Létala jsem za sluncem

Létala jsem za sluncem https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287867/bmid_letala-jsem-za-sluncem-km7-287867.png 4 162 62

Pilotka Beryl Markhamová, baronka Blixenová, jejich milenec Denys Finch Hatton... a vzpomínky na Afriku Keňa na počátku 20. století... Místo, kde domorodý svět černých bojovníků naráží na dekadentní aristokratickou společnost. Bílé dítě uprostřed černé Afriky.To je Beryl, kterou matka v dětství opustila a zanechala ji s otcem na koňské farmě. Jeho nekonvenční výchova učinila z Beryl odvážnou, nekonvenční mladou ženu. Jenže i to nejdivočejší dítě musí dospět, a tak i jí život ukáže svou horší tvář. Krach farmy, jeden katastrofální vztah za druhým... Beryl si vezme do hlavy, že bude dělat to, co umí nejlépe: trénovat vítěze koňských dostihů. V manželství ale prohrává. Zvlášť když se zoufale zamiluje do charismatického Denyse Finch Hattona, milence slavné baronky Blixenové. Ano, té Karen Blixenové, svérázné dámy, kterou proslavila kniha Vzpomínky na Afriku. Beryl hledá své místo na zemi. Jenomže ono vůbec není na zemi. Je v oblacích. V kabině letadla. Chce být nejlepší. Přeletět Atlantik. Doletět až ke slunci. Zlomit osud. Od autorky bestselleru PAŘÍŽSKÁ MANŽELKA. Kniha se stala bestsellerem časopisu New York Times.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Metafora

Circling the Sun , 2015

Anie94
19.12.2019 2 z 5

Na knihu mám rozporuplné názory. Obdivovala jsem Beryl za to, že se dokázala postavit na vlastní nohy a opustit nefungující manželství a žít na "vlastní pěst", tím spíš v době jaká jí byla souzena. Kniha je spíše založená na pocitech, než že by se tam odehrával nějaký dechberoucí děj. Beryl měla jistě daleko zajímavější život než jak jej popsala autorka. Její způsob se mi zdál takový dost nezáživný. Nepovedlo se mi úplně začíst a četla jsem jen proto, že jsem pořád čekala kdy se něco začne dít. Co mi ale vadilo bylo, že kniha má dost zavádějící název. Beryl sice byla první ženou, která přeletěla Atlantik, ale kniha je spíše o životě v Africe s "nohama pevně na zemi" a o létání se zmiňuje velmi okrajově. Spíš celá kniha je taková "cesta" jak se Beryl k tomu létání vlastně dostala. Konec knížky byl trošku odfláknutý, jiné pasáže zbytečně dlouhé.

Amazonka72
06.12.2019 3 z 5

Měla jsem farmu v Africe.... Keňa, první polovina 20.století. Silná a samostatná žena uprostřed africké divočiny. Láska k Denysi Finchovi. Ano, tohle vše již tak dobře známe z knihy (a nezapomenutelného filmu) Vzpomínky na Afriku. Příběh Beryl zdaleka nedosahuje úrovně příběhu Karen Blixenové. Ale rozhodně se nedá říct, že by byl nudný či nezajímavý. Pobyt v koloniální Africe asi sám od sebe předurčoval dobrodružný život, a ti co zde v tuto dobu žili, pracovali a milovali Afriku, museli být silnými osobnostmi. Houževnatost Beryl mě fascinovala, její odvaha odejít z prvního manželství a postavit se na vlastní nohy. Prosadit se v ryze mužském světě. Určitě to v té době muselo být velmi těžké.
Prožívala jsem spolu s ní lásku k Denysovi, sžírající, mizející... k člověku, který potřeboval pocit svobody stejně jako ona. Ale i taková touha po svobodě má za následek osamění a neschopnost založit fungující rodinu.
Co mám však autorce za zlé je, tak trochu zavádějící, název knihy. Ano, Beryl létala, byla první ženou, která přeletěla Atlantik, o létání ale tato kniha vlastně vůbec není. Byl to jeden z důvodů, proč jsem si ji chtěla přečíst. Zkrátka očekávala jsem přeci jenom trochu více popisů leteckého prostředí. Je škoda, že autorka tuto (jistě velmi zajímavou) etapu života Beryl shrnula do posledních čtyř kapitol.

Soofi
26.09.2019 4 z 5

Přestože možná nejste úplně fanoušky Afriky jako já, příběh Beryl Markhamové vám ji dokáže ukázat tak, že pochopíte, že pro ni existovala vždy jen Keňa a nikdy to nemohlo být jinak.

Kniha mě opravdu mile překvapila sugestivním líčením africké krajiny a koloniální společnosti, stejně jako nevšedními osudy hlavní hrdinky. Nekonvenční ženy narozené ve velmi konvenční době, neohrabaně se snažíc zorientovat v pravidlech pokrytecké společnosti.
Možná vám Beryl nepřiroste úplně k srdci, přesto je to výjimečná osobnost, od dětství dobrodružka, kterou nikdy nezastrašila žádná výzva.
Celý její život jako by se nesl v duchu svahilského přísloví, které zmínil její domorodý přítel z dětství: "Nová věc je dobrá, i když bolí."
Měla jsem obavu, jak autorka naloží s postavami Karen Blixen a Denyse Finch Hattona, které mě k tomuto románu ve skutečnosti přivedly, ale můžu říct, že v příběhu neztratily nic na své cti a atraktivě, přestože tyto milostné trojúhelníky bývají často velmi ošemetné.
"Obě jsme se snažily doletět ke slunci a nepodařilo se, spadly jsme zase na zem, v ústech pachuť roztaveného vosku a smutku. Denys nebyl ani její, ani můj. Nepatřil nikomu ani teď, ani předtím."

Pavouček2
13.08.2019 4 z 5

Pěkný, chvílema jsem měla pocit, že jsem také v Africe :-)

Ivanule
28.06.2019 4 z 5

Krásný příběh o Beryl,která se s matkou,otcem a bratrem přestěhovala do Keni,kde si pořídili farmu s koňmi,o dětství,které pro Beryl nebylo lehké,stejně jako dospívání,jedno nevydařené manželství,láska k muži,kterého nemohla mít i když by tak chtěla,až po nalezení lásky v létání,konec byl trošku useknutý a velice rychlý...

hzd
21.09.2018 5 z 5

Krásně napsaná knížka, úplně jsem si tu Afriku představovala. Konec vzala autorka trošku hopem, klidně bych ještě četla o létání, největší část zde byla věnována koním.

Opatov
13.09.2018 5 z 5

Pribeh zeny, ktera smysl sveho zivota po nevydarenem manzelstvi nasla v letani. Bajecne se prolina s obsahem knihy Baronka Blixenova a se Vzpominkami na Afriku. Zajimavy zivotni pribeh.

85098211
18.07.2018 3 z 5

Kniha se mi moc nelíbila, zdála se mi napsaná hodně zdlouhavě a ne právě poutavě. Ani Beryl jsem si nedokázala oblíbit. Jediné, co mne zaujalo, byly odkazy na Karen Blixenovou a scény z jejího života - tato žena fascinuje snad každého ;-). Jinak je příběh podle mého názoru spíš průměrný a anotace silně scestná, protože kniha je o něčem úplně jiném, bohužel...

ivakola
14.06.2018 2 z 5

Já mám takové rozporuplné názory. Příběh Beryl je jistě zajímavý, ale zároveň tak jak je napsaný v této knize mi připadal hrozně nudný, Beryl nesympatická postava a název knihy je také nešťastně zvolen. Díky němu jsem čekala nějaký ,,akční" příběh a ona je to sonda do soukromého života jedné ne asi zrovna šťastné ženy.

soukroma
15.11.2017 3 z 5

Zajímavý příběh od dětství do rané dospělosti Beryl Markhamové (můžeme snadno porovnávat se Vzpomínkami na Afriku): styl vyprávění ladí s charakterem postavy - strohé, bez sentimentu a emocí, racionální. Trochu jakoby si hrdinka až moc fandila - vše si vydobyla, vše se naučila, vše zvládla sama, přitom to tak samozřejmě nebylo (a na učení nebyla vůbec), navíc svojí neústupností a neochotou se podřídit komukoli udělala také pár lidí ve svém okolí nešťastných (ovšem měla to asi v rodině - její matka byla tedy exemplární případ, bratr jakbysmet, a s otcem to taky snadné nebylo).
Trochu autorce zazlívám, že knihu prezentuje jako příběh letkyně - ve skutečnosti v knize Beryl uvidí letadlo poprvé přesně 30 stran před koncem, takže o létání je tam pramálo a o jejím letu přes Atlantik (téměř) nic.

Janis97
13.11.2017 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha!!

Danka22
10.11.2017 5 z 5

Moc povedená knížka :-D

haki34
29.10.2017 4 z 5

Pred nedávnom som pozerala film Vzpomínky na Afriku a tak ma knižka o Beryl Markhamovej zaujala..ale ...nebolo to to pravé orechové... rovnaké prostredie, rovnakí hrdinovia, známi už z filmu, príbeh s reálnymi postavami, ale viac menej vymysleným dejom. Spletitý dekadentný život hlavne britských kolonistov v Keni... kto, s kým, čo, kde... a pretože sa nudíme, tak nielen whisky a sex, ale dáme si aj doslovne do nosu niečo ostrejšie...
DO toho sem tam nejaká kultúra, sem tam lacnejšia zábava alá kultúra, dostihy aby sme sa nenudili a hlavná hrdinka Beryl - neohrozená dobrodružka (feministka veru nie...) opäť po dlhej dobe hlavná hrdinka, ktorá mi ozaj nesadla a bola mi výsostne nesympatická... celý život sa zjavne snažila dokázať sama sebe a okoliu, aká je dobrá a silná...a v skutočnosti to bola pomerne nešťastná osoba...
Hrdinka Vzomínek Karen Blixenová v porovnaní s ňou vyznieva ako omnoho charizmatickejšia a zaujímavejšia osoba...minimálne stavajúc na lepších základoch...

takže asi tak...3 by bolo málo, je tam veľa pekných charakteristík a popisov Afriky, ale 4 sú s nesympatickou Beryl tak akurát :)

harena
18.08.2017 5 z 5

Krásný román vycházející z reality. Hlavní hrdinka Beryl byla složitá povaha - prostopášná, nekonvenční, samorostlá žena. Stala se první ženou-trenérkou dostihových koní, získala profesionální pilotní průkaz a statečně bojovala s překážkami, které jí osud postavil do cesty. Velmi krásný a dojemný příběh o odvaze, o přátelství, o nenaplněné lásce a o statečnosti.

"A jakékoliv trápení, které přijde, je nezbytná cena za zázraky, za to krásné, co v životě prožijeme".

Evišťátko
24.07.2017 5 z 5

Nevím po kolikáté už musím u knihy napsat, že na jejím začátku jsem si říkala, co mě vedlo k tomu se pusit do jejího čtení. Pripadala mi plytká a nezáživná, ale čím dál víc mě vtahovala do děje a já byla nakonec vděčná, že jsem to s ní nevzdala. Krásný příběh, ve kterém se stále něco děje ☺

lapagerie
24.07.2017 3 z 5

Na knihu jsem poměrně dlouho čekala, ale nesplnila má očekávání. Nedokázala jsem se pořádně začíst. Příběh Beryl mě nezaujal a ona sama mi nebyla sympatická. Nakonec jsem se i ztrácela ve vedlejších postavách - ty spletité vztahy, jména, rozvody, milenci...
Navíc jsem čekala, hlavně po úvodu, příběh o pilotce, létání. Ale jde spíš o život "před létáním"...

hanča34
10.07.2017 5 z 5

Niknikita to vyjádřila za mně, se vším souhlasím. tato kniha chytí za srdce.

niknikita
07.07.2017 5 z 5

Nádherný příběh a nezapomenutelná kniha, která posunula moje poznání o skutečnost, že svá přání máme chtít celým svým srdcem.Máme tak naději, že se nám mohou vyplnit.
Dlouho jsem nečetla něco tak blízkého mé duši a poděkování Paule McLainové je jenom málo toho, co mohu vyjádřit.

medlovice
06.07.2017 5 z 5

Mám ráda příběhy a silných ženách, o těch nezlomných , nesmiřitelných s osudem. Beryl byla všechno. Lovkyně , trenérka i pilotka , tvrdě pracující na tom aby přežila. Výborná kniha od krásného obalu až po doslov autorky. Přesně to, co mám ráda.

kudrdlinka
24.04.2017 5 z 5

Tohle bylo moc pěkné a zajímavé čtení - nespoutaná Afrika, nespoutaná Beryl, která se uměla se životem poprat a jít si za svým. Občas jsem sice trochu tápala ve jménech postav i míst, ale tolik to nevadilo. Jsem teď docela naladěná kouknout se po delší době na Vzpomínky na Afriku.

Afrika přelom 19. a 20. století Keňa letectví dějiny letectví historické romány piloti

Paula McLain
americká, 1965
2011  84%Pařížská manželka
2016  85%Létala jsem za sluncem
2018  89%Láska a zkáza
2023  76%Svit temnoty

Kniha Létala jsem za sluncem je v