Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294118/bmid_lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-Can-294118.jpg 4 570 122

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen.... celý text

azur
12.04.2024 5 z 5

Kniha je souborem povídek v žánru „finské podivno" - a lepší název již snad ani vzniknout nemohl. Celkově se setkáme se 7 jedinečnými příběhy s prvky fantasy, mají magický nádech, čtou se v podstatě samy. Nejvíce se mi líbily povídky Transit, Lesní lišky a Gordonův příběh.
Doporučuji všem, kteří se rádi obohatí něčím novým, nevšedním.

huhuhu
12.03.2024 4 z 5

Zajímavá a pestrá ochutnávka "finského podivna" v podobě sedmi povídek, přeložených studenty finštiny na FF UK (jednou z překladatelek je moje kamarádka). Kniha mi trochu připomínala Bizarní povídky od polské autorky Olgy Tokarczukové.

Vrbická1999
02.01.2024 4 z 5

Pro mě, jako milovníka všeho severského, je finská fantastická literatura, nebo-li finské podivno, objev roku. Právě ta podivnost je na všech povídkách to nádherné. Některé mě samozřejmě bavili více, jiné zase méně, ale to je přirozené.

Vesper001
11.08.2023 4 z 5

"Podivný" se nachází mezi "divným" v negativním smyslu a "zvláštním" ve smyslu pozitivním. A Lesní lišky do své kategorie přesně zapadají. Antologie je dobře sestavená, je tu od každého (a pro každého) něco. Napětí (Transit), atmosféra (Čarodějná kolébka), psycho (Motýl), smutek (Gordonův příběh). Za mě je top povídka ve stylu Raye Bradburyho - Kéž bychom tu byli taky, a titulní Lesní lišky, obě stojí nejen za přečtení, ale i za zamyšlení. Jen poslední Temná zhouba, uzda smrti mi k ostatním nepasovala. Ale kouzlo antologií je právě v rozmanitosti.

Thalin
07.07.2023 2 z 5

Knížka je tenoučká a zabrala mi opravdu chvilku. Naštěstí, protože tohle mě nijak neohromilo. Ne že bych to čekala, ale trošku jsem doufala. První povídka mi přišla naprosto mimo, už ten styl vyprávění formou výslechu. Čekala jsem nějakou pointu, ale jaksi se to nedostavilo. A to se bohužel stalo u většiny povídek. Čekala jem marně na nějakou hlubší myšlenku.
V rámci sci-fi se opravdu povedla akorát tak "Kéž bychom tu byli taky" to mi dávalo trošku Black Mirror vibes. Nijak originální, ale dobře napsaná a bavila mě. Temná zhouba měla jistou mrazivou atmosféru a nádech fantasy, ale jinak mi zbytek přišel dost o ničem a průměrný, některé až podprůměrné, třeba Motýl nebo Čarodějná kolébka. Znepokojivé mi to zrovna nepřišlo. Místy divné, ale ne děsivé nebo znepokojivé.

ZuzajdiX
26.06.2023 5 z 5

Byl to můj první kontakt s finskými povídkami a určitě musím říct, že to není pro každého. Osobně jsem měla z povídek smíšené pocity, ale povídka Lesní lišky byla báječná. Mimo to jsem dala knihu přečíst i mé mámě, která je vášnivý fanoušek Jo Nesba a té se kniha zalíbila natolik, že o ní básnila ještě týdny.

LooneyCZ
07.05.2023 4 z 5

Výborné povídky: Kéž bychom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti. Každá byla zajímavá jiným způsobem, obě s dobrou zápletkou, líbily se moc. Transit a Lesní lišky se mi líbily o něco méně, ale pořád to bylo dobré. Čarodějná kolébka a Gordonův příběh mě nějak minuly, asi jsem úplně nepochopila, co tím autor chtěl říct. Povídka Motýl mi pak přišla úplně o ničem, stále jsem čekala, co z toho vyjde a ono nic.
Celkově ale bylo těch povedených povídek víc, takže hodnotím kladně.

taikatalvi
21.01.2023 3 z 5

Ako človek, ktorý miluje všetko spojené s Fínskom a fínskou kultúrou tak som po tejto knihe musela siahnuť. Niektoré poviedky boli dobré, na iné asi mám málo intelektu (?). Každopádne:

Transit (3/5) – fajn, bavilo ma to.

Čarodějná kolébka (2/5)

Lesní lišky (5/5) – naozaj dobré

Kéž bychom tu byli taky (5/5) – motív ktorý sa v scifi používa často, bavilo.

Motýl (0/5) – za mňa blud, sorry

Gordonův příběh (2/5) – vtáky namiesto ľudí, tu to chcelo veľa predstavivosti.

Temná zhouba, uzda smrti (5/5) – Yes! Finský folklor a zasadené do časov dávno minulých. Trefa.

TeriLin1111
21.11.2022 4 z 5

Tohle nesedne každému ale já mám tyhle podivnosti ráda. Navíc Finsko je moje srdcová země, takže to byl must-read. Nejlepší povídky za mě byly Lesní lišky a Kéž bychom tu byli taky. Ale jako celek hodnotím kladně, spoustu skvělých myšlenek. Věřím že jsem něco nepochytila (jako třeba Čarodějnou kolébku), ale aspoň mám nad čím přemýšlet :).

Tamten
06.09.2022 2 z 5

Pár povídek není špatných, ale hodně z nich je. Občas nudné, občas bez děje, ale často autor píše o nějakých svých myšlenkách, které z povídky nejsou zřejmé.

Tobolka
10.08.2022 4 z 5

Celkově hodnocení je rozpačité, jako celek na mě sbirka moc nefungovala, ale tři povídky jsem si opravdu užila a to:

Transit

Lesní lišky

Kéž bychom tu byli taky

Naopak Motýl nebo Čarodejna kolébka byly spíš podprůměrné.

Vidím to na 3,5*.

Janeyx21
25.03.2022 4 z 5

Tato kniha je zajímavou ochutnávkou výstižně nazvaného "finského podivna". Dojem z celé knihy je spíš subjektivní a těžko slovně popsatelný. Každý si to prostě musí zhodnotit po svém :-). Pro mě to bylo první vědomé setkání se současnými finskými autory a již teď můžu říct, že nebylo poslední.

todokekara
18.10.2021 5 z 5

Kniha sice také nebyla tím, co jsem očekávala, stejně jako píší ostatní čtenáři, ale předčila očekávání. Máte rádi fantasy, rádi se bojíte, máte rádi pohádky? To všechno se mísí v této antologii nejlepších severských autorů. Že se člověk neocitne v jiném světě, ale spíše se dívá skrze zrcadlo fantazie? To nevadí, právě naopak. Díky tomu je "severské podivno" svébytným, autentickým žánrem zapadajícím do kontextu jak severské literatury jako takové (tím temným, pošmourným závojem), tak do kontextu současné fantasy literatury celého světa (insp. lidovou pohádkou, bájemi a tajemnem).

Miškus
22.07.2021 3 z 5

Od názvu knihy jsem očekávala něco jiného. Některé příběhy byly super. Ale znovu bych ji už nečetla.

Yoshika
21.06.2021 2 z 5

Tato povídková sbírka nebylo zrovna to, co jsem od ní očekávala, což ale není její chyba. Příběhy jsou sice zajímavé, ale není to úplně můj šálek kávy.

mol378
10.06.2021 3 z 5

Jsem trošku zmatená, nedokážu své vjemy z Lišek dobře popsat. Celé je to pro mě na úrovni pocitů, hlavně smutku, tísně a obav. Ano, znepokojivé. Moc na mě zapůsobila povídka Gordonův příběh o ptačí válce, o tom, že když je bytost zaslepená ustavičným bojem proti nepříteli, ať už je jakýkoli, ztrácí smysl pro normální prožívání života. A o tom, že tento boj se po nějaké době stává disciplínou sám o sobě, lhostejno, zda má smysl či nikoliv. Vůbec mi vadí slovo boj, často nadužívané. Boj a válka.
Není to snadné čtení a myslím, že ve mně bude dlouho rezonovat.

danka0902
28.03.2021 3 z 5

Ze 7 příběhu, mě zaujaly pouze 3. První příběh se mi špatně četl, a ti zbyle 3 mě ničím nezaujaly. Z celkového pohledu je to fajn a věřím, že někomu se to moc líbí. Ale já nejsem ani nadšená, ani zklamaná. Zhodnotila bych to jako takovej průměr.

Via_
08.02.2021 4 z 5

Tato antologie pro mě byla mým prvním setkáním s finským podivnem. Setkání to pro mě bylo velmi zajímavé, přece jen podívat se na jinou fantastickou tvorbu než tu naši česko-slovenskou nebo anglo-americkou bylo určitě přínosné. Přirozeně byly práce, které zaujaly více a jiné zase méně, ale tak je tomu u všech antologií, ba i povídkových sbírek jednoho autora.

Transit - Johanna Sinisalo - **** - Za mě velmi zajímavá povídka, ať už formou zpracování - záznam policejního výslechu, tak i námětem - hrdinkou je autistická dívka, která je ve 14 letech na mentální i fyzické úrovni dvouletého dítěte. Postupně se však ukazuje, že její jinakost může kromě omezení skrývat i určitý dar.

Čarodějná kolébka - Leena Krohn - *** - Tahle povídka mi přišla jako jedna z nejslabších z antologie. Hrdinka hledá sebe samu skrze nejrůznější esoterické a meditační techniky, právě jednou z nich je i tzv. čarodějná kolébka.

Lesní lišky - Maarit Verronen - **** a půl * - Dle mého soudu jedna z nejzdařilejších prací sbírky, které jí také propůjčila své jméno. Tři kamarádi z vesnice si spolu chodí hrát do nedalekého lesa a objevují postupně jeho tajemství. Dva z nich jako velcí vesnici opouští a odchází na studia, třetí zůstává a noří se stále hlouběji do tajemství lesa a snaží se chytit tajemnou černostříbrnou lišku. Příběh ve velkém prostupuje přírodní mystika.

Motýl - Jyrki Vainonen - *** - Další dle mého slabší práce knihy. O vztahu vězněné bytosti a jejího věznitele, podáno očima vězněné.

Kéž bychom tu byli taky - Pasi Ilmari Jääskeläinen - **** - Povedená povídka z lehce dystopického světa, kde je nedostatek všeho (kromě švábů) a i tak je to značně předražené. Řešením je proto pro spoustu lidí odložit své hmotné tělo (definitivně) a za pomoci Cestovní kanceláře se nechat přenést do Údolí, kde vládne blahobyt, pokoj, klid a nádhera. Co ale máte dělat, pokud váš manžel stěhování do Údolí kategoricky odmítá a vy po ničem jiném netoužíte? Vrátit zpět do běžného světa se už totiž nelze. A jsou opravdu všichni obyvatelé Údolí skutečně šťastní?

Gordonův příběh - Tiina Raevaara - ***a půl * - V ptačí nemocnici se spolu na pokoji potkávají člověk, jenž postupně kamení, a potáplice zraněná během války. Ta začne zapisovat mužův příběh. Hodně new weird, zdůrazněna nesmyslnost a zbytečnost války a bojů vůbec.

Temná zhouba, uzda smrti - Anna Leinonen - **** - Za mě opět jeden ze zdařilejších příběhů antologie. Když se matce narodí dítě, které je zčásti člověkem a zčásti vlkem, pošle matka svou prvorozenou dceru, aby bratra odnesla do močálů za vesnicí. Dívce je ovšem sourozence líto a začne se o něj tajně starat. Příběh je hodně laděn do stylu historické fantasy, přesto je jiný, než na jaký bychom nejspíš byli zvyklí z našich končin.

Výborný je také doslov, který pojednává právě o finském podivnu - finské fantastické literatuře. Rozhodně si ho přečtěte, nepřeskakujte ho a nezaklapávejte knihu jako dočtenou předčasně.

Za sebe jsem velmi ráda, že tato antologie byla sestavena a přeložena do češtiny studenty překladatelského semináře finských studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kterým bych tímto chtěla poděkovat za zprostředkování zajímavých povídek.

Devil-Ivet
31.12.2020 4 z 5

Finské podivno buď máte rádi, nebo ne. Já sama s některými příběhy bojuji, ale z většiny jsem nadšená. Nejinak tomu bylo i zde. Každá povídka je jedinečná, osobitá, tajemná a jinak krásná. Nejvíce se mi líbily Lesní lišky, Motýl a Gordonův příběh.

Luci-_-
15.12.2020 5 z 5

Nikdy jsem knihu podobného žánru nečetla, ale příjemně mě překvapila. Všechny povídky až na Čarodějnou kolébku byli úžasné.