Les - Návod k použití

Les - Návod k použití https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357441/mid_les-navod-k-pouziti-F3s-357441.jpg 4 77 23

Lesy jsou jeho prací, práce se stromy zase jeho životem. Když Peter Wohlleben píše o lese, píše hlavou i srdcem, proto jsou i jeho knihy „Tajný život stromů“ a „Citový život zvířat“ bestsellery. V jádru ale zůstává stále lesníkem, odborníkem, s cílem předávat a sdílet co nejvíce informací o lese a přírodě obecně, aby je lidé mohli více milovat i chránit. V této knize nám poskytuje doprovod na cestu do lesa a shrnuje, na co bychom se tak mohli chtít zeptat, a k tomu nabízí vydatnou zásobu nových podnětů. Sdílí s námi své poznatky, jako vždy fundovaně, čtivě a s humorným nadhledem toho, kdo je v lese stále jako doma. Představuje jednotlivé stromy a jak je od sebe rozeznat, jak stopovat a pozorovat zvířata, jak se vhodně obléci, jak si zajistit dřevo, čeho se bát a nebát či kde se schovat. Že už jste byli v lese tisíckrát a průvodce nebylo zapotřebí? Co mají společného jilmy s jasany, proč jsou jedle bělokoré, ačkoli jehličnany, v podstatě listnaté stromy? Bojíte se liščí tasemnice od své kočky? Víte, že stromy přes noc tloustnou? Peter Wohlleben vypráví o liščích norách starých jako středověké hrázděné domy, o břízách, které v noci upadají do hlubokého spánku, a také o mateřských dovednostech lesních buků. Stačí se na chvíli začíst a cesta do lesa se znovu změní v dobrodružství, na která jste možná dávno zapomněli nebo jste ještě neobjevili.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , Kazda

Gebrauchsanweisung für den Wald , 2013

zelena_zabicka
03.01.2024 3 z 5

A tak jako jó, nóó. Neurazí, nenadchne. Vadily mi odstavce věnované úplným banalitám (jak si očistit boty, sešlápnou ostružiní apod.), ale zase to bylo vyváženo i zajímavými informacemi. Z knihy je však, že autor les miluje a že je odborníkem, který má tyto knihy jako jakési osobní poslání vůči laické veřejnosti (= šířit lásku k přírodě), za to hvězda navíc.

Andělský
02.07.2023 4 z 5

Není špatná, ale čekal jsem trochu něco jiného. Tajný život stromů byla o něco lepší.

wooloong
18.10.2022 5 z 5

Překvapilo mě, kolik mají české a německé lesy společných problémů. Jen namátkou - používání těžké techniky při těžbě, která nenávratně ničí lesní půdu, nenávist k vlkům a dalším šelmám, nešetrné zacházení s přírodním bohatstvím, myslivectví či spíše nemyslivectví a mnoho dalšího. Také se mi líbí, jak autor miluje všechny stromy a přeci jen trochu víc nadržuje bukům.

mira.l
14.08.2022 3 z 5

Moje třetí kniha P. Wohllebena a musím říct, že asi stačilo. Běžnému čtenáři asi bude stačit, když si přečte Tajný život stromů (ten je skvělý) a k tomu jednu další jeho knihu, asi celkem lhostejno jakou. Protože už tady jsem zjistil, že se v mnoha věcech opakuje s Moudrostí lesa, kterou jsem dočetl před pár dny, a předpokládám, že další jeho knihy se ponesou v podobném duchu.
V podstatě tady platí víceméně totéž, co jsem psal v komentáři u Moudrosti lesa, a těch pár věcí, které jsou tu jiné ... no jak si očistit zasviněné boty, to bych asi věděl, a očička a pusinku na kmen klackem namočeným v blátě asi kreslit nebudu.

xxtom
17.04.2022 2 z 5

Po pravdě trošku zklamaní. Další kniha "Tajný život stromů" od pana Wohllebena je o moc lepší.

Libris_Na_Ex
12.01.2022 3 z 5

Místy jsem nevěděla jakým směrem chce autor knihu vést. Chvíli psal o stromech, chvíli o zvířatech, pak o myslivectví a lesnictví a přidal i rady jak se chovat v lese a jak v něm přežít, u čehož jen pár informací mi opravdu k něčemu byla - část už jsem znala (a přijde mi že tam byl spousta očividných věcí, které vědí i lidé, kteří v životě nebyli na táboře a část mi přišla zase zbytečně komplikovaná. Navíc témata se střídaly náhodně, neviděla jsem v tom žádný řád ani důvod, proč zrovna tohle pořadí.
Chápu, že tohle všechno je součástí lesa, a to že mě baví hlavně botanika neznamená, že je kniha vyloženě špatná, ale myslím, že by bylo fajn si určit, co má kniha vlastně předávat.

hu_87
26.04.2021 3 z 5

Knížka tak trochu připomíná mix "tajné sítě přírody", "moudrost lesa" či možná ještě jiné, na které si momentálně nevzpomenu.
Jsou zde, dle mého celkem zbytečné kapitoly věnované opět tématům typu krmení ptáčků, komu patří les a že na tom lesy nejsou tak špatně. Proč takové kapitoly, když napsal tolik jiných knížek, ve kterých se podobná témata vlastně vyskytují také?
Čekala jsem něco ve smyslu více praktických rad do lesa. Ne třeba to, že se vám může klíště dostat do ucha (no sakra) anebo že na procházkách s dětma se toho dá v lese ledaccos dělat. Jestli očekáváte praktické rady, hledejte jinde, i když zase nemůžu říct, že by se to četlo špatně. Každopádně je to jedna ze zatím nejslabších knížek, které jsem od tohoto autora četla.

pablito
02.12.2020 4 z 5

Není správné od této knížky čekat to samé jak od Tajného života stromů. To ale neznamená, že je špatná. Je jiná. Zejména svým určením. Odpovídá svému názvu - je to návod. A návody na cokoliv se zdají nudné tomu, kdo zařízení ovládá. Nemyslím si ale, že v případě lesa by to platilo pro většinovou populaci. Knížka je ideální i pro starší děti.

martin9134
01.07.2020 4 z 5

Fajn knížka částečně navazující na „Tajný život stromů". Určitě jsem se dozvěděl nové a zajímavé informace, některé už jsem ale znal z předchozí knížky. Všem doporučuji nejdřív číst TŽS – a až potom popřípadě číst tuto knihu. Doporučuji si ji nastudovat před nějakým puťákem nebo výletem do lesa – informace se Vám budou hodit a les najednou bude působit trošku jinak.

Fiisha
07.06.2020 3 z 5

Knížka jako taková je dobrá a určitě stojí za přečtení. Má však několik ale. Žalostně zde chybí fotky a ilustrace. Občas mi přijde nevyvážená. Jednou autor k čtenáři promlouvá, jakoby ten nikdy v lese nebyl a neviděl strom. Jindy zas používá poměrně odborné termíny. Asi část toho se dá přičíst překladu, který mně občas úplně nesedí a myslím, že v originále to je o něco lepší.

zazvorek
30.05.2020 4 z 5

Lesní hřbitovy by mohly začít vznikat i u nás. Kdyby nad mým stromovým hrobem někdo zvesela psal básně a vyhříval se na sluníčku (viz kapitola o lesním pohřbívání), to by byla paráda. Jinak je kniha takové zjednodušené doplnění Tajného života stromů.

jitrnic
22.05.2020 2 z 5

Moje první kniha od Petera Wohllebena. Autor kopíruje šílený nešvar dnešní doby, a sice zasvěcené, až odborné návody na naprosto banální činnosti (ála youtubers). Takže se dozvíme, jak se vyhnout v lese louži, že komáří štípnutí svědí (autorův komentář "jauvajs!"), že stromům můžeme nakreslit oči a pusu, i jak si v lese utřít zadek. Doplněno autorovými zkušenostmi s danou problematikou...
Přibližně prostřední třetina je ovšem dobrá a obsahuje to, co jste pravděpodobně od knihy očekávali.

Mickhesh
21.04.2020 5 z 5

Vše co potřebujete vědět než varazíte do lesa a třeba i poprvé.

databazeknih
30.05.2019 4 z 5

Narozdíl od jiných já měla tu výhodu, že tohle byla moje první kniha od tohoto autora. A byla jsem z ní nadšená. Ano, popisuje německý les a bylo by zajímavé srovnání s tím českým, ale člověk nemůže chtít všechno... i když.. takový lesní urnový háj by se mi u nás taky líbil..

whack
13.01.2019 4 z 5

Po bestsellery Tajný život stromov som mal priveľké očakávania. Táto kniha je ale o niečom inom, je to doslova sprievodca. Autor popisuje rôzne organizmy vyskytujúce sa v lese, od buky a kliešte, cez diviaky, po poľovníkov. Práve kapitola o poľovníctve (Záchrana pre poľovníkov) ma zaujala najviac, hovorí o dopadoch poľovníctva, ktoré si málokto uvedomuje. Podobná je kapitola Pozdrav od Červenej čiapočky, ktorá hovorí o dopadoch regulácie dravcov (vlkov). Kapitoly Drevorubačský pochod a Ochrana prírody zase hovoria o dopadoch lesného hospodárstva a tzv. štátnej ochrany prírody – dá sa naozaj hovoriť v tomto prípade o ochrane? V knihe o lese takéto témy jednoducho chýbať nemôžu. „Plantáže smrekov, borovíc a iných ihličnanov tvoria polovicu našich lesov, ide o monokultúry, ktoré už nemajú s prírodou nič spoločné.“

Potešili ma ešte kapitoly, v ktorých sa spomínajú druhy stromov, ktorých mladé listy a výhonky sa dajú jesť. Inak je to miestami jednoduchá kniha, ktorá popisuje aj také banality, ako že po tme v noci by sme nemali schádzať z chodníkov, lebo sa môžeme zraniť o spadnutý strom. Autor navyše píše prevažne o lesoch nemeckých, kde sú niektoré pomery iné ako v tých našich.

meluzena
02.12.2018 2 z 5

Dvě věci jsou naprosto jisté: autor má les opravdu rád a ví o něm opravdu hodně.

Jenže jakoby nevěděl, pro koho tuhle knížku vlastně píše - zda pro nedělní procházkáře, ostřílené skauty, biology, ekology, hledače hlubších souvislostí a duchovních pravd nebo koho vlastně. A tak vedle sebe najdeme informace o tom, jak si opucovat zabahněné boty, jak se chránit před deštěm a komáry, proč nejíst zvěřinu, nesbírat moc hub, mít smíšené lesy a netěžit dřevo, proč se kmeny kroutí a rozdvojují, jak komunikují houby a stromy, jaký je duchovní význam stromů, že naše lesy nejsou lesy, ale plantáže na dřevo, atd. Každý čtenář si tak najde těch pár "svých" kapitol a ostatní ho moc neosloví, protože to už buď dávno zná nebo ho to (ještě) nezajímá.

Celou knihou se vine apel, jak důležité je lesy chránit a často jsou uvedeny konkrétní důvody. V tomto kontextu pak působí poněkud podivně například to, že autor obšírně vysvětluje, jak škodlivá jsou zahradní krmítka a lesnické krmelce pro lesní ekosystém, načež se rozněžní nad tím, jak sám krmítka má a obhospodařuje, protože na nich rád pozoruje ptáčky.
Navíc autor je Němec, takže se nám dostanou informace ohledně německé lesní legislativy, hospodaření, statistických údajů, stavu porostů a zvěře a otázka českého čtenáře, jak je to asi u nás, zůstane viset ve vzduchu.

Godvind
06.11.2018 3 z 5

Tohle byla moje druhá kniha od pana Wohllebena. Jeho Tajný život stromů jsem vloni přečetl jedním dechem a nesmírně ve mne rezonoval... Tato knížka nebyla špatná, byla milá, ale byla už slabší. Možná proto, že některé kapitoly mně mnoho nepřinesly (jako kluk z venkova a bývalý skaut prostě vím, "jak si v lese nenamáchat boty"), jiné se trochu vlekly nebo byly více o aktivitách autora než o lese. Možná to prostě nebyla kniha určená tak úplně pro mne... Pokud bych to měl shrnout: Chcete-li číst Wohllebena, sáhněte nejprve po Tajném životě stromů. A až budete chtít otevřít další, projděte si možná napřed obsah.

MOu598
16.08.2018 4 z 5

O tom, co lze v lese vidět, zažít, stopovat, jak se zde chovat. I jednotlivě o některých druzích stromů.
Hodně zajímavých info, ale autor se už dost opakuje. Na Tajný život stromů tato kniha nemá.
Mluvila jsem na Knižním veletrhu v Praze s vydavatelem: Když chtěli knížky autora vydat, museli respektovat to, že i německá vydání jsou bez foto a bez ilustrací. Ale do budoucna se prý blýská na lepší časy.

Svilka
07.03.2018 3 z 5

Na téhle knize mi trochu vadilo, že hodně informací bylo vztaženo na prostředí německého lesa, což se na druhou stranu dalo očekávat, když autor je německé národnosti. Nicméně čekala jsem něco více obecnějšího. Celkově styl autorova psaní mi moc nesedl, knihou jsem se musela doslova prokousat. Na knize oceňuji pouze to, že jsem se dozvěděla několik informací, které stály za povšimnutí.

haki34
01.03.2018 4 z 5

ano, PW možná vaří z vody, pardón, z lesa - v jeho knížkách se spousta věcí opakuje. Ale i tak jsou nádherné,zajímavé a pokaždé se dozvím něco jiného a nového, třeba které larvy konzumovat, že stačí oranžové maskáče a není špatné mít urnu pod krásným vzrostlým bukem ;) les, nás společník v životě i po něm. Líbila se !!!

příroda zvířata, fauna lesy

Peter Wohlleben