Les přízraků

Les přízraků https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422754/bmid_les-prizraku-xrx-422754.jpg 5 494 132

Joachim Stein zimuje na hradě Stříbrná skála. Klidné Vánoce s rodinou však zkalí potyčka se zločineckým podsvětím v nedalekém městě Trutnov. Vzápětí kapitána požádá o pomoc bohatá šlechtična Beatrix Zilvárová, jejíž milovaný synovec a dědic Adam zmizel na lovu. Zatímco Stein s věrným pobočníkem Jarošem zjišťují, zda šlo o únos a kdo za ním stojí, přímo v ulicích Trutnova dojde k brutální vraždě váženého měšťana. Aby rozpletli záhady, které jsou možná propojené, musejí se kapitán a seržant vydat až do strašidelného lesa v Krkonoších a bojovat tam o holý život. Navíc ve Steinovi narůstá obava, že by nebezpečí mohlo ohrozit i jeho nejbližší. Juraj Červenák přináší už šestou knihu z cyklu historických detektivek zasazených do dob protitureckých válek na sklonku šestnáctého století.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Les prízrakov , 2019

PitoR
25.02.2023 5 z 5

Stein a Jaroš v akcii!
Pokračujem s Jurajom Červenákom a jeho trojicou vyšetrovateľov - SBJ - Stien, Barbarič a Jaroš. Po Banskej Štiavnici, Prahe, Prešporku, Viedni a Sitne prišiel na rad český Trutnov a jeho okolie. Tentokrát však štiavnický notár Matej Barbarič zostal doma.

„Večerajú len tí, čo už od rána v každej situácii rátajú s horšou možnosťou.“

V tejto časti sme sa mali možnosť zoznámiť s manželkou a deťmi kapitána Steina, ktorí sa dostali do ohrozenia života kvôli prípadu, ktorý riešila hlava rodiny spolu s nerozlučným parťákom, seržantom Jarošom. Viac prezrádzať nebudem.

„Hovorí sa, že pomsta najlepšie chutí dobre vyzretá.“

Veľmi zaujímavý a zamotaný príbeh. Táto detektívna séria s historickým nádychom ma veľmi zaujala - jeden príbeh lepší ako druhý. Výborné!!!! A teším sa na siedmu knihu.

mataj
11.02.2023 5 z 5

Kapitán Stein spolu s Jarošem se vrací domů za svou rodinou na hrad Stříbrná skála. Ale ani zde si neodpočine, i tady se dějí nepřístojnosti a podivné události na sebe nenechají dlouho čekat. Na jedné straně únos synovce bohaté šlechtičny, na druhé straně vražda měšťana a navíc jen nedaleko tajemný les přízraků, kam se všichni bojí vstoupit. Nicméně Stein s Jarošem mají pro strach uděláno a dobrodružství může začít.

sgjoli
05.02.2023 4 z 5

Konečně se mi zase jednou podařilo dostat se k dalšímu dílu mé oblíbené série se Steinem a Barbaričem. A opět to stálo za to!
Tak jako v předchozím díle jsem obdivovala, jak to Juraj Červenák dokáže postavit na samotném Matěji Barbaričovi, tak v případě Lesa přízraků se setkáváme s coby vyšetřovatelem jen se Steinem, v doprovodu seržanta Jaroše. A opět to funguje. Ačkoliv mám ráda, že když se Stein i Barbarič na vyšetřování podílí pospolu, očividně to autor umí vymyslet a sepsat tak, aby pánové vyšetřování vedli samostatně a bez toho druhého. Což velmi oceňuji.
Zároveň jsem ráda, že se tady konečně více setkáváme s rodinou kapitána Steina a poznáváme ji blíže. Manželku i děti jsem si oblíbila, byť dvě ze tří dětí tu stojí spíše bokem. Ale nevadí to. I tak přišel autor se skvělým náhledem do rodinného života a manželství, který kapitán celou dobu tak vyzdvihuje a drží to jako vysokou morální hodnotu - být věrným manželem a věrnou hlavou rodiny.
Zápletka sama o sobě je možná méně zašmodrchaná než v předchozích dílech, ale to vůbec nevadí. I tak mne ta zápletka bavila a rozuzlení opět dobře vykreslené a navíc jsem některé věci neodhadla, takže se konalo i překvápko.
Nakonec hodnotím 4 hvězdami. Hlavně proto, že v sérii mne některé díly bavily o chlup více. Ale i tak. Tahle série si u mne drží laťku vysoko, žádnému dílu jsem dosud nedala méně než 4 hvězdy.

Dandulka
22.12.2022 5 z 5

Moje první setkání se Steinem a Jarošem. A dopadlo velmi dobře, přímo skvěle! Moc ráda čtu historické detektivky a tahle opět patřila ke špičce. Těším se na další díly. Vypadá to, že opět mám co číst.

Timkim
08.11.2022 5 z 5

Líbilo. Moc. Stein je vynikající vyšetřovatel který si nebere servítky a s nikým se moc nepáře. Byla mi i blízká lokalita, jelikož od Trutnova jsem jen 35 km a okolí znám. Super kniha. Tady to vážně není o technologiích, ale o logice. Vážně mě to mile překvapilo.

netopýrek1985
03.10.2022 5 z 5

Opět spokojenost. Sice tentokrát zase jenom Stein a Jaroš. Parádní jízda jako každý díl.

Šnek86
24.09.2022 4 z 5

Tentokrát vše leží na Steinovi s Jarošem.Řešící únos, penězokazectví a vraždy.Jako vždy, není vše tak, jak vypadá a chvíli trvá, než všechno rozklíčují a vyřeší, aby je v zápětí čekal další úkol.Pokračuji v sérii.

MarieH
16.09.2022 5 z 5

Ctu celou sérii postupně a musím uznat že si udržuje dobrou úroveň. Trošku dějiny, fantazie a některé díly se mohou zařadit mezi horory. Doporučuji !

Harold
10.08.2022 5 z 5

Skvělý detektivní a především dobrodružný příběh. Děj perfektně odsýpá, celá kniha se čte jedním dechem. Chvílemi dost napínavé, ovšem celkově odpočinkové čtení. Líbí se mi detaily zbraní hlavním hrdinů i padouchů. Prostředí Podkrkonoší je velmi dobré, temné lesy s potoky počátku 17. stol. si dokáži živě představit. Chvílemi se jedná docela o krvavou záležitost, ale veškerá syrovost dobře sedí místu, času i hrdinům, kteří si prošli mnohé střety s Turky v minulosti. Vřele doporučuji

Petrasuvicka
15.07.2022 5 z 5

Miluju Jaroše (stále ještě úplně nechápu proč, nicméně jeho fyzickém vzhledu mám naprosto dokonale přesnou představu :D ). Původně jsem po téhle knížce chtěla sáhnout po něčem jiném, protože jsem si říkala, abych neměla příliš mnoho Červenáka a Steinových jatek za sebou. Naopak se po Lesu přízraků příšerně těším na plzeňský případ. Stále čtivé, akční, dobrodružné, napínavé a hezky propojené s místními pověstmi a legendami.

Opatov
05.07.2022 4 z 5

Sice mi chyběl Barbarič, ale i tak čtivé dobrodružství. Tajemný les ztratí v průběhu děje své kouzlo a počet mrtvol dostačující. Steinův trochu morbidni způsob vyšetřování nemá chybu.

avalonek
23.06.2022 5 z 5

Zase jsem se vrátila k mému velmi oblíbenému spisovateli.A musím říct,že jsem to tentokrát přečetla šílenou rychlostí,jak to bylo dobrý..Sice nezastávám Steinovu víru a přesvědčení,ale přesto jsem si ho oblíbila a Jaroš,ten mě jako vždy nezklamal svým temným já..Prostě dobré čtení

OldřichHanton
19.03.2022 4 z 5

Přestože jsem Les přízraků četl hodně dlouho, moje dojmy z něj jsou docela dobré. Když už jsem se ke čtení dostal, dobře jsem se bavil. Je to samozřejmě vyloženě oddechová četba, spíše dobrodružný příběh, než detektivka, navíc s pár téměř pohádkovými motivy.
Když v předchozím dílu série chyběl kapitán Stein, tentokrát odpočívá notář Barbarič. Ději to ale nijak nevadí, autor má zase více prostoru propracovat ostatní postavy a otevřít vedlejší dějové linky, které asi budou pokračovat v dalších dílech ságy. Prostředí Trutnova a Krkonoš je určitě atraktivní a pro takový dobrodružný příběh dobře zvolené.
Les přízraků je podle mě jeden z nejlepších dílů série, tak doufám, že to bude pokračovat i nadále. Už stihly vyjít další dva díly a Já mám trochu skluz, ale ten myslím brzy doženu.

ErikaKej
06.03.2022 5 z 5

Dalšia sólovka, tento krát absentoval Barbarič, ale podobne ako Vlk a Dýka, ani tento krát to na kvalite nič neubralo. Hoci musim povedať, že predchádzajúca kniha ma oslovila viac - osobný pocit. Dej je stále veľmi pekne napísaný, plynie rychlo, v knihe bolo niekoľko prekvapivych momentov, bavilo ma nahliadnutie do Steinovskej familie a osobne som fandila Jarošovi a som zvedavá ako bude story pokračovať.
Knihu som počúvala v audioverzii a Marek Geišberg opät vynikajúco! Neviem si Steina a Barbariča predstaviť v prednese nikoho lepšieho. Juraj Červenák vo mne vypestoval závislosť a Marek Geišberg zavislost na Červenákovych knihách len v audio- podobe. Už aj idem na další diel.

85098211
22.02.2022 5 z 5

Tato řada je opravdu výborná a i když knih stále přibývá, vůbec neztrácí na kvalitě ;-), právě naopak. Protože konkrétně tento případ, který vyšetřují pouze kapitán Stein s Jarošem, je (zase) naprosto dokonalý! Tentokrát se vypravíme do Trutnova a pochopitelně ani o napětí nebude nouze ;-). Kromě toho se čtenář lépe seznámí se soukromým životem Steina a na scéně se objeví i jeho manželka Magdalena a děti, z nichž nejstarší Johanka hraje dost důležitou roli. A tato částečně romantická linka mi byla opravdu hodně sympatická ;-). Především je ale nutné najít zmizelého Adama a zároveň zjistit, kdo zabil pana Smiřického. Pátrání se tedy rozběhne na plné obrátky a samozřejmě po několika (často i nečekaných) zvratech se Steinovi podaří nejen tyto, ale také další zločiny objasnit. Na závěr bych už jen ráda dodala, že bych se opravdu nutně chtěla dozvědět, jak to bude dál s Jarošem a co mu vlastně chybí? Snad na něj tedy autor nezapomene a vysvětlení nabídne v další části, na kterou se již nyní moc těším :-).

Ivan F
06.02.2022 5 z 5

Príbeh o tom, ako sám pán kapitán (no takmer sám, má po ruke kaprála Jaroša) ťažký prípad vyšetruje a popritom sa aj presťahuje. Vyšetrovanie mu ide od ruky, síce sa sem tam na tŕnistej ceste k zdarnému cieľu občas potkne, ale vždy nájde správny smer. Jeho osobný život veruže cnostným príkladom nie je, hoc puritánom by sám seba mohol a chcel zovať, no na paloši má toľko krivého načiaraného, že ver do neba hintovom sa nepovezie

Takmer sólo pre kapitána (ako predtým notárovo) je super, čitateľ sa mnoho dozvie o tom, ako poverami sa národ nechal nabaláchať (paralela so súčasnosťou) a ako sa vtedy (a dnes jakbydal) manipulovalo s verejnou mienkou. Minule som napísal, že sme v tomto nepoučiteľní, ale ako sa tak pozerám na celý svet, nie sme v tom sami. Ľudí na zemi pribúda, no hodnota IQ a EQ je jemne zvažujúca sa - nožnice sa otvárajú. V každom prípade Jurajovi patrí vďaka, že kapitánsko-notársku sériu naťukal cez klávesnicu do textového editora.

chomic_pisek
23.01.2022 5 z 5

Další série, kterou jsem začal od prostředka. Jinými slovy: tento díl bylo moje první seznámení se Steinem a Jarošem. Kolegyně mi knihu nabídla se slovy, že by se mi mohla líbit. Určitě se nemýlila. Naštěstí je knížka postavena tak, že neznalost předchozích osudů kapitána a jeho pobočníka ničemu nevadí, to podstatné se čtenář dozví nebo si to domyslí.
Stein s Jarošem si hned získali mou pozornost a jejich vánoční příběh jsem sledoval s napětím i se závistí, když jsem musel jen přihlížet zabijačce na Stříbrné skále. Neznalý předchozích dílů jsem se těšil na příchod fantastična v podobě Rubezahla, ale lehké zklamání ani nestojí za další rozvádění, protože bylo zdaleka převáženo tím, jak je kniha chytlavá od postav přes styl psaní až po zamotaný příběh. Určitě si přečtu ostatní díly.

chomic_pisek
23.01.2022 5 z 5

Maud22
25.11.2021 5 z 5

Tento díl postrádá notáře Barbariče, leč konečně jsme se dočkali! Seznámíme se s kapitánovými rodinnými příslušníky. Kapitán Stein má rodinu zahrnující moudrou a krásnou manželku, která, když je potřeba, ví, jak na něj, a dvě dcery a syna. Dva synové mu zemřeli jako děti. Nejstarší Johanka se mimochodem líbí Jarošovi, avšak dvoří se jí se souhlasem rodičů trutnovský hejtman Kazda. Vánoční svátky jsou v plném proudu, ale hrozí tu nebezpečí od lupičské bandy, jíž Stein očividně šlápl na kuří oko. Taky se ztratil synovec urozené paní Beatrix Adam. Celkem dobře je vidět, jak přísně společnost trestala zločiny a další provinění a že na všechny neplatil stejný metr. Rozbíhá se příběh plný zvratů, akce a stínů minulosti. Les prízrakov ožíva a je na Steinovi a jeho pobočníkovi Jarošovi, aby sa vysporiadali s tým spletitým klamstvom.

Zavulonis
19.11.2021 5 z 5

Naprosto skvělá série, není k tomu co dodat. Po dočtení každého dílu jsem se těšil na další a když jsem se k dalšímu dostal, vše ostatní šlo bokem. Těším se na nové díly. Od Juraje Červeňáka jsem přečetl už poměrně dost knih a opravdu před autorem smekám (kdybych měl co).