Les mytág

Les mytág https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260203/mid_les-mytag-les-mytag-yhO-260203.jpg 4 732 156

Les mytág série

Vstupte do lesa, jenž dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu… Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako dřív. Otec, který se snažil neprostupný hvozd zkoumat a často do něj odcházel na několikatýdenní výpravy, za podivných okolností zemřel. A bratr Christian, druh z dětských her, jako by jeho posedlost zdědil. Kdo jsou tajemné postavy, které z lesa vystupují, a jsou vůbec z masa a kostí, nebo spíše z hlíny a větví? Čím víc se les brání Stephena pustit dovnitř, tím víc ho svými tajemstvími přitahuje. Osudově. Jeden z nejpodmanivějších, nejoriginálnějších románů britské fantastické literatury se po více než dvaceti letech vrací v revidovaném, nově ilustrovaném vydání doplněn předmluvou Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

Mythago Wood , 1984

slayeesgirl
12.07.2017 4 z 5

Ze začátku mi dělalo problém se do téhle knížky začíst. Ale s rozjíždějícím dějem a s přibývajícími záhadami jsem se do ní tak kousla, že sháním další díly. Objevuje se v ní spousta mýtických postav a často jsem si je musela dohledávat (ne, že by to bylo pro děj tak důležité, ale nedalo mi to).

Makropulos
18.06.2017 4 z 5

Tento snový, psychologický a snad fantasy román je vlastně o posedlosti. Ať už je to posedlost výzkumem neznámého, pomstou, láskou či snahou nějak napravit věci minulé, vždycky člověku naprosto zničí život. Zhmotnění mytologických hrdinů i osobních strašidelných oblud v lese jen odhaluje psychiku jednotlivých postav příběhu. Obrana, kterou les staví do cesty, vyjadřuje překážky, které nám život klade při naší snaze dosáhnout vysněného cíle. Je to drsné, až skoro depresivní čtení, ale mistrně napsané tak, že když s tímto příběhem jste sami a v tichu, máte takový stísněný pocit a nenápadně se rozhlížíte, zda kolem vás již nejsou premytága.

Loginus
07.06.2017 4 z 5

Mám dojem, že Holdstock má mimořádně vypjatou fantasii. Tahle kniha mě hodně chytla, alespoň její první půle. Ten nápad je skvělý a seznamování s lesem, jeho pravidly i mytágy dokáže pohltit. Později je to zamotanější a složitější, přesto první díl dokáže udržet. Hodnotím možná víš než bych chtěl, protože další díly už jsou kapku šílené. A bohužel se to stupňuje. Četl jsem všechny, ale další hodnotit nechci. Nevím jak. Možná až si dám nějaké vhodné prášky..

barlow
22.05.2017 4 z 5

Zajímavě pojaté zpracování tradičních britských mýtů. Z počátku jsem měl dost práci se začíst, ale postupem času se kniha stávala napínavější. Škoda jen nijakého konce s jasným hangoverem. Možná ale autor chtěl, ať si čtenář domyslí příběh sám.

borknagar
15.05.2017 3 z 5

Zvláštní kniha s tíživou, jakoby stísněnou atmosférou. V knize byly pasáže, do kterých jsem se vyloženě nutil, pasáže, které jsem hltal, pasáže, které byly snové a pasáže naprosto nijaké. Les mytág je klasika, která ač nelehko čtivá, má svoje kouzlo. Pochválit musíme Argo za skvělou obálku, překlad a celkové nádherné zpracování knihy. Do dalších dílů se zatím nepustím, momentálně mám chuť na nějaký veselejší kousek!

missana
23.04.2017 4 z 5

Velmi poetické, zvláštní a nadčasové čtení...ideálně se mi četlo na začátku jara venku, zabalené v dece a s doprovodem řvoucích ptáků :) Snad se mi někdy dostanou do rukou i další příběhy z Ryhopského lesa...

mira.k
06.04.2017 2 z 5

Tento cyklus mě neoslovil. Nuda.

Janek
20.03.2017 3 z 5

Bylo to takové... snové. Začátek mě hodně zaujal, uprostřed jsem se pak trochu ztrácela. Knížka, na kterou člověk musí mít čas a náladu.

pauldegard
09.03.2017 5 z 5

Přiznám se že tuhle knihu jsem si koupil jen na základě překrásné obálky a textu na její zadní straně. Nějak jsem cítil, že to bude ono. A nemýlil jsem se! Z knihy je cítit zápach tlejícího listí a vyprávění formou denníku, které se prolíná s příběhem v reálném čase, mě neomrzelo ani na chvilku. Skoro bych věřil, že se pan Holdstock s těmi mytági znal osobně. Téma prastarého lesa ve kterém se zhmotňují naše představy uchopil anglický spisovatel za správný začátek, či konec chcete-li. Kniha mě nadchla a její pokračování taktéž.

Hun
22.12.2016 5 z 5

Kdo má rád lingvistiku, historii a mytologii, musí být nadšený. A o mně to rozhodně platí. A ten závěr? Tak na ten si opravdu vyplatilo počkat.

ziriant
05.12.2016 4 z 5

Přečteno bez překážek a s chutí, zvláště první polovina knihy, kdy jsem byla nadšená z originálního nápadu autora na takový námět. Tajemno se však s hlubší cestou do lesa trochu vytratilo, tak mi závěr knihy už zdaleka nepřišel tak kouzelný jako začátek, ale uvidíme u dalšího dílu.

TheBonelex
11.11.2016 5 z 5

Kniha mě poslal do těžké deprese a celkové apatie, ze které jsem se nemohl vyhrabat ještě nějakou dobu. Po čase se vše urovnalo, ale od té doby, už nic není jako dříve. Děkuji za neuvěřitelný zážitek!

Ládja
12.10.2016 4 z 5

Zvláštní, podmanivé, intuitivní, inspirativně...něco. Jak to jinak napsat. Trochu bych to popravdě přirovnal k Barkerovi a jeho stylu, ale jeho kvalit toto dílo nedosahuje. Ale zas vyniká v jiných možnostech a částech. Nedá se takhle jednoduše srovnávat. Obě díla mají něco do sebe. Les mytág je krásně podmanivé, kouzelné, lesní...ale zároveň se mi trochu hůře četlo, nevím ani čím to bylo, ale občas mi trvalo déle, než jsem se vžil do jednotlivých postav či do situací. Určitě se pustím do dalších dílů, ale časem...už se těším...

Crowley
12.10.2016 3 z 5

Pravděpodobně mi Les mytág prostě nesedl. Je to propracované universum, ale o starověké legendy se moc nezajímám, tudíž jsem se často ztrácel. Ne že bych nevěděl kdo je kdo, ale jednoduše to pro mě bylo strašné psycho. Kniha často měnila situace závratnou rychlostí, ale místo kvalitního spádu a "drivu" to na mě působilo chaoticky a psychedelicky. Také hraničí na pomezí knihy pro mládež a pro dospělé. Nejsem si jistý, jaké lidi tohle má oslovit. Na dospělé jsou určité pasáže prostě příliš pohádkové až dětské. Pro děti je to zase málo pohádkové a spoustu z toho nemůžou pochopit.
Kromě toho kniha strašně ráda mění žánry. Každá část knihy má v podstatě svůj osobní žánr, který si udržuje po určitou dobu. Následně se objeví nějaký šílený "mindfuck" a vy pak sledujete knihu s výrazem "cožeeee? kdy?!!". Pozitivní však na tom je, že si najde v Lese mytág každé to své. Není to vyloženě uspokojující, ale stále je to lehce nadprůměrné. Komplexní svět je popsán roztržitým stylem, který jakoby byl z autorova sna. To je nejspíše nejlepší přirovnání. Les mytág je jako sen. Zmatený, podivný, občas nesmyslný, ale svým způsobem krásný. Má svoji osobitost, to rozhodně. Přirovnal bych Les mytág k dílům od Gaimana, akorát musíte přidat více psycho situací.
Co se mi ale líbilo, tak zakončení. Bylo skutečně skvělé sledovat, jak se psychologie hlavních postav rozvíjí a eskaluje do extrémních rozměrů, jehož vyvrcholením je finále lákající na další díly. Osobně bych však do dalších dílů nešel. Na mě je tento typ románu až příliš šílený a snový.
Pokud máte rádi starověké legendy a různé pověsti, tak si přidejte k hodnocení 1-2*. Měli by jste je znát, jelikož kniha čerpá (údajně) z ověřených základů (jak je to možné u legendy).
Pro mě tedy byla ve výsledku výprava do Ryhopského (Rohypnolového) lesa mírné zklamání. Autorovi se však nedá upřít obrovská fantazie s kterou manipuluje. Stejně tak jeho manipulace s žánry, které nejsou dopilované, ale jakmile to rozjede a přijmete tuto situaci, tak zjistíte, že Holdstock píše opravdu skvěle.
Přesto mě tak trochu udivuje, proč je tato kniha oslavována několika cenami za nejlepší sci-fi/fantasy. Fanoušci mě sežerou a právem. Tohle prostě nebyla kniha pro mě. I tak musím ocenit autorův smysl pro skvělou volbu slov, fantazii a originalitu.

TeraOkula
30.09.2016 5 z 5

Les mytág jsem četla ve svých 15 letech a zcela mě uchvátil, takže následovaly ostatní knihy od Holdstocka. Knihu jsem přečetla opravdu na jeden zátah. Musím velice pochválit český překlad, v originále si opravdu netroufám. Zaujmou i ilustrace Zdeňky Bouškové.

pomero
22.09.2016 4 z 5

Svět lesu mytág se otevírá pomalu. Mě styl, jakým je to napsané docela seděl a četla jsem i další díly. Autor umí vykreslit tajemnou atmosféru.

evickakyticka
21.09.2016 2 z 5

Nevím, nevím...Kniha se tváří slibně - docela hezký obal, uvnitř hezké ilustrace, zajímavý námět o lese, ale. Začátek se mi moc nelíbil, do prostředku jsem se už jakž takž začetla, ale konec už mě vyloženě nebavil a poslední strany jsem jen proletěla očima. Nevím proč, Asi se mi nelíbily postavy, hlavně Guiwenneth, její dětský popis, který zaváněl (skoro pořád) sexualitou (jak se v knize píše) mi přišel "zvrácený". Prostě divná kniha, která mi nesedla. Rozhodně nesáhnu po pokračování.

Tarantino
29.08.2016 5 z 5

Kdysi se mi to zarylo pod kůži. Ten pocit přetrval snad dvacet let.

vandalka
06.08.2016 5 z 5

Pro mě osobně hodně divná záležitost. Tak nějak jsem si představovala, že to bude úplně jiné a ejhle.. Asi jsem si představovala zase jednou nějakou klasickou hrdinskou fantasy, tentokrát lesní, či co, možná sem tam nějaký elf či lesní bytost, ale rozhodně ne totální pecku mezi oči mytologickým kladivem, navíc odehrávající se v Británii dvacátého století ;) Během četby mi pořád vrtalo hlavou, jak je možné, že se něco TAK divného líbilo tolika lidem a dosáhlo to tak vysokého hodnocení.

Naprosto originální, syrový, sofistikovaný a děsivý příběh, v němž Jungovy archetypy aj. individua z podvědomí lidstva jako takového (a že se nejedná o žádné beránky) ožívají v tajuplném lese. Někdy už člověk ani neví, co je přehráním jakéhosi starého mýtu, kdy se mýtus teprve vytváří a kdy je příběh současných hrdinů lesem se pohybujících vlastně mýtus předem daný.. Kniha je navíc psaná nádherným jazykem s výborným překladem Petra Kotrleho, za což má on i nakladatel můj nehynoucí vděk.

V ještě osobnější rovině mě Les mytág oslovil svým dějištěm - mám velmi ráda Britské ostrovy a všudypřítomné narážky na pastviny a lesy a potoky, které si dovedu tak živě vybavit, činily pro mě příběh ještě reálnějším.

Samuel7
25.05.2016 4 z 5

Od Lesa mytág jsem čekal mnohem více. Chtěl jsem se ponořit do světa tajemného lesa, ale atmosféra navozená autorem byla bohužel slabá. Zaměřil se více na různé postavičky, které se jen v příběhu mihnou a zase se jde dál. Styl autora mě také nezaujal, jazyk mi přišel místy kostrbatý (možná je to však vinou překladu). Také nechápu, komu byl román primárně určen. Pro děti je tam moc sexuálních narážek a odkazů k historii, ale pro dospělé mi to přijde celé dost naivní. Nicméně bavila mě Guiwenneth a nápad to je dobrý. První polovina ve mně opravdu neustále probouzela zvědavost. Čte se to svižně a přesto, že kniha nemá zrovna nejsilnější závěr, druhý díl mám už v plánu. Na rozhraní 3 a 4 *.