější dílo autora i díky filmovému zpracování. Obsahuje vše co Hailey obvykle ve své tvorbě nabízí, tedy detailní a přesné vykreslení prostředí, napínavý děj a velmi dobrou charakteristiku jednotlivých postav. Taková povedená exkurze do světa letectví :-) Výborná kniha od skvělého autora. Rozhodně doporučuji.

mozkit
18.03.2023 5 z 5

Několikrát jsem viděl film, tak jsem se dokopal i ke knize. Bavila. Výborná jak film. Podle mě je dobrý projít filmem i knihou, dobře se doplní.

PeterBahn
26.02.2023 5 z 5

První mé setkání s „Letištěm“ nebylo moc přátelské. Kamarád ze střední školy odmítl jít „ven“ a něco dělat, jelikož byl začten právě do této knihy. Psal se tehdy rok 1981 neb 1982.
Po více, než čtyřiceti letech mu dávám za pravdu!
Kniha se četla velmi příjemně, a i když se dnes píše jinak, tak profesní román ze šedesátých let v podání A. Haileyho má své veliké kouzlo!

Luigi1
21.12.2022 5 z 5

Tak to byla pěkná kniha i film.

ludek.n
04.12.2022 5 z 5

Lincolnovo mezinárodní letiště ve státě Illinois s celým svým mohutným aparátem lidí a techniky, zajišťujících přesun cestujících z jednoho místa na světě do druhého, se stává hlavním dějištěm vzrušujícího dramatu, v němž jde o milionové hodnoty, stejně jako o lidské životy. Arthur Hailey je odborníkem na takovéto organizované kolosy a dokáže je pojmout z mnoha úhlů a z nejrůznějších stran. Zavede nás jak do odbavovací haly letiště s jejím hektickým shonem a pozlátkem, tak i do zákulisí, do obslužných provozů, hangárů, dílen, policejních služeben, jakož i do kanceláří ředitelů. Projedeme se po zasněžené ranveji a neopomeneme navštívit ani palubu letadla, konkrétně Boeingu 707-320B s registračním číslem N-731-TA společnosti Trans America. Hailey do dění zapojí hned zkraje širokou plejádu postav, od zkrachovalého podnikatele D. O. Guerrera, přes osobitého šéfa údržbářské služby Joea Patroniho, kapitána Verna Demeresta až k řediteli letiště Melu Bakersfeldovi a mnoha dalším. Nedělá mu přitom nejmenší vrásky vést jejich osudy od začátku do konce v mohutném propletenci vzájemných vztahů, řešit stejně naléhavě jejich pracovní problémy, zdary a nezdary, prohry a vítězství, jako se zabývat jejich čistě soukromými životy. Odhaluje před námi známý i neznámý svět dopravního letectví, a to takovým způsobem, že hltáte stránku za stránkou a občas zapomínáte i dýchat. Tomuhle opusu nelze než dát plné hodnocení.

Patapuf
11.04.2022 4 z 5

Pěkné čtení.... zajímavé příběhy lidí stejně jako perfektní přehled o situaci v letectví a fungování letiště jako takového.... takové stylové nakouknutí za oponu.... je to kniha ve starém stylu, takže na dnešní poměry tam není tolik napětí a přichází pozvolna, ne jako dnes honem honem... Je to i zajímavý exkurze do uvažování o budoucnosti letectví a jak to nakonec dopadlo... zajímavý je i závěr, kde autor nechal na čtenářovi představivosti jak asi pokračovali životy hlavních aktérů....

Eldar80
30.03.2022 5 z 5

Prostě mě to bavilo. Tak jednoduché to je. Název je zároveň místem děje. Téměř celé se to odehrává na mezinárodním letišti. Tenhle realistický styl psaní mám moc rád. Celá myšlenka je přitom úplně jednoduchá.
Je sice sněhová bouře, ale pokud tak velké letiště nemusíte zavřít, tak je nezavřete. Sledujeme hlavně ředitele letiště, který se snaží, aby fungovalo dál. Další dějové linie střídavě sledují piloty a letušky, dispečery a další zaměstnance.
A do toho se děje víc věcí, které s letištěm souvisí. Díky tomu to nemělo hluchá místa. Co bylo slabší, tak některé zápletky vedlejších linií. Ale v souhrnu se to ztratí. Vše je podřízeno až všední věrohodnosti.
Hailey píše tak, že to prakticky vidíte. Technické pasáže byly začleněny úplně přirozeně. Je vidět, že si s tím pohrál. Je to velmi vyvážené. Prostředí, lidé, vše je normální a relativně uvěřitelné.
Mě se tento literární žánr líbí. Dostanu co čekám. Perfektní čtivost, absence nudy a zajímavé prostředí. Nic dalšího nečekám. Různé společenské problémy jako v jiných knihách tady tentokrát neřeší.
Celé by se to mohlo klidně stát. Děj rychle ubíhá a napětí se stále stupňuje. Je fascinující, že tak tlustá kniha se odehrává v několika málo hodinách. Za sebe doporučuju. Jen počítejte s tím, co je to za žánr. 87,5% 4,5*

Martinique
03.01.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala v 15ti letech od strýce, jako jeho nejmilejší knihu. Vůbec mě tehdy nelákalo číst o letišti a tak jsem ji někam založila. Po dalších 15ti letech jsem ji našla, vzhledem k tomu, že strýc před dvěma lety zemřel byla povinnost si ji konečně přečíst. Je napínavá od začátku do konce, pořád se tam něco děje a hlavně jsem ocenila, že jsem se u počtu osob neztrácela kdo je kdo. Takže strejdo, díky za doporučení!

ellescorpio
01.01.2022 3 z 5

Jako první jsem od autora četla Hotel, který mě opravdu nadchnul a Letiště pro mě bylo ve srovnání s Hotelem trochu zklamání. Na druhou stranu je to nesmírně zajímavý pohled do historie, přijde mi úplně neuvěřitelné, že dřív byl zcela normální totálně punkový přístup. Žádná kontrola zavazadel, černí pasažéři, prodej životních pojistek, neskutečná zodpovědnost dispečerů a nulová automatizace.. A přitom to není zas tak dávno!

bookworm
27.12.2021 4 z 5

Akokoľvek je samotný príbeh podmanivý, kniha je dnes z technologického hľadiska "historický román". Napísaná pred vyše 50 rokmi - dnešný čitateľ už len nechápavo krúti hlavou o čiernych pasažieroch v lietadla, predaji životných poistiek na letisku, nervy drásajúcej zodpovednosti leteckých dispečerov, či neprípustnosti kontrolovať batožinu cestujúcich pred odletom... a podobné "anachronizmy". Bolo mnoho takých pasáží, nad ktorými som sa musela neveriacky pousmiať. Celkom by ma bavilo prečítať si niečo podobné, ale s aktuálnym stavom vecí. Ale Haileyova kniha bola skutočne fajn!

baji42
01.05.2021 5 z 5

Patrně nejznámější autorův román se dočkal i nádherné filmové verze. Kniha se čte krásně i v dnešní době. Napínavá a skvěle napsaná!

archivářka115
25.04.2021 5 z 5

Od začátku až do konce byla napínavá a přečetla jsem jí jedním dechem. Stále se k ní vracím.

freejazz
08.01.2021 4 z 5

v 70. a 80. rokoch povinné čítanie, ak sa človek nechcel znemožniť v spoločnosti. čo sme my vtedy vedeli o tom, ako sa takéto knihy tvoria, koľko je za tým štúdia a rešerší, rozhovorov a pozorovania. ale bolo to výborné dobrodružstvo a určite ma nemrzí, že som pri tomto autorovi strávil kopu času.

Rapeh
01.01.2021 5 z 5

Zajímavý příběh napsaný se znalostí prostředí,mého oblíbeného autora