Les obesencov

Les obesencov https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148144/bmid_les-obesencov-2u9-148144.jpg 3 8 2

Román odsudzuje krutosť a barbarstvo vojny, bratoražedný boj. Genézou tohto románu je správa o poprave autorovho brata, mladého delostreleckého dôstojníka rakúsko-uhorskej armády.

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Pravda

Pädurea Spinzurafilor , 1922

mygel
18.07.2017 3 z 5

Vlastenecký román z prostredia rumunsko-maďarského odohrávajúci sa počas prvej sv.vojny. Autora inšpirovala smrť vlastného brata, ktorého obesili ako zbeha.

bondula
02.03.2015 2 z 5

V Lese obesencov som sa teda veľmi príjemne necítil. Stále rozmýšľam prečo, no knižka mi vôbec nesadla, hoci potenciál mala... Apostol Bologa, sedmohradský intelektuál v službách rakúsko-uhorskej armády bojuje proti nepriateľom z vonka i nepriateľovi vo svojom vnútri. Knižka je rozdelená na štyri časti, v prvej hrdina rozoberá svoju lásku k (rakúsko-uhorskej) vlasti, v druhej lásku k Rumunsku, v tretej lásku k žene. A štvrtá je už len cieľová rovinka na ceste k nevyhnutnému koncu. Verím, že toto boli asi tradičné trápenia ľudí tej doby, no v Rebreanovom podaní som nenašiel ani literárny zážitok, ani nič nové, čo by mi priblížilo ducha doby, v ktorej žil a v ktorej tvoril.