Létala jsem za sluncem ekniha

Pilotka Beryl Markhamová, baronka Blixenová, jejich milenec Denys Finch Hatton... a vzpomínky na Afriku Keňa na počátku 20. století... Místo, kde domorodý svět černých bojovníků naráží na dekadentní aristokratickou společnost. Bílé dítě uprostřed černé Afriky.To je Beryl, kterou matka v dětství opustila a zanechala ji s otcem na koňské farmě. Jeho nekonvenční výchova učinila z Beryl odvážnou, nekonvenční mladou ženu. Jenže i to nejdivočejší dítě musí dospět, a tak i jí život ukáže svou horší tvář. Krach farmy, jeden katastrofální vztah za druhým... Beryl si vezme do hlavy, že bude dělat to, co umí nejlépe: trénovat vítěze koňských dostihů. V manželství ale prohrává. Zvlášť když se zoufale zamiluje do charismatického Denyse Finch Hattona, milence slavné baronky Blixenové. Ano, té Karen Blixenové, svérázné dámy, kterou proslavila kniha Vzpomínky na Afriku. Beryl hledá své místo na zemi. Jenomže ono vůbec není na zemi. Je v oblacích. V kabině letadla. Chce být nejlepší. Přeletět Atlantik. Doletět až ke slunci. Zlomit osud. Od autorky bestselleru PAŘÍŽSKÁ MANŽELKA. Kniha se stala bestsellerem časopisu New York Times....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287867/letala-jsem-za-sluncem-UJF-287867.jpg 4.5101

Circling the Sun (2015)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno: (ekniha), Metafora

hzd

Krásně napsaná knížka, úplně jsem si tu Afriku představovala. Konec vzala autorka trošku hopem, klidně bych ještě četla o létání, největší část zde byla věnována koním.

Opatov

Pribeh zeny, ktera smysl sveho zivota po nevydarenem manzelstvi nasla v letani. Bajecne se prolina s obsahem knihy Baronka Blixenova a se Vzpominkami na Afriku. Zajimavy zivotni pribeh.

Kniha se mi moc nelíbila, zdála se mi napsaná hodně zdlouhavě a ne právě poutavě. Ani Beryl jsem si nedokázala oblíbit. Jediné, co mne zaujalo, byly odkazy na Karen Blixenovou a scény z jejího života - tato žena fascinuje snad každého ;-). Jinak je příběh podle mého názoru spíš průměrný a anotace silně scestná, protože kniha je o něčem úplně jiném - bohužel...

ivakola

Já mám takové rozporuplné názory. Příběh Beryl je jistě zajímavý, ale zároveň tak jak je napsaný v této knize mi připadal hrozně nudný, Beryl nesympatická postava a název knihy je také nešťastně zvolen. Díky němu jsem čekala nějaký ,,akční" příběh a ona je to sonda do soukromého života jedné ne asi zrovna šťastné ženy.

soukroma
15.11.2017

Zajímavý příběh od dětství do rané dospělosti Beryl Markhamové (můžeme snadno porovnávat se Vzpomínkami na Afriku): styl vyprávění ladí s charakterem postavy - strohé, bez sentimentu a emocí, racionální. Trochu jakoby si hrdinka až moc fandila - vše si vydobyla, vše se naučila, vše zvládla sama, přitom to tak samozřejmě nebylo (a na učení nebyla vůbec), navíc svojí neústupností a neochotou se podřídit komukoli udělala také pár lidí ve svém okolí nešťastných (ovšem měla to asi v rodině - její matka byla tedy exemplární případ, bratr jakbysmet, a s otcem to taky snadné nebylo).
Trochu autorce zazlívám, že knihu prezentuje jako příběh letkyně - ve skutečnosti v knize Beryl uvidí letadlo poprvé přesně 30 stran před koncem, takže o létání je tam pramálo a o jejím letu přes Atlantik (téměř) nic.

Janis97
13.11.2017

Naprosto dokonalá kniha!!

Danka22
10.11.2017

Moc povedená knížka :-D

haki34
29.10.2017

Pred nedávnom som pozerala film Vzpomínky na Afriku a tak ma knižka o Beryl Markhamovej zaujala..ale ...nebolo to to pravé orechové... rovnaké prostredie, rovnakí hrdinovia, známi už z filmu, príbeh s reálnymi postavami, ale viac menej vymysleným dejom. Spletitý dekadentný život hlavne britských kolonistov v Keni... kto, s kým, čo, kde... a pretože sa nudíme, tak nielen whisky a sex, ale dáme si aj doslovne do nosu niečo ostrejšie...
DO toho sem tam nejaká kultúra, sem tam lacnejšia zábava alá kultúra, dostihy aby sme sa nenudili a hlavná hrdinka Beryl - neohrozená dobrodružka (feministka veru nie...) opäť po dlhej dobe hlavná hrdinka, ktorá mi ozaj nesadla a bola mi výsostne nesympatická... celý život sa zjavne snažila dokázať sama sebe a okoliu, aká je dobrá a silná...a v skutočnosti to bola pomerne nešťastná osoba...
Hrdinka Vzomínek Karen Blixenová v porovnaní s ňou vyznieva ako omnoho charizmatickejšia a zaujímavejšia osoba...minimálne stavajúc na lepších základoch...

takže asi tak...3 by bolo málo, je tam veľa pekných charakteristík a popisov Afriky, ale 4 sú s nesympatickou Beryl tak akurát :)

harena
18.08.2017

Krásný román vycházející z reality. Hlavní hrdinka Beryl byla složitá povaha - prostopášná, nekonvenční, samorostlá žena. Stala se první ženou-trenérkou dostihových koní, získala profesionální pilotní průkaz a statečně bojovala s překážkami, které jí osud postavil do cesty. Velmi krásný a dojemný příběh o odvaze, o přátelství, o nenaplněné lásce a o statečnosti.

"A jakékoliv trápení, které přijde, je nezbytná cena za zázraky, za to krásné, co v životě prožijeme".

Evišťátko
24.07.2017

Nevím po kolikáté už musím u knihy napsat, že na jejím začátku jsem si říkala, co mě vedlo k tomu se pusit do jejího čtení. Pripadala mi plytká a nezáživná, ale čím dál víc mě vtahovala do děje a já byla nakonec vděčná, že jsem to s ní nevzdala. Krásný příběh, ve kterém se stále něco děje ☺

lapagerie
24.07.2017

Na knihu jsem poměrně dlouho čekala, ale nesplnila má očekávání. Nedokázala jsem se pořádně začíst. Příběh Beryl mě nezaujal a ona sama mi nebyla sympatická. Nakonec jsem se i ztrácela ve vedlejších postavách - ty spletité vztahy, jména, rozvody, milenci...
Navíc jsem čekala, hlavně po úvodu, příběh o pilotce, létání. Ale jde spíš o život "před létáním"...

hanča34
10.07.2017

Niknikita to vyjádřila za mně, se vším souhlasím. tato kniha chytí za srdce.

niknikita
07.07.2017

Nádherný příběh a nezapomenutelná kniha, která posunula moje poznání o skutečnost, že svá přání máme chtít celým svým srdcem.Máme tak naději, že se nám mohou vyplnit.
Dlouho jsem nečetla něco tak blízkého mé duši a poděkování Paule McLainové je jenom málo toho, co mohu vyjádřit.

medlovice
06.07.2017

Mám ráda příběhy a silných ženách, o těch nezlomných , nesmiřitelných s osudem. Beryl byla všechno. Lovkyně , trenérka i pilotka , tvrdě pracující na tom aby přežila. Výborná kniha od krásného obalu až po doslov autorky. Přesně to, co mám ráda.

kudrdlinka
24.04.2017

Tohle bylo moc pěkné a zajímavé čtení - nespoutaná Afrika, nespoutaná Beryl, která se uměla se životem poprat a jít si za svým. Občas jsem sice trochu tápala ve jménech postav i míst, ale tolik to nevadilo. Jsem teď docela naladěná kouknout se po delší době na Vzpomínky na Afriku.

rozvera
04.03.2017

Kniha se mi velmi líbila , už proto, že popisuje skutečný život dívenky od dětství do dospělosti, která si beze zbytku splnila svůj sen být pilotkou. Osoba Beryl je zmíněna i v mé oblíbené knížce Vzpomínky na Afriku od Karen Blixenové, jejíž děj se odehrává ve stejné době, stejné zemi a oběma knihami se prolíná postava cestovatele Denyse.

lenulitah
06.02.2017

Miluju Vzpomínky na Afriku a tahle kniha se odehrává na stejném místě, ve stejném čase a se stejnými postavami. Co víc si můžu přát..Navíc život Beryl Markhamové byl opravdu zajímavý.

alepav
24.11.2016

Musím souhlasit se všemi uvedenými komentáři. Jen bych dodala že dnes by to měla jednodušší, kdy skandály se vyvolávají i uměle aby naše Star měly z čeho žít, než se živit prácí.

Kočičáci
11.10.2016

Miluju pravdivé a krásně napsané příběhy...a to příběh Beryl bezesporu je.
Život se s ní nemazlil hned od počátku, kdy ji jako malou opustila matka a postupně jí do cesty kladl další překážky. Ovšem co tě nezabije, to tě posílí. Tak statečně bojovala se vším, co jí zkřížilo cestu. Neměla na výběr. A to všechno z ní udělalo statečnou, silnou, sebevědomou ženu, která si prožila život podle svých představ. A to je krásné, tiše jí závidím...

"Jakékoli trápení, které přijde, je nezbytná cena za to krásné, co v životě prožijeme."

gossipavlina
03.10.2016

Nespoutaná, divoká, nekonvenční, bez zábran. Taková Beryl byla. A nic nedokázalo jejího dobrodružného ducha zkrotit, ani manželství, ani mateřství. Kdyby se v době jejího mládí začalo létat na Měsíc, Beryl by byla určitě mezi prvními.
Mě kniha velmi bavila, užila jsem si jí. Ač Afriku osobně neznám, přečetla jsem o ní už tolik knih, že je mi hodně blízká. Ale žít bych tam nechtěla.
A Beryl, no byla mi sympatická, dokázala jsem ji v mnohém pochopit.
Takže já určitě doporučuji dalším k přečtení. Je to knížka, která se čte lehce, odpočinková. A hlavně zajímavá.

JessieEx
27.09.2016

Kniha není o létání, jak by se mohlo zdát, ale o životních událostech Beryl Markhamové, jež vedly k tomu, že Beryl začala létat. Vyprávění nám dává nahlédnout do dětství Beryl, která odjakživa byla svým způsobem komplikovaná, byla takový samorost, jen se naučila chodit už běhala bosa s domorodými dětmi a učila se lovit drobná i větší zvířata. Sotva jí bylo sedmnáct, neuváženě se provdala a od té doby se to s ní dá se říci táhlo, bezhlavě skákala do jednoho vztahu za druhým. Mé sympatie si nezískala, těžko říci, zda je to vinou autorky či její vlastní. Příběh nebyl špatný, celkem dobře se četl, ale nebylo mi blízké ani prostředí, ve kterém Beryl žila, některé její skandály byly až neuvěřitelné a navíc nevím, do jaké míry autorka fabulovala ale místy byl prostě děj až nezáživný, nebylo to opravdové. Ale právě díky této knize jsem se dozvěděla o Karen Blixen a jejích Vzpomínkách na Afriku. Ráda bych si tu knížku přečetla, ale zároveň je mi jasné, že už pro mě nebude mít to pravé kouzlo, neboť už o ní něco vím z pohledu Beryl. Létala jsem za sluncem dávám tři hvězdičky, i přes ty výše zmíněné nedostatky byl totiž příběh zajímavý a dozvěděla jsem se něco nového.

Selinute
22.09.2016

Neskutečně krásný příběh... Knížka, ke které se určitě jednou vrátím...

Lenka27
29.08.2016

Člověk nemůže mít všechno. Jako profesionálka byla Beryl skvělá, byla mi blízká tím, že by raději zemřela, než by něco vzdala. Bohužel tyto vlastnosti se s osobním štěstím příliš neslučují. Některé pasáže jsem si opsala, byly mi tak blízké. Dětství bylo vykresleno detailně, stejně jako mládí, škoda, že vzhledem k tomu, jakého věku se Beryl dožila, nebylo už nic po smrti Denyse. Život takový není, ona žila dál a zajímalo mě, jak pokračovala v létání, alespoň nástin. Jinak skvělá kniha od autorky "Pařížské manželky".

clouds
13.08.2016

Beryl vyrůstala divoce, vychovávána otcem, který na ni neměl příliš čas, ale miloval ji, také africkými domorodci, obklopená nádhernou africkou přírodou. Je jasné, že když se k tomu připojí hluboká ztráta matky, že vyroste dítě a později žena - která bude obtiskem toho, co jí v životě zůstalo: nádherná krajina, trysk divokých koní, Afrika v ní samé. Taková žena musí být svobodomyslná a nespoutaná, a nutně musí zaujmout Denyse F. Hattona, protože i v něm je podobná divokost. Je to nejspíš velká vnitřní poctivost a urputné hledání sebe sama, co je na knížce tolik zajímavé. Překrásná knížka s mnoha hlubokými přesahy. Doporučuji...

magnolia
04.08.2016

"Měla jsem farmu v Africe..." to jsou známá slova z filmu Vzpomínky na Afriku, která se mi vybavila několikrát během čtení. Knížka se odehrává v té samé době, je tam i Karen Blixenová a Denys (ten přelétavý a svobodomyslný letec a lovec, s filmovou tváří R.Redforda), viděni zde jiným pohledem, zajímavějším a v dalších souvislostech. Postav je v knize ještě více, ale hlavní hrdinka Beryl zastíní všechny ostatní a její příběh je tak krásně napsaný, že pro mne osobně je prostě skutečný. Je to poutavý román o svobodě, lásce a přátelství, o odvaze a marném boji s lidskou závistí a předsudky. Doporučuji každému. (Vadila mi jen ta okrajově zmíněná skutečnost, že úžasný Denys lovil slony kvůli slonovině, ale i to je nejspíš smutná pravda). Knížka je čtivá od první do poslední věty, včetně poznámky autorky a možná i vás přinutí ke hledání dalších informací, souvislostí, obrázků ...

Šánka
17.07.2016

Úchvatný příběh, odehrávající se na pozadí nespoutané, divoké, africké přírody. A stejně nespoutaná je i hlavní hrdinka této knihy, komplikovaná Beryl, jež navzdory svazujícím konvencím, dokázala žít podle svého, jít si za svými sny a po všech životních prohrách, nenaplněné lásce, znovu vstát a vzlétnout nejen za sluncem.
Velmi krásná, ale i smutná kniha.

perpe2a
11.07.2016

krásný příběh, dojemný a smutně krásný

MartinaF
29.06.2016

Nádherný příběh o statečné ženě, se kterou se život vůbec nemazlil.

Imor
06.06.2016

Krásný příběh mladé dívky, ze které se stala sebevědomá žena. Knihu jsem zakoupila na základě doporučení v knihkupectví a dobře jsem udělal :-)

veronika9143
03.06.2016

Ze začátku jsem nevěděla, co mám od knihy čekat. To se, ale brzo změnilo a já se ponořila do zvláštního života Beryl. Silná, odvážná a někdy bych řekla až paličatá, mladá žena. Neměla to vůbec jednoduché a doba tomu nepřála. Doporučuji přečíst, mě se moc líbila.

Paula McLain

Paula McLain