Avilion

Avilion https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38763/bmid_avilion-ACn-38763.jpg 4 77 10

Les mytág série

< 7. díl

Příběh začíná tam, kde skončil děj knihy Les mytág. Steven Huxley a mytágo Guiwenneth žijí v Ryhopském lese, v ruinách římské vesnice z doby železné. Guiwenneth se zde cítí dobře a Steven už se dávno vzdal všech myšlenek na to, že by se měl vrátit do svého vlastního světa. Chovají zvířata, sklízejí úrodu. Mají spolu dvě děti, napůl lidi a napůl mytága. Jack je jako jeho otec, bystrý chlapec, který touží dozvědět se všechno o světě; Yssobel je spíš po matce. Jenže idyla nemůže vydržet dlouho. Lovci, kteří chránili Guiwenneth jako dítě, ji teď přišli varovat, že je v nebezpečí. Navíc Yssobel začíná pravidelně snít o Stevenově bratru Christianovi, který se v Lavondyss ztratil, a Jack zase touží poznat svět svého otce. Osud rodiny se začíná měnit.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Avilion , 2009

vlkcz
21.10.2023 5 z 5

Kruh příběhů z Ryhopského lesa se uzavřel, stejně jako život jejich autora. Avilion je opět oslavou fantazie a mýtů. Styl zhruba odpovídá předchozímu dílu, oproti začátku série ubylo psychedelických momentů, takže je mnohem přehlednější a strukturovanější. Což může někomu vyhovovat, někoho popouzet. Mě to nevadilo, takže stejně jako u většiny série s 5* neváhám.

LeserDe
25.04.2022 2 z 5

Jednou jsem skončila na nějaké chlaupě, kde byla jenom tahle kniha, normálně bych po ní nikdy nesáhla. Dvě hvězdy dávám za čtivě napsaný text. Ale příběh? Ten mě nudil, naprosto jsem se s ním míjela a víc už k tomu asi ani psát nechci.

Luigi1
17.03.2021 5 z 5

Jak jsem se zmínil,vynikající série která se velice dobře četla a já tam(BYL)

petrulka
23.12.2018 3 z 5

Na jednu stranu jsem ráda, že se něco částečně objasnilo, vysvětlilo, na straně druhé nedokážu pochopit, co se stalo. Kouzlo prvních tří dílů je nedostizne, přesto je tento závěrečný díl až moc velkým ústupkem fantazii a obrovskému dobrodružství počátku série. Mnoho osudů zůstalo nepovsimnutych a jejich neobjasnenost mě trápí. Některé jsou naopak zmiňované až příliš, až je to lehce obtěžující. Těžké loučení, na tyto knihy se nedá zapomenout, ať tak, či tak.

ludek.n
18.11.2018 3 z 5

Poslední kniha z Ryhopského lesa a současně poslední kniha Roberta Holdstocka vůbec se v mnohém podobá svému předchůdci. Je stejně éterická a vznášející se deset palců nad zemí. Nicméně, na rozdíl od onoho halucinogenního neukotveného putování Kylhukovy Legie branami poznání, má příběh Avilionu alespoň jakous takous strukturu a řád. Pomáhá tomu kontakt se světem obyčejných lidí, kterého byla předchozí kniha ušetřena, a k dobru přispívá také rozvíjení prvotních myšlenek Lesa mytág, kterého je Avilion chronologickým pokračovatelem. Nutno ovšem přiznat, že ono nadšení, které jsem pociťoval nad stránkami úvodního dílu a později bezbřehé okouzlení Hloubením, jsou už definitivně pryč a zbyla jen nostalgie. Pořád tady pár cárů famózních nápadů zůstává, ale už tak dobře nefungují jako na začátku a co hůře jsou obaleny jakousi neprůhlednou filozofující vatou. Abych si ale jenom nestěžoval… konec se mi docela líbil.

angloumene
08.12.2017 3 z 5

(SPOILER) Oproti předchozím Holdstockovým knihám Avilion ztrácí mnoho z jejich kouzla. Namísto snového děje zastřného tajemstvím na čtenáře čeká dost schématické vyprávění, které překvapí snad jen svojí těžkopádností. Samotné postavy vědí, že nepřímo formují les a tak spoléhají, že jim vždy nakonec pomůže v jejich cestě, ať už je jakákoliv. Bohužel se bez určité dějové zastřenosti obnažuje také velmi prostě načrtnutá linka vztahů mezi hlavními charaktery. Za mě se tedy bohužel jedná o zklamání.

jardadr
11.11.2016 2 z 5

Bohužel, alespoň pro mne veliké zklamání. Chápu, že ji autor psal víceméně sobě pro radost a v době kdy už byl nemocen, ale osobně bych byl raději, kdyby se události a děje z první knihy Lesa Mytág (která byla pro mne úžasným zážitkem, cestou do fantazie, snem o světech, které jsem také kdysi chtěl v lesích objevit) už dále nerozváděli. Každý pochopil čí byla Guiwenneth mytágo, nebyla potřeba to znovu nějak řešit. Holdstock má vůbec bohužel občas tendence dotvářet už uzavřené poenty. Stejně tak jsem byl zklamán zbořením nádherně tajemné a dvojznačné poenty z Lavondyss v následujícím románu Houbení. Vlastně se mi zdá, že v každé další knize po Lesu Kostí už se kouzlo Holdstockova světa trochu vypařovalo a mizelo.
Zpátky ke knize, začíná velice zajímavě, ale děj se pak roztříští. Objeví se tam spousta postav pro děj knihy nedůležitých a rozuzlení se děje většinou pomocí soubojů, z kterých nevyjde nikdo jako vítěz. Po pravdě, je to kniha jen pro skalní Holdstockovi fanoušky, a tak je potřeba na ní pohlížet.

Lost Soul
03.11.2016 3 z 5

Tato kniha by si zasloužila vyšší hodnocení než jen mé tři hvězdy, ale po Les mytág už mě to tolik nezaujalo, ač jsem měla velká očekávání. Z mého pohledu zbytečně rozvláčné, spousta postav, spousta zbytečných patetických dialogů.

DuncanIdaho
30.01.2016 5 z 5

Další skvělá kniha, škoda že poslední.

Senza Jenka
07.11.2010 4 z 5

Na tuhle knihu jsem čekala patnáct let.

mýty a legendy lesy jiné světy

Robert Holdstock
anglická, 1948 - 2009
2015  82%Les mytág
1996  87%Les kostí (9 povídek)
2010  81%Avilion
1999  82%Merlinův les aneb Kouzelná vidina