Les přízraků

Les přízraků https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422754/bmid_les-prizraku-xrx-422754.jpg 5 494 132

Joachim Stein zimuje na hradě Stříbrná skála. Klidné Vánoce s rodinou však zkalí potyčka se zločineckým podsvětím v nedalekém městě Trutnov. Vzápětí kapitána požádá o pomoc bohatá šlechtična Beatrix Zilvárová, jejíž milovaný synovec a dědic Adam zmizel na lovu. Zatímco Stein s věrným pobočníkem Jarošem zjišťují, zda šlo o únos a kdo za ním stojí, přímo v ulicích Trutnova dojde k brutální vraždě váženého měšťana. Aby rozpletli záhady, které jsou možná propojené, musejí se kapitán a seržant vydat až do strašidelného lesa v Krkonoších a bojovat tam o holý život. Navíc ve Steinovi narůstá obava, že by nebezpečí mohlo ohrozit i jeho nejbližší. Juraj Červenák přináší už šestou knihu z cyklu historických detektivek zasazených do dob protitureckých válek na sklonku šestnáctého století.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Les prízrakov , 2019

elenai
22.09.2021 5 z 5

Opět bravurní příběh, laděný podobně jako ten Barbaričův. Červenák chtěl nejspíš dokázat, že i Stein má svou lidskou stránku, a to se mu opravdu povedlo. Začínám ho mít docela ráda. Ovšem docela se obávám o Jaroše a jeho příběh byl pro mě v tomto dílu srdcervoucí. No, asi jsem nějak změkla a ta romantika mě dostala. Kdo mě dost bavil, byl ultrahajzlík Pravoslav Krušina - takový pomstychtivý bastard se jen tak nevidí. Příběh byl oproti předchozímu dílu vskutku akčnější, což mi vlastně nevadilo, ale docela mě zamrzelo, že jsem se nedozvěděla, co se stalo se strážcem Krkonoš. Ale je to je pouze drobná vada na kráse celé této knihy. A musím dodat, že Stein s Barbaričem a Jarošem jsou momentálně mými nejoblíbenějšími hrdiny od slovenského majstra.

Marek82
15.09.2021 4 z 5

Trocha menej histórie, trocha viac akcie. Ponúka sa porovnanie so sólom Mateja Barbariča, ktorý si musel poradiť bez Jaroša, preto sa viac vyšetrovalo. Tu je príbeh zase viac akčný, knihu dobre ozvláštňuje pohľad do Steinovej rodiny. Prvýkrát som počúval interpretáciu M. Holého a rýchlo som si zvykol. Slovenčina síce viac zdôrazňuje dobový jazyk, ale Stein v podaní M. Holého sa mi veľmi páčil. Nedávam plný počet, pretože aj keď v knihe nechýbajú zvraty a napätie, o Steina, jeho rodinu a Jaroša som sa nebál, tu žiadny zvrat čakať netreba. Aj keď autor inak dobre znázorňuje krutosť doby, najmä pokiaľ ide o tresty a čiernobiele videnie spravodlivosti, v prípade ohrozenia hlavných hrdinov a ich blízkych už toľko odvahy nemá. Zaujímavosť: Steinov hrad Strieborná skala dnes existuje ako zrúcanina Břecštejn pri Vlčiciach. Odporúčam navštíviť aspoň cez Google maps:-)

niki-chan
06.09.2021 4 z 5

Tak mně se opět dostalo dobrého čtení. Je pravda, že v tomto díle chybí Barbarič, bez něj tam prostě něco chybí. Také je pravda, že Trutnova jsem si moc neužila, zato ale jeho okolí a lesů ano. Stein svým přístupem nezklamal, stejně jako Jaroš svým "uměním".

Mája777
24.08.2021 5 z 5

Tak jako mi v minulém díle chyběl kapitán, tak mi v tomto scházel notář. Ale zase rozhovory mezi kapitánem a jeho ženou neměly chybu. U těch jsem se musela usmívat. Jinak to byl pěkný a tajemný příběh. A teď je předemnou zatím poslední.
(24. 8. 21 - 20 916 - 57)

Art82
12.07.2021 5 z 5

Tak to bylo zase fakt super. Prostě tyhle knihy nemají chybu.

yerry
08.07.2021 4 z 5

V tomto dieli sa prenesieš do českého Trutnova, spoznáš tamojšiu galérku, osoby z vyššej spoločnosti, ale aj Steinovu rodinu a sídlo. Domine Barbarič tu má pauzu a je to cítiť. Puritánsky katolík Stein s kaprálom Jarošom to tentokrát pútavosťou nevytrhnú. Chýba to vzájomné prekáranie, trefné hlášky sú tým pádom redukované na minimum.

Ústredný motív teda les prízrakov bol len epizodický, dokresľujúci miestny kolorit a predpokladám, že titul tohoto zväzku bola len čisto marketingová záležitosť. S riešeným prípadom má len okrajovú spojitosť. Ak by bol vypustený, nič by sa nestalo. Škoda, že ho autor nerozvil. Lesný muž, minulosť a súvislosti ma zaujali viac ako samotný riešený prípad.

Ten je pomerne priamočiary, kombinovaný s dobrodružnými prvkami ako je to u tohoto autora obvyklé. Zainteresované postavy sa miestami správajú naivne, prvoplánovo a dosť nelogicky. Objavujú sa znenazdajky na miestach, kde by vôbec nemali byť a vždy v ten správny čas. Ak chce niekto niekoho zabiť predsa zbytočne nekecá a neodpovedá na zvedavé otázky svojej obete. Podobné je to u znásilnenia, keď si lotor dáva načas, robí všetko možné, len nie to, čo by teoreticky mal robiť, teda znásilňovať. Niet sa potom čomu diviť, že autorovi všetko pekne vychádza.

Možno tieto moje vety vyznievajú dosť kriticky. Sú to však len zlomkové subjektívne postrehy zo záplavy inak kvalitného textu v medziach, ktoré umožňuje dobrodružno-historická detektívka snáď pre všetky vekové kategórie. Teda ako oddychové čítanie v týchto horúčavách viac než vhodné...

Rade
16.06.2021 3 z 5

Opět působivé přenesení do dob historických, přičemž ten věrohodný dobový kolorit je pro mě v Červenákových historických „detektivkách“ asi to nejlepší.
Tento díl byl pro mě o fous slabší než předchozí, snad chyběl volnomyšlenkář Barabič, který tvoří s bručivým zásadovým Steinem skvělé duo, možná mi trochu nesedla až překvapivě ideální kapitánova rodina. Za věčně zamračeným kapitánovým čelem jsem si možná představovala nějaké tajemství… :) A dobrodružné zvraty v příběhu už občas nebyly tak překvapivé.
Přesto pořád dobré odpočinkové čtení, u kterého se lze skvěle odreagovat. A samozřejmě plus za podkrkonošské prostředí a za Rübezahla alias Krakonoše!

Adiemus
11.06.2021 5 z 5

Připadala jsem si jako malá holka, která hltá knihu od první do poslední stránky. Pravda, v tomto případě šlo o audioknihu, ale nedalo mi, několik posledních kapitol jsem musela zvládnout naráz.
J. Červenák má lepší slovní zásobu než V. Vondruška; ten by ostatně nestvořil poněkud bigotního Joachima Steina. Škoda, že mu tentokrát nesekundoval notář Barbarič, který je přece jen svobodomyslnější. Ovšem Jarošovi a jeho lásce nejde nefandit. Možná je to absurdní, ale připadalo mi, že paní Steinová má svůj reálný předobraz v Clemmie Churchillové.
P. S. Ke své hanbě přiznávám, že ač Trutnov i jeho okolí dost dobře znám, nedošlo mi hned, že Freiheit je současná Svoboda n./Úpou.

Ella_85
20.05.2021 5 z 5

Tak tenhle pribeh byl lahudka, dozvite se i o rodine kapitana Steina. Tentokrat pro zmenu bez notare Barbarice.
Tak ted uz jen posledni dil :-(

Awča
14.05.2021 5 z 5

Po sólo jízdě notáře Barbariče nyní případ jen pro Jaroše se Steinem.
A konečně je také představena Steinova rodina.
Obávám se, že už nehodnotím objektivně, celá série se mi ohromně líbí, tento díl nevyjímaje.

RHorse
30.04.2021 5 z 5

Tak tento díl jsem slupla jako malinu. Ono se to čte parádně, když znáte město a okolí, kde se to odehrává jako svě boty. Musím říct, že na to, že je autor Slovák, tak si udělal pěkný průzkum a místa popsal velmi dobře. Za mě asi nejlepší díl :-)

Hellboy12
17.04.2021 5 z 5

Pre mňa najlepší diel série veľmi ma bavil a celkovo bol dobre napísaný... Už minulý rok som chcel navštíviť miesta kde sa odohrával a tak dúfam že tento to už vyjde.... každopádne pán Červeňák dávam klobúk dolu

TeaPeter
13.04.2021 2 z 5

Tentokrát mě kniha vůbec nechytla. Celý děj se stále táhl, všechno na mě působilo suchopárně. Bez Barbariče to pořádně nefunguje. A snaha o zlepšení vyprávěním o Steinově rodině nebo Jarošově tajné lásce na to prostě nestačí. Stein s Jarošem jsou takoví kožení a toporní a ději rozhodně šťávu nedodají. Jasně jsem si uvědomil, že vztah Barbarič-Stein byl podstatou dobrých dílů této série a Jaroš jejich kořením. Držím všechny palce, aby se k tomu autor vrátil.

Česneksmedem
06.04.2021 5 z 5

Barbarič trochu chyběl, ale jinak znovu parádní počtení. Stein a Jaroš jsou houževnatí jako list kaktusu. Někdy si člověk říká, jak by to asi vypadalo, pokud by se dnes trestalo stejně jako tehdy?

MichalPuchovsky
11.02.2021

Vrnel som spokojnosťou pri čítaní Lesu Prízrakov. Remeselne veľmi umne napísaný detektívno-historický román, ktorý sa číta jedným dychom. Oceňujem aj to, že sme sa konečne dozvedeli niečo Steinovi, vďaka čomu prestal byť v mojich očiach anonymným a miestami už nudným drsňákom.

r0st4
11.02.2021 4 z 5

Když dostal vlastní knížku Barbarič, musel ji dostat i Stein (a Jaroš). A bylo to stejně příjemné jako v případě pana notáře.

Červenák svým postavám rozumí a po těch několika knihách už je má hodně zmáknuté. Příběh proto vesele sprintuje kupředu a člověk se ani nemá moc čas šťourat v detailech. Tentokrát si ale jednu větší výtku neodpustím. Nevím, zda-li to byl záměr, nebo opomenutí, ale jak Vlk a dýka, tak Les přízraků pracují s motivem únosu, předání výkupného kdesi uprostřed lesa a vyjednávání s únosci. Bez Jarošova ponouknutí se přiznám, že když se Stein dobral ke stejné pasáži jako Barbarič o dva roky dřív, chvíli jsem váhal, jestli náhodou nečtu tutéž knihu :)

Stále ale za mě jde o velmi nadprůměrnou historickou detektivku, které Červenák začíná sekat jak Baťa cvičky a... mně to vlastně vůbec nevadí. Už teď se těším na Anděla v podsvětí ;)

Petra de Valo
26.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Teda, už dávno ma v literárnej obci nič nezaujalo tak veľmi ako táto séria, najradšej by som ani nespala, iba do rána čítala. Za pár dní som prečítala 6 dielov a chystám sa na siedmy, hoci mi je ľúto, že je zatiaľ posledný. Les prízrakov je tak ako aj predošlé diely výborný, ako vždy nechýbajú spletité zločiny, rozbité hlavy, krv a iné telesné tekutiny, avšak tento diel je oproti iným trochu výnimočný, keďže nám dovolí nahliadnuť do súkromného života upätého kapitána Steina, ktorý mi niekedy pekne ide na nervy tou svojou bigotnosťou, ale na druhej strane má sakra neochvejný charakter a obdivuhodnú morálku. Citové pohnutie Bohdana Jaroša ma však až dojalo, taká tá zakázaná láska, ktorá žije iba z pohľadov je veľmi romantická a dojemná. Jaroš si je vedomý svojej zvláštnej povahy i temnej minulosti, tak iniciatívu preberá slečna, a on ako hanblivý mladík skôr ustupuje, čo je naozaj dojímavé a smutne uveriteľné. Neviem, ako ich vzťah dopadne, ale predpokladám, že nie šťastne, na útechu len dodám, že nenaplnené lásky sú predsa tie najkrajšie.

Natrixx
11.01.2021 5 z 5

Moje první kniha od Červenáka a určitě ne poslední.

Paldiny
05.01.2021 4 z 5

Ukradli mu prasa a to nemali robiť. Kpt. Stein je John Wick onej doby a v tandeme s Jarošom dokážu, že majú nielen v rukách. A nič iné im ani nezostáva, pretože hlavička zo Štiavnice má pre tentokrát voľno. Ak porovnáme kontrast oboch sóloviek, umiernenejší spôsob vyšetrovania strieda zábavnejšia a podstatne brutálnejšia záchranná misia a teraz nemyslím prasaťa. To sa našlo hneď :) A síce sa môže dej javiť priamočiary, s pribúdajúcimi podozrivými sa presvedčíme o opaku. Bájny les prízrakov je paradoxne tým najmenej zaujímavým miestom, zato v priľahlých častiach Krkonoš bude omnoho viac k videniu. pretože ako sa hovorí, čo obec to zlosyn. Nedostatky vidím v menších postavách z Trutnova, s ktorými sa nepracovalo až do konca, naopak výhody v prítomnosti kapitánovej rodinky, s akou sme sa nielen zoznámili, ale ju aj zapojili do diania.

mclenin
28.11.2020 5 z 5

Nebojím sa hodnotiť plnou, autor opäť dokázal, že je majstrom svojho umenia, keď príbeh dýcha dobou a preberá charakter hlavných postáv - tentokrát sa čitateľ musí zaobísť bez notára Barbariča a skutočne je cítiť, že príbeh je chladný a hrubý ako Stein a nevyspytateľný a drsný ako Jaroš, no pritom stále dômyselne napísaný a pekelne zábavný.