Léta

Léta jsou kruhy ve dřevě. Léta jsou také roky. V létech jednoho stromu uvízla jedné noci střela, a zvídavému, nepokojnému člověku nedalo spát, jak se mohla kulka zarýt do stromu pod zcela nepochopitelným úhlem. Vstřel šel seshora. Muselo se střílet, když strom ležel, a poražený kmen zůstal přece na místě jen několik hodin. Co se vlastně stalo? Záhada podivného vstřelu má své důsažné souvislosti, životně důležité, jež se táhnou pět let zpátky do Prahy i do líbezné horské krajiny. Souvislosti vztahující se k přítomnosti, a nakonec i k podivuhodné cestě do zahraničí, kam se ústřední postava románu Pavla Hajného dostává se zájezdem. Zde dochází ke konfrontaci ve více rovinách, k vyjasnění jen naznačených postojů, jež nám mnohdy připadají zcela samozřejmé.

Hajného Léta mají složitou strukturu a jejich předivo nenapovídá okamžitě závěr. Je to společenský román s tajemstvím, který má jednoznačný půdorys, ale také pokračuje otevřením nových problémů. Jedno je však jisté: v průběhu vzrušujícího děje musí hrdinové řešit svůj vztah k životu, k lidem, ke své rodné zemi. I když za závojem tajemství, přece jen je zřejmé, že nic v tomto světě velkých dramatických konfliktů není samozřejmé a bezpečné, že normální podmínky lidské existence je třeba vybojovávat znovu a znovu. Jak o tom svědčí i příběh „dívky“, druhé a faktické hrdinky podivuhodných Let. Hajného dílo je čtenářsky poutavé a myšlenkově inspirativní. Patří k slibným pracem naší mladé prózy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/89417/leta-1Gj-89417.jpg 21
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta
1. vydání originálu:1975
Počet stran:252
Edice:Alfa (27.)
Autoři obálky:Rostislav Vaněk, Jitka Walterová
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
Náklad:8 000 ks
ISBN:23-074-75

Kniha Léta

honajz

Hodně těžké čtení a hodně postav, hodně skoků z jednoho příběhu do druhého, pak do třetího, prolínání se, někdy zjevné, jindy skryté... člověk aby si při čtení vzal k ruce tužku a papír a psal si jména postav, jejich vzájemné vazby, a může jen doufat, že na dalších stránkách na něho nevybafnou další postavy. Díky této těžké, i když asi objevné a experimentální struktuře, se kniha čte velmi těžce, dokonce se chvílemi nedá číst vůbec, pokud nemáte na papíře sepsaná ta propojení. Navíc se neskáče jen mezi postavami, osudy, ale sem tam i v časových rovinách. Prostě jsem to nakonec nedal, přiznávám, a zhruba od třetiny knihy jsem to vzdal a zbytek už jen prolistoval, protože jsem netušil, která bije.