Létala jsem za sluncem ekniha

Pilotka Beryl Markhamová, baronka Blixenová, jejich milenec Denys Finch Hatton... a vzpomínky na Afriku Keňa na počátku 20. století... Místo, kde domorodý svět černých bojovníků naráží na dekadentní aristokratickou společnost. Bílé dítě uprostřed černé Afriky.To je Beryl, kterou matka v dětství opustila a zanechala ji s otcem na koňské farmě. Jeho nekonvenční výchova učinila z Beryl odvážnou, nekonvenční mladou ženu. Jenže i to nejdivočejší dítě musí dospět, a tak i jí život ukáže svou horší tvář. Krach farmy, jeden katastrofální vztah za druhým... Beryl si vezme do hlavy, že bude dělat to, co umí nejlépe: trénovat vítěze koňských dostihů. V manželství ale prohrává. Zvlášť když se zoufale zamiluje do charismatického Denyse Finch Hattona, milence slavné baronky Blixenové. Ano, té Karen Blixenové, svérázné dámy, kterou proslavila kniha Vzpomínky na Afriku. Beryl hledá své místo na zemi. Jenomže ono vůbec není na zemi. Je v oblacích. V kabině letadla. Chce být nejlepší. Přeletět Atlantik. Doletět až ke slunci. Zlomit osud. Od autorky bestselleru PAŘÍŽSKÁ MANŽELKA. Kniha se stala bestsellerem časopisu New York Times....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287867/letala-jsem-za-sluncem-UJF-287867.jpg 4.4122
Literatura světová, Historické romány
Vydáno (ekniha), Metafora

Circling the Sun, 2015

Kniha Létala jsem za sluncem

Kopretina_aku

Příběh z koloniální Keni ve 20. letech 20. století vypráví o Beryl, která je na afrických pláních od útlého dětství, vyrůstá v nezavislou ženu a touží se stát první trenérkou dostihových koní. Při tom řeší milostné záležitosti. O létání se opravdu dočteme téměř na konci, proto bych knihu doporučila spíše milovníkům koní a romantických vztahů. Mně díky tomu kniha až tak nezaujala. Čekala jsem, že bude pojednávat o leteckých úspěších Beryl. Popis o životě v kolonii v Keni byl zajímavý, ale to nestačí. Za mne 3,5 *.

jaaquarius

Můj šálek kávy. Nádhera. Až srdce usedá a dech se tají.

Anie94
19.12.2019

Na knihu mám rozporuplné názory. Obdivovala jsem Beryl za to, že se dokázala postavit na vlastní nohy a opustit nefungující manželství a žít na "vlastní pěst", tím spíš v době jaká jí byla souzena. Kniha je spíše založená na pocitech, než že by se tam odehrával nějaký dechberoucí děj. Beryl měla jistě daleko zajímavější život než jak jej popsala autorka. Její způsob se mi zdál takový dost nezáživný. Nepovedlo se mi úplně začíst a četla jsem jen proto, že jsem pořád čekala kdy se něco začne dít. Co mi ale vadilo bylo, že kniha má dost zavádějící název. Beryl sice byla první ženou, která přeletěla Atlantik, ale kniha je spíše o životě v Africe s "nohama pevně na zemi" a o létání se zmiňuje velmi okrajově. Spíš celá kniha je taková "cesta" jak se Beryl k tomu létání vlastně dostala. Konec knížky byl trošku odfláknutý, jiné pasáže zbytečně dlouhé.

Amazonka72
06.12.2019

Měla jsem farmu v Africe.... Keňa, první polovina 20.století. Silná a samostatná žena uprostřed africké divočiny. Láska k Denysi Finchovi. Ano, tohle vše již tak dobře známe z knihy (a nezapomenutelného filmu) Vzpomínky na Afriku. Příběh Beryl zdaleka nedosahuje úrovně příběhu Karen Blixenové. Ale rozhodně se nedá říct, že by byl nudný či nezajímavý. Pobyt v koloniální Africe asi sám od sebe předurčoval dobrodružný život, a ti co zde v tuto dobu žili, pracovali a milovali Afriku, museli být silnými osobnostmi. Houževnatost Beryl mě fascinovala, její odvaha odejít z prvního manželství a postavit se na vlastní nohy. Prosadit se v ryze mužském světě. Určitě to v té době muselo být velmi těžké.
Prožívala jsem spolu s ní lásku k Denysovi, sžírající, mizející... k člověku, který potřeboval pocit svobody stejně jako ona. Ale i taková touha po svobodě má za následek osamění a neschopnost založit fungující rodinu.
Co mám však autorce za zlé je, tak trochu zavádějící, název knihy. Ano, Beryl létala, byla první ženou, která přeletěla Atlantik, o létání ale tato kniha vlastně vůbec není. Byl to jeden z důvodů, proč jsem si ji chtěla přečíst. Zkrátka očekávala jsem přeci jenom trochu více popisů leteckého prostředí. Je škoda, že autorka tuto (jistě velmi zajímavou) etapu života Beryl shrnula do posledních čtyř kapitol.

Soofi
26.09.2019

Přestože možná nejste úplně fanoušky Afriky jako já, příběh Beryl Markhamové vám ji dokáže ukázat tak, že pochopíte, že pro ni existovala vždy jen Keňa a nikdy to nemohlo být jinak.

Kniha mě opravdu mile překvapila sugestivním líčením africké krajiny a koloniální společnosti, stejně jako nevšedními osudy hlavní hrdinky. Nekonvenční ženy narozené ve velmi konvenční době, neohrabaně se snažíc zorientovat v pravidlech pokrytecké společnosti.
Možná vám Beryl nepřiroste úplně k srdci, přesto je to výjimečná osobnost, od dětství dobrodružka, kterou nikdy nezastrašila žádná výzva.
Celý její život jako by se nesl v duchu svahilského přísloví, které zmínil její domorodý přítel z dětství: "Nová věc je dobrá, i když bolí."
Měla jsem obavu, jak autorka naloží s postavami Karen Blixen a Denyse Finch Hattona, které mě k tomuto románu ve skutečnosti přivedly, ale můžu říct, že v příběhu neztratily nic na své cti a atraktivě, přestože tyto milostné trojúhelníky bývají často velmi ošemetné.
"Obě jsme se snažily doletět ke slunci a nepodařilo se, spadly jsme zase na zem, v ústech pachuť roztaveného vosku a smutku. Denys nebyl ani její, ani můj. Nepatřil nikomu ani teď, ani předtím."

Pavouček2
13.08.2019

Pěkný, chvílema jsem měla pocit, že jsem také v Africe :-)

Ivanule
28.06.2019

Krásný příběh o Beryl,která se s matkou,otcem a bratrem přestěhovala do Keni,kde si pořídili farmu s koňmi,o dětství,které pro Beryl nebylo lehké,stejně jako dospívání,jedno nevydařené manželství,láska k muži,kterého nemohla mít i když by tak chtěla,až po nalezení lásky v létání,konec byl trošku useknutý a velice rychlý...

hzd
21.09.2018

Krásně napsaná knížka, úplně jsem si tu Afriku představovala. Konec vzala autorka trošku hopem, klidně bych ještě četla o létání, největší část zde byla věnována koním.

Stopy v krvi
Stopy v krvi