Les mytág

Les mytág https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14508/mid_les-mytag-QxK-14508.jpg 4 729 156

Les mytág série

Tajemství Ryhopského lesa se pro George Huxleye stává posedlostí vedoucí až na pokraj šílenství. Podivné úkazy, které ho pronásledují, ho přivádějí k poznání, že poslední zbytek prvotního lesa je obýván tvory, v jejichž existenci už dlouho nikdo nevěří, a postavami z prastarých mýtů. Nyní je Huxley mrtvý a jeho životní práci přebírají jeho synové. Co před nimi Les mytág skrývá? Les mytág je nebezpečný svět, mnohem podivnější než cokoli, co si dokážou představit…... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Polaris

Mythago Wood , 1984

Koty7
Koty7
13.03.2024 4 z 5

Hezká fantasy kniha od Roberta Holdstocka o tajemném lese, do kterého se jen těžko dostává...

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Úvodní díl Holdstockovi slavné série mě docela zaujal. Oceňuji s jakou atmosféričností dokázal autor vykreslit jak srub s okolím, tak i fascinující a neprostupný hvozd. Taktéž mytága, čili materializované archetypy z nevědomí jsou velmi zajímavým konceptem, který se pro mě plně rozvinul až úvahou o jakémsi metamytágu. Každopádně myšlenky, atmosféra, originalita jsou silné stránky tohoto díla.
Za ty slabší považuji postavy, které mi nepřipadaly propracované, jak by zasloužily a občas jednaly nepříliš logicky. Asi bych více ocenil i širší záběr a více postav, přeci jen jsem fanouškem spíše epičtější fantasy. Ani samotný děj mě nijak zvlášť nezaujal a co mi vysloveně vadilo byla autorova posedlost popisem různých pachů, často až otravně a repetitivně.
Této knize dávám 4/5, zejména za myšlenkovou originalitu, kterou mírně sráží provedení. Další díl určitě zkusím.

meluzena
meluzena
27.02.2024 4 z 5

Poměrně jednoduchý pohádkový příběh, při jehož čtení jsem se mnohokrát přistihla, jak se usmívám.
První kapitola, která je jakousi „předmluvou“ od Neila Gaimana, knížku i jejího autora velice vychvaluje, což k mému překvapení nezapůsobilo kontraproduktivně. Naopak mi rafinovaně napověděla, jak ke knížce přistoupit (nejsem totiž běžný čtenář fantasy), a možná hlavně díky tomu jsem si ji mnohem víc užila a usmívala se pod vousy. To, jak si autor pohrává s různými mýty a lidskou představivostí napříč věky, a ta spousta věcí, které fungovaly v lese mytág jinak než v reálu, mi přišlo až roztomilé.
Leč možná právě proto, že nejsem běžný čtenář fantasy, mi navzdory všem těm báječným kudrlinkám přišla samotná kostra příběhu přeci jen příliš jednoduchoučká.

Vidlička
Vidlička
29.01.2024 2 z 5

(SPOILER) Hafo spoilerů.

Asi budu jen brblat. Tak úžasnej nápad, jako je les plný anglické mytologie, a proběhneme ho jen letem světem!
Hlavně že slintáme půl knížky nad úžasnou G (tady se, myslím, autor trochu odkopal, ale co, hebefilie není trestná...). Vždycky se nepřestávám smát, jak jsou všechny ty vysněné autorské (mužské i ženské) ideály nesnesitelný dokonaloušci... No, a celkově jsem si představovala prostě něco jiného než ubrečenou lovestory.
Jednání postav je často nelogické a leckdy by stačilo, aby si to autor po sobě ještě jednou přečetl.
Překlad taky kulhá. Plést si ve fantasy hrušku meče se záštitou je bída (nebo to jde taky na vrub autora a překladatel jen neodhalil?).

Pochválím ale konec, ten to trochu zachránil, že nebyl úplně hepíkovej. Taky se mi líbí, když všeobecně autoři jmenují různé druhy dřevin a neříkají jen "stromy". Tady toho bylo spousta, ale zase v knížce o lese by opak byl šlendrián. A samozřejmě Keeton byl fajn. Ještě že nezařval, jak jsem čekala.

Suma sumárum, nejdřív velký těšení, potom velký zklamání. Na Holdstocka jsem se holt nějak nenaladila...

M0rte
M0rte
13.01.2024 2 z 5

Skvely, tajemny az strasidelny zacatek. Prvnich 60 stran jsem byl napnuty jako malo kdy. Cejtil jsem se jako kdysi pri cteni milovaneho Nikdykde. Jenze celou knihu ten pocit nevydrzel a slo to do kytek. Klobouk dolu pred originalni myslenkou, ale na me to uz proste bylo moc nelogicky a neuveritelny (i na fantasy zanr).

haannyys
haannyys
31.10.2023 5 z 5

Knihu jsem měla v hledáčku dlouho, a teď na ni nějak uzrál čas. Fascinuje mě představivost a originalita, se kterou je v knize vše popsáno, propojeno, popis vjemů mi přišel velmi sugestivní. Mám všeobecně ráda mytologii, takže práce s příběhy a zároveň touha vracet se až... Kam vlastně? Kde je počátek? To je otázka, kterou si autor klade a položil ji i každému čtenáři.

Varjohukka
Varjohukka
14.09.2023 5 z 5

Skvělá tajemná a ponurá atmosféra, bavilo mě to moc.

bumble
bumble
07.08.2023 3 z 5

Kniha se zajímavě rozjížděla a řekněme do poloviny byl člověk napnutý, jak to bude pokračovat. Postupem času to však z mého pohledu upadalo do průměru a chybělo mi tam nějak víc napětí nebo zvratu, co by člověk nečekal a opět se nastartoval a hltal jednu stránku za druhou.
Za mě 3 hvězdy a myslím, že po další knize v této sérii chvilku nesáhnu.

pahorkatina
pahorkatina
17.07.2023 3 z 5

2,5 hvězdičky
K této knize mám ambivalentní vztah. Na jednu stranu je v ní pohlcujícím způsobem budována atmosféra temného lesa jakožto magického živoucího organismu, během čtení téměř jako bych slyšela praskání větviček a cítila těžkou vůni navlhlého dřeva. Co rovněž nelze tomuto dílu upřít, je originalita a důmyslnost samotného konceptu mytág tj. bytostí, které jsou tvořeny součinností lesa a lidského (ne)vědomí.

K čemu však nemohu říci půl dobrého slova, je dějová linka knihy. Abych byla upřímná, nejsem čtenář, který se v knize primárně soustředí na dějovou linku, často mi postačí, když mi kniha dává příležitost radovat se z krás jazyka, a zároveň mi umožňuje pro mě intelektuálně přínosným způsobem reflektovat text. Ale pokud se děj točí kolem naivní lásky a vyústěním děje je pouť hrdiny motivována právě tímto naivním citem, je tu jistý předpoklad k tomu, že hlavním motorem k četbě pro mě bude touha mít tuto záležitost co nejdříve za sebou. A když se k tomu přidá i nemožnost vzhlížet k hlavním postavám, nebo se s nimi v nějakém smyslu ztotožnit... Mužští protagonisté mě až na pár mytických okrajových postav neoslovili, ženských postav tu není mnoho, a navíc jsou charakterově ploché a největší důraz je kladen na jejich fyzický vzhled, někdy i sexualizovaný, ačkoliv jsou dle popisu dívčího věku.

Sečteno podtrženo, naplním v případě Lesa Mytág archetyp "té, která knihu přečetla a už se k ní nevrátí".

cziss
cziss
05.07.2023 5 z 5

Originální kniha, tak ze 2/3 fantasy a ze 1/3 scifi. Od začátku do konce je dílo prosycené záhadným tajemnem, které ani na konci není zcela osvětleno. Moc se mi líbilo, jak autor do příběhu zapletl různá historická období (postavy) až po pravěk. Prostě vynikající kniha.

Melic
Melic
22.06.2023 3 z 5

Musím přiznat, že jsem čekal více. Za mě nejlepší věc na knize je samotný nápad mýtického lesa. Příběh samotný pak sice nijak nenudí, ale ani mě nějak nestrhnul. (Navíc mi bylo v skoro i smutno ze vztahů v rodině hlavního hrdiny.) Takže celkově to vidím jako průměrné čtení a momentálně nemám nějak potřebu číst další díly, alespoň prozatím.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
28.03.2023 5 z 5

Tak nádherná a zvláštní kniha. Hlavní postava je vtažena do podivného světa, světa kde vládne les a jeho mýtičtí obyvatelé a zamiluje se do dívky z jiného světa.

Autor krásně a zvláštně popisuje les a jeho sílu...Gwineth, zrozenou z listí a větviček, divokou a schopnou boje, veselou když si olizuje králičí krev z prstů...propracované mýty o různých obvatelích lesa a jejich bozích. Všechno tak zvláštně poutavým způsobem.

A pak, asi tak v půlce, se něco zvrtne a najednou je z knihy zajímavě pojaté fantasy dobrodružství (pro mě) téměř bez kouzla. A ten bráchův konec? Achjo.

Jak bych si přál, aby autor napsal celou knihu ve stejém stylu jako první polovinu. Nebo aby nechal hlavního hrdinu umřít, když k tomu měl nejblíž.

To se ale nestalo a tak i když hodnocení nemůžu snížit, protože ve mě kniha zanechala velkou stopu, musím to aspoň napsat sem.

twigxi
twigxi
26.03.2023 3 z 5

Zacatek me uplne pohltil, nadherne popisy prostredi spolu s desivou atmosferou, to je neco co mam opravdu hodne rada. Bohuzel se ale od poloviny neco zmenilo a pribeh ztratil spad. Moc me ani nebavila romanticka linka, ktera mi pripadala jako z lacineho romanku (pardon). Ale na obhajobu knihy musim rict, ze Fantasy neni muj obvykly zanr. Takze rozhodne doporucuji knihu aspon vyzkouset.

strana1-100
strana1-100
22.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Les mytág, to je pohyb z okraje do středu. Tak jako hlavní hrdina nejprve hodný čas krouží kolem lesa a jeho okrajovými částmi, aby se nakonec vydal do jeho hlubin, tak se také po dlouhou dobu pohybuje na okraji mýtů - naslouchá jim, rozpomíná se na ně, pozoruje jejich projevy ve vnějším světě, aby nakonec odhalil, že on sám je zásadní postavou mýtu.
Les mytág mi připadá jako příběh archetypální, a kdybych byla psychoanalytikem, určitě bych věnovala pozornost nejen hrdinskému putování hlavní postavy, ale také (a především) boji na život a na smrt mezi otcem a synem, bratrem a bratrem, kde nutnost stát se vítězným jedincem přehlušuje pouta krve.
Les mytág je místo, kam bych se dobrovolně vydat nechtěla. Předpokládám však, že podvědomí mnohých tíhne k pravému opaku. Do Ryhopského lesa vstoupit. A proměnit se.

Sybelle
Sybelle
01.02.2023 4 z 5

Jinou část série o Ryhopském lese jsem četla už před lety. Proto jsem byla ráda, když jsem narazila na další díly. Je to velmi povedená kniha. Ani moc jako fantasy nepůsobí, protože je velmi dobře provázána s běžnou realitou a spíše s mytologií než fantasy světem. Postavy, které časem poznáváte nejsou vždy ukázkové jako z jiných fantasy. Některé by potřebovali několik koupelí po sobě. Hlavní důvod hlubokého zájmu otce i synů sice nemá nic společného s celým tajemstvím lesa, ale i tak je tam prostor pro další poznávání vnitřního lesa do dalších dílů.

mnohoknih
mnohoknih
22.01.2023 4 z 5

Napínavé čtení. Spojení fantasy a mytologie působí velmi čtivě. Autorův popis kouzelného lesa je snadno uvěřitelný. Ale ty postavy! Otec a synové zamilovaní do jedné ženy? A to tak, že se všichni chovají jako vzteklí psi? Naštěstí konec tomu dá ten správný směr.

R47
R47
21.01.2023 5 z 5

Kniha mytických rozměrů. Do Lesa mytág jsem vstoupil úplně bez znalosti věci, uchvácen jenom obálkou nového vydání. A vyplatilo se. Naprosto originální fantasy, pracující s existující mytologií a v něčem kombinovaná s béčkovým hororem (motiv šíleného vědce a jeho vynálezu). Ale ten ústřední motiv – souboj otce a syna o lásku ženy – to je skutečně ur... To je Máj. A skvěle načteno. Těším se na další díly.

Pog
Pog
30.12.2022 4 z 5

Líbil se mi prvotní nápad i prostředí, do kterého byl děj zasazen, ale podle mého názoru byla romantická linka, která se v příběhu vyskytovala, zbytečná a vynucená. Celkově mi příběh přišel skvěle rozběhnutý, ale chabě dotažený do konce. Určitě se z toho dalo vytěžit víc, takhle to bylo až moc povrchní a předvídatelné. Šlo sice o příběh s ne příliš originální zápletkou, ale vyzařoval neopakovatelnou, a mně sympatickou, atmosféru tajemného lesa někde v Anglii, který obývají podivné bytosti.

smazenaryba
smazenaryba
04.11.2022 4 z 5

Druhé čítanie som si užil o kus viac, prvá polovica v zrube je prosto bezchybná, no tentokrát mi väčší zmysel dávalo aj putovanie lesom. Predovšetkým, je to naozaj originálne dielo, ťažko sa zrovnáva. Ak by som mal porovnávať, musel by som vybrať niečo rovnako jedinečné, i keď úplne odlišné, ako napríklad Peakov Gormenghast. Dvíham hodnotenie a teším sa na pokračovanie.

martin9072
martin9072
08.10.2022 5 z 5

Mno, začátek nevypadal nic moc, nějak nemám rád příběhy z období těsně po válce. Ale o pár stránek mě to chytlo a nepustilo. Příjemná směs fantasy a občas hororu útočící na představivost. Rozhodně doporučím přečíst. P.s.: k cyklu o Lese mě přivedl videoklip Les kostí od Deloraine.