Létající třída

Ve své vánoční povídce Létající třída zavádí nás Kästner do chlapeckého internátu v městečku Kirchbergu a líčí nejrůznější drobné příhody ze života několika tamějších studentů gymnasistů. Autorovi se podařilo velmi živě zachytit všední denní život se všemi radostmi i starostmi mládí, nesoucího s sebou někdy slunnou pohodu a bezstarostné veselí, jindy zase vážné chvíle a opravdové životní problémy. Ale je to vždycky mládí jiskřící energií, chutí do života a optimismem, mládí, které má smysl pro čest, vzájemnou solidaritu a zdravý kolektivní život. Každý Kästnerův mladý hrdina je úplně jiný, ale všichni jsou živí a pravdiví, a proto čtenářům blízcí. Energický silák Matyáš, nejlepší přítel malého a slabého Uliho, houževnatý Sebastian i trochu samotářský primus třídy Martin, statečný Johny Trotz i ostatní chlapci, všichni nastupují po boku svého obětavého a dobrého vychovatele a profesora Bokha i jeho přítele Nekuřáka správnou cestu do života, prozářenou vzájemným porozuměním a pochopením a vedoucí k utužení pevného a čistého lidského charakteru. Přel. Jitka Fučíková; verše přel. Petr Kopta, doslov: Jitka Bodláková; pův. něm. il. Waltera Triera....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33400/letajici-trida-33400.jpg 4.313

Das fliegende Klassenzimmer (1933)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Marekh

Kniha se mi velmi líbila a určitě tuto knihu doporučuji. Dětem by se kniha mohla líbit. Autor povzbuzuje mladého čtenáře, aby neklesal na mysli, když se mu něco nedaří a v knize nalezneme spoustu jiných rad.

Závěr knihy byl moc pěkný.

Citáty z knihy, které se mi moc líbily:

Jenom si však nic nenamlouvejte a nedejte si nic namluvit. Naučte se hledět nepříznivému osudu pevně do očí. Nelekněte se, když se něco nezdaří. Neochabujte, máte-li smůlu! Neklesejte na mysli! Musíte mít tvrdou kůži!

Musíte umět snést ránu, jak říkají boxeři. Musíte se naučit přijímat rány a snášet je. Jinak budete grogy po prvním políčku, který vám život zasadí. Neboť život má zatraceně velké číslo rukavic, přátelé! Když člověk takovou ránu slízne a nebyl na ni připraven, pak stačí, aby už jen zakašlala malá domácí muška, a hned sebou plácne na nos jak široký tak dlouhý.

Proto vám důvěrně prozradím, že jsem dokonce mimořádně bázlivý. Ale jsem chytrý a nedávám to najevo. Mně ten můj nedostatek odvahy příliš nevadí. Nestydím se za něj. A to je tím, že jsem chytrý. Vím, že každý člověk má své chyby a slabé stránky. Záleží jen na tom, aby je nedával na sobě znát.

Erich Kästner

Erich Kästner