Létala jsem za sluncem

Létala jsem za sluncem https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280984/mid_letala-jsem-za-sluncem-UVA-280984.jpg 4 157 62

Afrika na počátku 20. století, Keňa… Místo, kde domorodý svět černých bojovníků naráží na uhlazenou společnost aristokratických osadníků. Bělošské děvčátko uprostřed černé Afriky. To je Beryl, kterou matka v útlém dětství opustila a zanechala ji samotnou s otcem na koňské farmě. Po nezdařeném manželství se zoufale zamiluje do charismatického lovce Denyse Finche Hattona, milence a přítele slavné baronky Blixenové. Ano, té svérázné dámy, kterou proslavila kniha Vzpomínky na Afriku. Společenský skandál donutí Beryl uprchnout do Anglie. Po návratu do Keni už ale nic není jako dřív. Kde je její místo na zemi? Jenomže ono vůbec není na zemi. Je na obloze. V kabině letadla. Učí se ovládat stroj. Být nejlepší. Přeletět Atlantik. Doletět až ke slunci. Zlomit osud.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Metafora

Circling the Sun , 2015

rozvera
rozvera
04.03.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila , už proto, že popisuje skutečný život dívenky od dětství do dospělosti, která si beze zbytku splnila svůj sen být pilotkou. Osoba Beryl je zmíněna i v mé oblíbené knížce Vzpomínky na Afriku od Karen Blixenové, jejíž děj se odehrává ve stejné době, stejné zemi a oběma knihami se prolíná postava cestovatele Denyse.

lenulitah
lenulitah
06.02.2017 5 z 5

Miluju Vzpomínky na Afriku a tahle kniha se odehrává na stejném místě, ve stejném čase a se stejnými postavami. Co víc si můžu přát..Navíc život Beryl Markhamové byl opravdu zajímavý.

alepav
alepav
24.11.2016 5 z 5

Musím souhlasit se všemi uvedenými komentáři. Jen bych dodala že dnes by to měla jednodušší, kdy skandály se vyvolávají i uměle aby naše Star měly z čeho žít, než se živit prácí.

Kočičáci
Kočičáci
11.10.2016 5 z 5

Miluju pravdivé a krásně napsané příběhy...a to příběh Beryl bezesporu je.
Život se s ní nemazlil hned od počátku, kdy ji jako malou opustila matka a postupně jí do cesty kladl další překážky. Ovšem co tě nezabije, to tě posílí. Tak statečně bojovala se vším, co jí zkřížilo cestu. Neměla na výběr. A to všechno z ní udělalo statečnou, silnou, sebevědomou ženu, která si prožila život podle svých představ. A to je krásné, tiše jí závidím...

"Jakékoli trápení, které přijde, je nezbytná cena za to krásné, co v životě prožijeme."

gossipavlina
gossipavlina
03.10.2016 5 z 5

Nespoutaná, divoká, nekonvenční, bez zábran. Taková Beryl byla. A nic nedokázalo jejího dobrodružného ducha zkrotit, ani manželství, ani mateřství. Kdyby se v době jejího mládí začalo létat na Měsíc, Beryl by byla určitě mezi prvními.
Mě kniha velmi bavila, užila jsem si jí. Ač Afriku osobně neznám, přečetla jsem o ní už tolik knih, že je mi hodně blízká. Ale žít bych tam nechtěla.
A Beryl, no byla mi sympatická, dokázala jsem ji v mnohém pochopit.
Takže já určitě doporučuji dalším k přečtení. Je to knížka, která se čte lehce, odpočinková. A hlavně zajímavá.

JessieEx
JessieEx
27.09.2016 3 z 5

Kniha není o létání, jak by se mohlo zdát, ale o životních událostech Beryl Markhamové, jež vedly k tomu, že Beryl začala létat. Vyprávění nám dává nahlédnout do dětství Beryl, která odjakživa byla svým způsobem komplikovaná, byla takový samorost, jen se naučila chodit už běhala bosa s domorodými dětmi a učila se lovit drobná i větší zvířata. Sotva jí bylo sedmnáct, neuváženě se provdala a od té doby se to s ní dá se říci táhlo, bezhlavě skákala do jednoho vztahu za druhým. Mé sympatie si nezískala, těžko říci, zda je to vinou autorky či její vlastní. Příběh nebyl špatný, celkem dobře se četl, ale nebylo mi blízké ani prostředí, ve kterém Beryl žila, některé její skandály byly až neuvěřitelné a navíc nevím, do jaké míry autorka fabulovala ale místy byl prostě děj až nezáživný, nebylo to opravdové. Ale právě díky této knize jsem se dozvěděla o Karen Blixen a jejích Vzpomínkách na Afriku. Ráda bych si tu knížku přečetla, ale zároveň je mi jasné, že už pro mě nebude mít to pravé kouzlo, neboť už o ní něco vím z pohledu Beryl. Létala jsem za sluncem dávám tři hvězdičky, i přes ty výše zmíněné nedostatky byl totiž příběh zajímavý a dozvěděla jsem se něco nového.

Selinute
Selinute
22.09.2016 5 z 5

Neskutečně krásný příběh... Knížka, ke které se určitě jednou vrátím...

Lenka27
Lenka27
29.08.2016 5 z 5

Člověk nemůže mít všechno. Jako profesionálka byla Beryl skvělá, byla mi blízká tím, že by raději zemřela, než by něco vzdala. Bohužel tyto vlastnosti se s osobním štěstím příliš neslučují. Některé pasáže jsem si opsala, byly mi tak blízké. Dětství bylo vykresleno detailně, stejně jako mládí, škoda, že vzhledem k tomu, jakého věku se Beryl dožila, nebylo už nic po smrti Denyse. Život takový není, ona žila dál a zajímalo mě, jak pokračovala v létání, alespoň nástin. Jinak skvělá kniha od autorky "Pařížské manželky".

clouds
clouds
13.08.2016 5 z 5

Beryl vyrůstala divoce, vychovávána otcem, který na ni neměl příliš čas, ale miloval ji, také africkými domorodci, obklopená nádhernou africkou přírodou. Je jasné, že když se k tomu připojí hluboká ztráta matky, že vyroste dítě a později žena - která bude obtiskem toho, co jí v životě zůstalo: nádherná krajina, trysk divokých koní, Afrika v ní samé. Taková žena musí být svobodomyslná a nespoutaná, a nutně musí zaujmout Denyse F. Hattona, protože i v něm je podobná divokost. Je to nejspíš velká vnitřní poctivost a urputné hledání sebe sama, co je na knížce tolik zajímavé. Překrásná knížka s mnoha hlubokými přesahy. Doporučuji...

magnolia
magnolia
04.08.2016 5 z 5

"Měla jsem farmu v Africe..." to jsou známá slova z filmu Vzpomínky na Afriku, která se mi vybavila několikrát během čtení. Knížka se odehrává v té samé době, je tam i Karen Blixenová a Denys (ten přelétavý a svobodomyslný letec a lovec, s filmovou tváří R.Redforda), viděni zde jiným pohledem, zajímavějším a v dalších souvislostech. Postav je v knize ještě více, ale hlavní hrdinka Beryl zastíní všechny ostatní a její příběh je tak krásně napsaný, že pro mne osobně je prostě skutečný. Je to poutavý román o svobodě, lásce a přátelství, o odvaze a marném boji s lidskou závistí a předsudky. Doporučuji každému. (Vadila mi jen ta okrajově zmíněná skutečnost, že úžasný Denys lovil slony kvůli slonovině, ale i to je nejspíš smutná pravda). Knížka je čtivá od první do poslední věty, včetně poznámky autorky a možná i vás přinutí ke hledání dalších informací, souvislostí, obrázků ...

Šánka
Šánka
17.07.2016 5 z 5

Úchvatný příběh, odehrávající se na pozadí nespoutané, divoké, africké přírody. A stejně nespoutaná je i hlavní hrdinka této knihy, komplikovaná Beryl, jež navzdory svazujícím konvencím, dokázala žít podle svého, jít si za svými sny a po všech životních prohrách, nenaplněné lásce, znovu vstát a vzlétnout nejen za sluncem.
Velmi krásná, ale i smutná kniha.

perpe2a
perpe2a
11.07.2016 4 z 5

krásný příběh, dojemný a smutně krásný

MartinaF
MartinaF
29.06.2016 4 z 5

Nádherný příběh o statečné ženě, se kterou se život vůbec nemazlil.

Imor
Imor
06.06.2016 4 z 5

Krásný příběh mladé dívky, ze které se stala sebevědomá žena. Knihu jsem zakoupila na základě doporučení v knihkupectví a dobře jsem udělal :-)

veronika9143
veronika9143
03.06.2016 5 z 5

Ze začátku jsem nevěděla, co mám od knihy čekat. To se, ale brzo změnilo a já se ponořila do zvláštního života Beryl. Silná, odvážná a někdy bych řekla až paličatá, mladá žena. Neměla to vůbec jednoduché a doba tomu nepřála. Doporučuji přečíst, mě se moc líbila.

PetraBery
PetraBery
02.06.2016 5 z 5

Pěkná, čtivá kniha o ženě, která se nenechala osudem zlomit. Beryl byla neuvěřitelně silná, šla si za svým a za to má můj obdiv. Příběh zasazen do horké Afriky, příběh o lásce, která se nenaplnila... Líbilo moc!

jeduna
jeduna
31.05.2016 5 z 5

ženy odmítající žít podle pravidel to nemají v životě lehké a na počátku minulého století to platilo dvojnásob. tehdejší Afrika pro ně musela být silně magické a přitažlivé místo. vedro na zdechnutí, divoká zvířata, zelené vrcholky kopců v okolí Rift Walley a tráva v barvě lvů... ostatně "I think I could turn and live with the animals."

Tiffany
Tiffany
27.05.2016 5 z 5

Naprostá paráda ! Pět plus . Svižný, čtivý román, kterému pranic nechybí . Nádherná knížka podle mého gusta. Díky příběhu Karen Blixen "Vzpomínky na Afriku", který miluju, se navíc člověk tak trochu vrací do známých míst a příběh se tak stává o to víc plastickým a uchopitelným. Poslední dobou si taky říkám, že by bylo na místě ocenit i citlivý překlad .

bookcase
bookcase
23.05.2016 5 z 5

Nádherný, barvitý příběh ženy, která šla za svým. Afrika jako kulisa je pro tento příběh to pravé - horká, tajemná, exotická a nevyzpytatelná.

Tobika
Tobika
20.05.2016 5 z 5

Krásný a citlivý příběh. Neuvěřitelně čtivá knížka. Hodně se mi líbilo, že jsem se opět setkala s postavami z knihy Vzpomínky na Afriku.